Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 4.9.2016, 18:40   #1
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Prelazak na Linux i prateći problemi

Drugar hoce da predje na Linux, ustvari vise puta je pokusavao ali nikada nije imao uspeha jer ima AMD HD6450 i video snimci i sve animacije su radili ocajno jer nema drajvera dobrih.
Nasli smo GeForce GT610 za 1500 pa smo mislili nju da uzmemo. Moje pitanje je da li je ta graficka okej za Linux? Racunar koristi za muziku, filmove i internet. Da li za nju imaju drajveri i da li je dovoljnA za ove njegove potrebe?
Ostatak racunara je neki AMD 4-Core procesor i 4GB Rama. Mislio je da koristi Kubuntu.
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2016, 18:48   #2
slaks
Član
 
Član od: 21.9.2012.
Poruke: 42
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 15 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
MasterChief2 kaže: Pregled poruke
Drugar hoce da predje na Linux, ustvari vise puta je pokusavao ali nikada nije imao uspeha jer ima AMD HD6450 i video snimci i sve animacije su radili ocajno jer nema drajvera dobrih.
Nasli smo GeForce GT610 za 1500 pa smo mislili nju da uzmemo. Moje pitanje je da li je ta graficka okej za Linux? Racunar koristi za muziku, filmove i internet. Da li za nju imaju drajveri i da li je dovoljnA za ove njegove potrebe?
Ostatak racunara je neki AMD 4-Core procesor i 4GB Rama. Mislio je da koristi Kubuntu.


Kako to misliš očajno? Nisma baš shvatio šta je problem?

Ja sam imam na jednom računaru tu karticu i istaliran je bio Ubuntu i sve je radi kako treba, nisam primetio daje bilo šta očajno.

Poslednja ispravka: slaks (4.9.2016 u 18:58)
slaks je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.9.2016, 15:12   #3
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Video na YT mu ne radi kako treba, ton kasni, video secka ili radi, ali se pojavljuju crvene linije po ekranu. Pomeranje prozora ne ide glatko. Tako mi je on objasnio. Uzeli smo je, ja sam je probao na mom racunaru i sve je lepo radilo, sad cemo videti kako ce kod njega raditi.

Pitanje nevezano za graficku. Nedavno sam presao na Kubuntu koji mi se mnogo svideo. Sad imam jedan problem koji mi mnogo ide na zivce jer mi stalno iskaca kada se logujem na skajp i mesendzer, kao i kada pokrenem Chromium. Naime, iskace mi prozor u kom mi trazi sledece: "Choose password for new keyring". Sta je ovo, cemu sluzi i kako da ga iskljucim da mi ne iskace stalno?
Drugo pitanje je kako da namestim da mi se Messenger i Skype automatski startuju sa Kubuntu? Nervira me kada moram svaki put rucno da ih palim..
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.9.2016, 16:55   #4
slaks
Član
 
Član od: 21.9.2012.
Poruke: 42
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 15 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Uđeš u podešavanja i klikneš na opciju "Autostart". Tu možeš da menjaš i podešavaš koji ti programi startuju sa sistemom.



Što se tiče tih lozinki koje ti traži, misli da je to ona glupost (barem za mene) koja se zove Kwallet. Da to isključiš idi na start i u polje za pretrage kucaj wallet ili kwallet, pojaviće ti se aplikacija KWalletManager ili tako nešto, klikni na nju i u podešavanjima odčekiraj opciju "kwallet system active", ovo bi trebalo da isključi traženje loziniki. Valjda je tako, davno sam koristio Kubuntu.
slaks je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku slaks na korisnoj poruci:
MasterChief2 (5.9.2016)
Stara 5.9.2016, 17:20   #5
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Hvala uspeo sam.
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.9.2016, 22:38   #6
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Ugasio racunar da prikopcam novi HDD kako bi prebacio podatke jer zelim da sve hard diskove sto imam u racunaru formatiram u ext4 i dobijem sledeci ispis na ekranu:

"error: attempt to read or write outside of disk `hd0`
error: you need to load the kernel first.

Press any key to continue..."

Kada stisnem tipku krene da dize sistem i izbaci mi nesto "kernel panic"..
Sada ne mogu nikako da ga butujem. A na interetnu nisam nasao resenje jer treba nesto da se kuca u konzolu, a ja do te konzole ne mogu doci...

http://askubuntu.com/questions/41641...de-of-disk-hd0 Ovaj problem
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.9.2016, 16:25   #7
slaks
Član
 
Član od: 21.9.2012.
Poruke: 42
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 15 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Ne znam zašto bi to radio? Ako su ti particije na tom disku NTFS, trebao si slobodno da ih ostaviš, jer Kubuntu može da čita i piše po njima bez ikakvih problema, nema potrebe za formatiranjem u Ext4.

A kada iksljučiš taj HDD, da li je onda sve u redu? Ako jeste probaj da ga povežeš dok ti je računar uključen.

Ili probaj da potražiš pomoć na zvaničnom sajtu i forumu (K)Ubuntu srpske zajednice: http://www.ubuntu-rs.org/
slaks je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.9.2016, 16:41   #8
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Pa sta znam.. Ne koristim Widnows vise, pa mi ne treba NTFS particija. Ovaj od 1TB mogu i da ostavim da bude NTFS, a ovaj od 500GB moram da formatirem jer hocu da mi on bude home particija.
Sve sam moguce probao sinoc i nije hteo. Ugasio ga i pomirio se sa reinstalacijom i sada se vratio iz skole i normalno je podigao sistem. Sta mu je bilo ni sam ne znam.. Videcu da li ce se opet javljati taj problem
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.9.2016, 17:23   #9
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Ako koristi samo Linux, ne vidim zašto bi koristio NTFS, pogotovo što ume da se usled iznenadnog nestanka struje zaglupi, pa da odbija da piše na disk, a ponekad i da ga mountuje uopšte, a jedino rešenje jeste chkdsk iz Windowsa.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.9.2016, 19:41   #10
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Trebam li ostaviti "free space" kada instaliram sistem na SSD? Na internetu sam nasao podatak da treba ostaviti 20℅ od ukupnog kapacuteta SSDa.

EDIT: Opet problemi... Instalirao Kubuntu 16.04 i desi mi se ponekad da sistem samo zabode. Mogu mis da pomeram po ekranu, ali ne reaguje na komande kao i tastatura (stisnem Caps Lock i lampica se ne pali). Zna li neko sta ovde moze biti problem?

Poslednja ispravka: MasterChief2 (6.9.2016 u 20:32)
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.9.2016, 20:51   #11
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Ako koristiš neki bajati distro koji nikad čuo za TRIM onda da, ali ako koristiš noviji onda ne moraš da ostavljaš slobodno mesto.

Naravno, pretpostavljam da ti računar u BIOSu ima AHCI mod i da je uključen.

Teški sam Linux n00b, ali ono što znam jeste da je Kubuntu 16.x žešća kaka koja mi je pucala 50 puta u minuti. Stavi Xubuntu/Ubuntu, beži od Kubuntua.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.9.2016, 21:19   #12
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Vec mi ide na zivce.. Ovaj sam taman nasminkao i namestio kako mi odgovara i sada opet moram menjati.. Valja li makar Mint sa KDE okruzenjem? Mogu li njega nasminkati kao i ovaj?

EDIT: Isti problem i sa Mint KDE...

Poslednja ispravka: MasterChief2 (6.9.2016 u 22:28)
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.9.2016, 0:22   #13
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
bachi kaže: Pregled poruke
Teški sam Linux n00b, ali ono što znam jeste da je Kubuntu 16.x žešća kaka koja mi je pucala 50 puta u minuti. Stavi Xubuntu/Ubuntu, beži od Kubuntua.
Da, bolje, za sada, odabrati neki drugi distro i okruženje, možda Mint Cinnamon za početak. Uostalom, većinu vremena provodimo zagledani u aplikacije, ne buljimo tek onako u deskop da bi njegov izgled i perverzije sa podešavanjima istog bile stvarno bitne.

KDE rulezz!!! - da se razumemo, ali...

ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.9.2016, 0:30   #14
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Probao sam Mint Cinnamon i radi sve lepo, nije nijednom zapucao... Ali nije to to. KDE mi je mnogo lepsi, File Manager mi se vise svidja i oni njegovi vidzeti su mi bili od velike koristi za precice. Uspeo sam da namestim da mi se ikonice minimizuju u taskabaru tako da se samo vidi slika (kao na Widnowsu 7) i uopste je KDE mnogo lepse okruzenje koje mi vise lezi. Sve je nekako lepse sredjeno i jednostavnije mi je. Pokusacu jos para puta sa KDE da makar pokusam da skontam sto zakucava...

@ColdBoor
Za Linux Mint vaze ista podesavanja kao i za Kubuntu sto se tice SSD-a?
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.9.2016, 0:43   #15
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

^KDE je najbolje i najkompletnije okruženje na Linuxu ali su napravili velike rezove ispod haube u Plasmi 5. Trebaće im vremena da to prečiste do stabilnog stanja a do tada, i zato što tek počinješ da koristiš Linux, bolje pređi na drugi distro/DE, da ti se pre vremena i bez potrebe ne ogadi.

Nema nikakve razlike kad je podešavanje SSD-a u pitanju.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.9.2016, 2:31   #16
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

"Najbolje i najkompletnije" je relativan pojam. Ogroman broj ljudi ga mrzi baš zato što je od kad postoji pokušavao da bude previše "kompletan" i da gura sve i svašta u sebe. Da ne pričam da je kao WM prava mrcina koja ždere resurse. KDE5 je koliko-toliko postao upotrebljiv ali je postao još proždrljiviji i problematičniji jer zahteva "proširen" skup ekstenzija za i onako problematične vlasničke drajvere na Linuxu.

Poslednja ispravka: Neutrino (7.9.2016 u 2:43)
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.9.2016, 4:05   #17
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

********

Bilo kako bilo, sad moram da se akam sa Devilspie-m da koliko toliko prilagodim ponašanje okruženja svojim potrebama a na KDE-u je to deo okruženja. To i razne druge cake o kojima mogu samo da čeznem kao i winblows korisnici koji neće to videti četvrt veka, koliko je bilo potrebno za virtuelne desktope.

Poslednja ispravka: GoranSTX (14.9.2016 u 20:11) Razlog: nepotrebno
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.9.2016, 8:38   #18
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Tačno sam znao da će da ispadne flejm oko desktop okruženja. Zato i jeste na 2% na desktop računarima, zato što je KDE kao kompletan, ali ne radi i baguje nenormalno, dok drugim DE "nešto" fali.

A i šminka je stvar ukusa, ja lično ne mogu da smislim kako ova plasma izgleda, ali nisam zato čoveku preporučio drugi distro, ne zbog ukusa i mirisa, već zbog toga što Kubuntu 16.x očajno radi i prepun je bagova, naizgled nasumičnih. Mislim, ako mi, između ostalog, pukne i viče sorry zato što sam ušao u podešavanja, onda stvarno govori o tome kako se nisu uopšte potrudili da pošteno isprobaju to okruženje pre nego što su ga pustili u etar. Ukupno je bio 30 minuta na mom računaru i za tih 30 minuta je preko 10 puta pukao i zamrzao komp. Na kraju sam se zadovoljio sa Centos 7 i xfce-om, omatorilo se, pa tražim neke long term solucije.

Meni lično najviše leži xfce zato što me upravo to okruženje podseća na Windows (ne računam retardirani look and feel Windowsa 8 i Windowsa 10), jedino što uglavnom ima problem sa screen tearingom prilikom video reprodukcije, pa je potrebno staviti compton ili compiz i onda radi super.

@MasterChief2, probaj Xubuntu, nije loš xfce, a i može da se šminka.

Poslednja ispravka: bachi (7.9.2016 u 12:06)
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.9.2016, 13:11   #19
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
bachi kaže: Pregled poruke

A i šminka je stvar ukusa, ja lično ne mogu da smislim kako ova plasma izgleda, ali nisam zato čoveku preporučio drugi distro, ne zbog ukusa i mirisa, već zbog toga što Kubuntu 16.x očajno radi i prepun je bagova, naizgled nasumičnih. Mislim, ako mi, između ostalog, pukne i viče sorry zato što sam ušao u podešavanja, onda stvarno govori o tome kako se nisu uopšte potrudili da pošteno isprobaju to okruženje pre nego što su ga pustili u etar. Ukupno je bio 30 minuta na mom računaru i za tih 30 minuta je preko 10 puta pukao i zamrzao komp.
Da, Kubuntu bi bio odličan izbor da plasmashell nije još prilično bagovit i onda uzalud sav komfor. Neke je moguće zaobići, kao ovo random zamrzavanje koje je pomenuo, ali nije za nekoga kome je terminal stran.

ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.9.2016, 18:41   #20
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Molim vas nemojte se svadjati oko necega sto sam ja zapoceo...
Ako je mene neko pogresno razumeo, nisam mislio da je KDE najbolje okruzenje, niti je to Cinnammon. Svakom odgovara i svakom se svidja odredjeno okruzenje, i to je stvar ukusa o kom se ne treba raspravaljati. Za mene je to KDE, ali mi je sad bas krivo sto je prepuno bagova..
Inace, skinuo sam opet .iso fajl sa Kubuntu sajta i instalirao ga i vec 3 sata radi sve dobro, nijednom nije zamrzao ekran.
Ostavio sam 30GB slobodno na SSD kako bi probao druga okruzenja da vidim kako ce mi ona leci. Pa imam pitanje. Da li se na SSD moze instalirati vise sistema, da li to utice na perfomanse samog SSD-a?
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Mts Mix S novi popust i problemi na Telenoru u dual sim Levčanin Provajderi mobilne telefonije - Telenor, Vip, MTS 9 6.2.2015 1:29
Slax - vodič za preživljavanje (Live linux), USB flash-CD laikexpert Slobodni softver 3 29.12.2009 9:50
Hteo bih da pređem na Linux ali... Marezz Slobodni softver 5 6.10.2009 8:57
Puppy vodič za preživljavanje (Live linux) CD-USB flash laikexpert Slobodni softver 26 18.9.2009 0:49
linux i windows kole racunic Slobodni softver 27 6.3.2006 16:44


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:13.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com