Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 19.7.2018, 9:51   #301
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.708
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 905 puta na 668 poruka
Određen forumom Re: Linux alternative za Windows

Koja je to "odlična" cena za firmu od 100 zaposlenih na primer?
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.7.2018, 13:24   #302
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Linux alternative za Windows

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Kod kuce i covek na Zapadu ima nelegalan softver, ne zanosimo se. Ne treba mu podjednako kao i nasem coveku. Drugo, izenadili bi se koliko nelegalnog softvera ima po firmama na Zapadu. Kupljeno par licenci, koristi se 15-20.. Kontrole u firme dolaze SAMO po prijavi dok su u Srbiji kontrole rutinska stvar. Naravno, ne radi se o nelegalnom office paketu ili windowsu, taj softver se nabavlja relativno jefitino. Odredjeni visokospecijalizovani programi kostaju i po 40K eur godisnje - jedna licenca. E, na takvim mestima se krade i to ne malo - bukvalno sve manje i manje-srednje firme u Nemackoj to rade - SVE. Pitanje je samo cenovnog praga - od koje sume pocinje piraterija.
Naravno da ima nelegalan softver ali ga i mnogo cesce kupuje nego nas covek. Verujem da u Srbiji bar 98% ljudi nikada nije kupilo bilo kakav program za racunar. Mada imamo i takve paradokse da neke bogate firme imaju vise legalnog softvera nego pojedine firme na zapadu. Razlog... provizija, naravno.

Celo vreme ti zelim objasniti jednu stvar i nikako da se razumemo. Zaboravi privatna lica, pogledaj administraciju, lokalna uprava, drzavne institucije, birokratski aparat... kome od njih trebaju makroi iz Eksela?! Ti jedva da znaju ukljuciti racunar a ne da pisu nekakve kompleksne makroe. Da imamo kulturu i svest o postovanju intelektualne svojine, lepo bi sve pomenute institucije koristile besplatne ofis pakete koji su im dovoljni da odstampaju neki tekst u Wordu ili da ubacuju podatke u jednostavni spreadsheet. Ali ne, kod nas je lakse nelegalno instalirati Office ili kupiti nekoliko stotina licenci, cisto da se bace pare a i da neko stavi neku kintu u dzep.

Iluzorno je ocekivati da ce npr LibreOffice ikada po mogucnostima biti ravnopravan sa MSO, posto se radi o velikoj razlici u broju programera koji rade na tim projektima i koji su u slucaju M$ itekako finansijski motivisani da svoj posao urade maksimalno dobro. Ali to ne znaci da je i sa Libre moguce odraditi 95% poslova koje ljudi rade u MSO.

Kada smo kod toga, stopa piraterije u SAD se procenjuje na 17% ali su tamo ubedljivo najveci gubici od koriscenja nelegalnog softvera.
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.7.2018, 13:27   #303
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Linux alternative za Windows

Citat:
Svetislav kaže: Pregled poruke
Nama i jestenajveci problem drzava i njene ustanove. Pogotovo oni koji nemaju pojma, aprave nekakve tabele u wordu, a mogu u exelu, ali valjda neko u Srbistanuuzima debele pare da bi gurao MS,
to i ja govorim ))
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.7.2018, 19:47   #304
Space Beer
Veteran
 
Član od: 30.6.2011.
Poruke: 587
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 116 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Linux alternative za Windows

Citat:
bachi kaže: Pregled poruke
Koja je to "odlična" cena za firmu od 100 zaposlenih na primer?
Mislio sam pre svega na kućne korisnike. Ja bar ne znam nijedan cloud servis koji nudi 1TB za 5€ mesečno. Ja sad 100GB plaćam 7€ mesečno. I VoIP servis koji nudi 60 minuta za određene destinacije. Zaista mislim da je to odlična ponuda, kome treba i kome odgovaraju MS servisi

Ne znam kako ide licenciranje za firme, ali i da je isto toliko, to je 500€ mesečno za firmu, tj. oko 0,5% izdvajanja za plate (bruto). Što je odlična inveticija ako će ti taj softver povećati produktivnost. Takođe je zanemarljivo u poređenju sa bilo kojim drugim ozbiljnim softverom
Space Beer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.7.2018, 20:34   #305
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Linux alternative za Windows

Citat:
Space Beer kaže: Pregled poruke
Mislio sam pre svega na kućne korisnike. Ja bar ne znam nijedan cloud servis koji nudi 1TB za 5€ mesečno. Ja sad 100GB plaćam 7€ mesečno. I VoIP servis koji nudi 60 minuta za određene destinacije. Zaista mislim da je to odlična ponuda, kome treba i kome odgovaraju MS servisi

Ne znam kako ide licenciranje za firme, ali i da je isto toliko, to je 500€ mesečno za firmu, tj. oko 0,5% izdvajanja za plate (bruto). Što je odlična inveticija ako će ti taj softver povećati produktivnost. Takođe je zanemarljivo u poređenju sa bilo kojim drugim ozbiljnim softverom
За већи број лиценци (нпр. 100) увек се преговара и увек се добијају повољније понуде, то се не купује преко интернета. Сећам се да сам још раније читао о тим моделима продаје, чак је и СК писао о томе ако се не варам (а моћни Google то пронађе из прве -линк-).

Office 365 је стварно врхунска понуда али кад већ причамо о овој теми, синоћ сам деинсталирао Office 2016. Пошто ми је укључен update а простора на диску све мање испоставило се да се Office 2016 раширио на чак 12 GB! Пошто користим само Word са времена на време, то наравно није ишло па сам ставио Libre.
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.7.2018, 20:36   #306
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.708
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 905 puta na 668 poruka
Određen forumom Re: Linux alternative za Windows

https://www.agileit.com/news/office-...se-comparison/
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.7.2018, 19:19   #307
Space Beer
Veteran
 
Član od: 30.6.2011.
Poruke: 587
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 116 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Linux alternative za Windows

Ok, nije 5€ po zaposlenom, nego 8€. I dalje zanemarljivo za firmu kojoj je potrebno 100 licenci.

MS proizvodi nisu skupi za to što nude. Alternativna rešenja moraju da budu bolja, a ne jeftinija (besplatna). Ako su jeftinija, to im je samo plus. Meni ne znači ništa što je FreeCAD besplatan, kada je daleko iza ozbiljnih 3D CAD (CAE) paketa. S druge strane, moji zahtevi za 2D CAD su takvi da mi savršeno odgovara besplatna verzija Draftsight-a
Space Beer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.7.2018, 21:32   #308
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.708
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 905 puta na 668 poruka
Određen forumom Re: Linux alternative za Windows

Eeeeeeee, ali je tu kvaka 22. U toj jeftinijoj varijanti, nemaš offline Outlook aplikaciju, što je za firme jako važno. Tad je već ~12 dolara mesečno po korisniku. 120 dolara godišnje po korisniku, 12000 dolara godišnje trošak za licence za 100 korisnika.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.7.2018, 22:16   #309
pmale
Veteran
 
Član od: 7.3.2008.
Poruke: 1.015
Zahvalnice: 136
Zahvaljeno 69 puta na 64 poruka
Određen forumom Re: Linux alternative za Windows

A čemu služi ta outlook aplikacija ? Pitam jer mi nije jasno po čemu je ona bolja od neke druge besplatne email aplikacije.
pmale je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.7.2018, 7:20   #310
Space Beer
Veteran
 
Član od: 30.6.2011.
Poruke: 587
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 116 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Linux alternative za Windows

Ne znam da li je do Outlook-a ili našeg mail servera, ali meni je toliko brljavio (nisu stizali mejlovi) da sam prešao na Thunderbird. Iako je Outlook uključen u paket Kod kuće za sve osim MS naloga korisitm Thunderbird. Za MS nalog koristim onu Mail aplikaciju koja ide uz OS, čisto da ne bleji bezveze Inače, Thunderbird mi se čini kao najbolje rešenje koje sam probao, jedino me nervira što PIM nije integrisan ni u GNOME ni u KDE okruženju. Tj. ne vuče obaveštenja i događaje iz kalendara. U KDE-u to radi samo uz Kontact (KMail), a u GNOME-u samo Evolution. Odličan je i Kontact kada radi, ali zna da brljavi sa eksternim servisima (email, CalDAV, CardDAV...)

Citat:
bachi kaže: Pregled poruke
Eeeeeeee, ali je tu kvaka 22. U toj jeftinijoj varijanti, nemaš offline Outlook aplikaciju, što je za firme jako važno. Tad je već ~12 dolara mesečno po korisniku. 120 dolara godišnje po korisniku, 12000 dolara godišnje trošak za licence za 100 korisnika.
Firma kojoj je potrebno 100 office licenci verovatno obrće milione € na godišnjem nivou. Zaista mislim da je tih €12000 zanemarljiv trošak. Rekoh već, uporedi to sa platama (milion € godišnje), poslovnim prostorom i troškovima (0,5-1 mil.) , čak je hardver, koji bi trebalo da se menja na 3-4 godine, nešto skuplji od toga. I na kraju, drugim licencama koje je potrebno platiti (ERP, CAD, Design suite...) koje koštaju preko 1000€ godišnje po jednom korisniku. Ako imaš 10 inženjera, 10 dizajnera, 5 u računovodstvu... plaćaćeš verovatno 30-40 hiljada € godišnje samo za njih 25
Space Beer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
alternative, koji program, linux, linux programi, linux softver, linux software, windows programi, zamene

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Linux Mint, Windows, dualboot RAJIC Slobodni softver 6 25.11.2010 17:58
Neki linux + Windows igre Bokile Slobodni softver 2 7.12.2009 17:08
Zelim da napravim da imam dva OS Windows Xp koji mi je trenutrno i Linux pupy salesh Operativni sistemi 9 24.11.2009 21:19
Windows installer nikolapfc89 Operativni sistemi 6 16.11.2009 0:13
Windows XP i Puppy linux na jednom kompu FILIP PERDIC Operativni sistemi 5 16.3.2009 10:39


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 5:48.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com