Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Ostale komponente

Ostale komponente Kućišta, napajanja, periferije, štampači, skeneri, tastature, miševi, džojstici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 14.6.2011, 19:20   #1
- TERMINATOR -
Član
 
Član od: 1.11.2008.
Lokacija: Krusevac
Poruke: 301
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 9 puta na 9 poruka
Određen forumom Kuler u kucistu

Ja do sada nijedan kuler nisam imao u kucistu (sem napajanja, CPU i GPU) tako da sam danas ubacio u kuciste pozadi Gigatech velicine 8cm 4pin ball bearing sa brzinom od 2000 RPM. Materijal je plasticni ali providan skroz ko staklo .
Pitanje 1: da li je dovoljno 2000 RPM?
Pitanje 2: kad opipavam pozadi, kao da ne izbacuje nikakav vazduh a one rupice i nisu nesto puno tople (jesu malo, sad ne znam da li je to zbog napajanja iznad), ali jeste malo toplo a proverio sam od unutra osecam neko duvanje ili usisavanje, nemam pojma. Meni je cilj da izbacuje (usisava) topao vazduh i izbacuje napolje, e sad po ovome kazite mi da li unutra duva ili usisava vazduh pa da bih mogo da ga okrenem ako ne usisava da usisava topao vazduh.
Pitanje 3: imam neke rupice isto velicine za 8cm ventilator (verovatno ako je to to) od napred dole, ali samo iznutra, nema spolja, pa sam mislio ako je to za ventilator da tu ubacim ventilator da DUVA u kuciste (onaj zadnji da izbacuje topao vazduh), e sad ako je potrebno da slikam onda cu da slikam, ali ja mislim da je to za ventilator jer ima i cetri rupice koje formiraju kvadrat (verovatno tu da se zasrafe ventilatori i ima puno rupica unutar tog zamisljenog kvadrata koje formiraju krug, mada ima i malo rupica sa strane od tog kruga, ako me razumete ). Da li je to prostor za ventilator ili je to nesto sasvim drugo jer bih mozda ubacio jos jedan.

P.S. bez ikakvog ventilatora i ikakvog otvora od kucista maticna je bila oko 38-40 stepeni, CPU oko 39-40 a hardovi bili izmedju 40-60 stepeni. Sada sa ovo ventilatorce trenutno maticna 37, CPU 39 a hardovi 44-45 stepeni (kad sam ubacio ventilator i ukljucio komp bili su 50-60 stepeni ).
edit: kad sam poslao, onako sam ukljucio everest i on kaze prvi hard je 58 stepeni a ovaj drugi je 45 WTF?! E da, taj prvi, cas je 45, cas je 58, stalno tako :S
edit2: e sad sam opet opipavao pozadi one rupice i mislim da izlazi neki malko topliji vazduh nego sto je bio.

Imam jos jedno pitanje, kuler ima samo 4 pin prikljucak ali ih ima 2. Samo sam jedan povezao, onaj sto ima ono siljato sta je vec XD sto se ubacuje u drugi takav prikljucak sa otvorima, e a sta ce mi onda taj drugi prikljucak? Jel mogu drugi kuler da povezem na taj prikljucak ili moram ili na maticnu ako ima 3 pina ili 4 pina na napajanje ali nemam vise prikljucke takve da bih mogo kuler da povezem na napajanje sta da radim?

Poslednja ispravka: - TERMINATOR - (14.6.2011 u 19:49)
- TERMINATOR - je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.6.2011, 20:43   #2
alexandar87
Član
 
Član od: 12.2.2010.
Lokacija: Kurtina čuka
Poruke: 330
Zahvalnice: 108
Zahvaljeno 46 puta na 43 poruka
Određen forumom Re: Kuler u kucistu

Odgovor 1ovoljno/Previse .Mozes ga slobodno smanjiti i na 1000,ako moze.Ako ti ne smeta buka,neka ga na 2000 .
Odgovor 2:Pogledaj u kom smeru se krecu lopatice,imas obelezeno na ventilatoru u kom smeru se okrecu,mislim da si ga stavio kontra,tj,da uvlaci vazduh.A mozda si ga i stavio kako treba.
Odogvor 3:Skini prednju masku i stavi taj 8cm vent tako da uvlaci vazduh,a pozadi onaj da izvlaci.
alexandar87 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.6.2011, 20:54   #3
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Kuler u kucistu

2. Uzmi običan list papira i prisloni ga uz vent, odmah ćeš znati da li je pravilno montiran.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.6.2011, 20:59   #4
- TERMINATOR -
Član
 
Član od: 1.11.2008.
Lokacija: Krusevac
Poruke: 301
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 9 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: Kuler u kucistu

Citat:
alexandar87 kaže: Pregled poruke
Odgovor 1ovoljno/Previse .Mozes ga slobodno smanjiti i na 1000,ako moze.Ako ti ne smeta buka,neka ga na 2000 .
Odgovor 2:Pogledaj u kom smeru se krecu lopatice,imas obelezeno na ventilatoru u kom smeru se okrecu,mislim da si ga stavio kontra,tj,da uvlaci vazduh.A mozda si ga i stavio kako treba.
Odogvor 3:Skini prednju masku i stavi taj 8cm vent tako da uvlaci vazduh,a pozadi onaj da izvlaci.
Nema podesavanja jacine a ja ga skoro uopste ni ne cujem, samo neki vetar cujem ako odem iza kucista
Nigde nije obelezeno gde se lopatice okrecu .
Citat:
Picard kaže: Pregled poruke
2. Uzmi običan list papira i prisloni ga uz vent, odmah ćeš znati da li je pravilno montiran.
Cekaj, da uzmem od spolja (ili iznutra) da ga prislonim i sta onda?? Ne razumem
- TERMINATOR - je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.6.2011, 21:05   #5
alexandar87
Član
 
Član od: 12.2.2010.
Lokacija: Kurtina čuka
Poruke: 330
Zahvalnice: 108
Zahvaljeno 46 puta na 43 poruka
Određen forumom Re: Kuler u kucistu

Na ventilatoru ima strelica koja pokazuje u kom smeru se okrecu lopatice.Uradi ovo sto je napisao Picard,papir stavi iza,sa spoljasne strane kucista,na mestu gde je ventilator i videces da li izbacuje vazduh.
alexandar87 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.6.2011, 21:26   #6
- TERMINATOR -
Član
 
Član od: 1.11.2008.
Lokacija: Krusevac
Poruke: 301
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 9 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: Kuler u kucistu

Citat:
alexandar87 kaže: Pregled poruke
Na ventilatoru ima strelica koja pokazuje u kom smeru se okrecu lopatice.Uradi ovo sto je napisao Picard,papir stavi iza,sa spoljasne strane kucista,na mestu gde je ventilator i videces da li izbacuje vazduh.
Pa izbacuje vazduh po malo.
- TERMINATOR - je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.6.2011, 21:44   #7
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Kuler u kucistu

Pa to možeš i da očekuješ od fana koji košta ~100-150 din. Ako hoćeš nešto bolje moraš da daš malo više para.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.6.2011, 22:29   #8
- TERMINATOR -
Član
 
Član od: 1.11.2008.
Lokacija: Krusevac
Poruke: 301
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 9 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: Kuler u kucistu

Citat:
Picard kaže: Pregled poruke
Pa to možeš i da očekuješ od fana koji košta ~100-150 din. Ako hoćeš nešto bolje moraš da daš malo više para.
Platio sam 210 din ehhe pa od unutra vise duva a spolja i ne izbacuje preterano puno. Nego hocu da zamenim za crni jer ovaj ima LED diode sto svetle sve mi osvetljavaju zavesu iza pa je ruzno mnogo za belo kuciste gde nema nigde nikakav otvor XD a ima plavu, zelenu, crvenu i zutu boju hahah ali za taj nigde ne pise kolko ima RPM i tako to
- TERMINATOR - je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.6.2011, 9:40   #9
MacGruber
Starosedelac
 
Član od: 16.9.2010.
Lokacija: Ispred dragstora
Poruke: 1.697
Zahvalnice: 139
Zahvaljeno 415 puta na 327 poruka
Određen forumom Re: Kuler u kucistu

Sa 2000rpm sve i da je najjeftiniji mora da izbacuje vazduh ko blesav. Verovatno si okrenuo pogresno vent pa ti usisava vazduh u kućište ili su ti rupice jako sitne pa pružaju otpor vazduhu pri izlasku.
MacGruber je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.6.2011, 11:57   #10
- TERMINATOR -
Član
 
Član od: 1.11.2008.
Lokacija: Krusevac
Poruke: 301
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 9 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: Kuler u kucistu

Citat:
MacGruber kaže: Pregled poruke
Sa 2000rpm sve i da je najjeftiniji mora da izbacuje vazduh ko blesav. Verovatno si okrenuo pogresno vent pa ti usisava vazduh u kućište ili su ti rupice jako sitne pa pružaju otpor vazduhu pri izlasku.
pa rupice i nisu nesto mnogo male, ne znam.
Bio sam da zamenim za neki ventilator sto ne svetli, evo da vam pokazem sliku (crvenim strelicama sam obelezio te strelice sto se ne vide na slici). Gledano iznutra stavio sam ga u takvu stranu (gde nema onih 4, ne znam sta je vec, kao sto je na slici) pa vi kazite da li je to ta strana ili moram da ga obrnem. Stavio sam ga tako, ukljucio komp, zatvorio stranu kucista i nista ne cujem. Ne vrti se verovatno. Mozda ga nisam lepo uglavio u onaj prikljucak. Evo slike.
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Picture1.jpg
Viđeno:	47 puta
Veličina:	50,5 KB
ID:	39956  
- TERMINATOR - je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.6.2011, 12:19   #11
MacGruber
Starosedelac
 
Član od: 16.9.2010.
Lokacija: Ispred dragstora
Poruke: 1.697
Zahvalnice: 139
Zahvaljeno 415 puta na 327 poruka
Određen forumom Re: Kuler u kucistu

Ne vrti se verovatno?

Pa lebac mu poljubim, otvori stranicu i pogledaj. Nema tu mozda radi mozda ne.
Zadnji ventovi treba da izbacuju vazduh a prednji da uvlace ako ih imas.
MacGruber je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.6.2011, 12:22   #12
- TERMINATOR -
Član
 
Član od: 1.11.2008.
Lokacija: Krusevac
Poruke: 301
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 9 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: Kuler u kucistu

Citat:
MacGruber kaže: Pregled poruke
Ne vrti se verovatno?

Pa lebac mu poljubim, otvori stranicu i pogledaj. Nema tu mozda radi mozda ne.
Zadnji ventovi treba da izbacuju vazduh a prednji da uvlace ako ih imas.
Sad sam video i ne radi. Idem da zamenim .
Pa jel sam ga lepo postavio bre? Nemam prednje ventove.
- TERMINATOR - je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.6.2011, 12:23   #13
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Kuler u kucistu

proveri dal je uključen lepo.. ugasi komp iz struje!..
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.6.2011, 12:28   #14
- TERMINATOR -
Član
 
Član od: 1.11.2008.
Lokacija: Krusevac
Poruke: 301
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 9 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: Kuler u kucistu

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
proveri dal je uključen lepo.. ugasi komp iz struje!..
Sacu i to da vidim ali ako ne radi idem da zamenim. Znaci lepo sam ga postavio na stranu da izbacuje vazduh a?
- TERMINATOR - je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.6.2011, 12:39   #15
MacGruber
Starosedelac
 
Član od: 16.9.2010.
Lokacija: Ispred dragstora
Poruke: 1.697
Zahvalnice: 139
Zahvaljeno 415 puta na 327 poruka
Određen forumom Re: Kuler u kucistu

Dobro si uradio ako si ga stavio na zadnju stranu kućišta u smeru da izbacuje vazduh.

Pogledaj kakav ti je priključak za vent, ako je 3/4pin onda ide na ploču, ako je molex (debeli plastični kao za stari hard npr.) onda ide direktno jedan slobodan priključak napajanja. (ima i ventova sa oba ta, tako da u tom slučaju priključuješ samo jedan)
MacGruber je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.6.2011, 13:42   #16
- TERMINATOR -
Član
 
Član od: 1.11.2008.
Lokacija: Krusevac
Poruke: 301
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 9 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: Kuler u kucistu

Citat:
MacGruber kaže: Pregled poruke
Dobro si uradio ako si ga stavio na zadnju stranu kućišta u smeru da izbacuje vazduh.

Pogledaj kakav ti je priključak za vent, ako je 3/4pin onda ide na ploču, ako je molex (debeli plastični kao za stari hard npr.) onda ide direktno jedan slobodan priključak napajanja. (ima i ventova sa oba ta, tako da u tom slučaju priključuješ samo jedan)
Prikljucak je isto 4-pin koji se povezuje na napajanje. Sad sam zamenio i sad radi. Ako se kuciste gleda iznutra, stavio sam vent na tu stranu koja se vidi na onu sliku sto sam postavio. Verovatno je to to I mislim da sad ovaj vise izbacuje vazduha nego onaj pederski LED .
- TERMINATOR - je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.6.2011, 13:50   #17
- TERMINATOR -
Član
 
Član od: 1.11.2008.
Lokacija: Krusevac
Poruke: 301
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 9 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: Kuler u kucistu

Imam jos jedno pitanje (znam da smaram sa pitanjima ): posto se povezuje na napajanje, verovatno nema nigde da se u BIOS kontrolise RPM ( ) i da li ako se poveze na napajanje da se vrti najvecom mogucom snagom, jer mi isto zvuci ovaj kao onaj prethodni, isti zvuk potpuno, nemoguce. Ako je ovo 2000 RPM kao prethodni, onda nem pojma...
- TERMINATOR - je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.6.2011, 13:56   #18
MacGruber
Starosedelac
 
Član od: 16.9.2010.
Lokacija: Ispred dragstora
Poruke: 1.697
Zahvalnice: 139
Zahvaljeno 415 puta na 327 poruka
Određen forumom Re: Kuler u kucistu

Ako ti se kači na molex od napajanja onda ne može kontrolisati brzinu obrtaja. Treba ti 3pin na 4pin molex adapter recimo. Ili da odma u startu uzmeš vent koji se kači na ploču
MacGruber je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.6.2011, 13:59   #19
- TERMINATOR -
Član
 
Član od: 1.11.2008.
Lokacija: Krusevac
Poruke: 301
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 9 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: Kuler u kucistu

Citat:
MacGruber kaže: Pregled poruke
Ako ti se kači na molex od napajanja onda ne može kontrolisati brzinu obrtaja. Treba ti 3pin na 4pin molex adapter recimo. Ili da odma u startu uzmeš vent koji se kači na ploču
I to znaci da ako se povezuje na 4pin onda se vrti verovatno maksimalnom brzinom, ali mi ovo mnogo sumnjivo, trebalo bi glasniji da bude
- TERMINATOR - je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.6.2011, 14:02   #20
MacGruber
Starosedelac
 
Član od: 16.9.2010.
Lokacija: Ispred dragstora
Poruke: 1.697
Zahvalnice: 139
Zahvaljeno 415 puta na 327 poruka
Određen forumom Re: Kuler u kucistu

Pogledaj na kutiji od ventilatora koji je maximalni rpm / buka
Mozda ima nesto bolje specifikacije nego tvoj stari.
MacGruber je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kuler i povezivanje Belphegor Ostale komponente 9 19.5.2011 13:59
Slim kuler za E7400 oc nerro7 Osnovne komponente 16 24.12.2010 1:49
Kuler od Pentiuma Dual-core E5200 - počeo da se neprijatno čuje star-duster Ostale komponente 4 3.5.2010 19:09
Kuler u kućistu bruji poneki put JBlitzkrieg Ostale komponente 19 19.9.2009 14:59
Ventilatori i kuler summum Ostale komponente 19 1.9.2009 23:57


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:14.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com