Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Konzole

Konzole Konzole i softver za njih...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 10.12.2012, 17:54   #1
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Istorijat konzola, hardver, softver i jos po nesto

Otvaram ovu temu da bi smo diskutovali o tome kako su se konzole razvijale kroz vreme, sta su to donosile, koliko su bile inovitivne i koliko su doprinele igrackoj industriji. Najvise se treba bazirati na hardver, kao i softver koji je iste podrzavaju. Mozemo diskutovati i o novim konzolama, kako se jedna poredi u odnosu na drugu. Treba da razbijemo neke mitove, kao sto je naprimer mit o Segama koje uopste nisu sege. Treba se osvrnuti i na to kako su se konzole primale kod nas, da li je nase tlo podlozno za njihovu distribuciju. Ja cu pokusati kroz seriju tekstova da opisem neke od najvecih legendi, a ocekujem i pomoc od ljudi koji su kao i ja prosli sve od Amige do PS3 i Xbox-a 360. Naravno mozete da postavite i pitanje tipa koja je konzola jaca, ali ne bih voleo da neko postavi pitanje koja je konzola bolja (to je cisto subjektivno misljenje).

Zamolio bih samo da nema komentara PC vs konzole u navijackom smislu. Iskljucivim PC fanovima porucujem da procitaju po koji tekst na temi, mozda nauce nesto i o PC-u sto se tice hardvera i softvera. Mozemo da poredimo kako to rade neke od konzola u odnosu na PC, zasto konzole generalno iskoriscavaju vise svoj hardver, kao i kojom magijom uspevaju da upakuju konzole u generalno manju kutiju od PC-a.

Da bi vec u prvom postu razbio neke od mitova vezanih za konzole napisacu par zanimljivih stvari kojih mozda vecina nije ni svesna.


Sega Mega Drive II sa pijace
Ljudi kod nas obicno imaju u najboljem secanju i mozda je jedna od jedinih konzola koju su ikada igrali pijacarska Sega. Vecina je ubedjena da se radi o pravom Sega Mega Drive-u II, 16-bitnoj legendi koja ima posebno mesto u srcima svih onih koji su je igrali. Naravno ova pijacarska sega nije bila originalna i nije imala nikakvih dodirnih tacaka sa kompanijom Sega niti sa samom konzolom. Radilo se o kopiji jedne druge, nista manje legendarne konzole, NES (Nintendo Entertainment System). Naime kinezi su uspeli da kopiraju celokupnu arhitekturu ove konzole, pa je ona bukvalno pustala igre sa FamiCom (Japanski NES) sistema, kertridzi su bili isti, kontroleri itd. Do dana danasnjeg kinezi i dalje kopiraju NES, i NES je konzola koja je prodata u najvise primeraka ikada (pobedjuje cak i PS2) kad se uracunaju i svi njegovi klonovi. Pored pijacarske sege, koja je vesto iskoristila hype koji je tad postojao kod klinaca reklamama koje su se vrtele na TV-u, ima i drugih slavnih kopija NES konzole, a evo nekih od njih:

Terminator II, moja prva konzola


Terminator II je najuspesniji NES klon. Bio je jako popularan na nasem prostoru i smatra se da je konzola u istocnoj evropi cak mnogo popularnija od samog NES-a (koji vecina nije ni videla). Terminator II je kompatibilan sa FamiCom kertridzima. Vecina igara su bili piratizovani klonovi originalnih igara. Radilo se o igrama sa potpuno istim sadrzajem kao i originalne igre, samo sto kertridze nije pravio Nintendo. Kod nas je kostala otprilike 90 maraka, a samo da napomenem da su tada aktuelni SNES i Sega Mega Drive 2 bili otprilike u istom cenovnom rangu.


Ovo je Sega NES klon o kome sam pricao. On je vise poznat mladjoj generaciji koji su poceli da se igraju sa njom od tamo 98 do 2001-2 godine. Ovo je inace ruska verzija, ali i radi se samo o drugacijim natpisima, inace konzola je ista.

Treba da napomenem da se NES klonovi i dalje prodaju, pre svega u nekim ne razvijenim zemljama, ali i po zapadnoj Evropi i US-u, jer originalni NES nije uvek moguce nabaviti. Neki ga koriste za igranje FamiCom igara koje nisu izlazile za US trziste npr, a sam FamiCom je veoma retka i skupa konzola. Kako god se okrene, ostaje cinjenica da je najprodavanija konzola svih vremena Klon, a ne prava konzola!

Za nekih par dana cu napraviti text o NES konzoli, pre svega o njegovom hardveru. Da li je bio revolucija i kako je NES spasio igracku industriju. Stay Tuned!

Jos jednom molim, bez PC vs Konzole.
dragomix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 11 korisnika se zahvaljuje korisniku dragomix na korisnoj poruci:
Aulbat (10.12.2012), Bokile (11.12.2012), nikolapfc89 (11.12.2012), player1 (21.12.2012), Sh0m1 (23.12.2012), simke85 (11.12.2012), Stefan programer (3.7.2013), vetar. (29.7.2013), zdravkelja (10.12.2012), Zuti Bar (11.12.2012), _Grotesque_ (11.12.2012)
Stara 10.12.2012, 18:16   #2
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Istorijat konzola, hardver, softver i jos po nesto

ja se sećam konzola još iz početka devedestih ono supermario itd..
A Amiga nije konzola nego PC

Poslednja ispravka: water wizard (10.12.2012 u 18:37)
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2012, 18:36   #3
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Istorijat konzola, hardver, softver i jos po nesto

Evo potrefila se vest, kao da sam znao.

Neki lik ne eBay-u prodaje sve igre koje su ikada izasle za SNES konzolu po ceni od 25 000$. Ukupno je izasla 721 igra na teritoriji US-Canada-Mexico. Ovaj lik se bas vodio mislju, moras da ih skupis sve.
dragomix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2012, 18:40   #4
CTOJAH
Starosedelac
 
Član od: 14.5.2008.
Lokacija: Titov Veles
Poruke: 1.614
Zahvalnice: 885
Zahvaljeno 555 puta na 417 poruka
Određen forumom Re: Istorijat konzola, hardver, softver i jos po nesto

@water wizard
Mislio je na Amiga CD32
CTOJAH je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku CTOJAH na korisnoj poruci:
water wizard (10.12.2012)
Stara 10.12.2012, 18:45   #5
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Istorijat konzola, hardver, softver i jos po nesto

wikipedia ima puno informacija... http://en.wikipedia.org/wiki/Video_g...rst_generation)
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2012, 19:08   #6
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Istorijat konzola, hardver, softver i jos po nesto

Ala ti cepidlacis.

U sustini su sve konzole kompjuteri, pa sam lepo rekao da je vestacka bilo kakva rasprava PC vs konzole. To je poslednje sto cu reci o bilo kakvoj klasifikacijili ili nalepljivanju nekakvih predrasuda.

Malo da objasnim o generacijama konzola. Generacije konzola se oznacavaju tako ne po jacini svog hardvera, vec po vremenskom periodu koji zauzimaju. Tako tu i tamo ima nekih konzola koje ispadaju iz generacije, ali se svrstavaju u istu. Tako je prvi Xbox 6. generacija, iako se radi o konzoli koja je postavila neke standarde po pitanju online igranja, HDD-a i generalno bila jaca od PS2/GC/Dreamcas-a. Tako i Wii spada u sedmu generaciju iako je po hardveru blizi sestoj nego sedmoj. Da ne bude zabune u buduce.

Poslednja ispravka: dragomix (10.12.2012 u 19:45)
dragomix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2012, 19:18   #7
Elvir
Starosedelac
 
Član od: 6.5.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.053
Zahvalnice: 1.039
Zahvaljeno 988 puta na 622 poruka
Određen forumom Re: Istorijat konzola, hardver, softver i jos po nesto

Citat:
dragomix kaže: Pregled poruke
Ala ti cepidlacis. Po meni licno je i Comodore 64 konzola, velika vecina ljudi koja je imala Comodore je kupila isti iskljucivo zbog zabavnog softvera na njemu.
C64
Elvir je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2012, 19:25   #8
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Istorijat konzola, hardver, softver i jos po nesto

ono, jeste da sam i ja kupio C64 zbog igranja, ali je moglo i da se programira, što ni savremene konzole ne mogu
Po meni razlika između konzole i PC je ta što u konzolu gurneš disk i igraš, ne razmišljaš ni o čemu drugom, dok je PC namenjen mnogo većem broju stvari...
sve u svemu na Commodore-u je i pisalo Personal Computer, a Apple je jedan od prvih PC.. ovo postaje gubljenje vremena ... ne znam zašto uopšte pričaš o kompjuterima ako želiš da tema bude o konzolama
PC = Personal Computer
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2012, 19:31   #9
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Istorijat konzola, hardver, softver i jos po nesto

Rekoh vec, sve je to kompjuter, moze na njemu da pise sta hoces. To sto na konzoli ne mozes da radis neke stvari ne mora da znaci da konzola to ne moze da uradi. Postoji cak i jedan superkompjuter napravljen od povezanih PS3. Trolovao si i proslu temu, sad trolujes i ovu, preporucio bih ti da sedis i citas malo o tome kako se razvijala industrija zabavnog softvera i konzola. Rekoh vec uradicu jednu manju seriju tekstova, pocevsi sa NES-om. Ako te ne zanima nemoj temu da posecujes, ako te zanima nemoj da spominjes PC.

Jos jednom molim, bez bilo kakvih komentara o PC-u.

Ako neko zeli da opise svoju omiljenu konzolu nek napise u napred, da ne ispisem ja neki text ako bi neko to uradio bolje.
dragomix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dragomix na korisnoj poruci:
Devet1 (27.7.2013)
Stara 10.12.2012, 19:42   #10
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Istorijat konzola, hardver, softver i jos po nesto

Amiga i Commodore se nikada nisu vodili kao konzole nego jasno i precizno kao personalni računari. Međutim, u to vreme pojam "personalni računar" uopšte nije bio ekskliziva za IBM kompatibilce već uopšteni naziv za sve računare čija je svrha bila da ih koriste pojedinci za sopstvene potrebe. Jedina konzola koju je Commodore izdao bila je AmigaCD 32. Reći za ostale da su bile konzole povod je za sečenje ekstremiteta tupom kašikom na minus dvajes u debelu ladovinu
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
player1 (21.12.2012)
Stara 10.12.2012, 19:46   #11
CTOJAH
Starosedelac
 
Član od: 14.5.2008.
Lokacija: Titov Veles
Poruke: 1.614
Zahvalnice: 885
Zahvaljeno 555 puta na 417 poruka
Određen forumom Re: Istorijat konzola, hardver, softver i jos po nesto

@Neutrino je rek'o :
Jedina konzola koju je Commodore izdao bila je AmigaCD 32.
A C64GS ?
Ode jedan extremitet (ti odluci koji)
CTOJAH je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2012, 19:51   #12
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Istorijat konzola, hardver, softver i jos po nesto

Citat:
CTOJAH kaže: Pregled poruke
@Neutrino je rek'o :
Jedina konzola koju je Commodore izdao bila je AmigaCD 32.
A C64GS ?
Ode jedan extremitet (ti odluci koji)
Ja govorim o pravim Commodore računarima koji su se održali na tržištu godinama (Commodore 64 i 128) a ne eksperimentima koji nikada nisu ugledali svetlost dana u prodavnicama Taj GS si po objavljivanju mogao da kupiš samo u Nemačkoj i UK pa čak i tako je posle nekih mesečak dana bio povučen iz prodaje.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2012, 19:52   #13
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Istorijat konzola, hardver, softver i jos po nesto

Ja sam se lepo ogradio napisavsi, PO MENI (DAKLE JA MISLIM), ali neki ljudi ne citaju. Sve jedno, obrisao sam taj deo posta, sad nema ni razloga za raspravu sta jeste, a sta nije konzola.

Da se ogradim jos vise tema je o sledecim uredjajuma:
Nintendo:
NES
SENS
Nintendo 64
Nintendo GC
Nintendo Wii
Nintendo Wii U

Sony:
PS1
PS2
PS3

Microsoft:
Xbox
Xbox 360

Sega:
Sega Mega Drive
Sega Master System
Sega Saturn
Sega Dream Cast

SNK
Neo Geo

Panasonic
3DO

NEC
TurboGrafx-16

Atari
Atari 2600
Atari 7800

Coleco
Vision
Telestar

Nadam se da sam ovaj put bio jasan i precizan
dragomix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2012, 19:54   #14
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Istorijat konzola, hardver, softver i jos po nesto

poznat mi je taj superkompjuter na PS3 kada se pojavio bio je zaista moćan, ali ubrzo ga je prestigao GPU ..
http://forums.anandtech.com/showthread.php?t=2176959
čisto da ti odgovorim na predhodnu temu... možda tebi ovo izgleda kao trolovanje ali jbg kad kažeš da je konzola jača od PC mora malo kritika
http://fah-web.stanford.edu/cgi-bin/...?qtype=osstats
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2012, 20:02   #15
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Istorijat konzola, hardver, softver i jos po nesto

A gde sam ja to napisao?

Konzola je visoko specijalizovan racunar, projektovan da pre svega reprodukuje zabavni softver kao sto su video igre. Obrnuo, okrenuo, radi se o racunaru. Arhitektura konzole je cesto veoma slicna arhitekturi bilo kog IBM PC racunara, stim sto se radi o sistemu koji je nemoguce promeniti. Jos jedna glavna karakteristika hardvera unutar konzola je ta sto je on specijalno napravljen za njih. Dakle lisen je svog viska instrukcija, svog viska kontrolera itd. Postoje i konzole koje su bukvalno koristile komponente koje smo u tom trenutku mogli da nadjemo u IBM PC racunarima kao sto je originalni Xbox, sa svojim Pentium 3 procesorom.

Zanimljiva je cinjenica da konzole neki put imaju i potpuno drugaciju filozofiju od IBM PC racunara, kad se radi o ulozi hardvera. Najbolji primer za to je PS3. Ova konzola ima CPU koji po obradi grafike jos nije prevazidjen i dostize neverovatnih 230.4 GFLOPS-a (za referencu core i7 dostize nekih 100 gflops-a). Filozofija iza izrade PS3 je bila ta da CPU bude glavni element sistema u svakom smislu, a da GPU (koji je u PS3 poznat kao RSX) bude bukvalno samo pomocno sredstvo. Ovo je dovelo do konfuzije kod developera koji cesto puta nisu uspevali da iskoriste pun potencijal ove konzole, pa imamo primer Skyrim-a koji je izgledao i radio gore nego na konkurentima, dok DLC-ovi nisu ni izasli za sistem. Mada ovo je vecinom posledica ram-a, kog PS3 ima samo 256 za grafiku l oko 200 sistemskog rama!

Poslednja ispravka: dragomix (10.12.2012 u 20:12)
dragomix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dragomix na korisnoj poruci:
Devet1 (27.7.2013)
Stara 10.12.2012, 20:32   #16
Elvir
Starosedelac
 
Član od: 6.5.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.053
Zahvalnice: 1.039
Zahvaljeno 988 puta na 622 poruka
Određen forumom Re: Istorijat konzola, hardver, softver i jos po nesto

Ova tema i jeste u neku ruku zanimljiva,jer nekada su ipak postojale velike razlike oko toga sta je konkretno konzola ,sta joj je primarna uloga i sta koncepciski nudi i zasto su oduvek bile tu.Racunari sa druge strane , imali su opet drugaciji znacaj.

Danas je malo drugacije stanje stvari.Vecinu komercijalnih zanrova igara ,postoje manje vise i na konzolama i PC-ju.Sem eventualno RTS igara u korist PC -ja,a sto je oduvek bilo i razumljivo.Tacno je da PC pored igara nudi i blejanje po internetu i gomile drugih stvari ali i to vec odavno nije toliko nemoguce ni na konzolama,kao i pregrst drugih uredjaja."Zabranjeni" Linux na PS3(iz opravdanih razloga)je bio jedan od dokaza.Ok,mozda ne tako komforno kao na PC-ju..ali radilo je Verujem ,da ce u buducnosti te razlike biti u velikoj meri prevazidjene.
Elvir je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2012, 20:35   #17
thebluephoenix
Starosedelac
 
Član od: 23.10.2009.
Lokacija: Error 418
Poruke: 2.321
Zahvalnice: 335
Zahvaljeno 720 puta na 651 poruka
Određen forumom Re: Istorijat konzola, hardver, softver i jos po nesto

200 GFLOPS Single precision theoretical peak FP 8 core Cell. U plejstejšnu je 4 SPE (~130GFLOPS SP + -). Radeon 7970 GE ~ 4,000GFLOPS SP, Core i7 Quad @4GHz

Nehalem 128GFLOPS SP (2xDP)
Sandy Bridge 256GFLOPS
Haswell 512GFLOPS

Edit: po wikipediji, ima 6 SPE ne 4

Citat:
CPU 3.2 GHz Cell Broadband Engine with 1 PPE & 6 SPEs
~150GFLOPS Peak SP +-

Poslednja ispravka: thebluephoenix (10.12.2012 u 20:45)
thebluephoenix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2012, 20:57   #18
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Istorijat konzola, hardver, softver i jos po nesto

još ako ih upariš u SLI
arhitektura grafičkih je takva da imaju puno Core-a pa mogu da računaju mnogo više kalkulacija od bilo kog procesora, zato su trenutno najbolje za izgradnju superkompjutera ili grafiku..
nego da se vratimo na temu, ne bi bilo loše da ubacujemo neki video kako su izgledale igrice i konzole u to vreme
http://www.youtube.com/watch?v=MYDuy7wM8Gk

Poslednja ispravka: water wizard (10.12.2012 u 21:06)
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2012, 21:52   #19
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Istorijat konzola, hardver, softver i jos po nesto

Graficka je visoko specijalizovana za obradu odredjenog koda, jos paralelno. Zato ni ne mora da cudi sto graficke postizu neverovatne rezultate. CPU je ipak za generalne radnje, moze da obradjuje kod koji graficka ne moze. Trenutno se znacaj CPU-a generalno smanjuje, vise sluzi za neku vrstu vrstu veze izmedju sistemskog ram-a i GPU-a, kao i za slanje potrebnih informacija GPU-u. Jedina prava primena u danasnjim konzolama mu je racunanje fizickih modela, ali i ona se znacajno umanjuje pojavom tehnologija kakve su Direct Compute.

Sto se tice videa, nisi mogao da nadjes gori za predstavljanje igara vremena o kojem sam pisao. Inace power glove je prvi pokusaj Nintenda da udje u motion control sferu, svi znamo da je ceo koncept vise nego uspesno uveden kroz Wii. Da se razumemo ja sam AVGN fan, lik je odlican, ali on opisuje najgore igre sa NES-a.

Kad pricamo o najpopularnijim igrama na pijacarskoj segi, necu da pricam o NES igrama dok ne obradim i tu temu, to su sledece igre:

Contra

Super Mario

Tank

TNMT NES
dragomix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2012, 22:18   #20
Elvir
Starosedelac
 
Član od: 6.5.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.053
Zahvalnice: 1.039
Zahvaljeno 988 puta na 622 poruka
Određen forumom Re: Istorijat konzola, hardver, softver i jos po nesto

Kad se samo setim kako sam kao klinac-glupan naseo na tadasnje oglase kod nas,tipa :

"Iznajmljujem Sega mega drive 2 ,sa igrama Alladin,Mario ..bla bla.."

S obzirom da tada nisam puno znao o verzijama konzola,sa ortakom se dogovorim,ajd da vidimo to cudo u praksi ,naravno logikom da je to "ona cuvena 16 bit konzola" a sto 1994 nije bila mala stvar,bar sto se igara tice.Okrenemo telefon i neka riba donese konzolu ,evo to vam je to,vratite sutra,pozdrav!

Zaista na njoj pise Sega mega drive 2 ,kontroleri su potpuno isti.Ali cim smo upalili ,pocelo nam je tu nesto zestoko da smrdi.Prva igra je bila SMB,naravno,ne sluteci da je to ustvari 8-bitni NES klon.Uz opasku ,ma to mozda tako treba..ma to je to..Vratili smo posle nekoliko sati.Tek smo narednih dana ,saznali pravi istinu
Elvir je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Nov softver vs star hardver Branislav Gavric Brbljaonica 4 19.9.2009 22:00


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:54.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com