Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > „Ja, igrač!”
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

„Ja, igrač!” Da li se slažete sa Kuzmom?

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 4.10.2011, 15:42   #21
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: 10/2011 "Nepodnošljiva lakoća foliranja"

Pa sad, mene nervira i "komadni nameštaj", ali tako se govori
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku VojaM na korisnoj poruci:
Wolverine (7.10.2011)
Stara 4.10.2011, 19:05   #22
dkdnt
Veteran
 
Član od: 22.10.2005.
Lokacija: Obrenovac
Poruke: 613
Zahvalnice: 101
Zahvaljeno 207 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dkdnt
Određen forumom Re: 10/2011 "Nepodnošljiva lakoća foliranja"

Momci iz redakcije, držite Kuzmu fokusiranog na ove IT stvari, kao u ovom broju i terajte ga dalje od politike, istorije, estetike and stuff. Ne ide mu i, zaista kad o tome piše mesto mu je u Kuriru.

Što se Apple fanbojeva tiče, omašio je samo u tome što i kod nas ima ljudi koji se bave nekim poslom koristeći Mek i što su, jbg, navikli na isti i ne interesuje ih fenseraj. Nisu baš svi moroni koji se kunu u profesionalnu upotrebu Ajpeda i Ajpoda, a o Ajfonu da ne pričam
dkdnt je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2011, 21:22   #23
pirossi
Član
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 85
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 12 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: 10/2011 "Nepodnošljiva lakoća foliranja"

Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
Što je meni glupo kad neko kaže "parče hardvera", taj rogobatni prevod engleskog izraza "piece of hardware", odnosno komad gvožđurije. Pa nije to meso u mesari ili torta pa da postoji parče, ili je hardver ili nije hardver, ne može biti parče hardvera (osim ako ne odlomiš polovinu plastične maske ili čipa i onda imaš "parče hardvera").

Offtopic ali morao sam
šta, nikad nisi rekao za devojku na ulici ""kakav komad" tj. "parče"?
pirossi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2011, 21:27   #24
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: 10/2011 "Nepodnošljiva lakoća foliranja"

Ajd' ti pokušaj da pomoću te devojke sa ulice surfuješ netom.
JohnnyNT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku JohnnyNT na korisnoj poruci:
Bokile (4.10.2011), Doolio (4.10.2011)
Stara 4.10.2011, 21:49   #25
Doolio
Starosedelac
 
Član od: 15.5.2007.
Poruke: 1.291
Zahvalnice: 379
Zahvaljeno 401 puta na 272 poruka
Određen forumom Re: 10/2011 "Nepodnošljiva lakoća foliranja"

Ни ја не разумем шта је Пироси хтео да каже, мислим, знамо да у српском језику постоји реч ''парче'', као и примена исте у сленгу

Али у контексту у ком га је Вуду поменуо, не.

Паралела би могла да се повуче ако би за девојку на улици рекао ''какво парче гузе'' на пример.
Doolio je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2011, 21:49   #26
=FI=Ghost
Veteran
 
Član od: 27.5.2008.
Lokacija: Negde u Nemačkoj
Poruke: 1.077
Zahvalnice: 639
Zahvaljeno 326 puta na 216 poruka
Određen forumom Re: 10/2011 "Nepodnošljiva lakoća foliranja"

Kuzmanović svoju kolumnu završava rečima "..položite nadu u najvećeg otrežnjivača pubertetskog ludila" a sve ono što on govori zapravo bi bilo očekivano za jednog pubertetliju koji ima potrebu da stvari postavlja crno-belo, da se identifikuje sa jednom grupom i uzdiže ju na račun onih drugih grupa. Mi (ni)smo Apple-ovci i zato smo mi bolji a oni su lošiji; to je apsurdno gledište koje jedan normalan, odrastao čovek ne može da zastupa. Karakterisati ljude kao homogenu grupu po jednom kriterijumu (kao što ih Kuzmanović karakteriše po tome da li koriste Apple) svojstveno je ljudima ograničenih kapaciteta i iskrivljenih pogleda na realnost i zaista je smešno videti da se autor poziva na "otrežnjenje" koje dolazi sa godinama a on sam govori stvari koje imaju smisla koliko i dečija prepirka "Moj tata je jači od tvog tate..".

Zar je zaista moguće da se ljudi NE podnose na osnovu toga kakve kompjutere kupuju? I da su ti ljudi stariji od 15 godina? Apsurdno...
=FI=Ghost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku =FI=Ghost na korisnoj poruci:
dkdnt (4.10.2011), GrimReaper (7.10.2012), Mac4LiF (8.10.2011)
Stara 4.10.2011, 22:03   #27
Marti Misterija
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.910
Zahvalnice: 579
Zahvaljeno 1.747 puta na 1.039 poruka
Određen forumom Re: 10/2011 "Nepodnošljiva lakoća foliranja"

I don't think so, i mogu reci da se poprilicno slazem sa Kuzmom...

Dokaz? Posetite recimo benchmark forum i tamo pogledajte stavove clanova Priest, Switch, Driver, Kovac etc. i sve ce vam biti jasno na sta je mislio Kuzma kad je pisao kolumnu. Definitivno ne na Priesta & Co. ali oko nas je prilicno njih koji razmisljaju na apsolutno isti nacin. Predanost sa kojom oni brane Apple, bilo to parce hardvera koje se pominje, kompaniju i celini ili Stevu kao ikonu kojoj se klanjaju se prosto granici sa fanatizmom i voleo bih da mi se na ovom ili bilo kom nasem forumu nadje iko ko brani bilo koji drugi brend kao sto to oni i ostali istomisljenici to cine sa Jabukom tako predano i zustro...
Marti Misterija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Marti Misterija na korisnoj poruci:
bokela (5.10.2011), Eddy (4.10.2011)
Stara 4.10.2011, 22:12   #28
dkdnt
Veteran
 
Član od: 22.10.2005.
Lokacija: Obrenovac
Poruke: 613
Zahvalnice: 101
Zahvaljeno 207 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dkdnt
Određen forumom Re: 10/2011 "Nepodnošljiva lakoća foliranja"

Citat:
Marti Misterija kaže: Pregled poruke
I don't think so, i mogu reci da se poprilicno slazem sa Kuzmom...

Dokaz? Posetite recimo benchmark forum i tamo pogledajte stavove clanova Priest, Switch, Driver, Kovac etc. i sve ce vam biti jasno na sta je mislio Kuzma kad je pisao kolumnu. Definitivno ne na Priesta & Co. ali oko nas je prilicno njih koji razmisljaju na apsolutno isti nacin. Predanost sa kojom oni brane Apple, bilo to parce hardvera koje se pominje, kompaniju i celini ili Stevu kao ikonu kojoj se klanjaju se prosto granici sa fanatizmom i voleo bih da mi se na ovom ili bilo kom nasem forumu nadje iko ko brani bilo koji drugi brend kao sto to oni i ostali istomisljenici to cine sa Jabukom tako predano i zustro...
Jeste to sve istina, ali je ipak daleko od razumnog baš sve ljude koji koriste Apple proizovode svrstavati u taj koš. A još je nerazumnija podela na PC i Mac korisnike i afektivnost u sukobima oko idiotskih i za život irelevantnih stvari kao što je dizajn jednog J mobilnog telefona.

To je doduše svedok konzumerizma u kom uživamo.

dkdnt je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dkdnt na korisnoj poruci:
=FI=Ghost (4.10.2011)
Stara 4.10.2011, 22:13   #29
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: 10/2011 "Nepodnošljiva lakoća foliranja"

@Marti

Kovac je jos i dobar, ali uvek sam happy kad je driver banovan, ili B.M. ali on nije vezan za apple.
Eddy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2011, 22:25   #30
Marti Misterija
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.910
Zahvalnice: 579
Zahvaljeno 1.747 puta na 1.039 poruka
Određen forumom Re: 10/2011 "Nepodnošljiva lakoća foliranja"

Citat:
dkdnt kaže: Pregled poruke
Jeste to sve istina, ali je ipak daleko od razumnog baš sve ljude koji koriste Apple proizovode svrstavati u taj koš. A još je nerazumnija podela na PC i Mac korisnike i afektivnost u sukobima oko idiotskih i za život irelevantnih stvari kao što je dizajn jednog J mobilnog telefona.

To je doduše svedok konzumerizma u kom uživamo.

Meni su svi koji se ponasaju kao gore navedeni, tj. robovi jednog brenda ili (opet) parceta hardvera totalno teski za razumevanje i tu njihovu opsednutost necim/nekim, iskreno receno i ne pokusavam da razumem jer se ista granici sa bolescu. Pritom, nebitno da li se radi o Apple ili Windows fanbojevima, da ne kazem zilotima, ali je situacija realno gledajuci takva da Apple korisnici imaju mnogo vecu potrebu da potenciraju neku superiornost njihovih proizvoda, ma sta god to znacilo... Da ne pominjem to da ce Apple korisnik pre bilo kog drugog i u daleko vecoj meri da izvadi svoj Apple gadget na sto da bi drugi videli da je eto on u trendu i da je "spešl uan"...

Naravno, slazem se da je apsolutno nerazumno trpati sve Apple korisnike u isti kos jer stvarno ima i onih koji stvarno imaju potrebu za koriscenjem istog ali daleko je vise onih koji koriste iste da bi bili u trendu, sto iskreno meni ni malo ne smeta ali mi zato strasno smeta kad isti ti vatreno pocnu da brane sve dobro poznate nedostatke Applea koji poticu pre svega od njegove zatvorenosti pa nadalje... Inace to sto se svi Apple useri trpaju u isti kos se u filozofiji zove zloupotreba generalizacije i kao takva je u ovom slucaju jednostavno neizbezna...

@ Eddy

Driver - covek koji misli da je njegovo misljenje amin i da je on jedini i iskljucivo u pravu. Meni je draze kad naleti na one koji su pravi streptomicin za njega a takvih je dosta. Ali u citavoj toj prici, po svim parametrima tamo ima i daleko gorih Apple zealota od njega...
Marti Misterija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Marti Misterija na korisnoj poruci:
Asmodeus (6.10.2011), gillonio (5.10.2011)
Stara 4.10.2011, 23:00   #31
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: 10/2011 "Nepodnošljiva lakoća foliranja"

Pa da, zato sto je lik poceo da se suzdrzava. Ali imamo svestenika da zastupa isti pogled na stvari. Zao mi je zao sto koristi avatar koji koristi.

Sve u svemu drago mi je sto DeCoy nije dozvolio da ista vrsta rasprave predje na SK.

Poslednja ispravka: Eddy (5.10.2011 u 12:01)
Eddy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2011, 1:05   #32
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.869
Zahvalnice: 2.937
Zahvaljeno 3.863 puta na 1.166 poruka
Određen forumom Re: 10/2011 "Nepodnošljiva lakoća foliranja"

Hmmm, cini mi se da vecina vas ne zna kako je "hejt" prema Apple-u na neki nacin izazvao sam Apple... Cuvena kampanja "Get a Mac"...

Get a Mac
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku oluja na korisnoj poruci:
bokela (5.10.2011), Eddy (5.10.2011), LoshMeeBre (13.10.2011)
Stara 5.10.2011, 3:00   #33
Miki1987
Veteran
 
Član od: 19.11.2005.
Poruke: 992
Zahvalnice: 584
Zahvaljeno 296 puta na 148 poruka
Određen forumom Re: 10/2011 "Nepodnošljiva lakoća foliranja"

Чини ми се да у Србији нико није видео ту рекламу, а хејт прем Меку који овде нико и не користи је чисто помодарство са запада које нема неко утемељење код нас.
Miki1987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2011, 4:28   #34
Shadowfax
Veteran
 
Član od: 12.3.2006.
Lokacija: Mountain
Poruke: 783
Zahvalnice: 148
Zahvaljeno 130 puta na 113 poruka
Određen forumom Re: 10/2011 "Nepodnošljiva lakoća foliranja"

Kad se vec doticete bencha, tamo nije problem samo u Apple fanovima vec i onima koji su jednostavno protiv njih, bez ikakvog razloga.
Cak bih rekao da ih ima u istom broju. I uglavnom je to svuda tako.

Inace, nisam Apple fan, nisam posedovao nijedan proizvod, ali recimo da mislim da su im neki proizvodi super.
Shadowfax je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2011, 8:25   #35
bokela
Veteran
 
Član od: 15.11.2008.
Lokacija: Čačak
Poruke: 1.175
Zahvalnice: 2.781
Zahvaljeno 833 puta na 389 poruka
Određen forumom Re: 10/2011 "Nepodnošljiva lakoća foliranja"

Treba razumeti te komplekse, pukneš debelu kintu za mašinu koju si mogao da imaš za duplo pa čak i troduplo manje kinte i onda moraš da opravdaš to, tako što ćeš svima npr u lokalu da guraš svetleću jabuku ispred očiju dok ljudi pokušavaju da popiju kafu ili da imaju normalan razgovor dok im ti skrećeš pažnju.

Citat:
vodi je u mrak pa nek ti sija
Čemu ta potreba za tim: "hej vidi me, ovde sam, vidi jabuku" Malo šale i komike, znam da ima dosta ozbiljnih ljudi koji i ne primećuju tu jabuku da im sija, niti su tu zbog toga, ali sa tim gestom se vidi politika kompanije, gde god neko da se pojavi mora da ih reklamira i to onako baš direktno. Posle su i neke druge kompanije počele da furaju isti princip što je bilo lame

Naravno kada je cena u pitanju razumem ja da se tu plaća i hardware i kompletan legalan software gde dobijete kompletan paket, od OSa, do Office paketa, ostale aplikacije itd... Slična ako ne i skuplja cena bi bila kada bi takav paket postojao sa licenciranim kompletnim Microsoft paketom. Možda u ovoj priči, ne znam, ali predpostavljam da je apple-ov OS odlično optimiziran isljučivo za hardware na kome se izvršava, jer ne mora da brine o hiljadu mogućih varijanti drajvera uređaja itd... sobzirom da uvek nude 2 - 3 varijante mekova u svakoj liniji proizvoda. Zbog toga mogu da predpostavim brzinu rada, stabilnost itd.

Što se flame warsa tiče, toga će uvek biti u blio kojoj branši, od piva, fudbalskih klubova, pc vs konzole, auto industrija, mobilna industrija itd itd...

Mene samo nervira taj nadmenski stav kompanije a i većine njihovih korisnika. I još nešto, sećam se kada je mobilna industrija naveliko posedovala multitasking, bluetooth, kamere i copy-paste opcije dok ovi u apple nisu znali šta je to kada pričamo o iPhonovima, i tada je bila senzacionalna vest da iPhone dobija to pa gledam i ne verujem nikada patetičniju reklame u životu nisam video kada neki njihov dizajner u nekoj reklami objašnjava kako će uvođenje kamere dovesti do revolucije u komunikaciji ljudi Baš pomeraju granice u industriji posle 10 godina zakašnjenja
bokela je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bokela na korisnoj poruci:
Asmodeus (6.10.2011)
Stara 5.10.2011, 16:07   #36
Sablast
Član
 
Član od: 3.11.2009.
Lokacija: Kuzmin
Poruke: 44
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: 10/2011 "Nepodnošljiva lakoća foliranja"

Dzabe potrosena ovomesecna dragocena stranica na spominjanje da takvi ljudi postoje. Znamo da postoje i da nam nema spasa od njih jer ih je sve vise i vise i kao takvi gutaju citave nove narastaje mladih ljudi pretvarajuci ih u njihove klonove.
Dali si se zapitao kako nastaju takvi ljudi
Kad dodjemo do toga kako nastaju i u kolikom broju .......

Poslednja ispravka: Sablast (5.10.2011 u 16:12) Razlog: vecita nedorecenost
Sablast je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2011, 16:31   #37
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: 10/2011 "Nepodnošljiva lakoća foliranja"

Klasična saga o "jabučarima" i "antijabučarima". Lično, više sam antijabučar jer ne volim kompletnu mašineriju koja stoji iza franšize koja se trudi da samo cijenom bude superiornija od konkurencije, karakteristikama - ni u kom slučaju. Stoga nije čudo što vlada predrasuda da su korisnici Appleovih proizvoda p**eri, fenseri i trendy-gamad koja koristi taj brend da bi pokazala svoj snobizam i "trend-seterski" lažni sjaj, prije nego što kupuju te proizvode zbog njihove osnovne namjene. Tako sam korisnike MacBook laptopa (muškarce) viđao da ih nose kao modni detalj, u onim šljaštećim metroseksualnim "unisex" torbičicama. Kad vidim da se ne bave ničim, da im laptopi ne trebaju a da ih vucaraju samo zbog "činjenice da su hit sezone", ne pozivajući na bilo kakvo nasilje, ja bi' takve nakaze istrijebio s lica Zemlje. Tačka.

Da budem iskren, imam i nekoliko prijatelja koji su DJ-evi pa koriste MacBook laptope za profesionalnu namjenu i pravljenje muzike, pa takve slučajeve mogu da opravdam i svaka im čast kad rade ono što vole i kad koriste laptop za neku namjenu izuzev "modnog detaljisanja", no ipak cijenom ne opravdavaju kvalitet.
Ista je situacija i sa telefonima - novi Samsung Galaxy S2 je bolji od svakog dosadašnjeg iPhone telefona, pa i ovog novog S4 ili kako se već zove.

Generalno, Apple je kompanija po mom mišljenju namjenjena frustriranim pripadnicima oba pola, upitne seksualne orijentacije i labilnim ličnostima koje se pronalaze u tom nekom beskorisnom kvazi-luksuzu.

Ako ovdje na forumu ima "jabučara", mislim da nisu iz ove metro-homo-fashion kategorije i da koriste svoje laptope, telefone, plejere i druge stvari za kvalitetne namjene koje ne obuhvataju ku*čenje.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku LoneWolf na korisnoj poruci:
Asmodeus (6.10.2011), Mac4LiF (9.10.2011)
Stara 6.10.2011, 16:36   #38
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: 10/2011 "Nepodnošljiva lakoća foliranja"

Apple kompjuteri su uvek bili skupi. Macintosh je izasao 1984. godine. Najveci (ako ne i jedini) problem ove masine bila je suvise visoka cena. Profesionalni kosrisnici su voleli Mac zbog toga sto je radio pouzdanije od konkurencije. Negde u to vreme IBM izbacuje kompjuter nazvan PC (personal kompjuter). S obzirom na popularnost IBM PC-ja, pocinje proizvodnja tzv. klonova (ono sto imate na stolu nije PC, nego IBM PC klon). Ko se seca instalacije drajvera pod DOS-om? Sve moguce kompanije su pravile komponente za PC klonove, ponekad je bilo potrebno pomuciti se da bi to radilo. Nasuprot, Mac je nudio platformu koja je radila odmah, bez brljanja po BIOS-u, config.sys, autoexec.bat i td. I naravno, Mac je '84. nudio kompletan, i pouzdan, GUI.

Ono sto menja stvar je pojava Win 98 i Win XP (ne toliko i Win 95), koji donose pravi plug & play IBM PC klonovima. Apple sada ima konkurenciju, koja ima sve sto i oni, a dosta je jeftinija. Apple zadrzava ono sto je uvek imao (pouzdanost), i pocinje da nudi svoje prozvoide kao luksuznu robu, koju "morate" imati.

Interesantan put od masine za profesionalce do sprave za hipstere

Elem, ja sam moje uredjaje rasporedio ovako:

Na stolu - Windows 7
U dzepu - Android (telefon)
Za na put - iPad 2

iPad je uredno jailbreak-ovan (ovo je legalno). SSH-ujem se na njega jednostavno (preko wireless-a). Vrlo je upotrebljiv za profesionalne potrebe, ja sam ga koristio za excel i word dokumente, i brzo editovanje sajtova. A daleko je laksi da se nosi od laptopa.
mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2011, 18:11   #39
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: 10/2011 "Nepodnošljiva lakoća foliranja"

Citat:
mvasic kaže: Pregled poruke
Apple kompjuteri su uvek bili skupi. Macintosh je izasao 1984. godine. Najveci (ako ne i jedini) problem ove masine bila je suvise visoka cena. Profesionalni kosrisnici su voleli Mac zbog toga sto je radio pouzdanije od konkurencije. Negde u to vreme IBM izbacuje kompjuter nazvan PC (personal kompjuter). S obzirom na popularnost IBM PC-ja, pocinje proizvodnja tzv. klonova (ono sto imate na stolu nije PC, nego IBM PC klon). Ko se seca instalacije drajvera pod DOS-om? Sve moguce kompanije su pravile komponente za PC klonove, ponekad je bilo potrebno pomuciti se da bi to radilo. Nasuprot, Mac je nudio platformu koja je radila odmah, bez brljanja po BIOS-u, config.sys, autoexec.bat i td. I naravno, Mac je '84. nudio kompletan, i pouzdan, GUI.

Ono sto menja stvar je pojava Win 98 i Win XP (ne toliko i Win 95), koji donose pravi plug & play IBM PC klonovima. Apple sada ima konkurenciju, koja ima sve sto i oni, a dosta je jeftinija. Apple zadrzava ono sto je uvek imao (pouzdanost), i pocinje da nudi svoje prozvoide kao luksuznu robu, koju "morate" imati.
Izvini, ali ovo je školski primer pričanja napamet. Ispade da je Mac dominirao tržištem kućnih kompjutera do 1998. a da Windows 95 nije bio uspešan?! Mac nikada nije zauzimao veliki deo tržišta kućnih računara izvan USA-a a i tamo je bio daleko iza PC-ja. Dan-danas mnogo više ljudi koristi Mac nego što je to bilo slučaj osamdesetih i devedesetih. Kada je izašao na tržište, Windows 95 je bio najprodavaniji OS u istoriji (preko milion kopija u prva četiri dana, 25 miliona u prva dva meseca) i smatra se jednim od najvećih uspeha Microsofta. U trenutku kada je Windows 98 izašao Mac je držao jedva nešto preko 1% tržišta a Apple se tek otrgao (delom i uz pomoć Microsofta) od ivice bankrota. Teško da su uopšte imali borbu sa Macintoshom u vidu kada su izdavali 98-icu.

IBM je prvi PC izbacio u leto 1981. i kada je (tri godine kasnije) izašao Mac, PC mašine već dominiraju svetom poslovnih i kućno-poslovnih kompjutera. Prvi "IBM PC klonovi" (otkad ovo nisam čuo) se pojavljuju već 1983. Nakon 1987. nema smisla govoriti o IBM PC klonovima jer nikakav original koji se klonira više ne postoji. IBM je izašao sa PS/2 serijom koja nije bila mnogo uspešna. Dominaciju na PC tržištu je izgubio već tokom 1986 (u drugoj polovini te godine samo 40% svih PC-ja su bili IBM-ovi).

Ova priča o nestabilnosti PC-ja i stabilnosti Mac mi zvuči kao projekcija današnjeg Apple makretinga u osamdesete. PC pod DOS-om je bio vrlo stabilan samim tim što je OS bio mali, lakše se kontrolisao i debagovao. Odsustvo GUI-a je bilo prednost u smislu stabilnosti, ne mana. Ne vidim kakve veze ima ova priča o drajverima. Kupiš muzičku, grafičku karticu ili šta već, ubaciješ, instaliraš drajvere sa diskete i to je to. Muke sa PC drajverima i stabilnošću počinju sa omasovljenjem Windows-a (od 3.0 verzije pa nadalje a naročito od 95-ice) ali od tih porođajnih muka Mac nije izvukao nikakvu korist.

Inače, prvi Mac je nastao operacijom spasavanja prethodnog, neuspelog projekta. Početkom 1983. Apple je izbacio najjači zamislivi kućni kompjuter onog vremena - Lisu. Lisa a ne Macintosh je bila prvi personalni kompjuter sa grafičkim interfejsom (ovo mnogi ne znaju). Lisa je imala napredan operativni sistem, Motorola 68000 CPU, 512Kb memorije u startu (proširivo do 2Mb), hard disk itd. Ali Lisa je takođe imala jeziv dizajn i bila vrlo kabasto čudo i koštala je čak 10.000$ i doživela debakl. Nekoliko godina kasnije (1986-87) Lisa je rebrendirana kao Macintosh XL i pokušali su da je prodaju kao high-end verziju običnog Mac-a ali je cena i dalje bila previsoka (4000$) i fijasko se ponovio. Mada prilično drugačija, Lisa je bila dovoljno jaka da emulira software običnog Maca...

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Apple Lisa.jpg
Viđeno:	27 puta
Veličina:	44,6 KB
ID:	41264

...koji je nastao tako što su u Apple-u svukli sa Lise sve što se moglo da bi pala cena i razvili su manje napredan ali hardverski manje zahtevan (i dalje grafički) OS. Mac nije bio promašaj kao Lisa ali ni uspeh kao raniji Apple II. Problem prvog Mac-a bio je izuzetno mali RAM za grafički OS (128Kb koje se nisu mogli proširiti) što je ograničilo njegovu upotrebljivost. Mac je svoj prostor našao u stonom izdavaštu jer je bio najranija platforma koja je ponudila DTP software vredan tog imena uz grafički OS i miša. U drugoj polovini osamdesetih Mac je napravio prodor i u neke druge profesionalne niše koje su se rađale tih godina (muzika, montaža, obrada slika) ali do tada je već imao ozbiljnu konkurenciju (Amiga, naredne generacije PC-ja, Atari ST) pa se ne može govoriti o dominaciji kakvu je imao u DTP-u. Nakon 1989. PC nadjačava na svim ovim poljima i devedesete su najgore godine za Apple a teške godine za Mac.

Povratak Steve-a Jobs-a u Apple je spasao i kompaniju i Mac. Možda Macintosh nije glavni proizvod Apple-a danas i možda 6-7% tržišta ne zvuči mnogo ali 6-7% svetskog tržišta je zapravo jako puno (desetine miliona računara) a pogotovu ako se uporedi sa ispod na 2% na (mnogo manjem) tržištu s kraja devedesetih. Apple proizvodi danas zaista nisu hardverski ništa izuzetno (Mac je izgubio svaku posebnost u odnosu na PC), svakako ne revolucije i zamajci napretka kako bi to Apple-ov marketing hteo, ali pobogu, trgovac je uspeo da ih proda. Roba vredi onoliko za koliko uspeš da je prodaš. Zašto se neko drugi nije setio takvog pristupa? Razumem ja da to mnoge, pogotovu tehnički obrazovanije nervira, ali ljutnji nema mesta. Kupovinu Mac-a ili iPhone-a po ovim cenama ne smatram racionalnom odlukom i sam ih nikada ne bih uzeo, ali za mnoge kupovanje i nije racionalan postupak a oni nisu roba već stvari koje se moraju imati. Steve Jobs svakako nije bio genije za kompjutersku tehniku i ajnštajnovski vizionar kakvim ga ponekad prikazuju ali je odlično razumeo marketing i masovnu psihologiju. Znao je da odabere poruku i znao je kome da je uputi.

Raspisah se. Sinoć nisam palio kompjuter i televizor pa vest nisam odmah ni video. Steve Jobs je preminuo 5. oktobra 2011. godine. Minut ćutanja i večna slava.
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 8 korisnika se zahvaljuje korisniku Nergal na korisnoj poruci:
Alex (14.10.2011), Budimir_Trajkovic (6.10.2011), LoshMeeBre (13.10.2011), Marshall George (8.10.2011), NaraYan (26.2.2012), Oggy (7.10.2011), oluja (6.10.2011), player1 (7.10.2011)
Stara 6.10.2011, 18:14   #40
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.086
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: 10/2011 "Nepodnošljiva lakoća foliranja"

Problem sa Windowsom 95 su bili nogama pisani drajveri i slično programirane aplikacije. Samo da podsetim, Windows 95, kakav god da je bio (a bio je načelno 32-bitni OS koji se masno oslanjao na 16-bitne sistemske biblioteke), bio je punokrvni preemptive multitasking operativni sistem. Apple je to uradio tek 2001. godine sa OS X-om. Da stvar bude gora, 1999. su izbacili Mac OS 9 u kome su aplikacije multitaskovale na isti način kao u Windowsu 3.1, znači niti su imale separatne memorijske oblasti niti je to bilo u preemptive maniru, što je sa tehničke strane katastrofa. Naravno, to ih nije sprečilo da ga reklamiraju kao fenomenalni OS, sreća pa su ga prilagodili malom broju svojih računara, inače da je trebalo da radi na svakom dalekoistočnom kršu, bilo bi veselo.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
Marshall George (8.10.2011), player1 (7.10.2011)
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:30.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com