Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > O igrama uopšte
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

O igrama uopšte Uopšteno, dakle sve ono što se ne tiče samo konkretnog igranja i konkretne igre (poređenje raznih igara, o žanrovima, o sociološkom i drugim uticajima igara itd.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 17.8.2014, 23:03   #321
Morca
Starosedelac
 
Član od: 30.3.2007.
Lokacija: Copper-city
Poruke: 2.232
Zahvalnice: 112
Zahvaljeno 618 puta na 438 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Ne mogu da verujem šta čitam ovde...

PS4 košta 55k din. Svrati u temu za konfiguracije i za te pare će ti sastaviti mašinu koja će oduvati konzole što se tiče performansi.

Šta su prednosti konzola? Exkluzive? Ne - PC ima nebrojeno veću biblioteku igara. Jednostavnost korišćenja? Donekle. Svako sa pola mozga može da ubode pravu stvar u pravi konektor i pokrene igru. Ako ne ume...struja nije za njega. Ni escajg. Ni krevet. Plus, konzole se kvare kao i PC (zamislite).

Cena? Ne. Za iste pare možeš da sastaviš PC koji će biti jači. I trajaće duže jer ćeš moći da ga unapređuješ, dok su konzole zatvorene platforme. Fuck, obe "next gen" konzole su bile par godina zastarele trenutka kad su izašle. I to se neće promeniti jer su takve kakve su. Da se ne pominje svestranost PC-ja...ionako ne možeš da prdneš bez njega u modernom svetu, zašto platiti dodatno za konzolu da bi igrao igre, kad možeš sve na jednoj mašini, i to bo5e?

PC gaming je skup? Ne. Igre su ohoho jeftinije, i to ako rešiš da ih kupiš. Ali, piraterija! Ima je i na konzolama, pogledajte na TPB. Plus, razvijeno je tržište polovnim igrama za konzole, od čega izdavači ne dobijaju ni cent...ali se o tome ne priča u konzolnim krugovima, je li. Servisi na PC-ju su mahom besplatni, ne moraš da plaćaš PSN ili XBox Gold za osnovnu stvar poput multiplayera i online usluga.

Smetaju ti tastatura i miš? Nema problema - ubodi gamepad. Možeš i da biraš, hoćeš Sonyjev ili za XBox. Hoćeš da igraš nešto staro ili za drugu platformu? Nema problema, tu su emulatori. Ne sviđa ti se nešto u igri? Nema problema, tu su modovi. Ali čekaj, kontrole su loše, port je loš, ne može da se moduje! Pa možda zato što je igra konzolni port!

I, tu dolazimo do onog najbitnijeg...konzole su rak na gamingu. Ako se osvrnete nazad, gro trulih poslovnih praxi je poteklo od AAA izdavača poput EA, Activisiona, Ubisofta, koji su praktično postali sinonim za konzolni gaming. Nebrojene afere, gluposti, svinjarije...DLC-manija, dav5enje objektivnog gaming novinarstva, namerno sakaćenje igara da bi konzole mogle da ih izguraju (i to jedva)...mnoštvo stvari koje su mahom potekle iz ere dominacije Xbox360 i PS3, koje su sada postale standardna praxa. Sve u ime izvlačenja kinte od naivčina.

A vaš Average Joe je mahom konzolni igrač, neće on da razmiš5a o gamingu, on samo hoće da sedne, pritisne dugme i igra narednu glupost iz EA kuhinje. Na takvima parazitiraju Sony, Microsoft i ostala žgadija. Likovi iz tih kompanija ili jednostavno ne kapiraju kakvu štetu čine, kako sakate gaming za SVE, ne samo PC igračima, kako donose i aminuju trulež, ili znaju ali ih baš briga, samo nek kap5e para. Meni se prevrne želudac na gluposti poput one sa sakaćenjem Watch Dogsa, day one DLC-jima, naplaćivanjem "texture packova" za igre, "definitive, remastered" i sličnim reizdanjima igara, samo da se pomenutim naivčinama uzme kinta...dragička, već je postojalo "definitive" izdanje Tomb Raidera, na PC-ju! A moroni neka plaćaju.

Problem je što te iste gluposti nameću PC igračima. I što prave uravnilovku, gde će svi biti hranjeni istim g*vnima, gutati iste nebuloze...samo neka plaćaju. Neću da mi sakate igre samo zato što im se ne izdvaja dodatno vreme da naprave 5udski port. Ustvari, hoću da prvo naprave PC verziju kako treba, pa posle neka je kasape za konzole koliko hoće. Neću da mi seku stvari iz igre da bi mi ih prodali zasebno kao DLC. Neću mikrotransakcije i pay 2 win. Konzole su nekad (davno) bile pioniri i predvodnici gaminga, sada su samo teg na nogama i dave ga u lopovskim šemama...

Neko je rekao da je ovo možda poslednja generacija konzola kakvim ih znamo, u ovom obliku...rekao sam sebi "daj Bože!". Problem je što svi oni majmuni iz Sonyja, MS-a, EA, Ubisofta, etc. ne umeju ili ne žele da shvate to i promene stvari, donesu neki novi model...što se bore svim silama da održe status quo koji vlada već decenijama, isti glupavi poslovni model, iako to šteti SVIMA (sem njima, naravno). Što na sve načine, uk5učujući i pr5ave, rade na tome da se to održi...a 5udi im to dozvo5avaju. Plaćaju im za to. Gutaju sve čime ih ovi hrane...ja se samo nadam da će im doći iz rektuma u glavu i da će prestati da to podržavaju novcem, da će osvrnuti i videti da ima alternativa...
Morca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 9 korisnika se zahvaljuje korisniku Morca na korisnoj poruci:
Aelos03 (21.8.2014), filpan (18.8.2014), goranmax (20.8.2014), Lich_king2 (18.8.2014), malo blesav (18.8.2014), perablenta (18.8.2014), petar97 (21.8.2014), Sh0m1 (18.8.2014), Skenderevo (18.8.2014)
Stara 17.8.2014, 23:19   #322
zdravkelja
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.12.2006.
Lokacija: secretlevel.org
Poruke: 4.264
Zahvalnice: 1.929
Zahvaljeno 1.916 puta na 819 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Ja sam nekada davno bio hardcore PC fan i veliki hejter konzola, ali mi je drago sto vise nisam jer sad kad citam sta drugi pisu vidim koliko sam smesan bio
zdravkelja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 6 korisnika se zahvaljuje korisniku zdravkelja na korisnoj poruci:
Asmodeus (18.8.2014), DeCoy (17.8.2014), Leonida (18.8.2014), mvasic (18.8.2014), ogisha (18.8.2014), Yonai (18.8.2014)
Stara 18.8.2014, 0:26   #323
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Citat:
Morca kaže: Pregled poruke
I, tu dolazimo do onog najbitnijeg...konzole su rak na gamingu. Ako se osvrnete nazad, gro trulih poslovnih praxi je poteklo od AAA izdavača poput EA, Activisiona, Ubisofta, koji su praktično postali sinonim za konzolni gaming. Nebrojene afere, gluposti, svinjarije...DLC-manija, dav5enje objektivnog gaming novinarstva, namerno sakaćenje igara da bi konzole mogle da ih izguraju (i to jedva)...mnoštvo stvari koje su mahom potekle iz ere dominacije Xbox360 i PS3, koje su sada postale standardna praxa. Sve u ime izvlačenja kinte od naivčina.
Da zanemarim ovo ostalo, samo na ovaj deo jedan kratak odgovor.

Konzole su postojale i pre Xbox-a 360, PS3 i Wii-a (kog nekim cudom svi zaboravise a prodao se najvise) i uvek su bile dominantne na odredjenim trzistima sto se tice gaminga (Japan i USA, svidjalo ti se ili ne ova dva trzista su najveca po pitanju gaming-a). Iako je bilo nekih poteza koje mozemo nazvati pohlepnim, ni izbliza nisu bili pohlepni kao potezi koje je svojevremeno radio Microsoft da bi osigurao dominaciju svog operativnog sistema na kom igras igre na PC-u ili hardverskih kompanija koje su vodile slican rat ovom konzolnom, koji i dalje traje u punom jeku.

Da ne bude zabune, PC mi je primarna masina za gaming, ali sam neke od najlepsih momenata u igrama doziveo uz konzole, prvenstveno na Nintendovim i Sony-evim, mada posedujem i ove koje je izbacio Microsoft, Segu sam zaobisao, na zalost. Da sam ogranicen PC MASTER RACE igrac nikad ne bih iskusio pre svega cari exkluziva koje postoje na konzolama, couch co-op igranja, party igarnja...
dragomix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2014, 2:45   #324
High life
Starosedelac
 
Član od: 12.9.2009.
Poruke: 1.581
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 807 puta na 347 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

@Morca

Prednost konzola je upravo to sto su zatvoreni sistemi. Zato sto ne moras da brines o drajverima, o tome za koliko je jezgara igra optimizovana, da li igra vise voli AMD li NVidia itd. I sto je najvaznije; Recimo da smo 2006. uzeli, ja konzolu a ti kompjuter za po 500 evra. Osam godina kasnije, ja na istoj igram BF4, ti na svom kompjuteru to ne mozes. To da su PC igre jeftinije, i da se lako piratizuju jeste tacno. Ali sa druge strane, konzolna igra dolazi u kutiji. Moze da se kupi polovna, moze da se proda... I na kraju krajeva - tvoja je. Ne iznajmljujes dozvolu, koja ti treba da bi platio licencu, koja ti dozvoljava da igras dok oni ne odluce suprotno. To takodje znaci da ce izdavaci pri izradi igara privilegovati konzolase, jer su im oni glavni izvor prihoda.

Emulatori su opcija na papiru. Danasnji racunari mogu eventualno Wii da pokrenu. Pri cemu imas drugi problem, a to je da 90% igara ili ne moze da se zavrsi, ili uopste ne moze da se pokrene. Argument o ustekavanju dzojpeda, vazi i obratno. Mozes u konzolu da ustekas tastaturu i mis. Za modove si u pravu, ali uticaj moderske zajednice na igracke preference, je ravan uticaju tjuning ekipe na kupovinu automobila. U generalu, ljudi se u to ne razumeju, i to ih ne zanima. Krivca zasto nema aktivne moderske scene za savremene igre ne bih trazio u konzolama. Pre ce biti da su modeli, teksture, i tehnologija uopste, na takvom nivou da su jos uvek nepristupacni da ih repliciraju kucni entuzijasti.

Krivica sto je danas trziste takvo kakvo jeste, lezi pre svega na PC igracima i njihovom odnosu prema kupovini igara. Ono sto se masovno radi jeste da ljudi ispiratizuju igru, i onda je nakon godinu dana kupe na Steamu kad je na 99% popusta. Kao, da nagrade autore za dobar posao. To mozda i jeste isplativo za izdavace, ali naravno da im neces biti prvi na listi za usreciti.



I jos nesto. Vidim da posredno kritikujes korporativnu politiku, konzumerizam, hajp kulturu itd. Pa postoji li nesto sto je vise u duhu konzumerizma, od tvog sovinizma uperenog prema onima koji koriste drugi proizvod?

Poslednja ispravka: High life (18.8.2014 u 2:53)
High life je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku High life na korisnoj poruci:
altafir (18.8.2014)
Stara 18.8.2014, 4:33   #325
Sh0m1
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.11.2009.
Lokacija: Bladehenge
Poruke: 4.267
Zahvalnice: 5.145
Zahvaljeno 994 puta na 697 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Sh0m1
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

@High life
I PC igre mozes da kupis u kutiji, mozes da je kupis polovnu i mozes da je prodas(ne vidim kako su tu konzole u prednosti al ajd).
BF4 na X360/PS3 podrzava max 24 igraca(naspram 64 na PC-ju), 30fps lock i grafiku koja je u rangu sa low podesavanjima na PC-ju.
Emulatori nisu najsavrsenije resenje ali u poslednje vreme sve vise konzolnih igara izlaze i za PC. Jedino Sony/MS ekskluzive ne izlaze ali njih svejedno ne mozes da igras ako imas PS ili XBOX i obrnuto. Jedino resenje je imati obe konzole a tad se vec dolazi do cene high-end PC-ja.
Btw. ta prica za piratizaciju je glupost, jer onaj ko ima pare skinuce igru i ako mu se dopadne kupice je, ko nema pare ili mu se ne svidja svakako nece uzimati original.
Sh0m1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2014, 8:46   #326
Rainman
Starosedelac
 
Član od: 5.1.2006.
Poruke: 2.394
Zahvalnice: 1.365
Zahvaljeno 2.322 puta na 924 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Citat:
Sh0m1 kaže: Pregled poruke
I PC igre mozes da kupis u kutiji, mozes da je kupis polovnu i mozes da je prodas(ne vidim kako su tu konzole u prednosti al ajd).
Pa kako mozemo da prodamo kada je sve vezano za steam? Cak i da kupis u kutiji, moras na steamu (ili originu ili uplay ili gde god) da vezes kljuc za tvoj nalog.
Rainman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2014, 9:16   #327
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Mislim da ovde ljudi bezvezno diskutuju oko jedne jako proste stvari. Ne postoji platforma koja je ultimativno bolja, postoji platforma koja je bolja za odredjenog korisnika.

Ovako, jasne prednosti PC-a su:
- Modularna struktura koja omogucava upgrade u svakom trenutku
- Jacina hardvera relativna za cenu koju treba da das
- Otvoren sistem koji omogucava developerima i korisnicima slobodu
- Multimedija bez buke
- Raznovrsnost upotrebe - ne sluzi samo za gaming i surfovanje netom

Prednosti konzola su:
- Lakoca upotrebe, ubacis igru i ne mislis niocemu
- Duzina trajanja, konzola ce sigurno za svoj zivotni vek pustati sve igre koje izadju za nju u prihvatljivom framerate-u i rezoluciji
- Kvalitetne exkluzive, ima ih i PC, ali su u sve manjem broju i sa dosta manjim budzetima

Sto se mene tice, svako ko je u mogucnosti treba da ima i konzole i PC. Ako nisi u mogucnosti da imas sve, biras sta ti najvise odgovara. Ne, nije PS4 drugo pojavljivanje hrista i nije ultimativno najbolja konzola za sve. Nije PC ultimativno najbolja platforma svima jer ima ljudi koji jednostavno ne zele da se bakcu sa operativnim sistemom koji mora da se reinstalira svaki cas, driverima, da paze na hladjenje, viruse, trosenje resusrsa napajanja itd. Sa druge strane ima ljudi kojima su konzole nepodnosljive jer gube slobodu, ne mogu da menjaju nikakava podesavanja u igri, ne mogu da ubace modove, texture ili nesto slicno.

Dakle, problem je netolerancije. U principu niko nije u pravu. I PC MASTER RACE likovi i CONSOLES RULE!!! likovi treba da sednu i pogledaju sta konkurencija ima da ponudi, vide da li tamo ima nesto sto im se svidja i ako su u mogucnosti probaju neke igre, a ne pricaju na pamet.

E sad, ima jedna stvar koja me uzasno nervira kod ovih PC MASTER RACE igraca, a to je sto dodju ovde i busaju se u prsa, a vecina njih nije odigrala najkvalitetniju PC exkluzivu poslednjih godina, Divinity Original Sin. Tema manjaa nego za tupavi Risen 3 recimo, koji je pre svega konzolna igra. Tu dolazimo do onoga o cemu je pricao Blaine gde vecina PC igraca ustvari igra portove konzolnih igara, a vamo pricaju o nekakvoj superiornosti. Naravucenije, pravac Divinity OS i malo vise tolerancije i zdravog razuma. Nije svako isti niti svakome treba da se svide iste stvari. Ne postoji ultimativna gaming platforma.
dragomix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku dragomix na korisnoj poruci:
James Vega (18.8.2014), player1 (19.8.2014), Yonai (18.8.2014), zdravkelja (18.8.2014)
Stara 18.8.2014, 9:20   #328
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

I ova tema ode u konozle vs PC hlapnje. A tako je dobro počela!
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Nergal na korisnoj poruci:
mvasic (18.8.2014)
Stara 18.8.2014, 9:37   #329
Rainman
Starosedelac
 
Član od: 5.1.2006.
Poruke: 2.394
Zahvalnice: 1.365
Zahvaljeno 2.322 puta na 924 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Pa ne mozes da diskutujes o stanju na PC gaming trzistu, a da se ne dotaknes uticaja konzola. Nisu one u odvojenom univerzumu, vec nesto sto DIREKTNO utice na ovo o cemu je tema.
Rainman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2014, 9:47   #330
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Citat:
Nergal kaže: Pregled poruke
I ova tema ode u konozle vs PC hlapnje. A tako je dobro počela!
Jes' vala. Nikad nisam bio hejter konzola, iako nisam imao nijednu osim kineskih kopija NESa. Sada imam samo PS2 na kome nisam odigrao nijednu igru, posto nesto zeza laser, ali planiram da ga osposobim do kraja godine (ima nekoliko naslova koje imam zelju da odigram i znam za varijantu preko LAN kabla, ali hocu da bude nezavisan od kompa).

Iako se vec duzi niz godina iskljucivo igram na pc-u, ne bih imao nista protiv da posedujem PS3 ili PS4 (uz PC naravno). Ono sto me odbija jeste cena igara (na PCu veoma brzo padne cena za vecinu naslova) a najvise to sto je zatvoren sistem u kome nakon isteka garancije gotovo da ne mozes nikakvu popravku sam da odradis, vec ili placanje servisu i jako slabom garancijom da ce resiti problem ili nova konzola, a tesko da ce veliki broj konzola doziveti 8 godina rabljenja bez kvara.

Zakljucak: konzole ne vidim kao zlo, cesto odigram neki konzolni port na PCu, ima ljudi kojima je konzola sasvim dovoljna da im zadovolji igracke apetite, ali meni licno je PC mnogo svestranije resenje.

I sto rece @Nergal, da manemo da drndamo vunu i da se vratimo na temu
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2014, 9:56   #331
Sh0m1
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.11.2009.
Lokacija: Bladehenge
Poruke: 4.267
Zahvalnice: 5.145
Zahvaljeno 994 puta na 697 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Sh0m1
Određen forumom Re: Re: Stanje PC gaming trzista

Citat:
Rainman kaže: Pregled poruke
Pa kako mozemo da prodamo kada je sve vezano za steam? Cak i da kupis u kutiji, moras na steamu (ili originu ili uplay ili gde god) da vezes kljuc za tvoj nalog.
Hm...vidis, nisi daleko od istine
Prokleti DRM.
Sh0m1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2014, 11:26   #332
Asmodeus
Starosedelac
 
Član od: 30.5.2007.
Lokacija: Kuća Kafe
Poruke: 2.773
Zahvalnice: 3.539
Zahvaljeno 1.826 puta na 890 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

PC je sad u dobrom polozaju, zahvaljujuci steam-u prvenstveno, ali i dalje je "treca" platforma. Na PC igre dolaze sa (velikim) zakasnjenjem ili uopste ne dodju, odredjen tip igara prolazi dobro na PC platformi, multiplejer prvenstveno.
Kad uzmete bilo koji hit, bio on RPG, FPS, Racing, Adventure, brojevi prodatih kopija su daleko manji nego na konzolama. Najprodavaniji RPG na Steamu, Skyrim, oko koga je formirana i neverovatno velika moderska zajednica je 3-4 puta slabije prodat nego li na Xbox-u ili PS3. Srecom po ljude koji se igraju na PC-u, taj broj vise nije beznacajan kao ranije, pa sad i tih 10% od ukupne prodaje koje Steam i PC kao platforma donosi je postao bitan izdavacima.
Asmodeus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Asmodeus na korisnoj poruci:
Yonai (18.8.2014)
Stara 18.8.2014, 11:33   #333
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Citat:
Rainman kaže: Pregled poruke
Pa ne mozes da diskutujes o stanju na PC gaming trzistu, a da se ne dotaknes uticaja konzola. Nisu one u odvojenom univerzumu, vec nesto sto DIREKTNO utice na ovo o cemu je tema.
Nisu odvojene i direktno utiču, slažem se. Ali mora li da diskusija izgleda baš, baš ovako i to svaki put. Može li da se razgovara bez ovakve "razmene projektila"?

Citat:
makiem kaže: Pregled poruke

Zakljucak: konzole ne vidim kao zlo, cesto odigram neki konzolni port na PCu, ima ljudi kojima je konzola sasvim dovoljna da im zadovolji igracke apetite, ali meni licno je PC mnogo svestranije resenje.

I sto rece @Nergal, da manemo da drndamo vunu i da se vratimo na temu
Razlozi zašto neko koristi ovaj ili onaj sistem (ili više njih) su, naravno, lični. Ne mislim da su desetine i stotine miliona ljudi (bez obzira da li su u pitanju konzole ili PC) glupi ili zavedeni što koriste baš taj sistem. Lično iskustvo i lične potrebne i preference ne treba nametati drugima. Moj izbor sistema je jak PC ali to apsolutno ne znači da ću taj izbor nekome nametati ili polemisati protiv drugih sistema. Mogu i da detaljno obrazložim zašto PC u mom slučaju a ne nešto drugo. To bi možda bila zdravija osnova za dalju raspravu od trenutne prepirke.
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Nergal na korisnoj poruci:
Acanen (18.8.2014), mvasic (18.8.2014)
Stara 18.8.2014, 11:46   #334
James Vega
Član
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 441
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 183 puta na 90 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Citat:
Morca kaže: Pregled poruke
I, tu dolazimo do onog najbitnijeg...konzole su rak na gamingu.
Pogledao sam tvoje postove (šta ću kad sam no lifer) i u zadnjih petnaestak stranica, a možda i dalje da sam gledao, velika većina je vezana za Dark Souls 2 i po neki za prvi Dark Souls.
Znači, čovek koji toliko igra (sa gamepadom) i najviše vremena na ovom forumu pridaje portu japanskog RPG-a (koji ne bi ni stigao na PC da nije bilo one peticije od pre par godina) napiše da su konzole "rak na gamingu".
Komedija.

Blaine i dragomix su fino objasnili (eto da se jednom složim i sa dragomixom)
Citat:
Tu dolazimo do onoga o cemu je pricao Blaine gde vecina PC igraca ustvari igra portove konzolnih igara, a vamo pricaju o nekakvoj superiornosti.
James Vega je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2014, 13:25   #335
High life
Starosedelac
 
Član od: 12.9.2009.
Poruke: 1.581
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 807 puta na 347 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Citat:
Sh0m1 kaže: Pregled poruke
@High life

Btw. ta prica za piratizaciju je glupost, jer onaj ko ima pare skinuce igru i ako mu se dopadne kupice je, ko nema pare ili mu se ne svidja svakako nece uzimati original.
Zamisli da odes u kafanu, najedes se, i na kraju kazes: "Jelo mi se nije svidelo, necu da ti platim". Ili jos jace: "Ovo je Srbija, nemam da ti platim". I jos im na kraju prikenyas sto u lokalu pustaju narodnu muziku da bi ugodili musterijama koje placaju, umesto da pustaju Vivaldija kako bi ugodili tvom prefinjenom ukusu.
High life je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2014, 13:41   #336
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.372
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.998 puta na 7.042 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Nekad u boljim restoranima organizuju zakusku, tako da iz dva-tri zalogaja možeš da zaključiš da li ti se jelo dopada ili ne i da li da ga prilikom sledeće posete naručiš. Sam izvuci analogiju.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
dragomix (18.8.2014), Lich_king2 (18.8.2014), Yonai (18.8.2014)
Stara 18.8.2014, 13:44   #337
Asmodeus
Starosedelac
 
Član od: 30.5.2007.
Lokacija: Kuća Kafe
Poruke: 2.773
Zahvalnice: 3.539
Zahvaljeno 1.826 puta na 890 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Pogledajte sajt koji se bavi iskljucivo PC gejmingom, recimo RockPaperShotgun. Sta primecujete? Vecina clanaka se bavi indie igrama, ciji razvojni proces kosta par desetina ili u najboljem slucaju stotina hiljada dolara.
Tu spadaju i multiplejer PC ekskluzive: Strategije, MOBA, MMO, space MMOs, survival simulacije. To su igre gde se vrti 99% novca na PC platformi. Pogledajte samo izvestaje kompanija koje prave free to play moba igre za 2013. godinu koliko su novca zaradile. Ne kazem da su te igre lose, ali nije mi drago da je tu gro novca na PC-u i mogao bih da povucem paralelu sa COD-jem i BF-om na konzolama...
To sto se igre kupuju za manje na PC-u ima svoju cenu. Zato AAA blokbasteri cesto i ne dodju na PC ili dodju sa zakasnjenjem od godinu dana, kad se projekat debelo otplatio. Koliko god voleli indie igre, sigurno pozelite nekad da odigrte naslov sa konzola (RDR, GTA V, Destiny, Halo, i sl...)
Asmodeus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2014, 13:55   #338
Morca
Starosedelac
 
Član od: 30.3.2007.
Lokacija: Copper-city
Poruke: 2.232
Zahvalnice: 112
Zahvaljeno 618 puta na 438 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Citat:
Da sam ogranicen PC MASTER RACE igrac nikad ne bih iskusio pre svega cari exkluziva koje postoje na konzolama, couch co-op igranja, party igarnja...
PC ograničen...hah. Prvo, "čari exkluziva"...koncept exkluziva je čir na gejmingu. Ograničiti neku igru na samo jednu platformu, ne zato što ostale nisu sposobne da je iznesu već zbog interesa Microsofta, Sonyja ili nekog desetog, je idiotski. Zašto PC igrači ne bi igrali Bloodborne? Zato što prosečan PC nije u stanju da hardverski podrži igru a PS4 jeste? Ne. Već zato što Sony hoće da osigura svoj model poslovanja. Što se mene tiče nemam ništa protiv da se na konzolama igra WoW (i MMORPG uopšte), Baldur's Gate, Star Citizen ili bilo koja igra sa ovog spiska PC exkluziva...ako konzole mogu da je podrže. Zašto onda nemaju WoW na konzoli? Ili ovo, ili ono? Ja im ne branim...developeri nisu stavili veto...možda zato što tehnički nisu u stanju da podrže mnogo toga, superiorne kakve jesu? Exkluzive su glupost, ma čije bile. Po tom pitanju sam komunista...ako platforma može da podrži, napravi igru i za nju. Korporativni interesi > naši interesi...ako ste vi ok sa tim, ja nisam.
Drugo, želiš da kažeš da PC igrač ne može da igra na kauču i u društvu? Onda nisi čuo za bežične periferije i produžne kablove...ili LAN partyje.

Citat:
Prednost konzola je upravo to sto su zatvoreni sistemi.
Sorry, ovo je jedna od najvećih gluposti ikada. Možda negde postoji nekakav sistem, globalno, gde je biti prednost biti zatvoren...ne u gamingu, ne u IT.

Citat:
Recimo da smo 2006. uzeli, ja konzolu a ti kompjuter za po 500 evra. Osam godina kasnije, ja na istoj igram BF4, ti na svom kompjuteru to ne mozes.
Ammm...još veća glupost? Ako sam u startu mogao da igram BF4 (a kompjuter od 500e će ga gurati mnogo bo5e od konzole), moći ću i za 8 godina. PLUS, za tih osam godina ću moći da igram i BF5 ili BF6 - otvorena platforma, modularnost. Možda ću morati da dam 150e za novu grafičku (pošto u PC svetu snaga komponenti za isti novac raste vremenom, dok su konzole zak5učane na to šta imaju, je li), ali ćeš ti dotle morati da iskeširaš novih 500e za novu konzolu. Gde je ta prednost zatvorenog sistema?

Citat:
I na kraju krajeva - tvoja je.
Tu se mnogi varaju...to što si igru kupio u kutiji, ne znači da s njom možeš da radiš šta hoćeš...o, ne. 5udi slabo čitaju EULA i TOS. Odavno su se advokati izdavača pobrinuli da ne možeš da radiš šta hoćeš sa igrom, bila ona u kutiji ili ne, na konzoli ili na PC-ju...
Kao što rekoh, postoji tržište polovnih igrara za konzole...ali, developeri ne vide ni dinar od toga, a u gro slučajeva ni izdavači - njima je ci5 da prodaju što više novih kopija, ne da kruže stare. Stoga, i prodaja polovnih konzolnih igara je protiv TOS-a...

Citat:
Emulatori su opcija na papiru. Danasnji racunari mogu eventualno Wii da pokrenu. Pri cemu imas drugi problem, a to je da 90% igara ili ne moze da se zavrsi, ili uopste ne moze da se pokrene.
Ili ne znaš o čemu pričaš, ili se svesno praviš blesav, rasprave radi...

Citat:
Mozes u konzolu da ustekas tastaturu i mis.
I šta ćeš s njima, pošto sistem nije dizajniran za njih? Da igraš CoD na tastaturi i mišu, na PS-u? Teško...
Na PC-ju možeš da koristiš i gamepad i KB+M. Šta ćeš kad da koristiš, zavisi od igre. To što konzolni portovi (većinom) imaju loše rešene komande i podršku za ovo ili ono je krivica developera koji nisu umeli da to odrade lepo, i izdavača koji nisu hteli da čekaju da se to odradi lepo...ne PC-ja. PC kao sistem sasvim lepo radi sa obe opcije...

Citat:
Za modove si u pravu, ali uticaj moderske zajednice na igracke preference, je ravan uticaju tjuning ekipe na kupovinu automobila. U generalu, ljudi se u to ne razumeju, i to ih ne zanima. Krivca zasto nema aktivne moderske scene za savremene igre ne bih trazio u konzolama. Pre ce biti da su modeli, teksture, i tehnologija uopste, na takvom nivou da su jos uvek nepristupacni da ih repliciraju kucni entuzijasti.
U modovanje se razume onaj ko hoće i koga zanima. Amin. Kao i u kompjutere generalno...gledao sam dete od 5 godina kako instalira, krekuje i igra igru za mnogo veći uzrast od njegovog. Ako jedno dete to ume, ako 5udi od 50 i više godina to umeju (ima ih puno), onda nema opravdanja za matora goveda koja ne žele da nauče kako da sastave kompjuter (ja sam naučio sam, uz jedan video sa YouTube-a) ili instaliraju i pokrenu nešto...PC nije težak za rukovanje. To što postoji čitava jedna industrija koja ugađa lenjima i glupima, na uštrb onima koji su imali dovo5no že5e i mozga (a ne treba puno - bukvalno je ovako) je jedan od problema...stereotip o konzolnim tupsonima nije prazna priča, na žalost. Možda zvučim elitistički, ali nije me briga. Ovce nasleđuju svet i to je alarmantno...kao i ravnodušnost.

Citat:
od tvog sovinizma uperenog prema onima koji koriste drugi proizvod
Ne smeta mi što neko koristi različitu stvar od mene...već što se ta stvar neopravdano potura kao superiorna (pri čemu se barata besmislicama) i što su konzole danas reper po kome se sve pravi, što škodi gejmingu.

Citat:
Kvalitetne exkluzive
LOL! Kome još nije jasno da budžet =/= kvalitet? Što se kvalitetnih exkluziva tiće, postoji sbega par njih sa konzola za koje mi je žao što nisu na PC-ju...Demon's Souls, Journey...možda još neka manje poznata. Od novih konzola mi je jedino krivo za Bloodborne...ali, preživeću. Ostalo ne bih pipnuo govnjivom motkom ni da su na PC-ju.

Citat:
gde vecina PC igraca ustvari igra portove konzolnih igara, a vamo pricaju o nekakvoj superiornosti.
Opet, to što ima toliko konzolnih portova je posledica agresivnog forsiranja konzola od strane MS-a, Sonyja, i velikih izdavača, ne zato što je PC inferiorna platforma...dakle, poslovna politika, ne kvalitet. Nauči da razlikuješ jedno od drugog.
Morca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Morca na korisnoj poruci:
player1 (19.8.2014), Sh0m1 (18.8.2014)
Stara 18.8.2014, 14:04   #339
Morca
Starosedelac
 
Član od: 30.3.2007.
Lokacija: Copper-city
Poruke: 2.232
Zahvalnice: 112
Zahvaljeno 618 puta na 438 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Citat:
Pa ne mozes da diskutujes o stanju na PC gaming trzistu, a da se ne dotaknes uticaja konzola. Nisu one u odvojenom univerzumu, vec nesto sto DIREKTNO utice na ovo o cemu je tema.
Upravo tako. Ne razumem to sklanjanje u stranu kad treba izneti svoje miš5enje...baš taj "sheep" stav krivim za to što su gameri dopustili da industrija dođe u stanje u kome je danas. Da su 5udi dizali glas kad je trebalo, aktivno bojkotovali gluposti i razmiš5ali novčanikom,stvari bi bile lepše, gaming industrija možda ne bi bila tolika "industrija"...

Citat:
Ne mislim da su desetine i stotine miliona ljudi (bez obzira da li su u pitanju konzole ili PC) glupi ili zavedeni što koriste baš taj sistem.
Potcenjuješ 5udsku glupost i/ili neobaveštenost. Što samo po sebi ne bi bio veliki problem, da se mnoge industrije ne oslanjaju upravo na to i ne zarađuju za hleb upravo exploatacijom 5udske gluposti i neobaveštenost...

Citat:
Citat:
Asmodeus kaže: Pregled poruke
Pogledajte sajt koji se bavi iskljucivo PC gejmingom, recimo RockPaperShotgun. Sta primecujete? Vecina clanaka se bavi indie igrama, ciji razvojni proces kosta par desetina ili u najboljem slucaju stotina hiljada dolara.
Tu spadaju i multiplejer PC ekskluzive: Strategije, MOBA, MMO, space MMOs, survival simulacije. To su igre gde se vrti 99% novca na PC platformi. Pogledajte samo izvestaje kompanija koje prave free to play moba igre za 2013. godinu koliko su novca zaradile. Ne kazem da su te igre lose, ali nije mi drago da je tu gro novca na PC-u i mogao bih da povucem paralelu sa COD-jem i BF-om na konzolama...
To sto se igre kupuju za manje na PC-u ima svoju cenu. Zato AAA blokbasteri cesto i ne dodju na PC ili dodju sa zakasnjenjem od godinu dana, kad se projekat debelo otplatio. Koliko god voleli indie igre, sigurno pozelite nekad da odigrte naslov sa konzola (RDR, GTA V, Destiny, Halo, i sl...)
Ne znam zašto 5udi i da5e prodaju poistovećuju sa kvalitetom. Meni je drago što se na RPG, RTS i slično vrti gro novca u PC igrama. Bo5e to, nego CoD i Madden Football. AAA blokbasteri se već dugo pokazuju kao đubre od igara, sklepano da bi se uzelo što više kinte na franšizi. I nimalo mi se ne plače za GTA V, Destiny i slično...već ima gomila bo5ih igara na PC-ju, da ne znam ni koju ću pre da odigram. Prestanite da AAA positovećujete sa kvalitetom.

Citat:
Pogledao sam tvoje postove (šta ću kad sam no lifer) i u zadnjih petnaestak stranica, a možda i dalje da sam gledao, velika većina je vezana za Dark Souls 2 i po neki za prvi Dark Souls.
Znači, čovek koji toliko igra (sa gamepadom) i najviše vremena na ovom forumu pridaje portu japanskog RPG-a (koji ne bi ni stigao na PC da nije bilo one peticije od pre par godina) napiše da su konzole "rak na gamingu".
Komedija.
To je kao kad kažeš da ne treba da koristimo američke proizvode zato što nas Ameri ne vole. Kosmopolita sam što se igara tiče...ako je neka igra dobra, treba da postoji na svim platformama, ne samo na jednoj. Ako je loša, p5uvaću je, bila ona za PC ili konzole. Zato ne volim koncept exkluziva...

Da, volim Dark Souls i smatram da bi svako trebalo bar jednom da ga odigra, jer je jedna od onih igara koje menjaju pogled na druge igre. Koristim gamepad jer From Soft nije imao nikakva iskustva sa PC-jem i portovanjem na njega, pa su kontrole za tastaturu i miš očajne. Ali, zato mogu da nakačim gamepad i igram kao čovek jer, hej - PC je inferioran! I da je modujem, pride, i to prosto kao pasu5.

Ako nisi skontao zašto smatram da su konzole i poslovne praxe vezane za njih zlo, slabo si čitao...ili razumeo.

Inače, na desktopu su mi prečice za Guld Wars 2, Path of Exile, C&C Generals, Diablo 2, Dark Souls 2 i Divinity - Original Sin (va5da ću ga dovršiti jednom)...


Nije mi jasno kako 5udi ne shvataju neke stvari...tako očigledne...
Što se superiornosti platforme tiče, PC je superioran. Realno. Pragmatičan sam, da su konzole bo5e, bio bih XBox/PS "fanboy", ne bih propovedao superiornost PC-ja, prvi bih vrištao kako je PC krš. Ono šta me nervira je što industrija uporno forsira ono šta je inferiorno, za uštrb kvaliteta i razvoja, zarad profita velikih igrača...i to što su 5udi u stanju da žmure na očigledno, iz neznanja ili jer ne bi da se izdvoje iz većine. Svaki put kad negde napišem da su gejmeri ovce, usledi bura...a to je čista istina, nažalost. Uporno nas "nežno miluju" (forumski eufemizam) Sony, Microsoft, EA, Ubisoft, Activision i ostali igrači, kao što siluju gejming već dugo...a mi samo podmećemo pozadine i plaćamo im za to. Žalosno je što to čine preko konzola. Nekad davno su konzole bile bastioni gejminga, PC je bio za "seriozne stvari"...sad su se stvari okrenule - PC je platforma na kojoj još uvek mogu da se praktikuju neke vrednosti (dokle, videćemo) - otvorenost, pre svega - a konzole su prerasle u čist biznis, na štetu gejmera.

Poslednja ispravka: Morca (18.8.2014 u 14:30)
Morca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Morca na korisnoj poruci:
Sh0m1 (18.8.2014)
Stara 18.8.2014, 14:15   #340
High life
Starosedelac
 
Član od: 12.9.2009.
Poruke: 1.581
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 807 puta na 347 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
Nekad u boljim restoranima organizuju zakusku, tako da iz dva-tri zalogaja možeš da zaključiš da li ti se jelo dopada ili ne i da li da ga prilikom sledeće posete naručiš. Sam izvuci analogiju.
Nisam razumeo da li bi ovo trebalo da bude slaganje ili neslaganje sa onim sto sam rekao. Daleko je vise igara koje nude Demo, Trial ili open betu, nego restorana koje nude zakusku.


@Morca

Ti ocigledno imas nekih prishoemotivnih problema kada je ova tema u pitanju, tako da ne vidim poentu daljeg konstruktivnog razgovora s tobom.
High life je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Gaming Festival - Dom Omladine DonCorleone91 Dešavanja i događaji 8 19.11.2012 13:56
Gaming lap top, 1400e Dracula Šta da kupim? 2 18.5.2012 9:04
Corsair Announces Gaming Series Line of Power Supply Units Thaedass Ostale komponente 4 16.9.2010 19:19
Ten golden rules of online gaming... fingerprint Brbljaonica 2 25.3.2008 15:38
Benny Hill gaming effect uslijazaninje Osnovne komponente 16 10.10.2007 21:02


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:19.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com