Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 21.9.2009, 21:30   #21
Mithrandir
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 371
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 62 puta na 45 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mithrandir
Određen forumom Re: Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slične ploce

Preporučena literatura:






I naravno, nikako ne smem da zaboravim Mickievu veliku pomoć, strpljenje i savete! Baš sam ga ugnjavio... Veliko hvala!




Poslednja ispravka: Mithrandir (22.9.2009 u 3:55)
Mithrandir je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mithrandir na korisnoj poruci:
ivan90BG (22.9.2009)
Stara 22.9.2009, 14:35   #22
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Re: Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slične ploce

^Zahvaljujem za sliku Profiler-a. Brinuo sam se zašto ne piše ništa za QE i CI.

Nego sad primećujem da ovo pravljenje hackintoša na bilo koji način nije ni malo egzaktna rabota. Izgleda da se na svakoj mašini mora drugačije raditi.

Elem, i ja sam se kao Mithrandir baktao ovim nekoliko dana i morao više puta da reinstaliram Snow Leopard. Sada mi se čini da sam pronašao pravi recept za moju konfu iz profila sa P5Q-PRO pločom i 9600 GSO grafom.

Ovako:
(hard disk je GPT sa HFS+ particijama)
1. Narezao sam na disk Boot CD za P5Q.
2. Na jednu particiju sam pomoću disk utility-a u postojećoj Leopard instalaciji stavio instalacioni disk Snow Leoparda
3. Pomoću Boot CD-a u drajvu sam boot-ovao instalaciju i instalirao ga na prvu particiju
4. Opet pomoću Boot CD-a sam podogao Snow sa diska
5. Instalirao sam bootloader Chamaleon 2.0 RC3
6. Napravio sam na disku foldere Extra i u njemu Extensions
7. U Extra sam ubacio com.apple.boot.plist iz foldera Extra na Boot CD-u
8. U Extensions sam stavio kextove iz P5Q Packa koji nam je Mickie pokazao, zajedno sa Disabler.kext-om
9. U System/Library/Extension sam stavio AttansicL1eEthernet.kext i OpenHaltRestart.kext
10. Nisam stavio VoodooHDA.kext iz P5Q Pack-a jer ne radi nego sam našao drugi koji je stariji ali je 64bit-an i radi. Njega isto u Sys/Lib/Ext
11. Pustio sam program Kext Utility da to sve konsoliduje.

Mislim da je to sve.

Ne znam dal da pokušavam da instaliram 10.6.1 updajte pošto mi se prošlog puta sistem nešto zabagovao (većinu pokušaja nije mogao da se podigne), ali tada još nisam otkrio pravi recept (ako je ovo to). Probaću pa javljam.

Disabled.kext i Kext Utility se mogu naći u TeknoJunkie Snow Leopad Files.dmg koji bi valjda mogli da nađete Google pretragom jer se ja ne sećam stvarno gde sam to našao, a imam i još nekih fajlova koji valjda pomažu u instalaciji za koje se isto ne sećam odakle mi (gledao sam neke tutorijale na InfiniteMac-u, ne znam koje).

Mogao bih da uploadujem tu zbirku fajlova ako hoćete (i znate neki dobar sajt za to).

EDIT: Instalirao sam 10.6.1 update iz DMG-a sa Apple sajta i posle restarta prvi put nije mogao da se podigne, a sledeća dva puta se učitao normalno, nadam se da će tako i ostati. Inače nisam uopšte boot-ovao sa -f, a morao sam ranije da bi radio internet dok nisam pronašao ovaj (nadam se) pravi recept.

Poslednja ispravka: ivan90BG (22.9.2009 u 15:29) Razlog: update
ivan90BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.9.2009, 12:39   #23
Mithrandir
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 371
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 62 puta na 45 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mithrandir
Određen forumom Re: Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slične ploce

Citat:
ivan90BG kaže: Pregled poruke
^Zahvaljujem za sliku Profiler-a. Brinuo sam se zašto ne piše ništa za QE i CI.

Nego sad primećujem da ovo pravljenje hackintoša na bilo koji način nije ni malo egzaktna rabota. Izgleda da se na svakoj mašini mora drugačije raditi.
Što se tiče QE/CI-a, ako sam ja dobro razumeo više ne piše ni na Mac računarima (valjda se podrazumeva da "Apple" hardware podržava). Uglavnom, jednostavno je proveriti, npr: odigraš Chess ili vidiš da li menu bar može da bude translucent (čini mi se da po defaultu jeste).

Naravno da instalicija na non-Apple hardware nije egzaktna rabota. Doduše, ako imate identične komponente kao i čovek čiji tutorijal pratite ne bi trebalo da bude problema. Ipak, iz ličnog iskustva, velika većina kext-ova je ista - uglavnom se razlikuju samo one za zvuk, network i grafiku (a ovo su kext-ovi koji obično nisu potrebni da bi se pokrenuo sistem, makar iz safe mode-a).
Mithrandir je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.9.2009, 20:29   #24
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Re: Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slične ploče

Kada sam ovo primetio morao sam da napravim post na forumu u kome ću reći još nešto osim toga.

Naime, vi koji imate Mac OS X Leopard ili Snow na vašim računarima verujem da ste se susreli sa onim tirkizno plavim ekranom prilikom boot-ovanja OS-a. Ja jesam mnogo puta. Obično sam restartovao na dugme dok se ne podigne kako treba, a par puta sam i reinstalirao OS jer mi se stalno pojavljivao prokleti jednobojni ekran bez miša.

Da pređem na stvar, pojavio mi se maločas, a ja umesto da pritisnem magično dugme na kućištu nešto sam se zamislio i sedeo tako ispred monitora, kad ono monitor se ugasi (izgleda da su prošla 3 min koje sam podesio). Ja pomerim miša i pojavi se normalan desktop (sa Dock-om i svim).

Tirkizni ekran se pojavljuje još i pri promeni rezolucije kada sam ja isto pritiskao dugme.

Eh koliko sam ga puta restartovao zbog toga ,a trebalo je da sačekam minut da se ugasi monitor.

EDIT: Primetio sam još nešto. Otkako imam Snow Leopard sve mi sečini da je sistem nekako sporiji - sporije otvara foldere, sporije učitava stacks, aplikacije. I to se dešavalo kada se OS normalno digne, a sada kada se pojavi tirkizni ekran i sačekam minut da se monitor ugasi pa pomerim miša čini mi se da se sve ubrzalo.

Poslednja ispravka: ivan90BG (24.9.2009 u 20:42)
ivan90BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.9.2009, 21:16   #25
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slične ploče

Ja sam taj problem sa plavim ekranom imao sa CRT monitorom. Isto tako, sve plavo i nema kursor. Kasnije sam provalio da je monitor bio falican jer sam dodao jos jedan isti CRT i sa njim se to nije desavalo. A ovaj prvi koji je falican je sem toga imao i zeznutu geometriju, sve zivo je bilo krivo. Od kad sam uzeo TFT, nikad vise nisam video plavi ekran bez kursora.

Sto se tice sporosti, ja sam to primetio kad sam instalirao, ali cim sam uradio update na 10.6.1 sve se ubrzalo. Rad u aplikacijama je mnogo brzi u Snow Leopardu i sve je stabilnije. I jos jedna stvar, sredio sam DSDT pa sad imam restart i shutdown. Znaci sve radi k'o na pravom Meku.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.9.2009, 0:44   #26
Mithrandir
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 371
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 62 puta na 45 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mithrandir
Određen forumom Re: Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slične ploče

Definitivno se oseća ubrzanje. Ja sam, za sada, jako zadovoljan SLom.
Što se tiče plavog ekrana, ja ga dobijam svaki put pri bootovanju (neposredno pre pojavljivanja desktopa). Ovo mi se dešavalo i sa 10.5. On kod mene stoji sekundu i onda normalno uđe na desktop.
Mithrandir je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.9.2009, 19:48   #27
Haker95
Starosedelac
 
Član od: 15.12.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.462
Zahvalnice: 233
Zahvaljeno 129 puta na 109 poruka
Određen forumom Re: Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slične ploče

Meni se resetuje kompjuter (iDeneb) kada hocu da ukljucim Mac OS preko GRUB-a. Kako to da resim?
Haker95 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.9.2009, 20:13   #28
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slične ploče

Citat:
Haker95 kaže: Pregled poruke
Meni se resetuje kompjuter (iDeneb) kada hocu da ukljucim Mac OS preko GRUB-a. Kako to da resim?
Ako pokusavas na toj masini iz profila, bolje batali.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.9.2009, 20:23   #29
Haker95
Starosedelac
 
Član od: 15.12.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.462
Zahvalnice: 233
Zahvaljeno 129 puta na 109 poruka
Određen forumom Re: Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slične ploče

Meni se taj sistem jednom podigao, ali bez zvuka i neta. Al' dobro, batalicu ga kao i OS/2.
Haker95 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.9.2009, 0:40   #30
veseliburek
Starosedelac
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: BG
Poruke: 2.049
Zahvalnice: 388
Zahvaljeno 717 puta na 386 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku veseliburek Slanje poruke preko Skypea korisniku veseliburek
Određen forumom Re: Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slične ploče

Uspeh da instaliram iAtkos v7 na konfu iz profila, al molim vas mi recite, kako da ukljucim srpska slova, ovo mi je prvi put da imam OS X ispred sebe...
veseliburek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.9.2009, 0:50   #31
DonCorleone91
Starosedelac
 
Član od: 5.7.2008.
Lokacija: Munze Konza
Poruke: 2.105
Zahvalnice: 225
Zahvaljeno 658 puta na 339 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DonCorleone91
Određen forumom Re: Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slične ploče

Citat:
veseliburek kaže: Pregled poruke
Uspeh da instaliram iAtkos v7 na konfu iz profila, al molim vas mi recite, kako da ukljucim srpska slova, ovo mi je prvi put da imam OS X ispred sebe...
Ne znam ovako napamet tacno, ali kad kliknes gore na jabucicu, ides na system preferences, i imas language. Nisam sto posto siguran, ali mislim da je tako nekako
DonCorleone91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DonCorleone91 na korisnoj poruci:
veseliburek (26.9.2009)
Stara 26.9.2009, 9:34   #32
veseliburek
Starosedelac
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: BG
Poruke: 2.049
Zahvalnice: 388
Zahvaljeno 717 puta na 386 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku veseliburek Slanje poruke preko Skypea korisniku veseliburek
Određen forumom Re: Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slične ploče

Nisam uspeo da resim ovo sa srpskim layout-om...
Takodje, mis mi se jako cudno krece, kao da mu se menja brzina svaki cas... Jel i za ovo postoji neki drajver (kext) koji to resava? Mis je A4Tech X-755FS nakacen na USB na maticnoj... (nije na PCI kartici koju imam)

EDIT: uspeo sam ovo sa misem, instalirao sam USB Overdrive, ali je shareware... Ima li neke pomoci na PM? Mada mi mnogo vise znaci ovo za tastaturu...

Poslednja ispravka: veseliburek (26.9.2009 u 9:47)
veseliburek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.9.2009, 10:41   #33
Mithrandir
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 371
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 62 puta na 45 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mithrandir
Određen forumom Re: Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slične ploče

Hm... za miš je jako čudno - u principu bi svaki USB miš trebalo da radi sasvim normalno bez dodatnih programa (tako je bar moje iskustvo).

Što se tiče tastature, odnosno layout-a: Ideš na jabuku (gornji levi ugao) - System Preferences - Language & Text (mislim da se to zvalo International na 10.5) - Input Sources. Tu pronađeš srpski i štikliraš.
Mithrandir je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mithrandir na korisnoj poruci:
veseliburek (26.9.2009)
Stara 26.9.2009, 11:00   #34
veseliburek
Starosedelac
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: BG
Poruke: 2.049
Zahvalnice: 388
Zahvaljeno 717 puta na 386 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku veseliburek Slanje poruke preko Skypea korisniku veseliburek
Određen forumom Re: Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slične ploče

Ne znam, za miša, al lepo radi kad sam instalirao ono... Rešeno za srpsku tastaturu...
veseliburek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.9.2009, 14:00   #35
Mithrandir
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 371
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 62 puta na 45 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mithrandir
Određen forumom Re: Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slične ploče

Koristan installer, koji će instalirati bootloader i najpotrebnije kextove: myhack-installer-1-0-rc3

Takođe, možete pratiti ovaj tutorijal: install-snow-leopard-on-a-pcs-the-easy-way (koristi goredati installer)
Mithrandir je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.9.2009, 1:15   #36
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Re: Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slične ploče

Evo za one koji ne mogu da se naviknu na Mac raspored na tastaturi na srpskom napravio sam dva rasporeda identična onima na Windows-u sa svim znakovima koij s dobijaju sa Alt Gr (Option), a svi znakovi koji su desno na gornjim brojevima i dobijaju se pomoću Alt Gr (Option) funkcionišu kao mrtvi tasteri, to jest dodaju one kvačice i tačke na ona slova za koja postoji kombinacija sa tom kvačicom u OS X-ovom Character Viewwer-u. Ako se pritisne neko slovo koje nema tu kombinaciju dobija se samo ta kvačica ili tačka ili krug kao terminnacioni karakter. Ćirilična verzija nema sve mrtve tastere već se kod nekih odmah dobijaju ti karakteri.
Priloženi fajlovi
Tip fajla: zip Windows Serbian Keyboard.zip (8,2 KB, 21 puta viđeno)
ivan90BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ivan90BG na korisnoj poruci:
veseliburek (27.9.2009)
Stara 27.9.2009, 1:27   #37
veseliburek
Starosedelac
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: BG
Poruke: 2.049
Zahvalnice: 388
Zahvaljeno 717 puta na 386 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku veseliburek Slanje poruke preko Skypea korisniku veseliburek
Određen forumom Re: Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slične ploče

Citat:
ivan90BG kaže: Pregled poruke
Evo za one koji ne mogu da se naviknu na Mac raspored na tastaturi na srpskom napravio sam dva rasporeda identična onima na Windows-u sa svim znakovima koij s dobijaju sa Alt Gr (Option), a svi znakovi koji su desno na gornjim brojevima i dobijaju se pomoću Alt Gr (Option) funkcionišu kao mrtvi tasteri, to jest dodaju one kvačice i tačke na ona slova za koja postoji kombinacija sa tom kvačicom u OS X-ovom Character Viewwer-u. Ako se pritisne neko slovo koje nema tu kombinaciju dobija se samo ta kvačica ili tačka ili krug kao terminnacioni karakter. Ćirilična verzija nema sve mrtve tastere već se kod nekih odmah dobijaju ti karakteri.
n00b question: kako da instaliram ovo? xD

dao bi ti 200 zahvalnica da mogu, ne da me nervira ovaj layout, neeego...
veseliburek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.9.2009, 13:31   #38
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Re: Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slične ploče

^Raspakuj ovaj ZIP, nadji na sistemskoj particiji folder Library, a u njemu folder Keyboar Layouts koji je prazan.

U njega stavi ova četiri fajla iz ZIP-a i restartuj. Posle samo nadji na dnu liste jezika dva nova koja se zovu Windows Serbian Latin i Windows Sebian Cyrilic.
ivan90BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ivan90BG na korisnoj poruci:
veseliburek (27.9.2009)
Stara 27.9.2009, 15:24   #39
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Question Re: Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slične ploče

Izvinjavam se za dupli post, ali hteo bih da pitam stručnije od mene na forumu u oblasti OSx86 malo pojašnjanje DSDT-a.

Ja sam do sada shvatio da to ima veze načinom komumikacije OS-a i hardwera i da se nešto treba patch-ovati u OS X jer je on pravljen da radi na ograničenom broju Mac računara, a ne za ogroman broj PC-a.

E sad, ja imam program DSDT Pacher GUI koji valjda proizvodi fajl DSDT.aml koji je kompajliran i koga bootloader treba da pokupi pri boot-ovanju, ali proizvodi takođe i nekompajlirani fajl koji valjda ja treba da modifikujem za moju ploču i da ga kompajliram.

Nisam baš shvatio da li ovaj program radi sve operacije vezane za patch-ovanje DSDT-a ili ja treba još nešto da modifikujem i ako sve podesim kako treba da li su mi i dalje potrebni kextovi kao što su FakeSMC i NullCPUPower... ili čak VoodooHDA?
ivan90BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.11.2009, 11:22   #40
Mithrandir
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 371
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 62 puta na 45 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mithrandir
Određen forumom Re: Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slične ploče

Citat:
ivan90BG kaže: Pregled poruke
Izvinjavam se za dupli post, ali hteo bih da pitam stručnije od mene na forumu u oblasti OSx86 malo pojašnjanje DSDT-a.
Citat:
Mithrandir kaže:
Imaš sigurno sličnu temu i na insanelymac-u. Pogledaj i ostale linkove, siguran sam da ima na Prasysovom blogu ponešto o tome (a i ima dosta tutorijala za install SLa).

Jel update-ovao neko na 10.6.2? Ja kao nemam vremena da se bavim time, a plašim se da nešto ne pođe naopako. Video sam da će i5 i i7 vlasnici da se usreće.
Mithrandir je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
apple, hackintosh, install mac os, mac os x, macintosh on pc, retail, snow leopard

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Vista (instalacija) GeForce Operativni sistemi 29 9.5.2010 9:25
Pomoc oko povezivanja asus wireless rutera na adsl ruter bojjanm Komunikacioni uređaji i umrežavanje 0 26.11.2007 23:49
BIOS druge ploče na ASUS P4P800S SE LUKA Osnovne komponente 13 4.2.2007 1:44
Asus K8N-E Deluxe firmware na netu? holodoc Osnovne komponente 4 5.9.2006 1:11


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:53.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com