Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 12.2.2011, 18:05   #1
dzambo
Starosedelac
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.562
Zahvalnice: 186
Zahvaljeno 199 puta na 108 poruka
Exclamation Problem sa novim HDD-om WD Caviar Green WD15EARS (potrebna strucna pomoc)

Pozdrav.

Ovo mi je treci HDD koji sam uzeo da bi mi bio storage. Prethodna 2 su: WD3200AAKS i Samsung F3 500GB.
Prikljucio sve regularno, upalio komp i u Comp. Managmentu (Win 7 x64 koristim) me je pitao da li MBR (master boot record) ili GPT (guid partition table). Odabrao sam MBR.
Zatim: 'New simple volume'? > Next > Size 1430797MB > driver latter > File system NTFS, allocation unit size (velicina klastera) sam stavio 8KB jer ce na hardu ipak biti veci fajlovi.

Ocekuje me iznenadna poruka:



Zatim sam hteo opet sve isto da odradim ali me docekala ova poruka:



Zatim stavljam GPT i sve prolazi bez ikakvih problema. Tu je hard, quick formatiran i spreman za rad. Time sam mislio da sam resio problem. Ali ubrzo posle par 10GB podataka krece prvi problem...
U jednom trenutku hard prekida prebacivanje ali stoji ukljucen transfer, na cancel ne reaguje a nece i da nastavi prebacivanje. Ponasao se kao da je max zauzet CPU ali nije (pratio sam posle). Posle odredjenog vremena prestao je da reaguje, nece da prekine transfer i moram da ga resetujem rucno.

Da ne bi duzio pricu o tome sta sam jos probavao nastavicu pricu od onog sto je bitno da se doda jos.

Posto sam ustanovio da je novi HDD u pitanju i da se ovi simptomi desavaju samo kada na njemu nesto pokusavam uzimam drugi SATA data kabel da probam tako. Isti problem. Zatim probavam da izmestim SATA data kabel na drugi prikljucak na ploci, pokusavam da izmenim izmedju svih hardova, pokusavam samo 2 harda da ukljucim,... Uvek isti problem.
Danas sam u jednom dok sam kopirao prekinuo transfer ali je HDD ubrzo nestao iz Win-a. Nasao sam ga sa skeniranjem ali po resetu vise se nije pojavljivao.
Po resetu kompa jako mi je usporeno ceo taj period oko detekcije diskova, memroije i ulazak u BIOS. Takodje ga ni BIOS nije nasao, probao sam i drugi kabel napajanja i isti taj koji korstim za druge hdd-eove ali nista se ne desava.

Inace novi HDD je bio detektovao kao ULTRA DMA i bilo je cekirao 'enable dma' i bili su na istoj grani 2 pa sam mislio da je neki konflikt izmedju ali sada dzabe kada je ovaj nestao.

Posto je HDD nov i vec sam se cuo sa prodavcima (oni su mislili da je detektovan kao PIO i da ce to resiti problem ako prebacim na DMA ali nisu bili u pravu) rekli su ako to ne ispravi da ce odma zamenuti za novi. To nije problem ali je problem svi oni gigabajti koje sam vec prebacio. Zato mi treba pomoc kako da povratim HDD da bude vidljiv i da probam da prebacim podatke na ova 2 hdd-ea.
dzambo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.2.2011, 18:13   #2
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: Problem sa novim HDD-eom WD Caviar Green WD15EARS (potrebna strucna pomoc)

Da li si pokušao da ga prikačiš na drugi konektor od napajanja?
Sass Drake je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.2.2011, 18:15   #3
dzambo
Starosedelac
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.562
Zahvalnice: 186
Zahvaljeno 199 puta na 108 poruka
Određen forumom Re: Problem sa novim HDD-eom WD Caviar Green WD15EARS (potrebna strucna pomoc)

Jesam probao sam na taj gde su i ova 2 harda a probao sam onda i na poseban jos jedan kabel sa po 3 sata konektora.
dzambo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.2.2011, 18:35   #4
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Problem sa novim HDD-eom WD Caviar Green WD15EARS (potrebna strucna pomoc)

ja prvi mesec ne stavljam ništa bitno na hdd ... kad povratiš podatke probaj da ga formatiraš sa nekim tool-om sa wd sajta možda sredi hdd
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.2.2011, 20:01   #5
Nikola Mladenovic
Član
 
Član od: 11.1.2011.
Lokacija: Niš
Poruke: 170
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 20 puta na 20 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Nikola Mladenovic
Određen forumom Re: Problem sa novim HDD-eom WD Caviar Green WD15EARS (potrebna strucna pomoc)

Kakva ti je matična, izbaci ostale hard diskove pa probaj samo sa tim na njega instaliraj OS (ali Windows, jer Linux će 100% da radi i kada vratiš Windows problem će ostati, a sa Windowsom ćeš znati da li si rešio problem) pa vidi da li radi kada je sam, ako radi nemoj prestati da ga puniš nakon 10GB puni ga do vrha, kopiraj jedne te iste podatke da vidiš da li je siguran, probaj da staviš neki drugi Hard od 1(još bolje 1,5)TB, vidim da ti ostali hardovi nisu tolike veličine, vrlo je moguće ako ti je stara matična da ne podržava toliko memorije (opet ako ne podržava sa Linuxom će podržavati, tako da za testiranje koristi Windows on se lakše kvari, a to i jeste svrha testiranja).
Nikola Mladenovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.2.2011, 0:58   #6
flamingos
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.2.2007.
Lokacija: Dubai
Poruke: 11.657
Zahvalnice: 1.354
Zahvaljeno 2.410 puta na 2.255 poruka
Određen forumom Re: Problem sa novim HDD-eom WD Caviar Green WD15EARS (potrebna strucna pomoc)

prvo decko ima hard koji je na manjim obrtajima ako ne gresim jer je jelte skladisni disk,i nema smisla mnogo da na njega stavlja sistem. MAticna da ne podrzva memoriju nema smisla,jer je jedino vazno koji je nacin povezivanja, Trece ploca je msi 770-c45 tako da o toem sto si ti predlozio nema ni govora,a sad jedno pitanje za tebe? kako ti mislis da ce on ista uraditi kada ga BIOS ne vidi ?
flamingos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.2.2011, 1:25   #7
dzambo
Starosedelac
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.562
Zahvalnice: 186
Zahvaljeno 199 puta na 108 poruka
Određen forumom Re: Problem sa novim HDD-eom WD Caviar Green WD15EARS (potrebna strucna pomoc)

@Nikola

Sve ti je Flamingos rekao.
dzambo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.2.2011, 8:50   #8
Nikola Mladenovic
Član
 
Član od: 11.1.2011.
Lokacija: Niš
Poruke: 170
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 20 puta na 20 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Nikola Mladenovic
Određen forumom Re: Problem sa novim HDD-eom WD Caviar Green WD15EARS (potrebna strucna pomoc)

Nisam primetio to za BIOS, izvinjavam se, ali ako je prvi put radio sigurno postoji način da radi ponovo. Tebi čak nije ni važno da li će ti raditi hard za stalno,već da spasiš podatke.

Da li ova ploča ploča može da botuje OS sa fleške (pretpostavljam da može)?
Uzmi flešku 1GB na nju stavi (može i drugi) Linux Ubuntu desktop (bilo koja verzija), kupi tri DVD-a (to nije problem 60 dinara), ostavi samo taj hard disk u računaru, pokreni Ubuntu u Live modu, nareži sve to na DVD.
Da bi ovo radilo BIOS bi morao da ti prepozna hard, nadam se da će ga prepoznati dok je sam, pre svega ovoga resetuj BIOS (koliko sam razumeo to nisi uradio već si resetovao komp).
Nikola Mladenovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.2.2011, 4:02   #9
dzambo
Starosedelac
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.562
Zahvalnice: 186
Zahvaljeno 199 puta na 108 poruka
Određen forumom Re: Problem sa novim HDD-om WD Caviar Green WD15EARS (potrebna strucna pomoc)

Probao sam ga samog na gradi bez icega i ne prepoznaje ga BIOS. Takodje sam probao na staroj masini gde na ploci imam 2 SATA prikljucka. Tamo se samo resetuje komp neprekidno i nece da udje ni u BIOS.
Vise mi nije ni bitno da spasem podatke nego samo da ih prepisem, ali izgleda da cu se i od toga oprostiti
dzambo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.2.2011, 14:03   #10
Nikola Mladenovic
Član
 
Član od: 11.1.2011.
Lokacija: Niš
Poruke: 170
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 20 puta na 20 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Nikola Mladenovic
Određen forumom Re: Problem sa novim HDD-om WD Caviar Green WD15EARS (potrebna strucna pomoc)

Aha, čekaj, znači tebi nije potrebno da spasiš podatke nego da ih uništiš i vratiš disk nazad?

Imam rašenje koje će ga možda i normalno osposobiti, radiće i nećeš morati da ga vraćaš.
To rešenje (tačnije uređaj) košta 2000 dinara, pre nego što kupiš proveri na nekoj eksternoj fioci da li je tako ok, ako je ok, a ne želiš da je kupiš, kad već stavljaš disk obriši podatke, snađi se od nekog ko ima fioku da ti je pozajmi.
Evo linka ka jednoj fioci:
http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=65041
Nikola Mladenovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.2.2011, 16:21   #11
flamingos
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.2.2007.
Lokacija: Dubai
Poruke: 11.657
Zahvalnice: 1.354
Zahvaljeno 2.410 puta na 2.255 poruka
Određen forumom Re: Problem sa novim HDD-om WD Caviar Green WD15EARS (potrebna strucna pomoc)

ako je disk mrtav,sto trenutno po opisima i dleuje da jeste,a i bios ga ne prpoznaje kako mislis da ce da radi u fioci?
flamingos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.2.2011, 16:33   #12
dzambo
Starosedelac
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.562
Zahvalnice: 186
Zahvaljeno 199 puta na 108 poruka
Određen forumom Re: Problem sa novim HDD-om WD Caviar Green WD15EARS (potrebna strucna pomoc)

Nikola, shvatas da mi BIOS ne vidi disk. I ja ne zelim da unistim podatke, ako vec ne mogu da ih prekopiram sve sto zelim je da ih prepisem da znam sta sam sve prebacio na taj HDD.
Ako kojim slucajem Win 7 pravi bilo kakav log file odakle i gde su se prebacivali fajlovi i tacna imena istih ja resavam ceo moj problem i saljem disk nazad na reklamaciju.
dzambo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.2.2011, 15:01   #13
dzambo
Starosedelac
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.562
Zahvalnice: 186
Zahvaljeno 199 puta na 108 poruka
Određen forumom Re: Problem sa novim HDD-om WD Caviar Green WD15EARS (potrebna strucna pomoc)

Jos jedini nacin mi je da dodjem do imena fajlova ako je registri baza belezila fajlove koji su se nalazili na mom starom disku.
Ako neko malo poznaje putanje registri baze zamolio bi ga da me bar uputi u kojem delu da trazim. Takodje cu probati sa nekim registry cleanerom koji detaljno sve i svasta nalazi pa da vidim da li ce spaziti i te fajlove...
Govorim u buducem vremenu jer pored harda imam jos nekih problema sa masinom...
dzambo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.2.2011, 15:18   #14
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Problem sa novim HDD-om WD Caviar Green WD15EARS (potrebna strucna pomoc)

di sme m$ da pravi logove šta se radi na kompjuteru
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.2.2011, 16:39   #15
Nikola Mladenovic
Član
 
Član od: 11.1.2011.
Lokacija: Niš
Poruke: 170
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 20 puta na 20 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Nikola Mladenovic
Određen forumom Re: Problem sa novim HDD-om WD Caviar Green WD15EARS (potrebna strucna pomoc)

Windows ne pravi takav spisak, sem ako ranije nisi instalirao neki program za roditeljsku kontrolu i sl. ali pod pretpostavkom da nisi nema takve liste.
Nikola Mladenovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2011, 13:59   #16
dzambo
Starosedelac
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.562
Zahvalnice: 186
Zahvaljeno 199 puta na 108 poruka
Određen forumom Re: Problem sa novim HDD-om WD Caviar Green WD15EARS (potrebna strucna pomoc)

Ni serviseri nisu uspeli da mu pristupe. Tako da cu dobiti novi HDD sto se radujem a opet strahujem da mi se ne dogodi isti problem jer je ovaj HDD ipak trebao da mi sluzi da ne gomilam DVD diskove.
Do imena podataka cu probati da dodjem preko programa RECUVA, takodje neke da vratim ako ne i sve jer mislim da na toj particiji odakle su prebaceni podaci nisam nista radio na njoj.
Inace probao sam RECUVU na starom kompu gde imam HDD od 120GB i 'vidi' obrisane podatke jos iz 2005.

Mozete mi dati neki savet sada kada mi stigne novi HDD? Jer strahujem da me ne zadesi novi ili isti problem
dzambo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2011, 16:08   #17
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Problem sa novim HDD-om WD Caviar Green WD15EARS (potrebna strucna pomoc)

možda čipset matične ima problema sa hardovima većim od 1 TB
kucaj u gugle naziv matične i 1TB ili 2 TB
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2011, 17:22   #18
dzambo
Starosedelac
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.562
Zahvalnice: 186
Zahvaljeno 199 puta na 108 poruka
Određen forumom Re: Problem sa novim HDD-om WD Caviar Green WD15EARS (potrebna strucna pomoc)

Ne verujem da je ploca uzrokovala kvar HDD-ea... Verovatno je takav stigao iz fabrike.
dzambo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.2.2011, 2:41   #19
dzambo
Starosedelac
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.562
Zahvalnice: 186
Zahvaljeno 199 puta na 108 poruka
Thumbs up Kraj teme

Nisu ni serviseri mogli da mu pristupe tako da sam dobio novi HDD. Sve je ok sa diskom kuc, kuc, kuc .
Koristio sam ovaj put Acronis*Disk*Director*Home za formatiranje i odredjivanje particije itd.

Neke od fajlova koje sam prebacio sa starih HDD-eova na taj novi koji je crknu sam uspeo da vratim sa Recuvom. Mada je izbacio i neke konfuzne podatke. Npr oznacavao je zeleno fajlove (znaci da ni jedan klaster nije obrisan) ali detektuje nepoznato ime fajla i svaki fajl po 577 bajtova. Takodje, kako sam mogao da primetim, neke od fajlova nije ni 'video' (deep scan sam naravno koristio) da su bili na hardu i ako su bili velki a na tom hardu nisam nista skoro ni pisao tj jedva da je prebaceno nesto malo fajlova jer mi je ubrzo crkao taj HDD i tu masinu nisam ni koristio jer sam imao problema i sa grafom.
dzambo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Problem sa zvukom - da li je do hardware-a ili nesto drugo? FiresnakE Kvarovi 6 5.3.2010 12:08
Problem sa novim DVD-RW Marko069 Nosači podataka 21 20.1.2010 0:48
Problem sa novim Seagate HDD-om K'R' HooD Kvarovi 26 26.5.2007 15:27
Problem sa novim Kompom EEspree Kvarovi 4 3.2.2007 23:59
Problem sa WMP11, pomoc Deki Aplikativni softver 4 31.5.2006 21:43


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:57.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com