Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Pregled rezultata glasanja: Distro koji koristite je...
Debian GNU/Linux 11 4,30%
(Open)SuSE 15 5,86%
Mandriva 11 4,30%
Fedora 16 6,25%
Ubuntu/Kubuntu 131 51,17%
PC Linux OS 28 10,94%
Mepis 2 0,78%
Sabayon 1 0,39%
Gentoo 2 0,78%
Slackware 17 6,64%
Neki live distro(Knoppix,DSL, Puppy, Slax i sl.) 5 1,95%
Neki drugi 16 6,25%
Mint 1 0,39%
Arch 0 0%
Glasova: 256. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 30.1.2008, 13:54   #81
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Pa ako cemo tako-mogao sam da ubacim i Vector koji je preradjeni Slackware
Uostalom stavio sam najpopularnije distroe i verujem da 90% ljudi koristi neki koji se nalazi na listi
Lepo postoji i stavka "neki drugi"
Covenant je offline  
Stara 8.3.2008, 6:35   #82
acinic
Član
 
Član od: 8.7.2007.
Lokacija: Paraćin
Poruke: 362
Zahvalnice: 486
Zahvaljeno 34 puta na 29 poruka
Cool Re: Koji distro koristite?

Na poslu mi je crko onaj OS (posto ima dosta korisnika na tom istom racunaru a neki su bas aljkavi) a slucajno sam imao u rancu Mint Kde 4.0.Uzmem ja taj Mint Kde 4.0 butnem i ono sve radi,net ,multimedija itd bez ikakvih podesavanja !!!Do sada nisam na poslu pokusavao ovakve avanture.Nek neko sada kaze da Slobodan softver nema buducnost ima da ga
acinic je offline  
Stara 8.3.2008, 14:04   #83
Gorankx
Član
 
Član od: 4.7.2007.
Lokacija: Mali Zvornik
Poruke: 419
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 40 puta na 36 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Gorankx
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Mint je super distribucija.Ja imam mint 3.1.Ovaj sa kde 4.0 nisam probao.Negde sam procitao(mislim u GNUZilli)da je linux mint radjen za igrice.Isto tako kodeci na njemu sasvim lepo rade.
Sto se tice open source on svakako ima buducnost a posebno live distroi kao sto su mint i pslos.
Gorankx je offline  
Stara 13.3.2008, 21:00   #84
Dual pretop
Član
 
Član od: 31.1.2007.
Poruke: 234
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 72 puta na 47 poruka
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Malo po malo, na svom računaru dogurao sam do 3 distribucije: Ubuntu, Fedora i Debian.

Možda zamenim Debian narednom periodu...

Poslednja ispravka: Dual pretop (13.3.2008 u 21:09)
Dual pretop je offline  
Stara 13.3.2008, 21:05   #85
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Ko voli da gustira raznorazne distroe bi trebalo da proba neki program za virtuelizaciju
Moj glas ide za Virtual Box koji je prilicno jednostavan za podesavanje a tu je i Quemu koji se prvenstveno koristi iz konzole(mada postoje i frontendovi )
Plus nema opasnosti da se nesto zezne
Covenant je offline  
Stara 16.4.2008, 13:34   #86
SDejan
Član
 
Član od: 31.8.2006.
Lokacija: Kucura
Poruke: 43
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku SDejan
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Trenutno koristim Ubuntu 8.04 beta , a probao sam dosta distribucija i zadrzao se na Ubuntu zbog toga sto je meni na njemu najlakse namestiti VPN( pptp ) konekciju na net,
SDejan je offline  
Stara 16.4.2008, 20:34   #87
Mr.Eco
Starosedelac
 
Član od: 19.4.2006.
Lokacija: 4 8 15 16 23 42 Sistem: Arch
Poruke: 1.983
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 377 puta na 260 poruka
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

to u vezi sa VPN konekcijom je ustvari sto su unapredili network menager i od sada ce to biti u svim distroima ubuduce ne samo u ubuntu konacno da su resili da pojednostave VPN konekcije
Mr.Eco je offline  
Stara 19.4.2008, 15:27   #88
Armani
Novi član
 
Član od: 11.5.2007.
Lokacija: Arandjelovac
Poruke: 10
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Armani Slanje poruke preko Skypea korisniku Armani
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Koristim Ubuntu 7.10
Armani je offline  
Stara 5.5.2008, 14:07   #89
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Upravo sam instalirao Mandrivu 2008, i dja mi se (iako me malo muchi rpm, naviko chovek na APT )
Beagle je offline  
Stara 7.5.2008, 14:09   #90
SDejan
Član
 
Član od: 31.8.2006.
Lokacija: Kucura
Poruke: 43
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku SDejan
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

@ Mr. Eco Nije problem samo u network manager-u vec u opciji replacedefaultroute koju pppd na distribucijama koje nisu zasnovane na debianu ne prepoznaje, porobao sam fedoru,mandrivi pclos,sabayon ... i nigde nemogu da se konektujem na net, nije problem ni da se konektujem preko terminala ali ne radi
SDejan je offline  
Stara 26.5.2008, 13:37   #91
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Arch Linux trenutno i veoma veoma sam zadovoljan
Pacman je po meni najbolji pacakage manager za linux trenutno
Bacio sam oko i na novi SUSE koji samo sto nije a tu je i novi Slack 12.1
Od Debiana sam dig'o ruke-jbg posto masinu koristim uglavnom za desktop a sada imam i ADSL nametnula mi se potreba sa svezijim softverom i tako....

Poslednja ispravka: Covenant (26.5.2008 u 15:06)
Covenant je offline  
Stara 26.5.2008, 14:27   #92
Snoopy
Član
 
Član od: 14.11.2006.
Poruke: 286
Zahvalnice: 66
Zahvaljeno 44 puta na 22 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Snoopy
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Evo ja preso na Slack pa ako moze da se sredi neki update liste.
Hvala!
Snoopy je offline  
Stara 26.5.2008, 16:36   #93
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Meni nekako posebni kuriozitet predstavlja da Gentoo na ovom forumu ne koristi niko,mada istini za volju ovde nema ni generalno linuxsasa bas nesto preterano a i Gentoo je prilicni hardcore doduse idealan za ucenje i upoznavanje linux internalija
Covenant je offline  
Stara 26.5.2008, 17:06   #94
Snoopy
Član
 
Član od: 14.11.2006.
Poruke: 286
Zahvalnice: 66
Zahvaljeno 44 puta na 22 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Snoopy
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Zar nije Slack idealan za ucenje?
Snoopy je offline  
Stara 26.5.2008, 18:35   #95
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Jeste,ali nijedan distro nije takav hardcore kao Gentoo ako ne racunamo LSF
Poenta je u nacinu instalacije(Gentoo zapravo nema instaler,o ovome cu reci kasnije) i manipulaciji paketa preko portage-a i emerge-a
Sve se kontrolise preko USE flagova u make.conf i potrebno je prilicno znanje(sta koji flag radi i koji su sve potrebni za zeljeni program)da se sistem dotera po svojoj meri tj kompajliranje programa sa funkcijama koje korisnik regulise preko vec pomenutog USE-a
Kranji rezultat je jasan-instalirace se samo ono sto tebi treba bez brda ovisnosti sto je recimo korisno ako budzis server za koji je jelte bitno da sadrzi tacno ono sto tebi treba bez nepotrebnih gluposti
Takodje prednost je i ta sto se sve optimizuje za masinu koju ti imas tj CPU-opet i tu je potrebno nadprosecno znanje i kombinovanje/poznavanje vrednosti za gcc komapjler da bi sve na kraju ispalo kako treba
Najveci problem po meni je sto je Gentoo time consuming-kompajliranje vecih paketa zna da traje jezivo dugo sem ako nemas zverinu od CPU-a
Pomenuo sam gore i installer-postoji i Gentoo Universal Live CD sa Gnome okruzenjem kao pokusaj da se i oni malo neiskusnijim korisnicima privuce paznja na ovaj distro
Medjutim,graficki instaler koji on ima je prilicno bagovit a doticni cd ti sa klikete klik instalira binarne GPR pakete koji su specijalno pravljeni za ovaj nacin instalacije i koji su prilicno zastareli po Gentoo merilima jer live cd izlazi u proseku jednom godisnje a pak softver u portage stablu se osvezava na dnevnoj bazi
Dakle taj isti live cd nekako obezvredjuje glavnu Gentoo filozofiju-svez softver instaliran preko emerge sa neta,kompajliran kao source te rucno kompajliran kernel-sve optimizovano za tvoju masinu
Zato je ipak dosta bolje koristiti mini install cd i "rucni" nacin i sve ostalo svuci sa neta sto te ionako ceka jer pakete i portage snapshot sa livecd-a moras svakako osveziti-jedino tako se koriste sve prednosti ovog distroa
Ja sam ga instalirao,sve namestio ali sam digao ruke kada sam video koliko je vremena potrebno da se iskompajlira svaki paket
Koska u svemu je da ako ne uradis optimizaciju kako treba da tvoj Gentoo nece biti nista brzi od ostalih distroa a cak stavise moze da bude cak i sporiji
Cak i dobro optimizovani Gentoo nije bar golim okom nesto brzi od npr Slackware-a vec razlike vidis samo na nekom benchu
To je po meni mozda glavna mana-mucis se i cimas,trosis vreme i na kraju dobijes sistem koji ti radi isto kao vec pominjani Slackware
Najveca prednost je ta sto dok koristis Gentoo zaista mozes dosta da naucis o linux-u ispod haube-ja recimo sam Gentoo prvi put probao kada sam koristio tada Mandrake a pre njega RH i tek pri instalaciji doticnog sam naucio sta je to ustvari fstab i jos dosta dosta toga
I eto posle neka kazu da sareni distroi ne zaglupljuju
Covenant je offline  
Stara 26.5.2008, 18:51   #96
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Samo da se nadovezem

Tako da sam batalio Gentoo i presao na Arch Linux koji deli sa Slackware-om mnogo stosta a pre svega devizu "keep it simple"
Za razliku od Gentoo-a Arch barata iskljucivo sa binarnim paketima koji su prekompajlirani za i686,dakle za moderne masine
Za manipulaciju paketa koristi pacman koji je ako ne i najbolji onda jedan od najbolji package manager-a na linux-u
Jednostavnost se ogleda u tome da se za centralno podesavanje sistema koristi /etc/rc.conf po uzoru na BSD
Sve je savrseno logicno i prosto,svaka opcija je lepo komentovana pa nimalo ne smeta to sto se sve radi iz text editora
Jesam li pomenuo Slack?
Pa Arch takodje ima BSD rc skripting i isto kao Slack koristi vanilla kernel
Medjutim, ono sto Slack nema a Arch ima je fenomenalni pacman i softver koji se svakodnevno osvezava u repoima
Takodje community je jak sa sjajnim forumom i wikijem a kao slag na tortu tu je gomila prekompajliranih paketa u kombinaciji sa AUR repoom koga odrzava Arch zajednica i koji sadrzi bilo source paketa,modifikovane verzija vanilla paketa ili pak neke pakete kojih regularno nema kod ostalih distroa-tipa Skype,Nero,Virtual Box i sl i u njemu nema sta nema
Moja topla preporuka je da ko god ima brzi net proba-nece se pokajati
Instalacija je malo netipicna jer se skida ftp install cd i onda preko njega dodaje base system i paketi po zelji,a installer je dovoljno intuitivan i text based

P.S Samo da dodam je ja Arch tzv rolling release kao i Gentoo-instalira se jednom i sve sto korisniku ostaje je da radi update preko pacman-a
Dakle nema ponovnih instalacija u fazonu ajd Jovo nanovo sto je po meni velika prednost
Covenant je offline  
Stara 26.5.2008, 19:25   #97
Snoopy
Član
 
Član od: 14.11.2006.
Poruke: 286
Zahvalnice: 66
Zahvaljeno 44 puta na 22 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Snoopy
Određen forumom Re: Koji distro koristite?


Teach me,oh great master!
Posle ovoga vidim kolko samo treba da naucim!

Meni se Slack na prvi pogled svidjao.Pogotovo nakon sto sam instalirao nekoliko programa.Dok sam koristio PCLOS primetio sam da neke komande u konzoli nemam, npr. pratio sam uputstvo za instalaciju TV karte iz SK-a i kada sam kucao komandu ' modprobe bttv (ili tako nesto)' sistem nije prepoznavao modprobe dok na Slacku radi ko podmazano.Takodje mi se svideo taj vanilla look,
prosto covek moze da namesti sve kako mu odgovara.
Arch zvuci bas primamljivo ali zelim neko vreme da radim na Slacku pa cu onda preci na Arch!
Snoopy je offline  
Stara 17.8.2008, 16:33   #98
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Elem evo i mene da se javim posle nekog vremena
Sa nekim manjim prekidima evo vec nekoliko meseci koristim Arch Linux i mogu reci da sa prezadovoljan i cisto sumnjam da cu menjati distro u skorije vreme

Prednosti:

-jednostavnost pre svega nevezano sto je u pitanju linux za iskusnije kuke-iako se sve radi iz konzole a sam distro instalira preko txt installera(koji je pak vrlo jednostavan za upotrebu)sve se skoro pa namesta iz prve
Za centralno podesavanje sistema se koristi /etc/rc.conf fajl a sve potrebne skripte i servisi se nalaze se po BSD maniru u /etc/rc.d

-distro koristi ne-patchovane vanilla binarne pakete koji su kompajlirani za moderne masine-dakle i686 kome je btw prilagodjen i kompletan distro
Za manipulaciju istim se koristi po meni najbolji package manager za linux zvani pacman koga karakterise izrazita jednostavnost,te brzina koriscenja i komfor iako je isti,opet pogadjate,konzolna aplikacija

-broj paketa na zvanicnim repoima iznosi nekih 10-ak hiljada a valja napomenuti da se koristi cutting edge softver koji se osvezava na dnevnoj bazi
Pored zvanicnih repoa postoji AUR repo koga odrzava zajednica i koji sadrzi source aplikacija(u njemu zaista postoji ogromna kolicina softvera plus i onaj koji cete slabo ili nikako videti u drugim distroima) i za svaki postoji odgovarajuci tzv build tako da se kompajliranje svodi na skidanje source-a i build-a odatle i na kucanje komadne makepkg i instaliranje gotovog paketa preko pacmana
Pored ovog "rucnog" postupka postoji i fenomenalna alatka yaourt koja omogucava da sa AUR repoom manipulisete kao sa pacmanom-dakle kao sa svakim package manager-om a sve zavisnosti se naravno automatski regulisu

-Arch se instalira preko tzv ftp cd-a koji u principu sluzi da prepozna hardver i podigne mrezu,a onda se putem neta instalira base system-dakle linux kernel i GNU userland
Posle instalacije base sistema sve ostalo je na zelji korisnika-da li ce da stavi X u kombinaciji sa Gnome ili KDE i pici desktop ili ce da podigne server ili ruter sa potrebnim servisima bez X

-Arch community je odlican a broj korisnika ovog distroa ogroman-na raspolagnju je sjajan forum i odlicno sredjen wiki

-Arch je tzv rolling release-dakle instalira se jednom i sve sto korisniku ostaje je da radi upgrade paketa preko pacmana-dakle nema zamornih instalacija i reinstalacije te upgarde-a kao kod ostalih distroa

-iako je Arch pre svega binarna distribucija korisnicima na raspolaganju stoji i ABS-stvar funkcionise slicno kao portage kod Gentoo-a ili port sistem kod FreeBSD-a-dakle ako korisnik hoce da koristi source umesto binarnih paketa
tu je ABS sistem

Sto se mana tice neke vece nisam nasao
Jedino moze ponekad da se desi da neki novi paket pravi probleme ali to su uglavnom sitnice-uostalom preko pacmana lako moze da se uradi downgrade na prethodnu verziju jer se svi skinuti paketi smestaju u kes i tu cuvaju,a birsu se samo na izricit zahtev korisnika

Sve u svemu-skoro pa cista desetka a meni je potpuno neshvatljivo da je i kod nas a i drugde ovaj distro pomalo u zapecku, tacnije imam utisak da se o njemu ne prica koliko bi trebalo
Sta da se radi-klikete klik sarenisi a pre svih Glupuntu su isprali mozak izgleda svima
Covenant je offline  
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Covenant na korisnoj poruci:
Gorankx (18.8.2008), GoranSTX (17.8.2008)
Stara 17.8.2008, 17:59   #99
Mr.Eco
Starosedelac
 
Član od: 19.4.2006.
Lokacija: 4 8 15 16 23 42 Sistem: Arch
Poruke: 1.983
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 377 puta na 260 poruka
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Arch je super koristio sam ga nekoliko dana i bilo mi je tesko ostaviti ga al morao sam jer mi wireless kartica nikako nije htela da radi,sada mi je crkla pa mislim novu uzet nadam se da ce mi radit a sto se paketa tice oni koji mi se nisu hteli installirati samo ukucam pacman -Syf i installira mislim da tako ide

Poslednja ispravka: Mr.Eco (17.8.2008 u 18:35)
Mr.Eco je offline  
Stara 17.8.2008, 20:33   #100
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Zahvaljujem Covenant-u na lepoj i korisnoj prezentaciji.
Ostale obaveštavam da je ovaj prikaz uz autorov pristanak (i moje editovanje) postavljen u temi Pregled GNU/Linux distribucija
GoranSTX je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku GoranSTX na korisnoj poruci:
Covenant (17.8.2008)
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Tagovi
distro, koji distro, koji linux, linux


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Koji video (divx) player koristite? the 1st one Video/TV softver 208 26.6.2012 10:50
Koji (multimedijski) player koristite? Deusdies Audio softver 164 20.2.2012 19:23
Koji mobilni koristite? oluja Aparati i oprema 691 7.3.2011 0:42
Koji program za nadgledanje instalacije drugih programa? ZoNi Aplikativni softver 10 30.12.2007 6:53


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:35.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com