Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 16.8.2010, 10:37   #1
Todors
Član
 
Član od: 16.4.2010.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 462
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 68 puta na 63 poruka
Određen forumom Algoritam za registraciju programa!!!

Jel može neko da mi kaže koji je najbolji i najefikasniji algoritam za registraciju aplikacije. Kapiram da za generisanje serijskog broja on mora biti vezan za neki "unique" sistemski broj (windows, hdd i sl.), ali me samo zanima koji bi pritom algo u tom slučaju bio najpouzdaniji od neželjenih key-generatora, barem na neko vreme.
Todors je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.8.2010, 8:41   #2
sasha vukelic
Banned
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: banjaluka
Poruke: 3.220
Zahvalnice: 278
Zahvaljeno 363 puta na 216 poruka
Određen forumom Re: Algoritam za registraciju programa!!!

najefikasnije bi bilo da uzmes vise komponenti, serijske brojeve od ploce, hdd-a, windowsa, zapetljas i iskombinujes ih u jedno (nemoj procesor, sjecam se da sam citao o nekim problemima). no, po meni, ipak ne zelis da i za najmanju promjenu na sistemu onemogucujes svojim korisnicima koriscenje programa.

ne znam sad koliko ce ti biti popularan program, tj. da li ces uspjeti "privuci" paznju nekog hakera, tako da se mozda i ne trebas previse opterecivati nekom komplikovanom zastitom... a na kraju sve se moze uhakovati, ako je neko dovoljno uporan

kako planiras da ide "legalni" put aktivacije? tj. da li se taj tvoj softver npr. kupuje online? gdje generises i kako saljes key, itd.? da li softver sluzi samo za upotrebu na lokalnom racunaru, ili zavisi od interneta?
sasha vukelic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.8.2010, 11:47   #3
Todors
Član
 
Član od: 16.4.2010.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 462
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 68 puta na 63 poruka
Određen forumom Re: Algoritam za registraciju programa!!!

Ok, malo sam razmišljao o ovom problemu, al recimo napravim activation screen, gde će korisnici unositi svoje podatke i na kojem stoji serijski broj koji je generisan prema nekoj formuli i nekoj pc komponenti. E sad, on pristupa online serveru ili manuelno telefonom (to i nije tolko bitno) gde se nalazi program aktivator koji generiše reg broj od tog serijskog broja. Što znači da bi i sam program u sebi morao imati istu formulu kao i aktivator da bi mogao vršiti proveru ova dva broja. Tako da ovo po meni zvuči potpuno ne bezbedno, verujem da raznim metodama može da se razbije kod gde je ta formula.

Mene bi više interesovala varijanta gde bi recimo server vraćao samo true/false dok bi svi drugi podaci bili na serveru. Dopada mi se koncept kao što ima Nod32, User name / pass i boom tras, gde bi u tom slučaju korisnik bio ograničen i vremenom korišćenja programa, uključivanjem i ograničavanjem naprednih opcija isl. Koliko je ovo po tebi dobar koncept, ili pak imaš možda neku drugu ideju.
Todors je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.8.2010, 16:36   #4
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Algoritam za registraciju programa!!!

Nije ti loša ideja da se sve obavlja na serveru, otherwise je mnogo lakše provaliti algoritam.

No, ja sam uočio dve mane takve zaštite:
-Potreba za aktivnom internet konekcijom prilikom startovanja programa
-Može da se napravi emulator servera koji vrši proveru ili neki drugi program koji će "presretati" zahteve koje program šalje serveru i uvek vraćati "True."

Potpuna zaštita jednostavno ne postoji, sve dok je softver instaliran na računaru krajnjeg korisnika.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.8.2010, 19:42   #5
Todors
Član
 
Član od: 16.4.2010.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 462
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 68 puta na 63 poruka
Određen forumom Re: Algoritam za registraciju programa!!!

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
Potpuna zaštita jednostavno ne postoji, sve dok je softver instaliran na računaru krajnjeg korisnika.
Pa čak i da nije instalirana opet je izložena .

OK, u svakom slučaju ovo moje pitanje najviše zavisi od same aplikacije. Ako je potpuno stand alone, onda je jedino moguće rešenje prva opcija, ako nije onda treba uvideti kojim stepenom je program zavisan od interneta.

Recimo program koji trenutno radim je zavistan 100% od neta, jer glavni kontekst učitava sa neta, poput rss feed-a. E sad, ako i uspe da uđe u program uz pomoć emulacije servera opet neće uspeti da dostigne kontekst sa servera odnosno da izvrši update, gde je samim tim program neupotrebljiv. Ako recimo i pokuša tim emulatorom da skine update, server će ga odbiti jer nije na spisku registrovanih korisnika, koji se stiče samo registracijom.

Mislim da je moj koncept ok, jedino ne znam koliko će kasnije to predstavljati opterećenje na sam server. Mada po pravilu xml sadžaj ne bi trebalo puno da jede resurse ili pak grešim. Radi se o dva fajla koji su negde oko 32kb i 7kb.

U svakom slučaju bih voleo da čujem još neke ideje ili savet oko ove moje ideje, dal da se upuštam u ovaj koncept ili ne.
Todors je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.8.2010, 20:24   #6
irreal
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 9.1.2009.
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo
Poruke: 1.157
Zahvalnice: 83
Zahvaljeno 448 puta na 303 poruka
Određen forumom Re: Algoritam za registraciju programa!!!

pa da, totalnu sigurnost mozes da postignes samo ako program treba da prikazuje informacije koje su na tvom serveru ili eventualno ako radi neku obradu podataka, da algoritam koji radi obradu bude na tvom serveru, a samo salje rezultat nazad.

cak u ovom prvom slucaju mozes da imas hipoteticku situaciju gde bi jedna osoba legalno platila i koristila tvoj program, a onda podatke koje dobije od servera hostovala na sopstvenom "fake" serveru za druge piratske aplikacije da koriste.

upravo kao sto je slucaj sa update-om Nod32

inace, dal da se upustas u neki projekat ili ne, to mozes samo ti da znas, mi ne znamo ni o kakvom se programu radi.
irreal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2010, 8:53   #7
sasha vukelic
Banned
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: banjaluka
Poruke: 3.220
Zahvalnice: 278
Zahvaljeno 363 puta na 216 poruka
Određen forumom Re: Algoritam za registraciju programa!!!

Citat:
irreal kaže: Pregled poruke
cak u ovom prvom slucaju mozes da imas hipoteticku situaciju gde bi jedna osoba legalno platila i koristila tvoj program, a onda podatke koje dobije od servera hostovala na sopstvenom "fake" serveru za druge piratske aplikacije da koriste.
znam da si rekao hipoteticka, cisto da dam svoj glas da program bi trebao da postigne bas ogromnu popularnost da bi se neki haker "dzaba" upustio u ovo

Citat:
Todors kaže: Pregled poruke
Recimo program koji trenutno radim je zavistan 100% od neta, jer glavni kontekst učitava sa neta, poput rss feed-a.
ako je to taj program koji hoces da zastitis, onda je ovo super vijest

znaci prilikom registracije/aktivacije aplikacija salje te neke serijske brojeve itd. koje ti spremas na server, uz username/password i koje jos podatke imas o korisniku. kada korisnik trazi podatke sa servera, ti mu ih saljes enkriptovane. ako neces sam da se igras sa enkripcijom mozes implementirati npr. winrar, i prilikom kompresovanja kao password koristis onaj isti string koji si dobio kombinacijom serijskih brojeva itd.

na taj nacin, da bi neko provalio u podatke, potrebno je da provali u neciji komp i povadi brojeve od odgovarajuceg hardvera... a ako je neko provalio u tudji kompjuter, to vec nije tvoja briga.

Poslednja ispravka: sasha vukelic (18.8.2010 u 9:01)
sasha vukelic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2010, 10:04   #8
irreal
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 9.1.2009.
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo
Poruke: 1.157
Zahvalnice: 83
Zahvaljeno 448 puta na 303 poruka
Određen forumom Re: Algoritam za registraciju programa!!!

Citat:
sasha vukelic kaže: Pregled poruke
znam da si rekao hipoteticka, cisto da dam svoj glas da program bi trebao da postigne bas ogromnu popularnost da bi se neki haker "dzaba" upustio u ovo
naravno, naravno, podrazumeva se.

al vec smo odavno u vodama teoretisanja o zastitama, a ne prakticnim primenama za konkretan problem, pa reko nije lose spomenuti i to.
irreal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.8.2010, 9:33   #9
Todors
Član
 
Član od: 16.4.2010.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 462
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 68 puta na 63 poruka
Određen forumom Re: Algoritam za registraciju programa!!!

Juče sam postavio jedan txt fajl na hosting i kroz program sam mu naveo putanju pristupa i to funkcioniše besprekorno. Čak šta više kada bilo kako drugačije pokušam da pristupim tom fajlu server mi to ne dopušta, gde sam se iznenadio, s obzirom da nisam vršio nikakva dodatna podešavanje servera. Sa proces explorerom sam pokušao da vidim trace ka fajlu, izbacuje samo localhostort. Verovatno da i ovo može da se presretne, ali u početku mi je i ovo dovoljno. Ako bude bilo potrebe koristiću winrar ili mySql, probaću i jedno i drugo.

Never mind.

U svakom slučaju ću nešto pokušati da napravim, pa kad završim javljam.

Hvala svima
Todors je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.8.2010, 15:12   #10
irreal
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 9.1.2009.
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo
Poruke: 1.157
Zahvalnice: 83
Zahvaljeno 448 puta na 303 poruka
Određen forumom Re: Algoritam za registraciju programa!!!

winrar ? text fajl kome dirketno pristupas ?
irreal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.8.2010, 16:19   #11
Todors
Član
 
Član od: 16.4.2010.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 462
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 68 puta na 63 poruka
Određen forumom Re: Algoritam za registraciju programa!!!

Pa u tom txt fajlu se nalazi glavni kontekst programa. E sad ne vidim potrebu da taj fajl dodatno zaštićujem, jer kolko sam primetio običan korisnik teško da može da ga pročita, a ako bude bilo potrebe da ga zaštitim onda ću koristiti razne tehnike, a winrar je samo jedna od ideja.
Todors je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
C# Euklidov Algoritam : POMOC! Nix29 Programiranje 1 30.4.2010 21:24
Nece da se pokrene instalacija driver-a i programa za skener. Sta moze biti? freeminder Aplikativni softver 5 25.1.2010 21:19
Ne mogu da se setim imena programa taba Audio softver 0 11.9.2009 10:48
Zabrana svih programa bobang Aplikativni softver 1 10.9.2008 12:22
Kako postici anonimnost kod koriscenja P2P programa The Finest Serbian Since '82 Internet tehnologije 31 7.8.2007 1:35


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:13.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com