Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > O igrama uopšte

O igrama uopšte Uopšteno, dakle sve ono što se ne tiče samo konkretnog igranja i konkretne igre (poređenje raznih igara, o žanrovima, o sociološkom i drugim uticajima igara itd.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 18.8.2014, 14:34   #341
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.368
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.997 puta na 7.041 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Citat:
High life kaže: Pregled poruke
Nisam razumeo da li bi ovo trebalo da bude slaganje ili neslaganje sa onim sto sam rekao. Daleko je vise igara koje nude Demo, Trial ili open betu, nego restorana koje nude zakusku.
Ako gledamo AAA naslove rekao bih da je situacija upravo obrnuta. "Odradite pre-purchase i dobijate pristup ekskluzivnoj beti" i sličan bullshit ne računam u demo.
90% velikih naslova ne nudi adekvatan način da se igra isproba pre kupovine. Jedina igra za koju sam uradio preorder bio je South Park i to samo zato što je US verzija izašla par dana ranije pa sam, zahvaljujući mutnim vodama zaliva, stigao da je isprobam.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2014, 14:34   #342
Morca
Starosedelac
 
Član od: 30.3.2007.
Lokacija: Copper-city
Poruke: 2.232
Zahvalnice: 112
Zahvaljeno 618 puta na 438 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Citat:
High life kaže: Pregled poruke
@Morca

Ti ocigledno imas nekih prishoemotivnih problema kada je ova tema u pitanju, tako da ne vidim poentu daljeg konstruktivnog razgovora s tobom.
Šteta, i da5e čekam da objasniš kako je biti zatvorena platforma u informatičkom svetu prednost i kako je prednost to što bi na konzoli mogao osam godina da igraš jednu igru, dok bih ja na PC-ju za to vreme mogao da igram i njene čukununuke sa istom mašinom ili uz minimalna ulaganja.

Što se "psihoemotivnih problema" tiče...ako je problem to što ne volim da me industrija pravi budalom i što ispaštam zato što ta industrija ugađa sebi i moronima koji joj kliču umesto meni, onome od koga ta industrija živi, onda ok...imam problema. Sa tim.

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
Ako gledamo AAA naslove rekao bih da je situacija upravo obrnuta. "Odradite pre-purchase i dobijate pristup ekskluzivnoj beti" i sličan bullshit ne računam u demo. 90% velikih naslova ne nudi adekvatan način da se igra isproba pre kupovine. Jedina igra za koju sam uradio preorder bio je South Park i to samo zato što je US verzija izašla par dana ranije pa sam, zahvaljujući mutnim vodama zaliva, stigao da je isprobam.
Apsolutno. Koncept demoa je izumro...jer se ne može zaraditi na njemu. Sadašnje praxe su čist moneygrabbin' bullshit.
Jedini preorder koji sam obavio je za Dark Souls 2 DLC-je, jer sam već odigrao igru i znam šta mogu da očekujem od DLC-ja.

A ono šta High Life nije mogao ili želeo da skonta je blagotvorni uticaj piraterije na gejming (zamislite, ima i toga). Pošto nam je onemogućeno (svesno, da se ne zavaravamo - nisu izdavači preko noći zaboravili da prave besplatne demoe) da isprobamo igru pre kupovine, bar ne ako ne platimo za to, dobro je što postoji TPB, gde možeš da skineš igru za dž, probaš je i vidiš vredi li dati pare za nju. Čak i sami pirati kažu u svojim izdanjima "ako ti se igra dopadne, kupi je, podrži developera". Ako ti se dopadne. Način na koji industrija funkcioniše danas je da ti ne omogućavaju da vidiš da li je igra zaista dobra ili ne, dok ne iskešuješ kintu za nju. A kad vidiš da je igra krš (kao što gro AAA blokbastera jeste, je li), već je kasno - publisher je strpao tvojih 60e u džep i smeje ti se, zabole ga što si bacio pare na lošu igru. Oh, hoćeš da probaš pre plaćanja? Plati da bi probao pre plaćanja. God bless the industry.

U pitanju je osnovni proncip prometa robe i usluga...ako si zadovo5an uslugom, platićeš je. Ako nisi - murš, ne dam pare! Negde sam naleteo na jako mudru stvar...neko je rekao kako se protiv piraterije ne treba (i ne može) boriti DRM-om, već pobo5šanjem svojih usluga. Kako je uzrok za pirateriju (ok, sem besparice) loš kvalitet plaćenih usluga. Ako je usluga koju pružaš dobra, 5udi će je tražiti kod tebe, ne kod drugoga. Čak će rado i platiti za nju, ako je bo5a od one besplatne. To je toliko prost koncept, a opet, mamlazi u gaming industriji ne mogu ili ne žele da je shvate. Kad bi ulagali sve te pare koje bacaju na DRM, koji ionako ne funkcioniše, u kvalitet svojih igara i usluga, TPB bi bio pusto more. Jedan od razloga što su 5udi kod nas i šire počeli da KUPUJU igre umesto da piratuju 100% stvari, je bo5i kvalitet Steama u odnosu na ono šta je bio nekad. Čak su i Origin i UPlay, ma koliko krš bili, dobili poneki dinar, samo zato što su manji krš nego ranije...sad još da neke stvari dopru u prave glave...

Poslednja ispravka: Morca (18.8.2014 u 14:59)
Morca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2014, 14:47   #343
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

@Morca

Gledaš na stvari isuviše iz svoje perspektive. Gledanje iz svoje perspektive nije problem, medjutim ti to postavljaš isključivo (bar meni tako izgleda).

Video igre su nastale za konzole, odnosno coin-op aparate. Sa njih prešle na kućne konzole, pa na kućne kompjutere, pa tek onda na PC. U vreme kada sam ja počeo da se igram, nisam primećivao neku razliku izmedju mog kompjutera (Commodore 64) i tadašnjih konzola (Sega Master System i Nintendo Entertainment System), shodno tome, konzole mi nisu bile zanimljive. Posle C64, nabavio sam Amigu 500. Slična priča, A500 mi je bila sasvim dovoljno interesantna da me konzole (SNES) i dalje nisu interesovale. Dolazi 1994. i krah kompanije Commodore. Tada je PC (odnosno klonovi IBM PC kompjutera) bila, u glavnom, kancelarijska mašina. Neke EGA i Hercules grafike, tek poneka VGA. Ključne stvari za igranje na PC-ju su: SVGA grafičke kartice, Win95 i CD ROM. Tek sa ova tri faktora, PC (IBM PC klon) postaje zanimljiv igračima. Tada sam i ja, kao i svi moji prijatelji, prešao na PC. Ne možeš da zamisliš moj užas kada sam sa sistema na kom je glavni upravljač džojstik, prešao na igranje na tastaturi. Odvratno. Tu se javljaju i drugi problemi, drajveri, igre koje su pisane samo za DOS, odnosno samo za Win95, masa različitih kartica (ko se seća podešavanja Sound Blaster klonova, pod DOS-om?). U to vreme se pojavljuje Playstation. Meni, prva zanimljiva konzola, najviše zbog Tekken-a i Winning Eleven (..beš fudbal bez japanskog komentatora ). Nikada je nisam kupio, ali sam dobar deo plate ostavljao na iznajmljivanje iste. Skupi se ekipa vikendom, i igra se Winning Eleven od subote popodne do nedelje ujutru. Od tada sam nastavio da funkcionišem kao dvojaka ličnost , u kući se imao solidan PC, a i aktuelna konzola.

Cela ova priča služi da pokaže kako ima ljudi koji smatraju PC mašinom koja nije prikladna za igranje. Meni je prelazak sa A500 na IBM PC klon (sa Pentium procesorom, SVGA karticom, 16MB memorije...) bio kao prelazak s konja na magarca.

Druga stvar, video igre su biznis, i to veliki. Ako EA (na primer) proda X miliona kopija neke igre, i pri tome zaradi Y miliona dolara, zašto bi tu nešto menjali? Posao je vrlo jednostavna stvar. Nisu tu krive konzole, nego tržište, koje je danas veće, nego pre 30 godina. Ciljna grupa je uvećana nekoliko stotina puta. Koga briga što meni treba kompleksnost u igrama, kada će neki smešni shooter da donese daleko veću zaradu. Što je i logično. Ja sam, skoro, birao izmedju dve ponude, jedna je bila na $140 za subotu i nedelju, a druga na $325 za istu tu subotu i nedelju, pogodi šta sam izabrao?

Meni, lično, najveća rak rana je Madden serijal. Mnogo volim američki fudbal. Madden igram od prvog izdanja iz 1990. godine. AI je smešan, odbranu gotovo nemoguće igrati, ali šta EA briga, kad prodaju milione kopija, svake godine. Ali to je biznis. Mogu da se žalim, čak će me i saslušati, porazgovarati samnom, ali ako se samo ja žalim, zašto bi oni tu nešto menjali?

Konzole imaju svoje mesto na tržištu. Neki developeri smatraju da je lakše razvijati igre za konzole. Sistem je ustrojen, sve konzole, jednog proizvodjača, imaju iste specifikacije. Za razliku od PC klonova, kojih ima različitih (baci pogled na neke teme na forumu, na komentare tipa "da li bih mogao da igram novi CoD na GT5200?"). Da bi izdavač pogodio najširu grupu igrača, sistemski zahtevi igre moraju da budu blizu sredine (čak i malo niže).
Upravo ta raznolikost sastavljenih kompjutera je najveći problem za developere. Iako je nekad bio daleko veći, i danas postoji.

Inače, posedujem PC (konfiguracija u profilu), Xbox 360 i PS4. Na sva tri sistema igram različite igre, a Xbox i PS služe i kao Netflix plejeri.

To 5 umesto lj izgleda vrlo neozbiljno. Ako već vodimo ozbiljnu diskusiju, zašto ne pisati malo normalnije?

Poslednja ispravka: mvasic (18.8.2014 u 16:42)
mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku mvasic na korisnoj poruci:
Asmodeus (18.8.2014), bokela (18.8.2014), player1 (19.8.2014)
Stara 18.8.2014, 16:38   #344
bokela
Veteran
 
Član od: 15.11.2008.
Lokacija: Čačak
Poruke: 1.175
Zahvalnice: 2.781
Zahvaljeno 833 puta na 389 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Uglavnom se slažem sa mvasic. Takođe se slažem za ovo smaranje od strane korisnika Morca sa 5 umesto lj! Taman sam počeo da te čitam Morca i donekle provalio šta si hteo da kažeš, ali onda ulete 5 i više te ne čitam uopšte u ovoj temi ili negde drugo Neki hir - trip šta već - ne razumem, niti želim da pokušavam da razumem. Koristi ovaj forum kao i sav normalan svet i prestani da smaraš sa tim 5-lj!
bokela je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bokela na korisnoj poruci:
Asmodeus (18.8.2014)
Stara 18.8.2014, 17:06   #345
Morca
Starosedelac
 
Član od: 30.3.2007.
Lokacija: Copper-city
Poruke: 2.232
Zahvalnice: 112
Zahvaljeno 618 puta na 438 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

5 = LJ...deal with it, sorry.

Govoriš o dobu Amige, C64, SNES-a i IBM PC-ja, čoveče...danas je situacija potpuno drugačija. PC je legitimna igračka mašina, koja je čak kompetentnija za to od konzola...i to kao dodatak svim drugim stvarima koje možeš sa njim. Pride, sadašnja generacija konzola je u suštini osakaćeni PC...potpuno kompatibilni. Nema izgovora da portovi budu tra5avi, osim nekompetentnosti developera i/ili pritiska izdavača.

"Ciljna grupa je uvećana nekoliko stotina puta. Koga briga što meni treba kompleksnost u igrama, kada će neki smešni shooter da donese daleko veću zaradu." Eto ti srži problema. Svestan sam da i ti 5udi treba da zarade...ali treba podvući crtu, kad preteraju sa tim i tome podrede sve ostalo. Možda tebe i mene gledaju kako konzumente, kao 60e koji su u našim džepovima, umesto u njihovim...ali to ne znači da i ja sebe treba da gledam tako i da se ponašam shodno tome.

Šta činiti, onda, pošto mogu da kukam po forumima do sutra, uzalud? Ne kupovati njihova sr*nja. Prosto. Pošto je ime igre Kinta, uskratiš im je. Kad bi većina razmiš5ala tako, umesto da kao ovce gutaju sve šta im se servira, situacija bi bila mnogo drugačija. EA bi puzao na kolenima i pitao šta da učini da bi kupio njihovu igru, umesto da me hrani g*vnima. Ali, pošto se to nikada neće dogoditi (5udi i da5e hvale trule poslovne praxe, FFS), bar ću da im uskratim mojih 60e i mirne savesti odem na TPB i piratujem igru, makar mi se i sviđala. Jer neću da hranim truo sistem. Isto tako, drage vo5e ću da p5unem pare firmi koja pokaže da me poštuje kao igrača i čoveka od koga žele da uzmu novac. Na Path of Exile sam potrošio između 100 i 150$, na igru koja je potpuno besplatna i na koju ne mora da se potroši ni cent. Zašto? Zato što je GGG developer koji voli to šta radi, ne žali vremena i truda da pobo5ša svoju uslugu i poštuje svoje igrače. Zato EA i Ubisoftu (hell, većini njih na tržištu) ne bih dao pare za igru, makar sutra izbacili igru veka...jer su đubrad.

"Neki developeri smatraju da je lakše razvijati igre za konzole." Da. Ali, zašto bih ja trpeo zato što oni ne žele da ulože trud u prav5enje igre? Zašto bih nagrađivao njihovo neznanje/lenjost? Hoće brzu i laku lovu? E pa, ne moju.

Da se razumemo, nisu developeri ti koji su krivi...u gro slučajeva, za vratom im dišu izdavači, koji koče i ograničavaju stvari. Šta se može kad to nije slučaj, pokazuje Divinity: Original Sin. Daj 5udima vreme da urade šta su zamislili, i ne diraj ih, i dobićeš nešto dobro. Ali ne...izbaci igru što pre, nije bitno kakva je i u kakvom stanju...ne želim da mi to nameću kao standard i da plaćam za to. šta mogu da učinim? Pa, mogu da p*zdim po forumima i pokažem im srednji prst kad izbace neku igru koju bih da igram, pre no što je piratujem. Toliko od mene...oh, i da se nadam da će još neko da uradi isto. Ako se pokrene dovo5no točkića, zagolica još neka svest...

Znam da je dosta stvari koje sam pomenuo zajedničko i konzolnom i PC tržištu. Fora je u tome što su konzole te koje su primarna platforma iako to kvalitetom ne zaslužuju, samo zbog poslovnih interesa Sonyja i Microsofta. A to sakati gejming uopšte...jer ako se sve podredi mašinama koje su bile zastarele još pre izlaska, i koje će takve ostati još godinama jer su zatvoreni sistemi, dobiješ nekvalitet i uravnilovku. Kočiš razvoj. Trpe svi, jer se sve podređuje najmanjem zajedničkom sadržaocu...najslabija karika, i to...zbog toga govorim da su konzole rak za gejming. Guše ga. Jednostavno, nema objektivnog razloga da danas PC ne bude primarna platforma za razvoj igara, nudi mnogo više od konzola. Dok u igru ne uđu Sony i MS...

A onda dobiješ agresivno lobiranje kod izdavača i developera da forsiraju konzole, pritisci na sve strane, gušenje i podmićivanje objektivnog gejming novinarstva i kritike, pr5ave praxe, afere...milijarde uložene u forsiranje nečega što je u startu bilo deo prošlosti. Da su sve te pare uložili u igre i svoje usluge...eh.

Malo ko shvata koliko je passe konzola kao takva, danas. Da su Sony i MS bili pametni, napravili bi nešto poput Steamboxa. Mali igrački sistem, sa mogućnošću proširenja, operisan od komplikovanja, debilizovan dovo5no da treba da ubaciš disk sa igrom i počneš da igraš, kao sad...time bi zadržali potencijalno jedinu prednost konzola, moron-friendly rukovanje, i stekli bi ogromnu prednost PC-ja, modularnost. Kupe negde delove za PlayBox (da ga nazovemo tako), nalepe svoje oznake, ponude ti mogućnost izbora komponenti, nadogradnju...u suštini, bili bi nešto nalik Appleu. Zadrže svoje usluge, PSN, XBox Live, da bi postojala distinkcija od klasičnih Windows mašina i da ne bi otuđili igračku bazu...

Bili bi dovo5no "svoji" i dovo5no prosti da zadrže identitet, i dovo5no moderni i time-proof. 5udi bi imali izbor, zavisno od platežnih mogućnosti. Zarađivali bi dovo5no, jer bi uzimali extra na komponentama, kao Apple, plus mogućnosti vizuelne kastomizacije (paint job, why not)...imali bi pristup bogatoj biblioteci PC igara, bilo bi lakše praviti igre zbog iste arhitekture, praktično ne bi bilo ni portova, samo različite postavke u opcijama...nije teško zamisliti. Ni uraditi. Samo treba imati malo vizije...što izgleda fali morževima po upravnim odborima.
Morca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2014, 17:43   #346
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

@Morca

Ideološki je super biti na strani otvorenog sistema i boriti se protiv korporativne politike. U realnosti otvorenost nosi svoje muke, evo prepisaću nešto što sam već pisao u drugoj temi:

"PC gaming nije nimalo lak sport za tehnički manje potkovane ljude. Počevši od sklapanja hardvera, pa preko svih muka da se mnogi naslovi glatko pokrenu (instaliraj kao administrator, prepravi ovo u config fajlu, limitiraj fps da ne stateruje, bekapuj sejvove jer umeju da se korumpiraju, probaj beta drajvere, ne ipak ih vrati na pretprošle...). Nekima je to zabavno samo po sebi ali mnogima nije, i ne, to nisu samo "debeli amerikančići koji ne dižu **** iz fotelje". Znam mnogo vrednih i radnih ljudi koji se nećkaju oko cele ideje PC gaming-a upravo zbog svih ovih tehničko korisničkih muka."

Meni to nije problem, ni tebi očigledno, ali mene zato rođeni brat zove na svakih 10 dana jer ne ume da reši neki od gore pomenutih problema. Ja sam ga lično ubedio da malo osposobi već postojeći PC i za minimalno ulaganje je dobio osnovnu gameing mašinu. Slabo se snalazi sa svim tim i kad mu Resident Evil 5 zabode black screen po pokretanju ili NFS Shift štuca iako je fps visok, jer mu ne leže ATI driveri, on mašta dan kada će ponovo postaviti konzolu ispod TV-a, jer zna da mu se u 15 god igranja na konzolama takve stvari nisu dešavale. Kod njih je u pitanju uniformna kultura rada i izražena lakoća upotrebe.

Ja lično sam igrao 15 i kusur godina na konzolama a potom evo nekih ~6 god na PC-u. Sada više naginjem toj "otvorena platforma" ideologiji ali da se ne lažemo PC gaming je sve samo ne gostoljubiv za pridošlice.

Poslednja ispravka: Aibo (18.8.2014 u 18:15)
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
bokela (18.8.2014)
Stara 18.8.2014, 17:49   #347
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Citat:
Morca kaže: Pregled poruke
5 = LJ...deal with it, sorry.
Izvini, ali već postaje bezobrazno.

Elem,

problem sa PCjem je i dalje taj, što se konfiguracije razlikuju od korisnika do korisnika. PC jednostavno nije jedinstven sistem. Jeste da mu je to prednost, ali je i mana. Ponoviću, prođi kroz forum, i pogledaj šta ljudi očekuju da poteraju, sa kojim konfiguracijama. Izdavaču je cilj da proda što više kopija svog proizvoda. Napraviću paralelu sa knjigama. Kada odneseš svoj rukopis izdavaču, a izdavaču se svidi to što si pisao, poslaće te kod editora (urednika) koji će da (u nekim slučajevima) tvoj rukopis da izmenja do neprepoznatljivosti, ne bi li se što bolje prodao.

To se dešava i video igrama. Izdavači ne žele da rizikuju. Velikim delom i zbog piraterije. Koja smanjuje broj prodatih kopija.

Izdavači te ne primoravaju da koristiš njihov proizvod, odnosno da pristaješ na njihove uslove. Ali ako tržište to dozvoljava, a dozvoljava, zašto da ne?

Kažeš da ćeš piratovati igre zbog toga što ti se ne svidja kako rade izdavači. Pa koj moj će ti igra, ako ti se ne svidja? (piratovana ili legalna, svejedno).

Kao što rekoh ranije, ja mnogo volim američki fudbal. S obzirom da EA ima ekskluzivan dogovor sa NFL-om, Madden mi je jedina mogućnost. U svim sportskim igrama od Pong-a, preko Soccer-a, SWOS-a, FIFE, NBA (Live i 2K), Madden-a, do Dead or Alive Paradise ( ) najveći problem je bio, i ostao, AI. Veći nivo težine = AI više vara. Kukam ja (čak sam i pričao telefonom sa predstavnikom EA), kukaju drugi (operation sports forum, npr) ali ništa. EA i dalje prodaje milione kopija FIFE i Maddena (bar im je NBA pukao). AI je problem, zato što je teško naći AI programere, odnosno, skupi su. (Ortak je, svojevremeno, radio u Kaos studios. Imao je ponudjen bonus od $10.000, ako dovede nekoga ko je dobar AI progarmer). Shodno tome, to je jedno od mesta gde seku troškove/povećavaju zaradu.

Isto kao i tebi, i meni je problem da dam pare za nešto što ne radi kako treba. Neko moje rešenje je iznajmljivanje igara (Gamefly).

Sve ovo su problemi koje industrija ima. Nema veze sa konzolama, nego sa "bottom line".

Za mene konzola nije passe. Ima svoju ulogu (koja meni odgovara) i odradjuje posao kome je namenjena.

Mnogo veći problem je Windows, nego konzole, sa DX-om, .dll-ovima, drajverima... Sve to diže cenu razvoja igre. A kako je profit cilj svake kompanije, rezultat je da se igre prvo razvijaju za konzole, a tek onda preradjuju za PC.
mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku mvasic na korisnoj poruci:
Asmodeus (18.8.2014), bokela (18.8.2014)
Stara 18.8.2014, 18:07   #348
bokela
Veteran
 
Član od: 15.11.2008.
Lokacija: Čačak
Poruke: 1.175
Zahvalnice: 2.781
Zahvaljeno 833 puta na 389 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Citat:
mvasic kaže: Pregled poruke
Izvini, ali već postaje bezobrazno.
Slažem se, brat, preteruje baš! Jel možemo da zahtevamo od moderatora da ga banuju privremeno, ovo je kršenje pravila foruma u komunikaciji sa drugim korisnicima!
bokela je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bokela na korisnoj poruci:
player1 (19.8.2014)
Stara 18.8.2014, 18:07   #349
M.C.
Deo inventara foruma
 
Član od: 4.2.2006.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 5.614
Zahvalnice: 298
Zahvaljeno 1.469 puta na 1.017 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku M.C.
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Citat:
Morca kaže: Pregled poruke
5 = LJ...deal with it, sorry.
Hahaha, ovo me je podsetilo na davna vremena kada je drugar zbog devojke počeo da koristi sx, q, x, w, y, 0 i druge stvarčice u porukama, pa mu je to prešlo u naviku i kada ih je slao nama. Onda smo se dogovorili da ih potpuno ignorišemo, i kad mučenik pita što nismo došli u to i to vreme kad nam je rekao, mi samo odgovorimo - nismo mogli da pročitamo poruku. Sistem se ispostavio kao vrlo delotvoran, i posle par dana je počeo da piše normalno.
M.C. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku M.C. na korisnoj poruci:
Asmodeus (18.8.2014), player1 (19.8.2014), Sh0m1 (18.8.2014)
Stara 18.8.2014, 18:30   #350
Asmodeus
Starosedelac
 
Član od: 30.5.2007.
Lokacija: Kuća Kafe
Poruke: 2.773
Zahvalnice: 3.539
Zahvaljeno 1.826 puta na 890 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Citat:
M.C. kaže: Pregled poruke
Hahaha, ovo me je podsetilo na davna vremena kada je drugar zbog devojke počeo da koristi sx, q, x, w, y, 0 i druge stvarčice u porukama, pa mu je to prešlo u naviku i kada ih je slao nama. Onda smo se dogovorili da ih potpuno ignorišemo, i kad mučenik pita što nismo došli u to i to vreme kad nam je rekao, mi samo odgovorimo - nismo mogli da pročitamo poruku. Sistem se ispostavio kao vrlo delotvoran, i posle par dana je počeo da piše normalno.
A drzao je u telefonu kao m0ja mawa swatka d00sha
Asmodeus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku Asmodeus na korisnoj poruci:
bokela (19.8.2014), Rainman (18.8.2014), Sh0m1 (18.8.2014), Skenderevo (18.8.2014), Yonai (19.8.2014)
Stara 18.8.2014, 18:38   #351
Rainman
Starosedelac
 
Član od: 5.1.2006.
Poruke: 2.394
Zahvalnice: 1.365
Zahvaljeno 2.322 puta na 924 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Citat:
Asmodeus kaže: Pregled poruke
A drzao je u telefonu kao m0ja mawa swatka d00sha
Upravo sam malo povratio u usta.
Rainman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2014, 19:36   #352
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
Meni to nije problem, ni tebi očigledno, ali mene zato rođeni brat zove na svakih 10 dana jer ne ume da reši neki od gore pomenutih problema. Ja sam ga lično ubedio da malo osposobi već postojeći PC i za minimalno ulaganje je dobio osnovnu gameing mašinu. Slabo se snalazi sa svim tim i kad mu Resident Evil 5 zabode black screen po pokretanju ili NFS Shift štuca iako je fps visok, jer mu ne leže ATI driveri, on mašta dan kada će ponovo postaviti konzolu ispod TV-a, jer zna da mu se u 15 god igranja na konzolama takve stvari nisu dešavale. Kod njih je u pitanju uniformna kultura rada i izražena lakoća upotrebe.

Ja lično sam igrao 15 i kusur godina na konzolama a potom evo nekih ~6 god na PC-u. Sada više naginjem toj "otvorena platforma" ideologiji ali da se ne lažemo PC gaming je sve samo ne gostoljubiv za pridošlice.
Ovo je meni bukvalno svakodnevnica. Najvise me nervira sto sam nece da uzme da pogleda i procacka nesto, nego mu najlakse da me zove i pita kako da resi x problem.

Svakako se slazem sa ovim. Kao sto sam napisao, svaki korisnik za sebe odredjuje platformu na kojoj mu je lakse igrati. Sta da radimo sa milionima ljudi koji igraju samo na mobilnim telefonima? Oni nisu igraci i ne spadaju u igracku industriju? Mislim da se velike kompanije ne slazu sa time jer sve imaju mobilne divizije, a neke igre cak implementaciju odredjenih elemenata kroz mobilne aplikacije.

Dzaba trazite sveti gral kad ne postoji. Ultimativna gaming platforma koja ima sve ne postoji. Uvek ce se naci X korisnik koji ce reci da Y radi bolje stvar Z od P-a.
dragomix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2014, 19:49   #353
Morca
Starosedelac
 
Član od: 30.3.2007.
Lokacija: Copper-city
Poruke: 2.232
Zahvalnice: 112
Zahvaljeno 618 puta na 438 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
@Morca

Ideološki je super biti na strani otvorenog sistema i boriti se protiv korporativne politike. U realnosti otvorenost nosi svoje muke, evo prepisaću nešto što sam već pisao u drugoj temi:

"PC gaming nije nimalo lak sport za tehnički manje potkovane ljude. Počevši od sklapanja hardvera, pa preko svih muka da se mnogi naslovi glatko pokrenu (instaliraj kao administrator, prepravi ovo u config fajlu, limitiraj fps da ne stateruje, bekapuj sejvove jer umeju da se korumpiraju, probaj beta drajvere, ne ipak ih vrati na pretprošle...). Nekima je to zabavno samo po sebi ali mnogima nije, i ne, to nisu samo "debeli amerikančići koji ne dižu **** iz fotelje". Znam mnogo vrednih i radnih ljudi koji se nećkaju oko cele ideje PC gaming-a upravo zbog svih ovih tehničko korisničkih muka."

Meni to nije problem, ni tebi očigledno, ali mene zato rođeni brat zove na svakih 10 dana jer ne ume da reši neki od gore pomenutih problema. Ja sam ga lično ubedio da malo osposobi već postojeći PC i za minimalno ulaganje je dobio osnovnu gameing mašinu. Slabo se snalazi sa svim tim i kad mu Resident Evil 5 zabode black screen po pokretanju ili NFS Shift štuca iako je fps visok, jer mu ne leže ATI driveri, on mašta dan kada će ponovo postaviti konzolu ispod TV-a, jer zna da mu se u 15 god igranja na konzolama takve stvari nisu dešavale. Kod njih je u pitanju uniformna kultura rada i izražena lakoća upotrebe.

Ja lično sam igrao 15 i kusur godina na konzolama a potom evo nekih ~6 god na PC-u. Sada više naginjem toj "otvorena platforma" ideologiji ali da se ne lažemo PC gaming je sve samo ne gostoljubiv za pridošlice.
U velikoj većini slučajeva jeste prosto, i ne dešavaju se takvi zezovi koji bi bacili u rebus ikoga ko je sposoban da pročita i razmisli...naravno postoje takve situacije, ali su retke. Takođe, većina konzolnih igrača kod kuće ima kompjuter, koji koriste za razne stvari...imaju i smartphoneove koji se ponašaju kao mini-kompjuteri i funkcionišu skoro isto. Instaliraju stvari, pet5aju po podešavanjima, isprav5aju krive drine...i onda kažu "PC gejming je komplikovan". Ma, hajde...ok, krekovanje, modovanje, to je zahtevnije. Ali da ubaciš disk, Accept, Next, Next, Start, i posle klikneš na ikonicu...nah.

Inače, i ja sad treba da se čujem sa zetom koji ne ume da instalira igru...je li to njegova krivica ili PC-ja?

Citat:
Mislim da se velike kompanije ne slazu sa time jer sve imaju mobilne divizije, a neke igre cak implementaciju odredjenih elemenata kroz mobilne aplikacije.
Tek je mobilni "gaming" papazjanija...pogotovo kad su veći izdavači u pitanju. Sve negativno šta možeš naći kod konzolnog i PC gaminga na mobilnim platformama možeš da pomnožiš sa 10. Delom zato što su u pitanju 5udi koji su i manje tehnički potkovani, i manje upućeni u stanje na sceni i nisu ni malo zainteresovani, pa je izdavačima i developerima još lakše da ih muzu, no što je to slučaj sa "većim" platformama...

Citat:
Uvek ce se naci X korisnik koji ce reci da Y radi bolje stvar Z od P-a
Možda zato što obično Y radi bo5e stvar Z od P-a?

Citat:
Izvini, ali već postaje bezobrazno.
Zbog? Nisam primetio da sam te negde uvredio...iskreno, i meni idu na živce pravopisne i gramatičke greške kojima obiluju postovi, čak i kod onih koji me kritikuju zbog 5, pa ćutim. Dokle god ti razumeš mene i ja tebe, ok je. Bar pokušavaš da vodiš smislenu raspravu, za razliku od drugih za koje je to misaona imenica, izgleda...

Što se ostalog tiče, sve to stoji. I, u suštini, nisi rekao ništa novo, već smo rekli da je profit alfa i omega razvoja igara i da to ima mnogo više negativnih posledica. Taj problem i posledice su evidentniji kod konzola jer su zatvoreni sistemi pa je "relevantnim faktorima" lakše da se iživ5avaju, nema alternativa...što, opet, vodi ka onome da je PC u tom pogledu ipak bo5i.

Kad smo kod smislenih rasprava...

Citat:
Slažem se, brat, preteruje baš! Jel možemo da zahtevamo od moderatora da ga banuju privremeno, ovo je kršenje pravila foruma u komunikaciji sa drugim korisnicima!
"Jel" ne možeš. Jer, nisam primetio da kršim neko od pravila foruma, ne vređam ostale forumaše, politički sam korektan (koliko-toliko), itd. To što tebi moje 5 ide na živce je tvoj problem. Rekao bih da pišem relativno pismeno i jasno...ako nisi u stanju da ispratiš to, ili da doprineseš raspravi svojim miš5enjem, nemoj ni da se uk5učuješ sa pozivima na linč.

Poslednja ispravka: Morca (18.8.2014 u 19:59)
Morca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2014, 20:32   #354
Atwa013
Starosedelac
 
Član od: 14.11.2010.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 2.540
Zahvalnice: 1.226
Zahvaljeno 1.366 puta na 723 poruka
Određen forumom Re: Re: Stanje PC gaming trzista

Citat:
mvasic kaže: Pregled poruke
Inače, posedujem PC (konfiguracija u profilu), Xbox 360 i PS4. Na sva tri sistema igram različite igre, a Xbox i PS služe i kao Netflix plejeri.
Bravo, bole te brige, pokrio si sve segmente.
Nema šta, USA zemlja obećana.

Samo da dodam, nije problem u 5=LJ, kad napišeš kratku poruku ili se zezaš, ali kada vodiš i počinješ, recimo, ozbiljnu raspravu i pišeš duže postove, ume da zasmeta prilikom čitanja, često moram da se vratim na početak rečenice ili pasusa jer sam pogrešno pročitao tj. protumačio šta si hteo reći.
Dakle, ništa lično, samo predlog da ponekad, samo ponekad izbaciš 5 iz postova.
Atwa013 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2014, 20:49   #355
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Citat:
Morca kaže: Pregled poruke

Zbog? Nisam primetio da sam te negde uvredio...iskreno, i meni idu na živce pravopisne i gramatičke greške kojima obiluju postovi, čak i kod onih koji me kritikuju zbog 5, pa ćutim. Dokle god ti razumeš mene i ja tebe, ok je. Bar pokušavaš da vodiš smislenu raspravu, za razliku od drugih za koje je to misaona imenica, izgleda...
Naravno da me nisi uvredio, ali deluje kao da hoćeš da kažeš "ja imam svoj, izmišljeni jezik, i koristim ga, vi ostali se snađite". Bar tako izgleda iz moje perspektive. Atwa objasnio na bolji način:

Citat:
Atwa013 kaže: Pregled poruke
Samo da dodam, nije problem u 5=LJ, kad napišeš kratku poruku ili se zezaš, ali kada vodiš i počinješ, recimo, ozbiljnu raspravu i pišeš duže postove, ume da zasmeta prilikom čitanja, često moram da se vratim na početak rečenice ili pasusa jer sam pogrešno pročitao tj. protumačio šta si hteo reći.
Dakle, ništa lično, samo predlog da ponekad, samo ponekad izbaciš 5 iz postova.
Citat:
Atwa013 kaže: Pregled poruke
Bravo, bole te brige, pokrio si sve segmente.
Nema šta, USA zemlja obećana.
Ima u tome istine

Kad sam došao (2007.), bio sam cimer s jednim Poljakom, koji je, inače, magistar sociologije. Čovek je ukapirao kako radi sistem ovde, a bio je voljan to da podeli. Sve što sam čuo od njega primenio sam, dodao nešto svoje, i zadovoljan sam. Otišao sam iz Srbije sa 33 godine, ovde sam ostvario daleko više za (skoro) sedam. Najgore je što se navikneš na titranje cojones gde god da odeš, odnosno pozoveš. Pozoveš EA podršku, pa ih maltretiraš da ti objasne, zašto ne mogu da prebacim svoje "save games" iz FIFA 14 xbox 360 verzije u FIFA 14 PS4 verziju.

Kad me izlude igre (kao Morcu ), pozovem tehničku podršku, izgovorim magične reči: "I'd like to talk to your supervisor." I objašnjavam nesrećniku kako mi smeta što njihov proizvod ne omogućava ovo, odnosno, ono.
mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku mvasic na korisnoj poruci:
Rainman (18.8.2014)
Stara 18.8.2014, 22:12   #356
Asmodeus
Starosedelac
 
Član od: 30.5.2007.
Lokacija: Kuća Kafe
Poruke: 2.773
Zahvalnice: 3.539
Zahvaljeno 1.826 puta na 890 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

@Morca:
Kako da vodis smislenu polemiku sa covekom koji kategoricki odbija da koristi slovo abecede ili azbuke? Ne razumem, neka Ljubica, Ljiljana, Ljeposava ti slomila srce, prevarila te sa najboljim drugom, pa si resen da joj svaki trag obrises tako sto joj pored zaveta da joj nikada ni ime neces pomenuti, neces ni prvo slovo tog prokletog imena vise u zivotu otkucati? Je l' ti stvarno toliko tesko pada koriscenje tog slova u pisanju postova?

Elem, da se vratim na diskusiju, konzole su danas postale jeftine (za 150 eura kupujes nov PS3, a za cak 380 nov PS4) cak i za nase uslove, nude solidan nivo performansi i vizuelni kvalitet koji moze da smeta u nekim naslovima - na primer, probao sam Crysis 3 pre neko vece, je sramotno uradjen za PS3, prosto je neigriv jer radi konstantno ispod 25pfs i zamucen jer koristi framebuffer rezolucije 1024x720 uz post process aa koji zamucuje ivice. Uzas! Ali to je prva igra sa kojom sam imao problema, a moze se reci da sam uvek bio neko ko ce radije ceo dan tweakovati komp da izvuce prihvatljiv frame rate maksimalnoj rezoluciji i svako podesavanje izvuce koliko je moguce na svojoj grafickoj (a.k.a graphics whore ).
Kao sto je neko vec pomenuo, PS3 od 500-600 eura s pocetka 2008. godine danas iznenadjujuce dobro gura novi Tomb Raider ili Bioshock Infinite, narocito Tomb Raider koji izgleda kristalno cisto na PS3. Jeste, radi u 720p@30fps sa 2xAA i odlicnim filtriranjem tekstura izgleda neverovatno "cisto", da pomislis da radi u 1080p. First party ekskluzive ne pominjem ovde, jer one uvek tako izgledaju, kao TR. Reci ce neko, nije 1080p@60fps rezolucija; OK, ali je to masina koja sad kosta oko 150 eura nova, ili bolje reci masina stara nekoliko godina, u zavisnosti kad je kupljena. U tom periodu, vecina ljudi je zamenila bar jedan komp i dve graficke, neki i vise, tako da treba imati u vidu da je taj sport skup. Kada kazem sport, mislim na kupovinu snazne konfiguracije od 1000 eura na pola ciklusa konzola (svake 3-4 godine) kako bi se imala neverovatna grafika i performanse u odnosu na konzole. I to je sve super, nekome je to presudno i spreman je da plati 1000-ak eura za tako nesto.
Sledece godine mozete ocekivati PS4 konzolu za 350 eura ako ne i manje, sto ce biti poprilicno jeftino, narocito kad se uzme u obzir koliko je prethodna kostala.
Jos jedna stvar, za tih 150 eura dobijas bezicni dzojped, koji kosta 40-50 eura, tako da konzolu kupujes za 100 eura efektivno. Ovo je jako bitno, narucito nekome ko ceo dan sedi za kompom na poslu. Meni npr, se smucilo da sedim ispred monitora, tako da sve igre koje mogu igram s dualshock dzojpedom u rukama zavaljen na sofi sa nogama podignutim na tabure, pa mi konzola uvek dodje kao primarni izbor, posto igrom slucaja dosta istih igara imam i na steamu i na PS3, jer kad dodjem s posla, poslednje sto mi pada na pamet je da bilo sta prckam i konfogurisem, cak i pored toga sto trenutno prelazim ulgavnom PS eksluzive, sve igre koje ulete izmedju igram na PS3. Steam mi je ostao samo da se koristi za one MP naslove sa prijateljima koji nemaju konzolu. Da napomenem, nijednu konzolu nikad nisam imao do ove, bio sam PC gamer skoro 15 godina...
Najbolje bi bilo kad bi svi imali para da kupimo dobar PC (po mogucstvu neki steambox) i PS3/Xbox360 ili kasnije PS4/XBone, ali ako vec mora da se pravi izbor, svako ga pravi prema svojim potrebama.
Asmodeus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.8.2014, 9:29   #357
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Citat:
asmodeus kaže: Pregled poruke
@morca:
Kako da vodis smislenu polemiku sa covekom koji kategoricki odbija da koristi slovo abecede ili azbuke? Ne razumem, neka ljubica, ljiljana, ljeposava ti slomila srce, prevarila te sa najboljim drugom, pa si resen da joj svaki trag obrises tako sto joj pored zaveta da joj nikada ni ime neces pomenuti, neces ni prvo slovo tog prokletog imena vise u zivotu otkucati? Je l' ti stvarno toliko tesko pada koriscenje tog slova u pisanju postova?
Moram, jace od mene
Spoiler za spoiler:

01001101011001010110111001101001001000000110101001 10010100100000011101100110100101110011011001010010 00000111000001110101011101000110000100100000011100 11011011000110111101101101011011000110101001100101 01101110011011110010000001110011011100100110001101 10010100101100001000000111001101100001011001000110 00010010000001101101011011110111001001100001011011 01001000000110111101110110011000010110101101101111 00100000011001000110000100100000011100000110100101 110011011001010110110100100001
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku makiem na korisnoj poruci:
Asmodeus (19.8.2014), micko76 (19.8.2014)
Stara 19.8.2014, 9:40   #358
dex3108
V.I.P. Test Play
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 16.543
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 8.485 puta na 3.996 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

PC trziste je danas jako stabilno i mnogo profitabilnije nego prije par godina. Vecina distribucije se obavlja digitalnim putem pa su troskovi distribucije svedeni na minimum. Takodje PC platforma je uvijek lider sto se tice inovacija u gamingu. Vecinu stvari koje trenutna generacija konzola promovise je zaceto na PC-ju (od digitalne distribucije, preko promocije Indie igara do VR tehnologije). Prodaja hardware-a raste konstantno i sve vise gamer-a prelazi na PC sa prethodne generacije konzola.

Ali platforma nije bez mana, a najveca od njih je piraterija sa kojom se developeri i izdavaci bore.

Sve u svemu PS4/X1 ce se kupovati sve vise zbog ekskluziva, a sve manje zbog jednostavnosti upotrebe kao sto je bio slucaj sa PS3/X360. PC vise nije komplikovana platforma kao sto je nekad bila (danasnji PC je moguce sklopiti citajuci uputstva koja dodju uz komponente koje su dummy proof u vecini slucajeva, osim instalacije driver-a i OS-a prilikom prvog pokretanja sve ostalo se radi automatski). Trziste je zdravo sa dosta potencijala i sve vise developera uvidja to cak i japanski izdavaci i developeri.
dex3108 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.8.2014, 10:46   #359
Yonai
Član
 
Član od: 27.3.2013.
Poruke: 378
Zahvalnice: 1.149
Zahvaljeno 502 puta na 188 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Svaka platforma ima svoje prednosti i mane i stoga mislim da je izuzetno glupo isključivo zastupati stavove jedne ili druge ili neke treće strane.

Svaka platforma je na ovaj ili onaj način doprinela razvoju gaming industrije i to je činjenica. Stoga, različitost i prisutnost većeg broja platformi ne mora da bude loša stvar kao što neki smatraju.

Posedujem i solidan PC i nekoliko konzola i u svakoj od ovih stvari uživam.

Ne treba biti isključiv, a što se tiče samog naslova teme, rekao bih da PC tržište nikad nije bilo na jačim nogama nego što je danas. Steam kao distributivna platforma je jedan od velikih razloga zašto je to tako. A i kickstarter kao platforma za finansiranje razvoja igara u produkciji manjih, nezavisnih studija.

PC budućnost je svetla, baš kao i budućnost konzola, samo što će obe strane doživeti veliku evoluciju u skladu sa razvojem tehnologije.
Yonai je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.8.2014, 10:50   #360
Asmodeus
Starosedelac
 
Član od: 30.5.2007.
Lokacija: Kuća Kafe
Poruke: 2.773
Zahvalnice: 3.539
Zahvaljeno 1.826 puta na 890 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Citat:
dex3108 kaže: Pregled poruke
PC trziste je danas jako stabilno i mnogo profitabilnije nego prije par godina. Vecina distribucije se obavlja digitalnim putem pa su troskovi distribucije svedeni na minimum. Takodje PC platforma je uvijek lider sto se tice inovacija u gamingu. Vecinu stvari koje trenutna generacija konzola promovise je zaceto na PC-ju (od digitalne distribucije, preko promocije Indie igara do VR tehnologije). Prodaja hardware-a raste konstantno i sve vise gamer-a prelazi na PC sa prethodne generacije konzola.

Ali platforma nije bez mana, a najveca od njih je piraterija sa kojom se developeri i izdavaci bore.

Sve u svemu PS4/X1 ce se kupovati sve vise zbog ekskluziva, a sve manje zbog jednostavnosti upotrebe kao sto je bio slucaj sa PS3/X360. PC vise nije komplikovana platforma kao sto je nekad bila (danasnji PC je moguce sklopiti citajuci uputstva koja dodju uz komponente koje su dummy proof u vecini slucajeva, osim instalacije driver-a i OS-a prilikom prvog pokretanja sve ostalo se radi automatski). Trziste je zdravo sa dosta potencijala i sve vise developera uvidja to cak i japanski izdavaci i developeri.
Mozda tebi i meni. Da ne spominjem kako i najmanji problem znaci pozivanje nekoga iz familije ko je strucnjak za PC.
Da se ne lazemo, vecina ljudi koja se igra ce prvo uzeti konzolu, koliko god pc bio "pristpacan" i lak za koriscenje. Zato se i prodaju tako dobro. Na PC-u se igraju HC igraci (koji uz to mogu imati i neku konzolu) koji svakog dana prate gejming sajtove, vazne dogadjaje, vesti, zatim LOL/DOTA/MMO igraci i zene/devojke (fejsbuk igrice i sl).
Asmodeus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Gaming Festival - Dom Omladine DonCorleone91 Dešavanja i događaji 8 19.11.2012 13:56
Gaming lap top, 1400e Dracula Šta da kupim? 2 18.5.2012 9:04
Corsair Announces Gaming Series Line of Power Supply Units Thaedass Ostale komponente 4 16.9.2010 19:19
Ten golden rules of online gaming... fingerprint Brbljaonica 2 25.3.2008 15:38
Benny Hill gaming effect uslijazaninje Osnovne komponente 16 10.10.2007 21:02


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:57.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com