Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 2.1.2017, 23:03   #1
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Искуства из коришћења Линукс дистрибуци&

Претходних пар година нисам био превише активан по питању испробавања нових дистрибуција односно нових верзија већ сам био закован за Дебиан (тестинг грана) који се показало и више него издржљив и стабилан систем (узимајући у обзир да је у питању тестинг верзија).

Било би занимљиво имати преглед дистрибуција које су корисници испробали/користили у току 2017.године чиме би се могао пратити развој и употребљивост тих дистрибуција у току ове године...
Дакле ово није тема за дискутовање већ за изношење личних искустава по питању коришћења Линукс дистрибуција.

Своја запажања можете да дате кроз неколико теза:
- назив дистрибуције
- понека информација о хардверу,
- начин коришћења (инсталиран на тврди диск или само као систем покренут са преносне меморије),
- стабилност система у току коришћења,
- квалитет складишта (количина и употребљивост пакета),
- употребљивост дистрибуције за свакодневну употребу и проблеми.

И ако сам пре више од годину дана за потребе тестирања инсталирао и "РОСА Линукс Р6" и при покушају да се снађем у другачијем означавању и манипулацији складиштима успео да га учиним неупотребљивим за рад у графичком окружењу, одлучих недавно да покушам још једаред.
Покушах пре неки дан са новијом веруијом (из августа 2016.године) али опет се залетох и направих исте грешке...
Данас понових инсталацију али са мало више пажње према већ уграђеним програмима за рад у графичком окружењу и труд се исплатио...
Елем, тренутно куцкам са ROSA Fresh R8 са плазмом (KDE 5) :
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Screenshot_20170102_211050.png
Viđeno:	109 puta
Veličina:	64,1 KB
ID:	55256
Као пример колика је разлика у основним елементима прилажем и информације са Дебиан тестинга који се такође врти на плазми али на другом рачунару :
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Screenshot_20170102_212916.png
Viđeno:	113 puta
Veličina:	78,4 KB
ID:	55257

За сада систем је стабилан, подешавање графичке картице је изузетно удобно из графичког окружења. Рад са складиштима, кад се утврде разлике у односу на Дебиан, је такође удобан.
У самим складиштима се налазе сви пакети које и иначе користим на Дебиану али сам се изненадио кад сам видео да се у одговарајућим складиштима налазе и програми као што су Skype, Viber, Telegram, Softmaker-freeoffice ....

И ако су интернет прегледачи у новијим верзијама (ФФ у верзији 50, Хромиум у верзији
55.0.2883.75 ) већина програма је у старијој верзији у односу на оне на матичним сајтовима, тако на пример Либреофис је у верзији 5.1.6... Гноме у верзији 3.16 итд... Мада ако бих повлачио паралелу са Дебианом и његовом стабилном граном ту је ипак Роса у бољем положају.

За оне који као и ја воле да им радно окружење буде локализовано тј да им буде читљиво на матерњем језику и писму - за сада Роса не подржава инсталацију на српском језику већ се подршка мора додавати након инсталације система при чему за потпуни угођај ипак треба мало засукати рукаве.

По свему што сам могао да претурим за ово поподне изгледа ми да је Роса одлична дистрибуција за свакодневно коришћење чак и код оних корисника који не желе да се много упуштају у бактање са системом а желе да им све ради без проблема...

Poslednja ispravka: drzare (2.1.2017 u 23:55)
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Mini test opšte kulture i informisanosti... Ulmawen Opšta kultura 9532 19.10.2016 10:04
Vlada prodaje 51 odsto Telekoma Kisr Internet usluge 252 27.1.2012 13:18
Šta bi sa Blood Omen serijalom? Nash Knight O igrama uopšte 45 24.9.2011 14:00
Пут ка електронском тоталитаризму MilanSM Brbljaonica 215 16.8.2010 20:51
WH40K Dawn of War: Dark Crusade voodoo_ Strateške igre 439 5.3.2009 12:45


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:43.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com