Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor

Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 12.10.2006, 20:16   #1
Inuyasha
Starosedelac

Član od: 2.12.2005.
Zahvalnice: 176
Zahvaljeno 211 puta na 114 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Inuyasha
Question Kako do UNIX-a???

Trazio sam vec na sve strane UNIX OS, ali nemogu nigde da ga nadjem...

Pa ako iko ima neku informaciju gde bih ga mogao download-ovati bio bi mu zahvalan...

Poslednja ispravka: Inuyasha (12.10.2006 u 20:33)
Inuyasha je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2006, 23:14   #2
Full_Metal_Yakuza
Član

Član od: 22.9.2006.
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Kako do UNIX-a???

Hmmmm......
Prvo treba da postavim pitanje zbog cega bi koristio UNIX?
Ako je zbog servera/routera/firewall ili ucenja i bilo cega sto je u vezi sa tim ili networking-om,onda samo napred
Postoje slobodni ali i komercijalni Unix sistemi-recimo komercijalani SCO
Ipak,ako planiras da guras UNIX zbog nekih od razloga koje sam naveo ja ti preporucujem da probas Solaris-serverski OS bez premca,a postao je i open-source-nisam bas siguran da li moze da se skine sa Sun-ovog sajta,ali ga mozes bez problema naci u nekim od popularnih linux store-a
Pogledaj ovde:

http://www.overburn.tk/

http://www.linuxo.net

Naravno,mozes da probas i neku BSD varijantu koje su potpuno slobodne za download i koriscenje,takodje topla preporuka,jer se mozda radi o najsigurnijem,robusnijem i kompleksnijem sistemu danasnjice

OpenBSD-ultra stabilan i siguran sistem,idealan za ruter ili firewall,a i server...

http://www.openbsd.org/

NetBSD-veoma portabilan i skalabilan sistem,portovan na gotovo sve moguce poznate arhitekture,100 % POSIX kompatibilan i poseduje apsolutno svu podrsku za sve moguce network protokole-idelan izbor za server....

http://www.netbsd.org/

FreeBSD-ili kako ga zovu "Jack Of All Trades" koji nadstoji da objedini sve dobre karakteristike prethodna dva-poseduje programsku bazu od preko 14000 programa,prijemciv i manje iskusnim korisnicima-odlican izbor takodje za server i desktop....

http://www.freebsd.org/

Ako,pak,hoces sistem za uobicajeni desktop posao-ja ti preporucujem ili FreeBSD ili neki linux distro
Nadam se da ovo pomaze
Full_Metal_Yakuza je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2006, 23:40   #3
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux

Član od: 1.11.2005.
Zahvalnice: 1.746
Zahvaljeno 4.521 puta na 2.567 poruka

I što je vrlo bitno, (Free)BSD je kompatibilan sa Linux formatom izvršnih fajlova, što znači da možeš da izvršavaš i Linux programe pod njim.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.10.2006, 0:12   #4
Full_Metal_Yakuza
Član

Citat:
voodoo_nbgd kaže:
I što je vrlo bitno, (Free)BSD je kompatibilan sa Linux formatom izvršnih fajlova, što znači da možeš da izvršavaš i Linux programe pod njim.
Da,da-svi *BSD sistemi omogucavaju pokretanje linux programa preko emulacije,a OpenBSD i NetBSD nude mogucnost emuliranja i Solaris binarnih fajlova(citaj-programi i ostalo )
Fantazija od OS-a-pored njega MS-ovi "specijaliteti" deluju kao neka igrackica za decurliju......
Stara 14.10.2006, 12:59   #5
Inuyasha
Starosedelac

Zahvalnice: 176
Zahvaljeno 211 puta na 114 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Inuyasha

Puno vam hvala, sada su mi neke stvari puno jasnije....

Cinjenica je da se kod nas jako malo promovise taj LINUX, dok za Solaris retko i da su culi ljudi....

Poslednja ispravka: Inuyasha (5.6.2007 u 17:58) Razlog: Pih...
Inuyasha je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.10.2006, 17:10   #6
Full_Metal_Yakuza
Član

Sta da se radi.....
Jbg ljudi su neinformisani,a tome treba dodati i agresivnu MS propagadu koja bilo sta sa strane sece u startu-ova zemlja nije nista drugo da zrtva jedne velike kompanije
Tesko ces ljudima obajsniti da postoji i nesto drugo i bolje...
Elem,mislim da bi ti Solaris sasvim odgovarao-u pomenutim linux klubovima ga mozes naci-mislim da su u pitanju verzije sa dodatnim softverom i uobicajenim desktop aplikacijama....
Cini mi se i da je Nvidia izbacila svoje drajvere i za Solaris,pa mozes malo i da se fenserises uz Looking Glass
Stara 17.10.2006, 10:58   #7
ezenkiel
Veteran

Član od: 22.12.2005.
Zahvalnice: 1.310
Zahvaljeno 502 puta na 164 poruka

Ma, jedina činjenica da je svaki Windows, htjeli to u Microsoftu da priznaju ili ne htjeli, samo igračka. Solaris (i UNIX uopšte) su samo za posap - da se na njima vrte baze podataka, firewall-i, i mnoge druge stvari od krucijalne važnosti za firmu - nisu za igranje.

Problem je što su Solaris serveri (mašine) skuplji u odnosu na Windows, mnogo zahtjevniji vezano za okolinu, temperaturu, napone, ali ne mogu zamisliti Windows server na kome se vrti biling aplikacija već godinama, bez restarta servera, a kamoli gašenja !
ezenkiel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.10.2006, 11:32   #8
Covenant
Deo inventara foruma

Član od: 4.11.2005.
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 735 puta na 486 poruka

Pa naravno da su Solaris serveri skuplji jer je u pitanju daleko bolji i specificniji hardver(Sparc procesori i ostalo naspram kojih Intel i AMD deluju kao neslana sala)
Platis vise,ali dobijes i daleko bolje
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.10.2006, 12:22   #9
Bryan Fury
Deo inventara foruma

Zahvalnice: 40
Zahvaljeno 1.453 puta na 1.000 poruka

Citat:
ezenkiel kaže:
Ma, jedina činjenica da je svaki Windows, htjeli to u Microsoftu da priznaju ili ne htjeli, samo igračka.
Kakva besmislica - Windows je (trenutno) serverski OS broj jedan u svetu po tržišnom udelu.
http://news.com.com/2100-1016_3-6041804.html

Inače, niti tvrdim da je Win najbolji niti da svi treba da ga koriste, već samo da priče kako je "igračka", "s....e" i slično ne zaslužuju ni komentar. Ko je radio na Win2003 najbolje zna koliko je "jednostavan" i "igračka", a ko nije bolje da ne komentariše ono što ne zna.
Izvinjavam se autoru teme na offtopicu.

Poslednja ispravka: Bryan Fury (17.10.2006 u 12:35)
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.10.2006, 15:07   #10
Covenant
Deo inventara foruma

Član od: 4.11.2005.
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 735 puta na 486 poruka

Ukratko-Win 2003 je shit,zao mi je,ali ja tako mislim
Znas kada je Win 2003 server tako superioran-zasto se Google(koji da se razumemo cini jedan od backbone-a interneta)nije odlucio za njega vec za linux
Vidim radio si sa 2003 serverom-samo admini takvog OS-a znaju koje su to muke
Ajde da ispravimo malo-Win 2003 server nije igracka,ali izgleda tako kada se uporedi sa Solarisom i bilo kojim POSIX sistemom
Je'l ima taj Win 2003 backtrace alatku i ZFS-kontejner self-healing fajl sistem?
Naravno da nema...
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.10.2006, 15:20   #11
Bryan Fury
Deo inventara foruma

Zahvalnice: 40
Zahvaljeno 1.453 puta na 1.000 poruka

Da ne širimo priču i ubijemo čoveku temu koja nema veze sa ovim, samo kratko da dodam, da ne bi Solaris prešao na slobodnu distribuciju (otvaranje koda ili kako se već pravilno kaže ) da je Win toliko inferioran, a naravno daleko od toga da je idealan.
Google vs. MS je već posebna priča.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.10.2006, 11:51   #12
ezenkiel
Veteran

Član od: 22.12.2005.
Zahvalnice: 1.310
Zahvaljeno 502 puta na 164 poruka

Citat:
... da ne komentariše ono što ne zna.
Igrom slučaja sam MCSE Security , radim na Windows Serverima od NT-a do 2003, tako da pomalo znam o tim stvarima

Solarisom i Sun serverima se bavim tek dvije godine, (počeo sam zbog nekih integracija) ali valjda imam neko pravo da ih poredim sa MS-om

Dobro, mislim da sam pretjerao sa tim "Igračka." Windows Server je OK za mreže kancelarijske primjene, ali kad su potrebne velike transakcije (baze podataka, banke, berze, itd), dobre performanse i security, tu je Unix neprevaziđen.

Još samo da napomenem da Sun nije prebacio Solaris u Open Source zbog Windows-a, nego zbog sve većeg udjela Linuxa kao serverske platforme, i zato jer sve više zemalja zakonski zahtjeva korištenje Open document formata (EU, na primjer), i samo je pitanje vremena kad će se zahtjevati open source OS.
ezenkiel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno

Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Razgovori o fotografiji • Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada Simke Fotografija 219 10.9.2014 17:14
Oblivion fore i fazoni GAME MASTER Role-Play 899 25.8.2010 4:13
Kako da pratim promene Dinamicke IP Tonkata Aplikativni softver 2 25.5.2006 11:18

Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 3:29.