Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

 
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 16.9.2009, 16:27   #1
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slične ploče

Ovde cu opisati kako sam ja to uradio. Postoji dosta metoda i varijacija na temu i nije za svaki metod potrebno isto. Moze da se prodje i bez vec instaliranog OS X-a ali je meni ovako bilo lakse. Za ovaj tutorijal je podrazumevano da znate da instalirate hakovani distro, i da ga vec imate instaliranim. Za one koji nemaju iskustva sa OS X-om, planiram da napravim drugi tut za instalaciju Hack ditribucija.


Potrebno je sledece:


-Hard Disk koji je prazan i formatiran u GPT
-Vec instaliran OS X na drugom hardu , neki distro, bilo Hack bilo retail
-Retail OS X 10.6 DVD, DMG fajl (ne trazite link, kupite disk jer kosta samo $29 )
-OS X kompatibilan hardver
-BootCD ISO fajl za vasu plocu (ja sam imao za P5Q koja je slicna).
-Strpenje i konjski zivci.


KORAK 1: Deljenje harda

Prvo bootujte vasu vec postojecu OS X instalaciju na drugom hardu, i ukljucite Disk Utility. Trebace vam 3 particije, jedna za sam OS X, druga za "restauraciju" DMG fajla, treca opciona za "lager" (podaci i ostala cuda). Prve dve moraju biti formatirane u MacOS Extended Journaled(HFS+), dok treca moze biti po izboru. Ja sam izabrao MacOS Extended (HFS) bez journalinga da bi linux i Wondows mogli da pisu po njoj. Dakle kliknete na zeljeni hard disk se leve strane, zatim idete na tab "partition". Tu izaberete pod "Volume Scheme:" zeljeni broj particija, dakle 3. U donjem delu prozora se nalazi dugme Options, kliknite na njega i izaberite GUID Partition Table. Ovako nekako:





Zatim podesite velicinu particija. OS X particija bi trebala da bude ne manja od 40Gb, kako bi ste imali mesta za programe. Particija za restore image treba da bude nesto veca od Retail DVD-ja, znaci moze 10GB. Treca particja je vas licni izbor...

Treba da dobijete nesto ovako:



KORAK 2: "Image to disk"

Posto Retail DVD ne moze da se Bootuje sa DVD-a na PC racunarima zbog nedostatka EFIja, moraju da se izvedu izvesni trikovi. Potrebno je ceo disk prekopirati na zasebnu particiju (to je ova sto je se zove "Linux" kod mene) i odatle instalirati bootovati i instalirati na ovu prvu (koja se kod mene zove SNOW). Ja sam particiju za retail disk nazvao Linux jer ce posle instalacije na tu particiju da ulegne Linux kao drugi OS na disku. Dakle sad idemo na restore tab.


U polje source prevucite DMG fajl retail diska preko Finder-a. Ili mozete da kliknete dugme image i da ga nadjete na hardu. Zatim sa leve strane nadjite particiju koju ste odredili za to i prevucite je u "destination" polje. Onda kliknite Restore i iskulirajte nekih 5-10 minuta dok to zavrsi. Dole moze da se vidi progres bar. Kada to zavrsi, u Finderu mozete videti da je u "destination" particiji stoji sve isto kao i u retail DVDju/DMG fajlu. Ovako




KORAK 3: Boot CD na particiju i instalacija

BootCD sluzi da preko njega bootujete Retail disk. Samo ja nisam bio te srece jer je BootCD koji sam nasao za P5Q, a ja imam P5Q-E. Nije hteo da se bootuje pa sam morao da improvizujem i to je proslo vrlo dobro. Da je BootCD radio, ovaj tut bi bio dosta drugaciji. Tipicno, ako vam radi Boot CD, nemorate ni da imate OS X Hack instaliran (ja imam iDeneb) niti da radite prva dva koraka. Posto meni nije radio, prekopirao sam njegov sadrzaj na particiju koju sam namenio za instalaciju (SNOW) i bootovao odatle umesto sa CD-a. Do sada je sve radjeno iz vec instaliranog Leoparda, sada je doslo vreme da se taj hard iskljuci. Restart, pa zatim u BIOS. I tu iskljuciti hard na kome je Hack Leopard. Dalje bi boot cd treba da se startuje sa harda. U meniju ce se pojaviti particije, dakle izaberite particiju na kojoj je instalacioni disk("Linux" kod mene), i instalacija pocinje. Tokom instalacije formatirajte particiju na koju treba da se instalira OS X ("SNOW" kod mene) jer Boot CD vise nije potreban. Instalacija tece glatko, a na samom kraju ce reci da nije uspela. Ne verujte, laze ko pas. Samo restartujte komp i u BIOS-u ponovo ukljucite hard na kome je stari Leopard i startujte njega.

KORAK 4: Instalacija Bootloadera

Posto je Boot CD izbrisan tokom instalacije, normalno da sveze instalirani Snow Leopard nije butabilan. Sada se moze ponovo kopirati BootCD u koren particije, ali je bolji izbor instalirati Chameleon. Ja sam prvo instalirao Chameleon 2.0 RC2-r640, ali on je kod mene prijavio neuspesnu instalaciju jer ne podrzava 1TB hardove. Zatim sam preko njega instalirao RC3 koji resava problem. Bitno je da se Chameleon instalira na SNOW pariticiju. U Root-u "SNOW" particije, sada se nalaze folderi "Backup Extensions" i "Extra". Extra je taj koji nas zanima. Vise nje potrebno ici direktno na "/System/Library/Extensions" jer ga "/Extra/Extensions" namenjen za dodatne kextove i mnogo je lakse eksperimnetisati sa tim folderom jer je prazan.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mickie na korisnoj poruci:
Mithrandir (16.9.2009)
 

Bookmarks sajtovi

Tagovi
apple, hackintosh, install mac os, mac os x, macintosh on pc, retail, snow leopard


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Vista (instalacija) GeForce Operativni sistemi 29 9.5.2010 9:25
Pomoc oko povezivanja asus wireless rutera na adsl ruter bojjanm Komunikacioni uređaji i umrežavanje 0 26.11.2007 23:49
BIOS druge ploče na ASUS P4P800S SE LUKA Osnovne komponente 13 4.2.2007 1:44
Asus K8N-E Deluxe firmware na netu? holodoc Osnovne komponente 4 5.9.2006 1:11


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 2:31.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com