Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica > Opšta kultura

Opšta kultura Knjige, školovanje, muzika, film, TV...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 5.1.2008, 0:17   #1
Red Dragon
Starosedelac
 
Član od: 16.7.2006.
Lokacija: Ima
Poruke: 2.409
Zahvalnice: 275
Zahvaljeno 739 puta na 370 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Red Dragon
Thumbs up Svet mitologije

Mislim da na ovom forumu ima dosta ljubitelja mitologije, pa rekoh, sto da nemamo temu i za nju. Ja sam oduvek gotivio mitologiju, pogotovo grcku, ali mi nisu strane ni egipatska, nordijska, istocnjacke.

Ovde mozemo razgovarati o cemu god 'ocete, a da je vezano za mitologiju. Price, heroji, mitska bica, bozanstva, kviz-dueli(kasnije o ovome), o cemu god hocete.
Nadam se da ce, uz blagoslov moderatora, ova tema dugo trajati.



Evo Iris bi mogla da zapocne prva, s obzirom da je u grckoj mitologiji Iris bila izaslanica bogova i simbolizovala dugu na nebu.
Red Dragon je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Red Dragon na korisnoj poruci:
Ulmawen (5.1.2008), zWest (6.1.2008)
Stara 5.1.2008, 12:23   #2
bobi
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iznad reke, ispod drveća.
Poruke: 3.218
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 329 puta na 180 poruka
Određen forumom Re: Svet Mitologije

Jedno je sigurno...
moderator neće da ti obriše ovu temu.

A što se tiče mitologije uopšte, meni je i ova naša Srpska, sjajna... a sa ostalima i nisam nešto naročito potkovan, ali sam rad da naučim.

Konačno jedna dobra tema i jedva čekam da vidim postove i ponešto naučim.
bobi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2008, 12:52   #3
Iris
détente
 
Avatar korisnika Iris
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: Here be dragons...
Poruke: 5.576
Zahvalnice: 1.530
Zahvaljeno 2.470 puta na 1.488 poruka
Određen forumom Re: Svet Mitologije

Još sinoć su me zasvrbeli prsti, ali nisam imala vremena da se raspišem... Svaka čast Red Dragonu za ideju!

Lično sam veliki ljubitelj Keltske, Vikinške (Norse) i mitologije Irokeza (prve konfederacije na svetu), koje sam detaljnije upoznala na fakultetu. Sa druge strane, takođe izuzetne su i mitologije Japana, Inka, Maja i Asteka koje sam sa uživanjem čitala od detinjstva i koje su i danas malo poznate kod nas. Ne smemo zaobići ni mitologiju Arde, koju je osmislio i verno prikazao Tolkin...
Iris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2008, 12:54   #4
zidan grobar
Veteran
 
Član od: 27.5.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 774
Zahvaljeno 504 puta na 244 poruka
Određen forumom Re: Svet Mitologije

Grčka mitologija je korpus priča koji pripadaju starim Grcima i čiji su predmet njihovi bogovi i heroji, priroda sveta i vremena u kojem su živeli i koji ih je okruživao, kao i poreklo i značenje njihovih kultova i rituala. U modernom smislu pod grčkom mitologijom se podrazumeva, studija i pokušaj rasvetljavanja religijskih i političkih institucija starih Grka i njihove civilizacije, kao i pokušaj potpunijeg shvatanja same prirode mitova i legendi.
Mitovi spadaju u prve manifestacije ljudske mašte i nastaju zbog duboke potrebe za metaforičkom interpretacijom svih fenomena s kojima se susreću ljudi tokom svog života. Zbunjenost i slabost čoveka pred neprikosovenim silama Prirode, metafizičke spekulacije, shvatanje slabosti ljudskog bića, moralne norme i dileme, komunikacija sa sebi sličnim, izražavaju se preko priča sa simboličkim sadržajem, kao rezultat ljudske mašte. Skupovi tih legendarnih tradicija čine mitologiju, gdje se ogledaju prve spekulacije o životu i Prirodi. U isto vreme, mitovi nude jasnu sliku o karakteristikama svakog naroda, njegovom karakteru, stremljenjima i dostignućima, kao i njegovoj trajektoriji kroz istoriju.
Grčki narod je bio jedan od prvih koji je stvarao mitove preko kojih je pokušavao da shvati, da da interpretacije, o svemu onome što prevazilazi dimenzije ljudskog razuma u to vreme, kao i o svemu onome, što je u njihovim očima bilo neobjašnjivo i neukrotivo. Njihove priče su se prenosile s koljena na koljeno, nadograđujući se i menjajući se u skladu sa potrebama, kao i stepenom razvoja svake epohe. [1]
U početku, za vreme rodovskih odnosa, grčka religija sastojala se u obožavanju prirodnih pojava (životinja, zemlje, drveća..). Nakon raspada, u homersko doba ova religija zamenjena je verovanjem u bogove. Grci su stvorili mnogo bogova, koje su zamišljali u ljudskom obliku. Ovi bogovi su takođe imali i ljudsku narav, bili besmrtni i svemoćni. Grčka mitologija je sigurno imala uticaja na sve ostale mitologije.
zidan grobar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2008, 12:55   #5
zidan grobar
Veteran
 
Član od: 27.5.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 774
Zahvaljeno 504 puta na 244 poruka
Određen forumom Re: Svet Mitologije

Po grčkom mitu, u početku su nebo i zemlja bili izmešani i vladao je haos. Zatim su se iz haosa izdvojili boginja Geja - zemlja i Uran - nebo. Njih dvoje izrodili su ostale bogove - titane. Međutim, Uran bojeći se da mu neko od dece ne preuzme vlast zatvori titane pod zemlju. Međutim, jedan bog - Hronos (vreme) uspeo je da izađe iz provalije i da oslobodi ostalu braću i sestre. Tada, kao što se Uran i bojao, Hronos oduzme vlast ocu i postade gospodar sveta. Međutim, Hronosa je zatekla ista sudbina kao i njegovog oca, jer ga je svrgnuo sa vlasti njegov mlađi sin - Zevs.

Ako ocete vise da saznate idite na wikipediju.
zidan grobar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2008, 13:06   #6
Gordon Freeman
Starosedelac
 
Član od: 19.1.2007.
Lokacija: KG,West Side! Gang:West Coast!
Poruke: 1.604
Zahvalnice: 712
Zahvaljeno 413 puta na 230 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Gordon Freeman
Određen forumom Re: Svet Mitologije

E sumnjam da ima neko da ne zna maltene celu grcku mitilogiju , pa makar je cito i na wikipediji, nego bolje da pricate (oni koji to dobro znaju) o slovenskoj mitologiji koja je stvarno dobra a ne pominje se tako cesto kao druge...
Gordon Freeman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2008, 13:58   #7
Iilija64
Banned
 
Član od: 20.9.2007.
Lokacija: Tomislavgrad
Poruke: 1.547
Zahvalnice: 181
Zahvaljeno 281 puta na 200 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Iilija64
Određen forumom Re: Svet Mitologije

Citat:
Gordon Freeman kaže: Pregled poruke
E sumnjam da ima neko da ne zna maltene celu grcku mitilogiju , pa makar je cito i na wikipediji, nego bolje da pricate (oni koji to dobro znaju) o slovenskoj mitologiji koja je stvarno dobra a ne pominje se tako cesto kao druge...
ne znate šta su mitovi dok ne pročitate vede. u njima se doslovno opisuje nuklearni udar. vede i ep o gilgamešu. od ostalih mitova najdraža mi je nordijska mitologija
Iilija64 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2008, 14:01   #8
zdravkelja
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.12.2006.
Lokacija: secretlevel.org
Poruke: 4.264
Zahvalnice: 1.929
Zahvaljeno 1.916 puta na 819 poruka
Određen forumom Re: Svet mitologije

Egipatska je prilicno interesantna, iduvek sam voleo drevni Egipat
zdravkelja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2008, 14:16   #9
Iris
détente
 
Avatar korisnika Iris
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: Here be dragons...
Poruke: 5.576
Zahvalnice: 1.530
Zahvaljeno 2.470 puta na 1.488 poruka
Određen forumom Re: Svet Mitologije

Citat:
Gordon Freeman kaže: Pregled poruke
bolje da pricate o slovenskoj mitologiji koja je stvarno dobra
Na osnovu čega misliš da je slovenska mitologija "stvarno dobra"? Ono malo što o njoj znam ne odlikuje se posebnom osobenošću, bogovi su univerzalni i više vezani za pred-hrišćansku Rusiju nego za našu teritoriju. Iz čitave mitologije su verovatno najinteresantnija bića vukodlak i vampir koji su zaista slovenskog porekla, kao i običaji koji su se zadržali i danas sakriveni iza hrišćanskih obreda (slava, pojam kumstva, itd.) - ali za to njihovo tumačenje nam je potreban etnolog ili antropolog, ako ih ima na ovom forumu
Iris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2008, 14:56   #10
Ulmawen
Starosedelac
 
Član od: 6.4.2007.
Lokacija: Narquelion la.. tu y aldalin Kortirionwen
Poruke: 1.360
Zahvalnice: 484
Zahvaljeno 920 puta na 515 poruka
Određen forumom Re: Svet mitologije

Slovenska mitologija jeste dobra. Na žalost, o njoj se jako malo zna, jer o njoj nema verodostojnih pisanih izvora iz relevantnog perioda, jer su Sloveni opismenjeni najezdom hrišćanstva. Valjda svi znamo priču o Ćirilu i Metodiju, te o crkvenoruskom jeziku koji narod nije razumeo itd itd.
Činjenica je da su sve indoevropske mitologije na sličan kalup; motivi su im slični, ima mnogo zajedničkih elemenata (npr. zmajevi), mitologije i folklor balkanskih naroda takođe imaju mnoge zajedničke elemente (npr. verziju Zidanja Skadra imaju Hrvati, Srbi, Albanci, Crnogorci)...
"Ono što se zasigurno zna o slovenskoj mitologiji su neka glavnija božanstva, kao što su Perun (kasnije prešao u Sv. Iliju), Svarog, Svetovid (slovenska verzija boga Vida), Dajbog ili Dažbog (za koga se verovalo da je bio plemenski zaštitnik Srba, pa se otud očuvala ona čuvena uzrečica "Daj Bože"), Veles idr. Neka minorna božanstva takođe su se sačuvala u potonjim danima. Npr. Boginja Vesna (proleće), Siv (zima) i Vedro (koji greje zemlju posle kiše koju daje Dažbog). Ova Božanstva su se sačuvala u mnogim rečima slovenskih jezika koje i danas imaju istu konotaciju.
Takođe, mnogi stari rituali i verovanja sačuvali su se i u hrišćanskim danima. Hajde da se pozabavimo malo Božićem, pošto su ga neki skoro proslavili, a neki će ga proslaviti u narednim danima.
(iz knjige "Religija Slovena dohrišćanskog perioda" Jurija Miroljubova)
"U tradicionalnom proslavljanju Božića kod Slovenskih naroda, oseća se veliki uticaj paganstva iz prošlosti. Na primeru pravoslavnog božićnog obreda:
Pored ikone Hristovog rođenja raspoređuje se po podu ražana slama, letnji snop, seno, a na sredini se ostavljaju tri činije: jedna sa medom, druga sa tamjanom i treća sa mirisnom smolom u koju se stavlja novčić. Pored toga, postavlja se tanjir sa suvim plodovima gorke trave i bokali sa zrnevljem žitarica, pšenice i ječma. Na stočić pokriven vezenim čaršavom odlaže se rukovet kudelje, parče ovčije vune, kolač i čirak sa tri sveće. Na pod se stavlja volovski jaram, a ispred njega konjska uzda. Tu je i riđa ovčija koža (atribut Peruna), a na njoj je kotur suncokreta.
Kao što se iz navedenog primera može videti, u dekoru praznika se neprestano ponavlja broj tri. Ako tome dodamo podatak da se tri posude sa koljivom, varivom i pšeničnom kašom postavljaju pred ikonu rođenja Hristovog za vreme službe, imamo i znak da jela sa Badnje večeri poseduje religiozno značenje. Utoliko više što doneti jelo u crkvu za vreme službe ima karakter prinošenja Bogu. To je, naravno, ostatak običaja žrtve na dan praznika. Broj tri u dekoru praznika poistovećuje se sa uspomenom na velike i male Triglave iz paganstva. Razlog što su se Sloveni čvrsto držali svojih iskonskih običaja, nalazimo u činjenici da je čitav njihov način života bio vezan sa prirodnim ciklusima. Ratari su živeli i radili onako kako je to priroda od njih iziskivala. Letnji snop, slama od rađi i seno, takođe su atributi paganske religije, ali se uklapaju i u hrišćanske ideje. Kotur suncokreta je, naravno, kasnijeg porekla, ali je i u njemu izražena paganska ideja leta i sunca. Reči pravoslavnog pojanja: "Tebi se klanjamo, suncu, pravdi... u ovom svetu svetlosti i razuma..." takođe pripadaju ciklusu prirode.
Ako se podsetimo da se Božić poklapa sa vremenom paganskog praznovanja zimskog Kolede (vidi link na kraju posta), onda je jasno odakle proističu atributi leta. Ipak, svaka religija, pa tako i hrišćanska, poštuje kult sunca i prihvata te atribute. To je jesnim delom i razlog što je paganstvo moglo da ustupi mesto hrišćanskoj religiji. U mnogim odnosima paganstvo je prosto pripremilo tle za hrišćanstvo, a u drugim se uklopilo sa njim. Iz toga logično proističe da problem nije u nazivu Božanstva, već u ideji koja je u njih utkana."
Inače badnjak koji je deo božićnog obreda, potiče od starog kulta obožavanja hrasta (koje su Sloveni rabili na veoma čudan način- uglavnom sečenjem i "davljenjem" hrastova u reci).
Malo opširnije o starim slovenskim Božanstvima i običajima postovala sam već ovde, pa koga zanima može da isčita.
Ulmawen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku Ulmawen na korisnoj poruci:
che daboli guz (13.1.2008), Deathclaw (8.1.2008), donator99 (6.1.2008), Iilija64 (6.1.2008)
Stara 5.1.2008, 15:02   #11
Carl Jonson CJ
Starosedelac
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: In Rainbow Reputacija: Najgori od svu decu
Poruke: 1.237
Zahvalnice: 733
Zahvaljeno 294 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Carl Jonson CJ
Određen forumom Re: Svet Mitologije

Коме је досадила "класична" грчка митологија нека прочита Илион и Олимп, од Дена Симонса.
Carl Jonson CJ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Carl Jonson CJ na korisnoj poruci:
Iris (5.1.2008)
Stara 5.1.2008, 16:03   #12
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Svet Mitologije

Za sve ljubitelje mitologije Mesopotamije, postoji odlican sajt, inace uradjen od strane Britanskog Muzeja (British Museum). Sajt je interaktivan, sa mnostvom prica, informacija, mapi.
Takodje i ovo.

Takodje, za sve koji vole da spoje igru i ucenje, preporuka za serijal Age of Mythology i ekspanziju Titans (strateske igre). Osim igrackog dozivljaja, igra pruza i mnostvo informacija o boznanstvima, pogotovo znacajno za nas jer je manji broj ljudi upoznat sa egipatskim i nordijskim mitoloskim svjetom.
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2008, 16:26   #13
Red Dragon
Starosedelac
 
Član od: 16.7.2006.
Lokacija: Ima
Poruke: 2.409
Zahvalnice: 275
Zahvaljeno 739 puta na 370 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Red Dragon
Određen forumom Re: Svet mitologije

Wow, nisam ocekivao ovoliki odziv, bas ste me obradovali, samo napred.
Znam da ce Iris zbog ovog skociti pritisak, ali moram da spomenem. Da je film "Troja" vise naginjao ka fantazijskim/bozanskim elementima sa vise epskog shmeka, bio bi sigurno jedan od najboljih filmova svih vremena, a ne bi se pretvorio u bezumnu koljacinu kakav je sada.
Eto, rekoh, i ivse necu da se vracam na film, obecavam Iris.



Mozda je ono sto privlaci mene u grckoj mitologiji, je to sto bogovi poseduju osobine ljudi, i sto i oni mogu da spoznaju patnju (odmah se setim price o Apolonu i Dafne).

Dimo je dobro spomenuo, Age of Mythology je odlicna igra, a najvise sam je zgotivio upravo zbog mitologije.
Malo je off, ali bacite pogled ovde.

Mozda je i najveci razlog sto imam ovaj nick upravo mitologija.

Bas zanimljivo gde je Iris spomenula Irokeze, jer o njihovoj mitologiji ne znam bas previse, u stvari jedino sam znao zamit o lovcu.
Red Dragon je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.1.2008, 1:36   #14
Iilija64
Banned
 
Član od: 20.9.2007.
Lokacija: Tomislavgrad
Poruke: 1.547
Zahvalnice: 181
Zahvaljeno 281 puta na 200 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Iilija64
Određen forumom Re: Svet mitologije

Mitologija uglavnom ima korjene u stvarnosti.
Zmajevi su najuobičniji motiv u europi. kasnije je crkva zmaja prikazala luciferom i zvijer je dobila tijelo. bio je jedan polu-film polu-dokumentarac u kojem jedan istraživač pronalazi zmajeve i opisiva da ako su postojali kako bi izgledali. zmaj mi je najdraže mitološko biće uz gargoyle.
ps. kako se oni prevode na srpski ili hrvatski. na htv-u je bio crtani o njima i preveli su ga vodorige
Iilija64 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.1.2008, 2:02   #15
Carl Jonson CJ
Starosedelac
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: In Rainbow Reputacija: Najgori od svu decu
Poruke: 1.237
Zahvalnice: 733
Zahvaljeno 294 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Carl Jonson CJ
Određen forumom Re: Svet mitologije

Citat:
Iilija64 kaže: Pregled poruke
zmaj mi je najdraže mitološko biće uz gargoyle.
ps. kako se oni prevode na srpski ili hrvatski. na htv-u je bio crtani o njima i preveli su ga vodorige
Гаргољ, као оне камене стварчице, тј. статуе демона на Нотр Даму?
Carl Jonson CJ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.1.2008, 2:06   #16
Iilija64
Banned
 
Član od: 20.9.2007.
Lokacija: Tomislavgrad
Poruke: 1.547
Zahvalnice: 181
Zahvaljeno 281 puta na 200 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Iilija64
Određen forumom Re: Svet mitologije

Citat:
Carl Jonson CJ kaže: Pregled poruke
Гаргољ, као оне камене стварчице, тј. статуе демона на Нотр Даму?
po noći demon po danu kamen.
Iilija64 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.1.2008, 2:16   #17
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Svet mitologije

Citat:
Carl Jonson CJ kaže: Pregled poruke
Гаргољ, ...
Mala ispravka: nije "gargolj", nego "gargojl".
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku zoran845 na korisnoj poruci:
Carl Jonson CJ (6.1.2008)
Stara 6.1.2008, 2:53   #18
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Svet mitologije

Citat:
Carl Jonson CJ kaže: Pregled poruke
Гаргољ, као оне камене стварчице, тј. статуе демона на Нотр Даму?
Мислиш гаргоЈЛ?
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku VojaM na korisnoj poruci:
Carl Jonson CJ (6.1.2008)
Stara 6.1.2008, 3:03   #19
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Svet mitologije

Citat:
VojaM kaže: Pregled poruke
Мислиш гаргоЈЛ?
Gargojli (od kasnolatinske reči sa značenjem gutati, grgoljati), u hrvatskom "vodorige" (rigaju vodu, očigledno bukvalni prevod nemačkog Wasserspeier), u srednjovekovnoj arhitekturi su ukrasi na monumentalnim građevinama koji su služili, umesto oluka, da usmere vodu koja se sliva s krova kako ne bi kvasila zid.

Takođe, nevezano za to, postoje i gargojli u germanskoj i keltskoj mitologiji, kao zla bića koja su noću živa, a danju se skamene.

Evo šta kaže Wikipedija na hrvatskom:

U arhitekturi vodorige (francuski gargouille, izvorno grlo, latinski gurgulio, gula, i ostale slične riječi dobivene iz gar, gutati, zvuk vode u ustima; talijanski doccione; njemački Ausguss, Wasserspeier) su izrezbarine u obliku zmajeva, ljudi i drugih oblika legendarnih zvijeri koje rigaju vodu iz usta. U keltskoj i germanskoj mitologiji one se spominju kao bića koja se kreću po noći, a danu se skamenjuju. Otimaju i jedu djecu.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku VojaM na korisnoj poruci:
Carl Jonson CJ (6.1.2008)
Stara 6.1.2008, 3:29   #20
zWest
Član
 
Član od: 17.2.2006.
Lokacija: Banja Luka/Republika Srpska/BIH
Poruke: 161
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 9 puta na 9 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku zWest Slanje poruke preko MSN-a korisniku zWest
Određen forumom Re: Svet mitologije

pohvale za temu, sutra cu da citam sad sam stvarno umoran , inace video sam da postoji post od Iris o mitologiji Maya pa cu to detaljno da procitam.
zWest je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Svet kompjutera 12/2007 oluja Sadržaj novog broja SK 165 15.12.2007 1:50
Sta se to desava i kuda ide ovaj svet? steve89 Brbljaonica 16 4.11.2007 17:26
PayPal i Svet kompjutera, pomozite vuki_ns O SK-u uopšte 41 18.8.2007 13:09
Svet Igara DJ_MY_SOUL Tekstovi u SK 29 17.3.2007 21:02
Svet kompjutera 5/2006 oluja Sadržaj novog broja SK 34 8.5.2006 22:30


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:25.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com