Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Zaštita

Zaštita Virusi, anti-virus programi, firewall...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 11.1.2016, 12:25   #21
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Zakljucane slike, Cryptwall!

Citat:
Lanikor kaže: Pregled poruke
Jedno laicko pitanje, mogu li ovi ransomware/crypto programi da mi zakljucaju nesto sto je vec zakljucano necim drugim? Koristim Folder Guard da cuvam veliki broj tekstualnih podataka vezanih za svasta nesto i koji meni vrede dosta od radoznalih pogleda pa me zanima sta bi bilo kad bi bilo.
Za sada ne mogu, što ne znači u budućnosti da neće moći.

Citat:
Lanikor kaže: Pregled poruke
Sta je ovih dana relativno pouzdana zastita od ovoga? Pazim gde klikcem i sta koristim, moze se reci da sam napredan korisnik pa da upotpunim znanje na vreme, da ne kukam kasnije
Koristi sistem pod user nalogom, imaj anti virus, obriši/disabluj flash plugin, ne otvaraj attachmente od nepoznatih osoba i radi redovni, incremental backup na neki eksterni medij i tako.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bachi na korisnoj poruci:
Lanikor (12.1.2016)
Stara 13.1.2016, 21:34   #22
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: Zakljucane slike, Cryptwall!

Citat:
bachi kaže: Pregled poruke
Za sada ne mogu...
Da li si siguran u to? Tačno je da neki programi za zaštitu podataka menjaju dozvole fajlova (mislim da šifrovane fajlove i/ili kontejnere), ali to ne znači da je ovo pouzdana zaštita. To što je jedan program promenio, drugi program može da menja na svoj način. Šifrovani fajlovi su i dalje samo fajlovi i mislim da je poželjno pretpostaviti da ransomware može da radi šta god hoće s njima.
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2016, 8:42   #23
Malik Tintilinic
Starosedelac
 
Član od: 14.12.2010.
Poruke: 1.240
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 335 puta na 237 poruka
Određen forumom Re: Zakljucane slike, Cryptwall!

Avast mi, od pre mesec i po dana, u Chest drzi Win32:CryptoLocker-C[Trj], a pocetkom prosle godine mi je jedan CryptoLocker-Ransomware zakljucao fajlove i sva sreca te sam imao rezervu. Njega sam uspeo lako da izbrisem.
Inace, Spywareterminator mi malo-malo pa nadje neki Affiliate tracking cookie.
Malik Tintilinic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2016, 11:10   #24
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: Zakljucane slike, Cryptwall!

Citat:
Malik Tintilinic kaže: Pregled poruke
Inace, Spywareterminator mi malo-malo pa nadje neki Affiliate tracking cookie.
Kolačići sami po sebi nisu opasni, ne mogu da naprave nikakvu štetu na sistemu. Oni samo omogućavaju kompanijama koje postavljaju online reklame da prate (gotovo) svaki tvoj korak na internetu. Ako ti se to ne sviđa, podesi browsere da ne primaju Third Party cookies I da brišu kolačiće prilikom gašenja. Inače, Session cookies su neophodni da bi mogao se uloguješ na bilo koji sajt.
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2016, 12:47   #25
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Zakljucane slike, Cryptwall!

Ne znam na koji način ovi crypto malware-i rade, da li kriptuju samo pojedine tipove fajlova po ekstenziji ili sve, ali je definitivno moguće kriptovati već kriptovan fajl. Tako da se ja ne bi baš uzdao u taj način zaštite, najbolje je bitne podatke čuvati na više mesta.
toxic je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2016, 13:12   #26
Malik Tintilinic
Starosedelac
 
Član od: 14.12.2010.
Poruke: 1.240
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 335 puta na 237 poruka
Određen forumom Re: Zakljucane slike, Cryptwall!

Citat:
nighthawk kaže: Pregled poruke
Kolačići sami po sebi nisu opasni, ne mogu da naprave nikakvu štetu na sistemu. Oni samo omogućavaju kompanijama koje postavljaju online reklame da prate (gotovo) svaki tvoj korak na internetu. Ako ti se to ne sviđa, podesi browsere da ne primaju Third Party cookies I da brišu kolačiće prilikom gašenja. Inače, Session cookies su neophodni da bi mogao se uloguješ na bilo koji sajt.
Znam za to, ovo je pocelo od nedavno da se desava. Sumnjam da ima veze sa Freemake Video Downloaderom, al' nikako da nadjem vremena da to malo ispitam.

Citat:
toxic kaže: Pregled poruke
Ne znam na koji način ovi crypto malware-i rade, da li kriptuju samo pojedine tipove fajlova po ekstenziji ili sve, ali je definitivno moguće kriptovati već kriptovan fajl. Tako da se ja ne bi baš uzdao u taj način zaštite, najbolje je bitne podatke čuvati na više mesta.
Secam se da su mi bile zahvaceni samo fajlovi sa nekim ekstenzijama, jer nije zakljucao bas sve od muzike i filmova, ali nisam zapamtio koje su ostale, jer sam zurio da resim problem.
Malik Tintilinic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2016, 18:37   #27
Dark Magician
Veteran
 
Član od: 14.1.2011.
Poruke: 812
Zahvalnice: 25
Zahvaljeno 140 puta na 103 poruka
Određen forumom Re: Zakljucane slike, Cryptwall!

Najbolja zaštita je pored toga što se pazi šta se radi. Držati održavan software, to znači update sistema, browser-a itd. Jer je to leglo eksplotacija.

Ovo komentari da ne može da AV razbije ransomware. Naravno da ne može jer je to AES enrkipcija, to je neprobojno za svakoga ako nemaš ključ. A ključ nasumično generiše kad ti zaključava fajlove.
Nemaš izbora nego da platiš, a i tad je pitanje, jer je bio primer gde je loše programiran i sruši se kad treba da sačuva ključ tako da ga i sam zaboravi. I ako platiš ništa ne možeš da vratiš.

Mr.Robot glavni plot se vrti oko toga.
Dark Magician je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2016, 19:55   #28
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Zakljucane slike, Cryptwall!

Verovali ili ne jedan od najdestruktivnijih virusa iz osamdesetih, Disk Killer, je u stvari imao za cilj da enkriptuje diskove zrtava ali je zbog baga de fatko uvek nepovratno unistavao podatke.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.1.2016, 11:02   #29
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Zakljucane slike, Cryptwall!

Citat:
nighthawk kaže: Pregled poruke
Da li si siguran u to? Tačno je da neki programi za zaštitu podataka menjaju dozvole fajlova (mislim da šifrovane fajlove i/ili kontejnere), ali to ne znači da je ovo pouzdana zaštita. To što je jedan program promenio, drugi program može da menja na svoj način. Šifrovani fajlovi su i dalje samo fajlovi i mislim da je poželjno pretpostaviti da ransomware može da radi šta god hoće s njima.
Zato sam i naglasio "za sad", jer trenutni ransomware-i ciljaju samo određene fajl ekstenzije. Takođe ako naleti na mapirani drajv na serveru, on će šifrovati i te fajlove na mapiranom drajvu, ali neće recimo istraživati smb resurse na mreži.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2016, 14:46   #30
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Zakljucane slike, Cryptwall!

Hollywood hospital pays ransom to get their computers, files back
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.3.2016, 14:55   #31
ultras035
Novi član
 
Član od: 10.12.2015.
Poruke: 6
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Zakljucane slike, Cryptwall!

...polovinom meseca zakljucano mi je 25 GB fotografija, nazalost decijih, porodicnih itd...
Bas se lose osecam, pokusao sam sve sto se nudi i naravno nista nije pomoglo!
Definitivno nikakvo placanje ne dolazi u obzir cak i da imam para...
Jedino me zanima da li vredi sacuvati kriptovane fajlove (fotografije) pa ako se pojavi neko resenje u skorije vreme, pokusati sredjivanje! Naravno planiram sada formatiranje celokupnog hard diska i instalaciju windowsa ponovo.Osim tih fotografija nista nije vredno..
Moja pitanja bi bila:
Da li vredi i da li je moguce sacuvati fajlove negde dok se ne pojavi resenje za ovaj globalni problem?
Da li je negde moguce sacuvati 24-25 GB u "komadu"?
Da li postoji opasnost od tih "zarazenih" fajlova u buducnosti, kada se pokusa povratak.
Mislim da sistem i alat koji sluzi za zakljucavanje mora da bude resenje problema, i naravno prevencija...

Poslednja ispravka: ultras035 (1.3.2016 u 15:01) Razlog: ubacivanje slike
ultras035 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.3.2016, 9:38   #32
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Zakljucane slike, Cryptwall!

Zapakuj to negde, ništa te ne košta da čuvaš. Možda se jednog dana i pojavi rešenje, odradiće neko reverse-engineering ako se ključ generiše dinamički ili će naći ključ ako se koristi isti privatni ključ svuda (u šta sumnjam).
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.3.2016, 13:27   #33
Dapper
Član
 
Član od: 11.12.2008.
Lokacija: Niš
Poruke: 233
Zahvalnice: 23
Zahvaljeno 22 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: Zakljucane slike, Cryptwall!

Problem je u tome što virus ne kriptuje postojeće fajlove, već ih prebaci na neku particiju koja je nevidljiva za nas, a na njihovim mestima ostavi neke fajlove sa nekim nepoznatim ekstenzijama koje su velike 0 Kb. Dakle, to nisu vaši fajlovi, i nećete ništa postići ako njih čuvate i nadate se da ćete ih nekad otključati. Vaši fajlovi su na nekoj nepoznatoj lokaciji i možete ih pronaći samo programom "EaseUS Data Recovery Wizard Free" i uspeti da ih povratite. Doduše sa običnom verzijom programa možete povratiti samo 2GB podataka, a ako hoćete neograničeno morate kupiti program koji košta mislim oko 40€. Takođe je bitno da fajlove koje vraćate ne vraćate na tu particiju na kojoj se trenutno nalaze, a uglavnom je na C:/ već na drugu ako imate.
Nadam se da će nekom pomoći.
Srećno.

Gesendet von meinem SM-G925F mit Tapatalk
Dapper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.3.2016, 13:44   #34
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Zakljucane slike, Cryptwall!

Možda je ta firma i tvorac virusa
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.3.2016, 13:46   #35
Dapper
Član
 
Član od: 11.12.2008.
Lokacija: Niš
Poruke: 233
Zahvalnice: 23
Zahvaljeno 22 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: Zakljucane slike, Cryptwall!

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Možda je ta firma i tvorac virusa
Sve je moguće osim drvenog šporeta i svinjca od misirača.

Gesendet von meinem SM-G925F mit Tapatalk
Dapper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.3.2016, 15:51   #36
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Zakljucane slike, Cryptwall!

Kriptovane fajlove možeš vratiti samo dekripcijom. Particiju i podatke cryptomalwere ne može da sakrije od tebe, nije problem da ih nađeš, problem je dekripcija jer ti je potreban ključ.
toxic je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.3.2016, 16:14   #37
Dapper
Član
 
Član od: 11.12.2008.
Lokacija: Niš
Poruke: 233
Zahvalnice: 23
Zahvaljeno 22 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: Zakljucane slike, Cryptwall!

Citat:
toxic kaže: Pregled poruke
Kriptovane fajlove možeš vratiti samo dekripcijom. Particiju i podatke cryptomalwere ne može da sakrije od tebe, nije problem da ih nađeš, problem je dekripcija jer ti je potreban ključ.
Slažem se ali ti fajlovi koji su kriptovani nisu tvoji fajlovi, tvoji fajlovi su zamenjeni tim kriptovanim fake fajlovima. Tako da i ako nađeš ključ i otključaš to nisu tvoji fajlovi. Pretraži ovim programom ceo računar naćiće ih na nekoj sasvim desetoj nepoznatoj lokaciji sa originalnim imenom i originalnom veličinom. To je moja teorija, jer sam uspeo da povratim slike samo uz pomoć tog programa. Uostalom probajte.

Gesendet von meinem SM-G925F mit Tapatalk
Dapper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.3.2016, 17:03   #38
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Zakljucane slike, Cryptwall!

EaseUS Data Recovery je program za povraćaj obrisanih podataka. Koliko sam pratio, stariji cryptomalware-i su criptovali podatke, a originale brisali. Originale si mogao onda da povratiš. Novije verzije rade malo drugačije i najčešće je nemoguće povratiti podatke bez ključa.
toxic je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.3.2016, 17:09   #39
Dapper
Član
 
Član od: 11.12.2008.
Lokacija: Niš
Poruke: 233
Zahvalnice: 23
Zahvaljeno 22 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: Zakljucane slike, Cryptwall!

Citat:
toxic kaže: Pregled poruke
EaseUS Data Recovery je program za povraćaj obrisanih podataka. Koliko sam pratio, stariji cryptomalware-i su criptovali podatke, a originale brisali. Originale si mogao onda da povratiš. Novije verzije rade malo drugačije i najčešće je nemoguće povratiti podatke bez ključa.
Onda sam ja imao posla sa starim, jer sam sve slike povratio. Doduše nije se meni desilo već kolegi, pa smo glavu probili dok smo ih povratili i našli način ali uspeli smo. Mogu i Screenshots da postavim ako neko želi. Eto ako je nekog zadesio stari neka pokuša, a ako je novi sa srećom sa pronalaskom ključa.

Gesendet von meinem SM-G925F mit Tapatalk
Dapper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.3.2016, 12:28   #40
Dapper
Član
 
Član od: 11.12.2008.
Lokacija: Niš
Poruke: 233
Zahvalnice: 23
Zahvaljeno 22 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: Zakljucane slike, Cryptwall!

Citat:
Dapper kaže: Pregled poruke
Onda sam ja imao posla sa starim, jer sam sve slike povratio. Doduše nije se meni desilo već kolegi, pa smo glavu probili dok smo ih povratili i našli način ali uspeli smo.
Upravo mi je kolega javio da je imao posla sa verzijom 4.0
Tako da, eto i na toj verziji radi.
Dapper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Zaradite na fotografijama (Stock) fonet Fotografija 1030 19.4.2019 20:37
Blokirane slike na sajtu! jelenica Web dizajn 3 3.9.2008 13:32
Prve slike?! dzonihsv Fotografija 4 8.8.2008 13:08
novi aparat, nove slike, nova tema (Samsung S850) jonathan Fotografija 28 14.11.2007 17:55
Slike u vezi s igricama hacker_aca O SK-u uopšte 14 28.2.2006 15:51


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:58.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com