Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 2.10.2009, 15:41   #101
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Spor Ubuntu i Xubuntu

Oba su ATA. Sve mi je na Hitachi-ju, Maxtor mi je samo za filmove, Od 15 GB, je zauzeto 10GB, a zasto je toliko puno zauzeto stvarno ne znam, jer osim 5, 6 programa cije su instalacije bile oko 10MB, nisam nista drugo instalirao, niti sam ista skidao sa neta na tu particiju, a Mint sam instalirao pre koji dan. Ima li neki program za linux kojim bih mogao proveriti gde mi je otisla memorija?

Nakon kompajliranja kernela koje se upravo zavrsilo, sa komandom sumo make install sam dobio sledece, a Nvidia drajver i dalje ne mogu instalirati zbog sourcea za kernel.
Kod:
sh /usr/src/linux-2.6.28/arch/x86/boot/install.sh 2.6.28 arch/x86/boot/bzImage System.map "/boot"

Poslednja ispravka: blast beat (2.10.2009 u 16:05) Razlog: dodatak
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.10.2009, 19:46   #102
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Spor Ubuntu i Xubuntu

Nece me biti par dana, tako da mozete da odahnete, a od ponedeljka opet mucenje sa mojim drajverima za graficku.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.10.2009, 21:56   #103
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Spor Ubuntu i Xubuntu

Izvini, nisam pratio ovu temu dovoljno pazljivo pa mi nije jasno sta radis sad... Zasto kompajliras kernel? Koji drajver pokusavas da instaliras?

Pitao si me za super user mod. Prebacujes se u super user mod komandom su. Problem je sto na Ubuntu i Mint nemaju su po defaultu, pa moras da napravis. To se radi lako. Kucas sudo passwd i on te pita da stavis sifru. Kad to odradis, nadalje imas su i tom komandom (uz unosenje sifre koju si stavio) mozes da se prebacis u superuser mod kad god je potrebno.

To sam valjda vec rekao u ovoj temi, ali me nisi najbolje razumeo.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2009, 0:49   #104
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Spor Ubuntu i Xubuntu

Razumeo sam te, i uradio sam to. Samo sam mislio da je ulaz u super user mod nesto drugo, pobrkao sam.
Kompajliram kernel jer ubacujem source u njega koji sam skinuo sa sajta, posto ga nema u repozitorijumu preko kojeg sam ubacio header. A to radim da bih probao jedine 2 starije verzije nvidia 96 drajvera iz nvidia arhive(posto zahtevaju header i source pri instalaciji), pa da vidim kako ce se one ponasati. Moram da se hvatam za slamku, posto mi se ne daje minimum 30-ak evra za najjeftiniju agp kartu, niti se isplati na ovu moju konfiguraciju.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2009, 10:33   #105
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Spor Ubuntu i Xubuntu

Citat:
blast beat kaže: Pregled poruke
........................
Kompajliram kernel jer ubacujem source u njega koji sam skinuo sa sajta, posto ga nema u repozitorijumu preko kojeg sam ubacio header.
....................
wow wow wow hold jor horsis

Kakvo "ubacivanje sorsa u kernel"? Ukoliko nisi našao sors u repou svog distroa (što ne bi trebao da bude slučaj), onda onaj koji skineš sa neke druge lokacije treba da stoji u diru /usr/src/ u folderu pod imenom linux ili treba da postoji istoimeni simbolički link koji pokazuje na direktorijum u kome se sors kernela nalazi.
Takođe, moraš da skineš onaj sors kernela koji se trenutno "vrti" na mašini, mada mislim da ti je Mickie rekao kako da to proveriš (uname -a).

Poprilično smo zakomplikovali jednu relativno jednostavnu proceduru, ne iz loše namere, jednostavno je forum pomalo nezgodan medij za ove tipove operacija...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2009, 14:45   #106
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Spor Ubuntu i Xubuntu

Citat:
blast beat kaže: Pregled poruke
Kompajliram kernel jer ubacujem source u njega koji sam skinuo sa sajta, posto ga nema u repozitorijumu preko kojeg sam ubacio header. A to radim da bih probao jedine 2 starije verzije nvidia 96 drajvera iz nvidia arhive(posto zahtevaju header i source pri instalaciji), pa da vidim kako ce se one ponasati. Moram da se hvatam za slamku, posto mi se ne daje minimum 30-ak evra za najjeftiniju agp kartu, niti se isplati na ovu moju konfiguraciju.
Auu, cek da se razumemo. Pretpostavljam da je taj sajt sa kog si skinuo source www.kernel.org ? Nece to tako da moze. Prvo, za bilo kakvo mergeovanje koda i krpljenje kernela moras da imas deeeebelo iskustvo a i pored toga moras da pratis uputstvo i da znas sta radis. Drugo, takozvani vanila kernel koji se nalazi na kernel.org, nije isti kao onaj kernel u Ubuntu. Recimo da Cannonical voli da krpi malo (vise). Oni rade ono sto sad ti pokusavas, dodaju razne parcice koda u kernel kako bi poboljsali odredjene stvari.

Trece, zasto kompajliras kernel kad pokusavas da instaliras vlasnicki drajver? On ima binarni instalrer, i jedino treba da se kompajlira kernel interfejs, sto bi na tvojoj masini trebalo da traje ne vise od 2 minuta i radi se automatski ako imas instalirane odgovarajuce headere i GCC. Kad si rekao da kompajliras kernel, mislio sam da probavas OSS "nuve" drajver, pa reko ajd mozda ti se posreci da imas i jare i pare (i slobodan kernel i prihvatljve parformanse a mozda i nesto naucis usput), ali ako si njega probao i nece, onda instaliraj lepo vlasnicki drajver i ne lupaj glavu vise. Ali za njega nikakvo kompajliranje kernela nije potrebno. Evo ti uputstvo za Debian, koje vazi za Ubuntu i Mint takodje.

Cetvrto, znas li zasto nemas source u Synaptic? Odi u Softvare Sources applet i tamo gde je ono da stikliras "universe", "multiverse"... e tu stikliras i source. I onda imas u Synapticu i hedere i source, mada ti source i ne treba.

Eto, valjda smo sad malo razjasnili stvari... prati to uputstvo za instalaciju drajvera i mislim da ces bez problema da zavrsis posao. Probaj 5-6 verzija izmedju 70.xx i 96.xx pa vidi koja najbolje radi. Ako ni jedan nece, onda ce da vidimo sta dalje... bitno da si uporan.

PS: Na pocetku teme ti rekoh u zezanju da mozes da probas Gentoo i da imas GCC skrinsejver... ti uspeo od Ubuntu-a da napravis GCC skrinsejver. Svaka cast.

Poslednja ispravka: GoranSTX (3.10.2009 u 15:11) Razlog: slovne greske + Ubunte > Ubuntu-a
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Mickie na korisnoj poruci:
blast beat (5.10.2009), GoranSTX (3.10.2009)
Stara 3.10.2009, 18:23   #107
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Spor Ubuntu i Xubuntu

Nasao sam ga na sajtu Ubuntu-a, raspakovao ga u /usr/src/, isao sa ./configure, pa make, pa make install. Taj postupak sam nasao na sajtu ubuntugeek, i tamo pise da se time kompajlira kernel. Izgleda da sam onda ja radio sasvim nesto deseto od kompajliranja kernela. Inace, skinuo sam source koji mi treba za moj kernel, toliko sam do sad naucio da na to obratim paznju. A sad mi je Mickie objasnio zasto ga nema u repozitorijumu-jer mi je iskljucen source.
Posto do ponedeljka necu biti za svojim kompom (nisam kuci), odmah u ponedeljak (ili cak u nedelju uvece ako dodjem) cu probati sa tim uputstvom.
Jos jedno pitanje... Pogledao sam juce, i videh da imam 10GB podataka na ext3 particiji koji ne znam odakle se stvorise, a bilo ih je samo par posle instalacije pre neki dan. Od programa sigurno nisu, niti sam skidao ista osim updateova za Mint. Posto mi je riknuo mp3 player koji mi je sluzio kao flash, a rezac isto zeza, ne mogujednostavno reinstalirati Mint. Predpostavljam da je od tog "procesa" sa sourceom, koji god da je, sto je trajao 3 sata. Ima li neki program kojim bih mogao da vidim zauzece diska po direktorijumima? Znam da Ubuntu to ima, koristio sam ga, ali na Mintu ne mogu da pronadjem taj program, a ne znam kako se zove.

P.S. Sto se tice GCC skrinsejvera, moraces mi pojasniti to, posto nemam pojam sta je doticni.

P.S.S. Odustati skoro necu. Makar u jednoj stvari u zivotu da istrajem do kraja.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2009, 20:41   #108
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Spor Ubuntu i Xubuntu

Taj postupak koji si našao se odnosi na kompajliranje samog kernela, a to ti, u ovom slučaju, ne treba. Source je potreban samo kako bi instaler za drajvere znao kako da napravi odgovarajući modul za taj kernel (jednostavno rečeno).

Veličinu direktorijuma možeš videti u konzoli komandom du -h (ili nekom drugom kombinacijom parametara) što će ti izlistati sve direktorijume i njihove veličine u tekućoj putanji pa pazi gde si pozicioniran (ako si u root-u diska listanje može i da potraje kreni od svog /home foldera...). Verovatno postoji i neki grafički alat za te stvari (recimo da u nekom fajl menadžeru ideš redom po direktorijumima i proveravaš veličine).

GCC je program (kompajler iz GNU kolekcije) koji služi za pretvaranje izvornog koda u binarni oblik i viđao si njegov output u konzoli tokom kompajliranja. Gentoo je distro koji (skoro) sve programe koje želiš da instaliraš kompajlira iz izvornog koda pa te Mickie zeza kako na ubuntuu (koji bi trebalo da bude user-friendly nasuprot Gentoo-a) stalno gledaš u konzolu i output GCC-a kao u skrinsejver... Linux (da ne kažem geek ) humor...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2009, 21:33   #109
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Spor Ubuntu i Xubuntu

Znam da ima neki graficki alat koji prikaze sve direktorijume na ekranu i to sa odnosima velicina. Naci cu ga nekako.

Hahaha! Jbg, necu da se zalim, ko zna zasto je dobro sto ceprkam toliko po konzoli. Pa ni za Win kad sam prvi put seo u osnovnoj nisam imao pojma nista, a tek problema kojih sam imao sa njim posle... Tako da ovo zezanje sa drajverima nije nista, jer kad jednom provalimo, znacu za sledeci put, pa ce biti mnogo lakse.

Jel bi trebalo da cista instalacija linuxa na hard zauzima vise od 5GB?
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2009, 7:08   #110
kosmo
Član
 
Član od: 3.7.2006.
Poruke: 78
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 17 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: Spor Ubuntu i Xubuntu

Citat:
blast beat kaže: Pregled poruke
Znam da ima neki graficki alat koji prikaze sve direktorijume na ekranu i to sa odnosima velicina. Naci cu ga nekako.

Jel bi trebalo da cista instalacija linuxa na hard zauzima vise od 5GB?
Trebalo bi da imaš 'gnome-utils' instaliran, u njemu je program 'baobab', koji se u meniju zove 'Disk Usage Analyzer'.

Čak i da je sa Ubuntu DVDja instalacija by default zauzima tek nešto više od 2 GB na HD. Sve zavisi od količine predefinisanog ili dodatno izabranog/instaliranog softvera.
kosmo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2009, 9:03   #111
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Spor Ubuntu i Xubuntu

Citat:
kosmo kaže: Pregled poruke
Trebalo bi da imaš 'gnome-utils' instaliran, u njemu je program 'baobab', koji se u meniju zove 'Disk Usage Analyzer'.
E jeste, "Disk Usage Analyzer je u pitanju". Jedva cekam veceras da dodjem do svog kompa da se vratim u Mint.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2009, 8:45   #112
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Spor Ubuntu i Xubuntu

Kao kroz maglu se sećam da je neko pomenuo da (valjda) ubuntu može da (u nekoj varijanti) povuče Documents and Settings direktorijum sa windowsa, da nije to uzrok manjka prostora?
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2009, 9:39   #113
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Spor Ubuntu i Xubuntu

Nasao sam sta je-oni nouveau drajveri koje sam pokusavao skinuti. Pa posto sam to radio par puta, bilo ih je par GB. I plus onaj source sto sam skidao zauzima sada 3 GB, a imao je 60 MB. Nakon onoga "make i make install" da li mogu samo izbrisati taj direktorijum?

Sto se drajvera tice, pratio sam uputstvo sa linka (probao i 71 i 96 verziju drajvera) koji mi je Mickie dao i opet mi izbacuje da mi fali source. To znam i sam, jer i dalje ga nema u repozitorijumu, iako sam stiklirao i source code, i na "third-party software" sam stiklirao gde sam video da pise source. Evo i screenshoot sta mi izbaci kada kucam samo broj mog kernela, a kada dodam source, onda nema nista.

blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2009, 9:52   #114
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Spor Ubuntu i Xubuntu

Jesi li osvežio (reload) repozitorijum posle čekiranja novih stavki? I probaj samo da kucaš kernel ili source u pretragu...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2009, 10:04   #115
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Spor Ubuntu i Xubuntu

Citat:
GoranSTX kaže: Pregled poruke
Jesi li osvežio (reload) repozitorijum posle čekiranja novih stavki? I probaj samo da kucaš kernel ili source u pretragu...
Osvezio sam ga. Cak sam i promenio na Madjarski server za svaki slucaj da pokusam, ali opet isto. Kad kucam source, pa u search verziju kernela punu onda nema nista(2.6.28-11-generic), ali kad skracujem postepeno, dobijem rezultate za 2.6.28. Kada kucam kernel, pa u search tacnu verziju drajvera, dobijam headere, image, backport i restricted modules.

Pokusao sam instalirati i starije NVIDIA-Linux-x86-1.0-7167-pkg1 i NVIDIA-Linux-x86-1.0-7174-pkg1 .Krene da ih kompajlira i izbaci eror.
http://pastebin.com/m39fd1eff
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2009, 10:38   #116
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Spor Ubuntu i Xubuntu

Izgleda da sada ima sve što mu je potrebno, greške su sada u toku kompajliranja... Šta konkretno pravi problem... neam pojma...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2009, 10:51   #117
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Spor Ubuntu i Xubuntu

Jedino da instaliram Ubuntu preko wubija jer nemam flesh, pa da probam u njemu to da resim. Mozda su ovi iz Minta cackali nesto po kernelu pa zato ne radi.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2009, 15:51   #118
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Spor Ubuntu i Xubuntu

Stvarno neznam kako kod tebe nema, evo kod mene:




Prva slika je najnoviji linux kernel (uvek se stavlja najnoviji u taj paket) a drugi je 2.6.31 koji je slucajno isti ko i prvi jer koristim 9.10 beta izdanje. Zadnji pasus u drugoj slici ti kaze da ti ic nije potreban source, tako da nemora da lupas glavu zasto ga nema ako ga i dalje nema. Evo sta ti treba

Kernel headers, samo ne najnoviji nego za tvoj kernel. Njega mora da ima. Nemoguce da nece da se instalira ako partis uputstvo, ali opet, mozda Mintoli nesto ubacili naopacke

Neznam kakav ti source trazi... da nije ovaj:

To je source za jedan od kernel modula koji GLX drajver instalira... Mada neznam kog djavola ti trazi i taj source kad je to ukljuceno u .pkg2

Najbolje stavi Ubuntu. Iako je Mint kobajagi user-friendly, kad se pojavi problem onda je kontra . Nemoz ga u'vatis ni za glavu ni za rep.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2009, 16:45   #119
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Spor Ubuntu i Xubuntu

Headere imam za moj kernel, to znam da sam instalirao, cak sam i proveravao. Moracu potraziti stara 2 rezaca, pa da vidim hoce li oni hteti da narezu Ubuntu bez gresaka.

E da... Svi drajveri koje sam skinuo su pkg1, a ne 2. Ima li to veze?

Poslednja ispravka: blast beat (5.10.2009 u 17:26)
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2009, 15:21   #120
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Spor Ubuntu i Xubuntu

Citat:
blast beat kaže: Pregled poruke
E da... Svi drajveri koje sam skinuo su pkg1, a ne 2. Ima li to veze?
Mislim da nebi trebalo da ima veze, ja sam skidao i pkg0 i bez problema instalirao na Debian i Ubuntu. Uz obarajne X-a po onom uputstvu sto sam ti dao.

A sa ovim dugmetom "nove poruke" definitivno nesto nije uredu. Tek sad sam video ovo pitanje, a kad pritisnem "nove poruke" izlaze mi teme od pre mesec dana u vrh i jos boldovane.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
problem, spor linux, synaptic, ubuntu, xubuntu


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:23.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com