Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Osnovne komponente

ŠDK - Osnovne komponente Saveti u vezi sa kupovinom osnovnih komponenti računara: procesora, ploča, memorije...

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 18.4.2020, 3:47   #1
mornarma
Novi član
 
Član od: 7.4.2020.
Poruke: 19
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Post Pojacati stari kompjuter (bez menjanja trenutne ploce)

Pozdrav dobri ljudi i eksperti! Nisam bas u toku sa trenutnim stanjem stvari, a ne secam se previse ni onoga od ranije (verovatno vise od 7-8 godina), iz doba kada sam racunar sklapao.

Sta mogu da uradim da pojacam neki stari desktop koji vise ne koristim svakodnevno, ali bih zeleo da ga unapredim tako da moze da se koristi kad neko dodje i da se odigra neka igra na dodatnom kompjuteru i sl.

Konfiguracija je bazirana na AMD AM2/AM3 platformi, ploca je GA-MA770T-UD3P, koju ne bih menjao ovom prilikom. Sto znaci da u obzir dolazi menjanje samo ostalih komponenti.
https://www.gigabyte.com/Motherboard...UD3P-rev-10#ov

Pre svega bih menjao CPU, jer je trenutni Athlon II x4 620 usko grlo. Njega sam mislio da zamenim sa Phenom II x4, ili x6 ukoliko ga ova verzija BIOS-a podrzava*, i ukoliko nadjem da neko prodaje po prihvatljivoj ceni. Takodje me interesuje preporuka ovdasnjih eksperata da li se isplati uzimati x6 umesto x4, kao i koje cene mogu da ocekujem.

Ploca podrzava x6 sto pise na Gigabyte linku iznad, a i sto se vidi sa tabele ispod:



Takodje je pitanje konkretno koji model x6 uzeti, ili koji model x4 uzeti, ako x4 bude preporuka.

*BIOS verzija je F4, ako je verovati ovoj zastareloj CPU-Z verziji programa:


Mada je ovde kod Atholna navedena verzija F10:


Ako je moguce, probao bih da izbegnem flashovanje BIOS-a, ali ako nadjem dobar CPU po dobroj ceni, verovatno bih se ipak odlucio na flashovanje ove stare ploce. Iako ima DualBIOS, ne bih da rizikujem.



Trenutno su u racunaru dva stapa memorije, raspar, ukupno 16GB, ali rade na taktu slabijeg stapa. I rade na mnogo manjem taktu nego sto ploca maksimalno podrzava. Kakva je preporuka tu?



Pokusati naci jos jedan ovaj Kingston, ili uzeti novi par stapova od 1666MHz? Novo ili polovno?



Grafika koja je sada u njemu je Ati Radeon HD 7850. Ovo mozda ne bih odmah pojacavao, ali za koji mesec sigurno. Koju bi mi grafu preporucili da nije velik potrosac, jer je ploca vec stara i pretpostavljam da su oslabile komponente.

Sto se tice ostalog, GPU: 1GB GDDR5, PCI-E 3.0, DirectX 11



Hard disk je WD Black 1TB. Ovde bih stavio neki SSD od 500GB za sistem ili mozda cak i zamenio ovaj sa nekim SSD-om od 1TB.



Napajanje koje je sada je u racunaru je Thermaltake SmartSE 630W 87% efikasnosti, tako da je i ono je menjano pre par godina kada je staro crklo.



Znaci pre svega me interesuje CPU, pa onda ostalo, ali tako da ne moram da menjam plocu, i napajanje koji su sada u njemu.
Molim kazite predloge i savete, kao i ako znate za dobre prilike za kupovinu komponenti koje bi mi odgovarale u ovom slucaju (CPU najpre).
Konacno, da li je pojacavati ovaj kompjuter suludo? Da li je bacanje para? Da mozda stavim samo CPU i tu zavrsim upgrade?

Nadam se da nesto nisam zaboravio, ako vas sta dodatno interesuje, kazite.
Hvala!
mornarma je offline  
Stara 18.4.2020, 17:49   #2
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Pojacati stari kompjuter (bez menjanja trenutne ploce)

Koliko vidim po oglasima, Phenom X6 1055T može da se nadje za 4500 Din + PTT troškovi. Smatram da je to trenutno najbolji odnos cena preformanse. Uz to možeš da dodaš i neki budžetski SSD na primer: 240GB Crucial BX500 CT240BX500SSD1, on je oko 5000 Din. Nebi preporučio ništa skuplje i veće jer su trenutno cene novih komponeti nerealno prenaduvane!

I to ti je odprilike to za nekih 80€ smatram da teško može bolje!
Freško je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
mornarma (26.4.2020)
Stara 18.4.2020, 19:40   #3
mornarma
Novi član
 
Član od: 7.4.2020.
Poruke: 19
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pojacati stari kompjuter (bez menjanja trenutne ploce)

Da, to zvuci kao razumno resenje, minimalno ulaganje, uz najvece poboljsanje performansi. Ako mozes, posalji link do tog oglasa na PP. Hvala na pomoci!
mornarma je offline  
Stara 18.4.2020, 23:41   #4
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Pojacati stari kompjuter (bez menjanja trenutne ploce)

bios ti je f4 prvo njega flashuj pa onda naručuj, drugo ta matična nema hladnjake na vrm i ako budeš stavio 125W procesor na njegu neće dugo trajati verovatno će da se pregrevaju vrm-ovi..
Ja tu ništa ne bih menjao ili bih pre menjao matičnu i procesor za 20e imaš i5-2400..
grafička je dovoljna za tu mašinu nema potrebe za jačom
water wizard je offline  
Stara 19.4.2020, 1:28   #5
mornarma
Novi član
 
Član od: 7.4.2020.
Poruke: 19
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pojacati stari kompjuter (bez menjanja trenutne ploce)

Hteo sam da izbegnem flashovanje BIOS-a, ali mozda bi bilo pametnije to sto kazes, da ako vec uzimam X6, prvo flashujem BIOS.
Sto se tice VRM-ova, da, stari su vec, kao i sve ostale komponente na njoj, i zbog toga nisam hteo da stavljam jake CPU/GPU, ali opet s druge strane, ploca je kvalitetna i okrenuta vise ka overclockovanju pa mozda i ne bi bio problem. U svakom slucaju cu gledati da uzmem Phenom II x6 od 95W, a ne od 125W. Hvala na pomoci!


EDIT:
Da, sad gledam, ploca podrzava do 140W:


E sad, stara je, pa to mozda i nema bas toliko uticaja. Tj. ti brojevi sto si vazili nekad, pitanje je koliko sada vaze.

Poslednja ispravka: mornarma (19.4.2020 u 1:38)
mornarma je offline  
Stara 19.4.2020, 1:49   #6
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Pojacati stari kompjuter (bez menjanja trenutne ploce)

obrati pažnju da bude bios za matičnu reviziju 1.0 tako piše u cpuz, ali najbolje proveri piše na matičnoj sitnim slovima u donjem levom uglu čini mi se..


95W ne vidim nešto po oglasima svi su 125W tako da nema tu leba teraj tako ako ti treba jači komp prodaj to i kupi neki jači..


Piše da može 140W, ali ja ne bih rizikovao na kompjuteru starom 10 godine.. to ne ide ni na novim bez hladnjaka traju mnogo kraće ako se vrm pregreva, koristi to kao multimedija komp ako hoćeš da ti potraje.
water wizard je offline  
Stara 19.4.2020, 2:22   #7
mornarma
Novi član
 
Član od: 7.4.2020.
Poruke: 19
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pojacati stari kompjuter (bez menjanja trenutne ploce)

Da, trebalo bi da je rev1.0 ploce.

Sto se tice koriscenja, ovaj nije primarni, slabo se koristi, samo ako zatreba dodatni racunar nekome i sl, a ne bih da bas ostane da ne moze da se koristi uopste.
mornarma je offline  
Stara 19.4.2020, 2:33   #8
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Pojacati stari kompjuter (bez menjanja trenutne ploce)

ssd onda da bude malo življi, 1gb grafička je slabo može 2gb ali neka slična jer bi sve ostalo bilo overkill, pa ako te ne mrzi da se cimaš prodaješ tu i kupuješ neku drugu polovnu može i da se izvede da može da se igra na medium
water wizard je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
mornarma (26.4.2020)
Stara 19.4.2020, 2:39   #9
mornarma
Novi član
 
Član od: 7.4.2020.
Poruke: 19
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pojacati stari kompjuter (bez menjanja trenutne ploce)

Da, tako nesto sam i mislio. Pre svega bolji CPU, a onda i ostale komponente, SSD obavezno. Jedino mi je sad da nadjem neki Phenom II x6 od 95W TDP, da plocu ne preopteretim, pa da posle moram i nju da menjam.
mornarma je offline  
Stara 19.4.2020, 2:52   #10
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Pojacati stari kompjuter (bez menjanja trenutne ploce)

prodaš to i kupiš neki i5.. još će manje da te ispadne ulaganje

https://youtu.be/kcIKrO3a3fc
water wizard je offline  
Stara 19.4.2020, 10:19   #11
Lex987
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.8.2012.
Poruke: 3.827
Zahvalnice: 1.275
Zahvaljeno 1.331 puta na 1.186 poruka
Određen forumom Re: Pojacati stari kompjuter (bez menjanja trenutne ploce)

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
prodaš to i kupiš neki i5.. još će manje da te ispadne ulaganje
+1
Kakvo crno ulaganje u Phenom, po oglasima da bira Sandy Bridge polukonfiguracije (i5 + 8GB RAM-a). Proda plocu i athlon, uzme SSD.
Lex987 je offline  
Stara 19.4.2020, 11:22   #12
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Pojacati stari kompjuter (bez menjanja trenutne ploce)

Normalno.
Picard je offline  
Stara 19.4.2020, 19:09   #13
SAJEVAC
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.12.2008.
Lokacija: Sremska Mitrovica
Poruke: 6.505
Zahvalnice: 597
Zahvaljeno 561 puta na 516 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku SAJEVAC
Određen forumom Re: Pojacati stari kompjuter (bez menjanja trenutne ploce)

I ti x6 procesori trose jako puno,a prilicno su neefikasni...+ 1 za intel.
SAJEVAC je offline  
Stara 20.4.2020, 3:44   #14
mornarma
Novi član
 
Član od: 7.4.2020.
Poruke: 19
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pojacati stari kompjuter (bez menjanja trenutne ploce)

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
prodaš to i kupiš neki i5.. još će manje da te ispadne ulaganje

https://youtu.be/kcIKrO3a3fc
Citat:
Lex987 kaže: Pregled poruke
+1
Kakvo crno ulaganje u Phenom, po oglasima da bira Sandy Bridge polukonfiguracije (i5 + 8GB RAM-a). Proda plocu i athlon, uzme SSD.
Citat:
Picard kaže: Pregled poruke
Normalno.
Citat:
SAJEVAC kaže: Pregled poruke
I ti x6 procesori trose jako puno,a prilicno su neefikasni...+ 1 za intel.

Slazem da bi bilo povoljnije uloziti u i5, manje ulaganje novca, veca dobit u performansama itd, ali to sada necu da radim.
Necu da prodajem postojece komponente, necu da se bakcem s tim, necu da ponovo instaliram windows i sve programe, necu nista od toga da radim, vec sto manje vremena da ulozim u upgrade ovog sekundarnog racunara.
Poenta je da ostane ova trenutna ploca, i da pronadjem najbolji upgrade za racunar, pod uslovom da ostane ova platforma.
Znaci najbolje resenje za CPU i ostale komponente, uz uslove koje sam naveo u prvom postu.
mornarma je offline  
Stara 20.4.2020, 5:20   #15
DBrave
Starosedelac
 
Član od: 7.5.2006.
Lokacija: Lion
Poruke: 1.881
Zahvalnice: 459
Zahvaljeno 495 puta na 344 poruka
Određen forumom Re: Pojacati stari kompjuter (bez menjanja trenutne ploce)

Zamena procesora bez svezeg Win-a je losa ideja.
DBrave je offline  
Stara 20.4.2020, 11:10   #16
SAJEVAC
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.12.2008.
Lokacija: Sremska Mitrovica
Poruke: 6.505
Zahvalnice: 597
Zahvaljeno 561 puta na 516 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku SAJEVAC
Talking Re: Pojacati stari kompjuter (bez menjanja trenutne ploce)

Onda ubodi neki x6 najjeftiniji na oglasima,dodaj ram i uzmi neki ssd od 240gb.Sve preko toga nije ti isplativo.Nisu ti x6 procesori toliko losi za svakodnevni rad na racunaru i za starije naslove,ali za nesto ozbiljnije,muce ih sc performance.Tvoj je novac pa ti najbolje znas kako zelis da ga ulozis,ali moj ti je savet da razmislis jos jednom.Smesno su jeftiji sandy i5 procesori,a osetno brzi.Ram vec imas tako da trebalo bi ti samo ploca i procesor kao komplet.Ovako ces isto proci sa finansiske tacke gledista.Jos kad prodas postojeci cpu i plocu,na dobitku si pravom.
SAJEVAC je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku SAJEVAC na korisnoj poruci:
mornarma (26.4.2020)
Stara 21.4.2020, 2:24   #17
mornarma
Novi član
 
Član od: 7.4.2020.
Poruke: 19
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Pojacati stari kompjuter (bez menjanja trenutne ploce)

Citat:
DBrave kaže: Pregled poruke
Zamena procesora bez svezeg Win-a je losa ideja.
Zamenu procesora ne bih dovodio u vezu sa Win-om. Svakako je bolje ako je svez Win, u bilo kom slucaju, ali nikako presudan ili cak i bitan. Evo recimo, ja Win ne menjam od kad ga instaliram prvi put.
Odrzavam ga sto bolje mogu, i svi Win-ovi rade vrlo dobro i posle 5, pa cak i 10 godina koriscenja. Win7 je posebno dobar u tom smislu, na tom starom desktopu ga nisam jos nijednom menjao, i sljaka sve bez problema i dan danas kad ga ukljucim.

Citat:
SAJEVAC kaže: Pregled poruke
Onda ubodi neki x6 najjeftiniji na oglasima,dodaj ram i uzmi neki ssd od 240gb.Sve preko toga nije ti isplativo.Nisu ti x6 procesori toliko losi za svakodnevni rad na racunaru i za starije naslove,ali za nesto ozbiljnije,muce ih sc performance.Tvoj je novac pa ti najbolje znas kako zelis da ga ulozis,ali moj ti je savet da razmislis jos jednom.Smesno su jeftiji sandy i5 procesori,a osetno brzi.Ram vec imas tako da trebalo bi ti samo ploca i procesor kao komplet.Ovako ces isto proci sa finansiske tacke gledista.Jos kad prodas postojeci cpu i plocu,na dobitku si pravom.
Da, do tako tako nekog zakljucka smo i dosli ovde. CPU prvo, a kasnije zameniti ovih 16GB rama za neki brzi ili bar uparen kit, kao i eventualno SSD od 500GB/1TB da zameni ovaj WD Black od 1TB.
Ne radi se samo o novcu, vec vise o vremenu koje bih morao da ulozim u upgrade tj. kupovinu i prodaju i instaliranje itd.

Poslednja ispravka: Freško (30.4.2020 u 22:56) Razlog: Uzastopni postovi
mornarma je offline  
Stara 21.4.2020, 22:44   #18
Muad Dib
Član
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 354
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 44 puta na 40 poruka
Određen forumom Pojacati stari kompjuter (bez menjanja trenutne ploce)

Pre nego bilo šta pokušaš probaj ovo:

https://www.overclock.net/forum/10-a...-l3-cache.html

http://www.cpu-world.com/info/AMD/Un...es_and_L3.html

http://www.xtremesystems.org/forums/...20-L3-unlocked

u BIOS-u ima više načina u zavisnosti koju ploču imaš

https://www.youtube.com/watch?v=LsQW5iP7Vqs

https://www.youtube.com/watch?v=auCRibrC5jE

dobijaš Phenom X4 na istoj brzini


Poslednja ispravka: Freško (30.4.2020 u 22:56) Razlog: Uzastopni postovi
Muad Dib je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Muad Dib na korisnoj poruci:
mornarma (26.4.2020)
Stara 22.4.2020, 2:48   #19
mornarma
Novi član
 
Član od: 7.4.2020.
Poruke: 19
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pojacati stari kompjuter (bez menjanja trenutne ploce)

@Muad Dib
Hvala na ideji, ali mislim da sam to hteo da probam jos tada, par godina posle kupovine racunara, ali da nije moglo. Ne secam se zasto, da li ploca nije podrzavala, da li procesor nije bio iz odgovarajuce serije, ne secam se sada, ali znam da nije bilo moguce iz nekog razloga. Ustvari, ploca bi trebalo da ima southbridge cipset koje je to mogao, ali valjda serija CPU-a nije bila odgovarajuca.
Mada, sve i da je odgovarajuca serija, tj. da ima odgovarajuce jezgro, ne bih to sada radio. Moze da se desi da je jezgro iskljuceno jer je falicno, pa da sistem zbog toga nestabilno radi. Ipak, naravno, moze biti da je sasvim ispravno jezgro, samo iskljuceno zbog drugih razloga (recimo potrebe AMD-a za x4 procesorima koji su u tom trenutku u nedostatku i sl). Kako god, to mi nije opcija.

Poslednja ispravka: mornarma (23.4.2020 u 23:16) Razlog: slova
mornarma je offline  
Stara 22.4.2020, 20:36   #20
Muad Dib
Član
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 354
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 44 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Pojacati stari kompjuter (bez menjanja trenutne ploce)

Nema isključenih jezgara, ti imaš x4 procesor, samo je isključen L3 cache, a kad ga dodaš (uključiš) na Athlon dobiješ Phenom procesor.
Ne znam što ne bi probao kad te ništa ne košta, osim ako već nisi siguran da ne radi, ali imaš istu reviziju procesora kao što imam ja, tako da postoji velika šansa da će raditi.
Muad Dib je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Nece da se upali kompjuter Sallee Kvarovi 17 8.5.2015 18:22
Linuks za stari kompjuter Stefan 5 Slobodni softver 7 30.6.2012 11:33
DVD rezač i stari kompjuter starsailor Nosači podataka 4 6.1.2010 18:01
Stari kompjuter! Nemanja015 Brbljaonica 0 21.1.2009 14:32


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 22:06.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com