Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Strateške igre
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Strateške igre Potezne i real-time strategije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 3.6.2012, 19:02   #421
Grimm_SBL
Veteran
 
Član od: 24.3.2006.
Lokacija: Bristol
Poruke: 537
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 58 puta na 29 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Grimm_SBL
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

Citat:
polemarh kaže: Pregled poruke
neki od naslova (a nazalost u poslednje vreme svi od reda) postali su igrivi tek posle gomile patcheva ili expanzija.
Ako ćemo iskreno, Paradox pravi poluproizvoide otkad postoje. Ja se ne mogu setiti ni jedne njihove igre u proteklih 12 godina (a igrao sam ih sve, osim Rima) koje nisu izdate kao jedva igrivi poluproizvodi koji su postali OK tek posle nekoliko stotina mb pečeva.
Grimm_SBL je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2012, 12:01   #422
Machinaeguns
Član
 
Član od: 14.7.2012.
Poruke: 146
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 12 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

Instalirao sam EU3, sve DLCo-ove i one sprite packove. I sve zemlje imaju neke čudne grbove. Srbija ima nekog čovečuljka s' mačem umesto orla, Francuska ima sadašnju zastavu, a ne onu plavu zastavu sa zlatnim štagod, Austrija ima nekakav točak. Da li to tako treba ili sam ja nešto smandrljao tokom instalacije?
Machinaeguns je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.8.2012, 0:16   #423
ProdavacKupusa
Član
 
Član od: 30.6.2011.
Lokacija: Beograd
Poruke: 78
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 8 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

Citat:
Machinaeguns kaže: Pregled poruke
Instalirao sam EU3, sve DLCo-ove i one sprite packove. I sve zemlje imaju neke čudne grbove. Srbija ima nekog čovečuljka s' mačem umesto orla, Francuska ima sadašnju zastavu, a ne onu plavu zastavu sa zlatnim štagod, Austrija ima nekakav točak. Da li to tako treba ili sam ja nešto smandrljao tokom instalacije?
Verovatno ti je tako zbog sprite packova
ProdavacKupusa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.9.2012, 11:51   #424
MilosM
Član
 
Član od: 11.10.2011.
Poruke: 56
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 6 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

Citat:
Grimm_SBL kaže: Pregled poruke
Ako ćemo iskreno, Paradox pravi poluproizvoide otkad postoje. Ja se ne mogu setiti ni jedne njihove igre u proteklih 12 godina (a igrao sam ih sve, osim Rima) koje nisu izdate kao jedva igrivi poluproizvodi koji su postali OK tek posle nekoliko stotina mb pečeva.
To je tako jer hoce da urade previse, dodaju gomilu stvari u igru a nemaju dovoljno veliki tim da istestiraju sve, tako da kad igras prvu verziju neke igre osecas se kao beta tester.Mada moze se reci da je CK2 to promenio donekle, mnogo su profesionalnije odradili igru.
MilosM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.9.2012, 22:27   #425
director
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2007.
Poruke: 1.487
Zahvalnice: 174
Zahvaljeno 178 puta na 157 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku director
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

ja mislim da to možda i namerno rade. nije samo paradox dosta kompanija tako radi. kontam da pokušavaju da zamore pirate jer posle svakog peča stavljaju određeni broj game key na crnu listu. Kod ekstra popularnih igara to uglavnom nema smisla jer se za svaki peč pojavi novo rešenje ali ove manje popularne igre sigurno uspeju da malo dignu profit na tome. Posle par godina, samo ugase firmu, otvore novu da izbegnu loš publicitet zbog bagovitih proizvoda.
director je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.9.2012, 22:32   #426
Sarmatian
Starosedelac
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 2.885
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 812 puta na 454 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

To nema smisla za Paradoxe igre jer su sve bez ikakve zastite.
Sarmatian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.9.2012, 9:37   #427
Apostrof
Veteran
 
Član od: 27.11.2007.
Lokacija: Segmentum Solar
Poruke: 1.124
Zahvalnice: 351
Zahvaljeno 388 puta na 197 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Apostrof
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

U pripremi je patch 5.2 za Divine wind koji dosta sredjuje igru, pogotovu Japan (i bagove vezane za rasformiranje sogunata), Kinu i horde. Takodje mozda najveca promena je strahovit udar na manpower koji je bukvalno desetkovan, sto ce mnogo da promeni ranu fazu igre i taktike sa assault-ovima, doduse kad se rasiris manpower opet postaje prakticno beskonacan, mada velike imperije su sad u jos vecem problemu jer su apsolutno sve odluke koje smanjuju revolt risk ukinute (ili im je izbaceno da smanjuju revolt risk kao na primer kod Formalize weights scales and measures), i imperial integrity vise ne daje -3 na revolt risk nego -1.

Sve cheezy taktike za osvajanje sveta su pecovane, kad oslobodis vazale nemas vise korove na tim provincijama, ne mozes vise da oslobodis vazale za -infamy pa ih onda anektiras za dzabe sa reconquest CB, jako su male sanse da se inherituje velika nacija u personalnoj uniji itd. Velike promene su unete i u neke triggred modifiers, pre svega u sound tool i boshphorus sound tool koji nisu vise samo staticnih +20% na trgovinu.

Kompletni patch notes (za sada )

Spoiler za DW 5.2:

- AI will no longer disband all its forces overseas in enemy territory at the end of a war, and they got transports.
- No longer possible to split armies that are loaded on ships.
- Releasing a country voluntarily now removes your cores from their provinces.
- When westernising as Ming or Manchu, you will now dissolve the faction system.
- Its now possible to see the tooltip and select units that are zoomed out alot.
- on_hre_wins_defensive_war will no longer fire for nomad wars.
- Prestige & Legitimacy triggers now properly checks for = THIS/FROM.
- Game will no longer crash if your country has no female names and you get the Maid of Orleans event.
- Game will no longer crash if you play Ming and change tag to Manchu.
- Game no longer locks up if trying to remove a faction.
- Fixed a reason for OOS issues with events.
- Income should no longer wrap around.
- Implemented a system for attaching units to other nations units in the same province. aka, Coalition Armies for MP.
- AI is more likely to do more royal marriages when low on legitimacy.
- Its now always harder to integrate a large realm that is in a union with you.
- Rejecting an union integration is now -200 relation instead of -50.
- Centralisation now increases spy efficiency much further.
- Halfed effect of free subjects on spy defence.
- Espionage now increases spy-effiency by 10% as well.
- Some spy activities will now scale in size of the target country instead of being a fixed badboy cost if discovered.
- It is no longer possible to annex the Emperor of HRE.
- Manufactory cost limit is now one per 8 provinces instead of based on manpower.
- Garrison growth can no longer be negative.
- Hofkriegsrat now gives 30% reinforce speed.
- Rebels will now despawn on small islands if they can't siege down the fort.
- Claim Throne is now only shown for monarchies.
- Trade & Production efficiency can no longer be more than 200%.
- Trade Income modifier can no longer be more than 200%.
- Indelningsverket now gives +10% manpower.
- Attrition impact on warexhaustion now scales properly on force-limits.
- Conscription centers now give +25% local manpower instead of +5 MP.
- A union with different culture will slowly decay in relation.
- Fixed a few cases where the game was looking at "catholic" in the executable instead of a scripted check.
- The Emperor now gets slightly reduced reinforcement speed inside hostile territory in the empire.
- Colonial Maintenance for colonies in horde provinces is now loaded from savegames.
- Nomad countries that are force-released will not be made allied with the one force releasing them.
- Nomad countries will no longer be nomads when force released by non-nomads, but regular tribes.
- Countries can now break when at war with nomads only.
- Nomads can now vassalize other nomads.
- Sacking event for tribes now gives bonus to the one doing the sacking.
- Colonies in nomad territory should no longer dissapear when changing tags.
- Wars through vassals and chains of union partners should no longer automatically end with hordes.
- Colonists are now automatically cancelled when you no longer control the province they are being sent to.
- Tributes to nomads are now cancelled when called into a war as well.
- Connected in the civilisation out of range peace message for Nomads.
- Nomad Neighbour bonus is just IF you have a nomad neighbour, not 1 for each province.
- Nomads will no longer take control of provinces until the buildings are all gone.
- Defensiveness now modifies nomad destruction properly.
- Revolters can no longer force a government to become a nomad.
- Cancelling vassals no longer ends wars with hordes.
- Non daimyo countries can no longer release daimyo countries.
- When negotiating peace with Japan, it's now valid to take the capital of a daimyo if it's their last province.
- When sending diplomatic offers as the shogun to countries outside of the shogunate, there's a message telling that you're doing this as Japan.
- The shogunate now properly disbands from occupation of all capitals.
- It is now possible to become Shogun when starting when a daimyo had been annexed.
- Daimyo's can no longer call in other nations into wars due to defender of faith.
- Baroque Music is now just a +cultural_tradition boost.
- South German Organ Tradition no longer reduces revolt risk globally.
- Commedia dell'Arte now increases prestige instead of lowering revolt risk.
- Imperial Integrity now reduce rr by -1 instead of -3.
- Separation of Powers no longer reduces revolt risk.
- Warexhaustion reduces legitimacy 50% faster now.
- National Defense is no longer applied if you are also fighting in any offensive wars.
- Combination act now is a pure production efficiency increase.
- The_dissolution_act now reduces stability cost by 5% instead of revolt risk by 1.
- Formalized measures no longer reduces revolt risk by 1.
- Sunday Schools is now only increasing missionary chance.
- College no longer reduces local revolt risk.


Poslednja ispravka: Apostrof (6.9.2012 u 9:44)
Apostrof je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.9.2012, 9:43   #428
Apostrof
Veteran
 
Član od: 27.11.2007.
Lokacija: Segmentum Solar
Poruke: 1.124
Zahvalnice: 351
Zahvaljeno 388 puta na 197 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Apostrof
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

Spoiler za PART 2:

- Fleets not on patrol order will not attempt to intercept enemy fleets when moving and/or carrying troops.
- Intercepting enemy fleets that want to avoid it depends on manuever of leaders and light-ship ratio.
- Armies on ships trying to disembark will stall for as long as the navy is in combat.
- The Sound Toll and the Bosphorus tolls are now more interesting with events and stuff
- Only units that have almost broken morale can have ships captured off them.
- Naval positioning can no longer be lower than maneuever of commander.
- Doubled chance of firing at enemy at bad positioning.
- A Formal Request will only trigger for christian countries.
- Fixed the national focus effect - Ledger is clickable again.
- Normalised relative naval damage algoritms to be constant through the ages, aka naval battles should be same length through the ages.
- Navies unloading should now cancel unloading and retreat if forced to retreat.
- Ottoman AI should no longer be crippled by the provincial system decision.
- All console commands now take lower case tags
- add_core effect now accepts country tags as argument
- Forming pentarchy now also removes the papal controller.
- National Focus and other local status in your own territory no longer boosts enemy colonization of your precious horde.
- Monarchs can now get to 9.
- AI can no longer stop a navy in the middle of a retreat.
- Reduced the force limits from level 5 and 6 buildings a bit.
- Fleets can now be forced to retreat back to port if low morale before the first 12 days of battle is up.
- The Timurids no longer start with cores on Erserum and Van in 1399.
- Golden Horde no longer has cores on Cherson, Kouban, Cherkassk, Kharkov, Zaporozhia & Crimea
- Fixed a calculation error in colony growth for nomad territory.
- Moving units can now be merged, and if they are all already moving, progress is set to the lowest one.
- AI is now more likely to cancel movement if its not ideal.


I jos brdo promena u misijama, mapi, provincijama, kraljevima i istorijskim generalima/savetnicima itd. koje me mrzi da kopiram posto bi mi trebalo jedno 10 postova, mislim da sam izdvojio ono najbitnije. Za one koje mrzi da citaju jos da napomenem da je trade efficiency sad maksimum 200% tako da spam custom houses strategija takodje vise ne funkcionise . Sad bas moras da pazis sta gradis.
Apostrof je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.9.2012, 11:02   #429
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

Samo dual core hoćemo =)
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.9.2012, 13:20   #430
elcobra
Član
 
Član od: 13.8.2007.
Lokacija: Beograd,Dorcol
Poruke: 311
Zahvalnice: 169
Zahvaljeno 93 puta na 29 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku elcobra
Question Re: Europa Universalis 3

Ne znam da li je neko pisao o tome ranije, ali imam jedno pitanje :

Drugar i ja smo igrali ovu igru multiplayer preko hamachija i radila je zaista super dok nismo presli na Windows 7 od kada krecu problemi. Trazili smo razna instrukcije itd, medjutim ne radi.

Da li neko od vas igra MP i preko cega ( steam i sl ) na Windows 7 ?
elcobra je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.9.2012, 17:20   #431
MilosM
Član
 
Član od: 11.10.2011.
Poruke: 56
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 6 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

Patch 5.2(beta) Ja koristim vec 2 meseca i bez obzira sto je beta tu su sve glavne stvari koje si nabrojao.Kome treba patch nek mi posalje pm.
Takodje taj udar na manpower je strasan cak i ako si velika nacija, ako ne obracas paznju na attrition a u velikom si ratu, nema ti spasa i 500k manpower ce ti nestati brzo, a regeneracija je spora.To su uradili da bi placenici postali deo igre, jer do sada su bili beskorisni.

Citat:
elcobra kaže: Pregled poruke
Ne znam da li je neko pisao o tome ranije, ali imam jedno pitanje :

Drugar i ja smo igrali ovu igru multiplayer preko hamachija i radila je zaista super dok nismo presli na Windows 7 od kada krecu problemi. Trazili smo razna instrukcije itd, medjutim ne radi.

Da li neko od vas igra MP i preko cega ( steam i sl ) na Windows 7 ?
Kakav problem? Izbaci vam out of sync?
Inace ja sam par puta igrao MP i uglavnom taj out of sync pravi problem, dobar internet ili los svejedno, kad resi da ti neda da igras nema spasa.
MilosM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.9.2012, 19:02   #432
elcobra
Član
 
Član od: 13.8.2007.
Lokacija: Beograd,Dorcol
Poruke: 311
Zahvalnice: 169
Zahvaljeno 93 puta na 29 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku elcobra
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

Citat:
MilosM kaže: Pregled poruke

Kakav problem? Izbaci vam out of sync?
Inace ja sam par puta igrao MP i uglavnom taj out of sync pravi problem, dobar internet ili los svejedno, kad resi da ti neda da igras nema spasa.
Ne ne, prosto se ``ne vidimo`` vise, treba nam ili neki server ili nesto na foru hamachija..
elcobra je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.9.2012, 21:00   #433
director
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2007.
Poruke: 1.487
Zahvalnice: 174
Zahvaljeno 178 puta na 157 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku director
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

možda im je bolje da su to sačuvali za IV deo. Iako je ja i dalje igram, nekako kao da je prošlo njeno vreme. Jel ima planova za IV deo ?

Ovo u vezi plaćenika. Kod mene su plaćenici uvek ektremno loši, i posle 100 godina praktično nisu nizašta. Na početku igre ih koristim ali tada uglavnom imam problema sa budžetom pa ih koristim u manjem broju i samo kada znam da će svoj zadatak da odrade relativno brzo. Da li je to doterano i ako jeste kojim pečom ? Odnosno da li plaćenici prate tehnološki razvoj ili ostaju na onim najlošijim jedinicama ?
director je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.9.2012, 21:44   #434
MilosM
Član
 
Član od: 11.10.2011.
Poruke: 56
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 6 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

Citat:
director kaže: Pregled poruke
možda im je bolje da su to sačuvali za IV deo. Iako je ja i dalje igram, nekako kao da je prošlo njeno vreme. Jel ima planova za IV deo ?

Ovo u vezi plaćenika. Kod mene su plaćenici uvek ektremno loši, i posle 100 godina praktično nisu nizašta. Na početku igre ih koristim ali tada uglavnom imam problema sa budžetom pa ih koristim u manjem broju i samo kada znam da će svoj zadatak da odrade relativno brzo. Da li je to doterano i ako jeste kojim pečom ? Odnosno da li plaćenici prate tehnološki razvoj ili ostaju na onim najlošijim jedinicama ?
EU4 izlazi sledece godine, igra zaista obecava i siguran sam da ce biti vrh.Sto se tice placenika i dalje su losi, ali od kako je smanjena regeneracija manpowera setnja po tudjoj teritoriji sa velikom vojskom je proslost, svakih 200 manpowera koje izgubim mi znace.Tako da meni licno sada placenici odlicno sluze za siege i mozda bitke u tudjoj teritoriji, dok glavnu vojsku drzim na svojoj teritoriji kao rezervu ako nesto podje naopako.Takodje ako hoces da placenici postanu malo korisniji mozes da ih napravis jeftinijim tako sto ces da podesis #_MDEF_MERCENARY_MAINTENANCE_ u default.txt, trenutno je na 3 a ti stavi na 1 eto.


Citat:
elcobra kaže: Pregled poruke
Ne ne, prosto se ``ne vidimo`` vise, treba nam ili neki server ili nesto na foru hamachija..
Pretpostavljam da oboje imate isti checksum, naprimer 5.2(QKPU) je kod mene, mora da vam bude isti.
MilosM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku MilosM na korisnoj poruci:
director (9.9.2012)
Stara 6.9.2012, 22:18   #435
MilosM
Član
 
Član od: 11.10.2011.
Poruke: 56
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 6 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

Citat:
NjegovaWisost kaže: Pregled poruke
Samo dual core hoćemo =)
I ja bih voleo da urade dual za EU3, posle boljeg AIa to mi je glavna stvar u igri, al nista od toga do cetvorke.

EDIT: Takodje sam zaboravio da kazem da su u 5.2 ustvari povecali mogucnost PU i nasledjivanja, tako da od kako sam stavio patch redovno nasledim neku veliku naciju na taj nacin, i cesto ima nekih uvrnutih nasledjivanja tipa Bohemija nasledi Tver.

Poslednja ispravka: MilosM (6.9.2012 u 23:19)
MilosM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.9.2012, 7:59   #436
Apostrof
Veteran
 
Član od: 27.11.2007.
Lokacija: Segmentum Solar
Poruke: 1.124
Zahvalnice: 351
Zahvaljeno 388 puta na 197 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Apostrof
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

Citat:
MilosM kaže: Pregled poruke
I ja bih voleo da urade dual za EU3, posle boljeg AIa to mi je glavna stvar u igri, al nista od toga do cetvorke.

EDIT: Takodje sam zaboravio da kazem da su u 5.2 ustvari povecali mogucnost PU i nasledjivanja, tako da od kako sam stavio patch redovno nasledim neku veliku naciju na taj nacin, i cesto ima nekih uvrnutih nasledjivanja tipa Bohemija nasledi Tver.
Koliko sam ja razumeo, a i iz licnog iskustva, patch cini nemogucim da nasledis bas velike nacije, tipa da napravis PE sa kastiljom i engleskom na pocetku pa za 150 godina posto ne mogu da ratuju kad kolonizuju celu ameriku nasledis pola kugle. Sto se same mehanike tice ostala je nepromenjena.
Apostrof je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.9.2012, 11:10   #437
MilosM
Član
 
Član od: 11.10.2011.
Poruke: 56
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 6 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

Garantujem da su unije mnogo cesce u 5.2, ja s Engleskom nasledih Francusku i Austriju, koji su mi bili glavni rivali .Inace pre ne pamtim kad sam nasledjivao ikoga.E sad desava mi se da sa malom nacijom udjem u uniju, recimo posle samo 10 godina igre, dobio sam francuze u PU sa Srbijom, ali fora je sto ako nemas vecu vojsku od njih, nema teorije da ih nasledis ili cak zadrzis u PU, tako da nema nasledjivanja mnogo vecih nacija od tebe.
MilosM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.1.2013, 18:47   #438
Miloš987
Član
 
Član od: 7.9.2010.
Lokacija: Smederevo
Poruke: 411
Zahvalnice: 154
Zahvaljeno 64 puta na 56 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

Svi registrovani na Paradox-ov forum u newsletter-u su dobili steam kod za EU3: Chronicles povodom 500 000 registrovanih clanova na forumu.
Miloš987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.1.2013, 13:30   #439
director
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2007.
Poruke: 1.487
Zahvalnice: 174
Zahvaljeno 178 puta na 157 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku director
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

jel sam ja to dobro skontao ? chronicles je u stvari verzija sa svim ekspanzijama ?

i to dobijamo za džabe pola godine pre izlaska 4. dela. Svaka čast paradoksu.
director je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.1.2013, 13:51   #440
Miloš987
Član
 
Član od: 7.9.2010.
Lokacija: Smederevo
Poruke: 411
Zahvalnice: 154
Zahvaljeno 64 puta na 56 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

Citat:
director kaže: Pregled poruke
chronicles je u stvari verzija sa svim ekspanzijama ?
Tako je.
Miloš987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
europa universalis, evropa, hoi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:48.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com