Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 25.1.2008, 14:58   #1
noisy
Starosedelac
 
Član od: 6.9.2007.
Poruke: 1.421
Zahvalnice: 285
Zahvaljeno 155 puta na 120 poruka
Lightbulb Ubuntu Ultimate Edition

evo tek krenuo da se bakćem sa lindzom i odmah problemi
a vjerovatno i post na pogrešnom mjestu ali ne mogu da nadjem gdje da ga postavim. ne samo da me zbunjuje linux nego i ovaj dio foruma izgleda strašno

Isprobao sam sinoć live kubuntu 7.10 i nekakav ubuntu ultimate edition 1.6 Gnarley Gnome(koliko sam skontao kubuntu je KDE a ubuntu je GNOME), i ovaj prvi je "isti windows" a uue 1.6 sam se pogubio kad sam ga pokrenuo. Instalaciju nisam probao, treba da oslobodim mjesto na hardu, al' mislim da mi nije to problem. Pitanje je sta je Ubuntu Ultimate Edition 1.6? Dolazi na dvd-u 1.7 Gb. Je li to nesto novo ili staro, jer mi se čini da je poslednji ubuntu 7.10 (narandzasti interfejs) a ovo je 1.6 i ima crni interfejs po defaultu.

Dodatak: na uue sve radi odmah, i mp3 i divx i SVE, a na kubuntu nije nista radilo, cak nije htio da otvori stare particije gdje mi je muzika, stalno izbacivao neki error

Poslednja ispravka: noisy (25.1.2008 u 15:50)
noisy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2008, 16:52   #2
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Ubuntu Ultimate Edition

Poruka premeštena u novu temu, meni je samo nejasno na šta si konkretno mislio kad si rekao "nego i ovaj dio foruma izgleda strašno "
Ako je nešto vezano za održavanje foruma i generalnu "čistoću" gledaj gde ćeš!
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2008, 17:15   #3
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu Ultimate Edition

Zato sto moraju da se skinu kodeci sa neta, a za NTFS particije ti i treba programchic tj. drajver (ntfsprogs, i josh nesto, ne mogu da se setim)

Mnogo ste bre ljudi lenji. Sve moze da se izgugla, Linux ima sjajnu komunu.... a vi cim zapnete malo odmah novu temu. Samo kad se setim lika kojem smo bukvalno mi instalirali Linux na komp digne mi se kosa na glavi. Ako stvarno necete da se bakcete sa instalacijama, odnesite kompjuter u servis i problem resen.

PS. ovo se ne odnosi lichno na tebe, jednostavno ucestala pojava na forumu, i malko me smara.

Poslednja ispravka: Beagle (25.1.2008 u 17:29)
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Beagle na korisnoj poruci:
Covenant (26.1.2008), Neky (25.1.2008)
Stara 25.1.2008, 21:01   #4
noisy
Starosedelac
 
Član od: 6.9.2007.
Poruke: 1.421
Zahvalnice: 285
Zahvaljeno 155 puta na 120 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu Ultimate Edition

Citat:
GoranSTX kaže: Pregled poruke
meni je samo nejasno na šta si konkretno mislio kad si rekao "nego i ovaj dio foruma izgleda strašno "
pa gledam sve ove teme i uopšte ne kontam o čemu vi ljudi pričate i čemu taj stav da je sve prosto k'o pasulj

Citat:
Beagle kaže: Pregled poruke
Zato sto moraju da se skinu kodeci sa neta, a za NTFS particije ti i treba programchic tj. drajver (ntfsprogs, i josh nesto, ne mogu da se setim)

Mnogo ste bre ljudi lenji. Sve moze da se izgugla, Linux ima sjajnu komunu.... a vi cim zapnete malo odmah novu temu. Samo kad se setim lika kojem smo bukvalno mi instalirali Linux na komp digne mi se kosa na glavi. Ako stvarno necete da se bakcete sa instalacijama, odnesite kompjuter u servis i problem resen.

PS. ovo se ne odnosi lichno na tebe, jednostavno ucestala pojava na forumu, i malko me smara.
guglao sam ja do upadanja, i skinuo brdo uputstava za početnike al' me još muče neke stvari. (terminal - svi govore kucaj to i to a niko ne kaže šta je to i šta će da uradi, ne volim da mi sistem radi nešto a ja samo gledam k'o tele i nadam se da će biti u redu).
Daj link za tu temu gdje ste liku instalirali Linux
A sada konkretno: kažu prije instalacije je poželjna defregmentacija i trebaju mi 3 particije. Jel' taj dio odradim u Win-u ili u toku instalacije Linuxa?
Skontao sam da je ovaj Ultimate Edition poslednja verzija, 1.7 je u procesu izrade
noisy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2008, 22:18   #5
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu Ultimate Edition

Citat:
noisy kaže: Pregled poruke
pa gledam sve ove teme i uopšte ne kontam o čemu vi ljudi pričate i čemu taj stav da je sve prosto k'o pasulj
Zato sto jeste, ali ipak zahteva izvesnu dozu eksperimentisanja
Citat:
noisy kaže: Pregled poruke
guglao sam ja do upadanja, i skinuo brdo uputstava za početnike al' me još muče neke stvari. (terminal - svi govore kucaj to i to a niko ne kaže šta je to i šta će da uradi, ne volim da mi sistem radi nešto a ja samo gledam k'o tele i nadam se da će biti u redu).
Skoro svaka komanda je dokumentovana, kucash man komanda (npr. man cp) i dobices detaljno upustvo shta sve moze da se uradi sa njom.
Citat:
noisy kaže: Pregled poruke
Daj link za tu temu gdje ste liku instalirali Linux
Ako imash strpljenja
http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=25257
Ne instaliraju se svi distroi isto, ali vecina user friendly instalacija (*buntu, PCLOS, OpenSUSE itd) ima vrlo dobre instalere - bukvalno, sve je na klik.
Citat:
noisy kaže: Pregled poruke
A sada konkretno: kažu prije instalacije je poželjna defregmentacija i trebaju mi 3 particije. Jel' taj dio odradim u Win-u ili u toku instalacije Linuxa?
Skontao sam da je ovaj Ultimate Edition poslednja verzija, 1.7 je u procesu izrade
Kako god hoces. Particije mozes da napravish prilikom instalacije, ili (po meni lakshe) da sa paragonom ili partition magicom napravish particije (smanjish postojecu particiju i od nastalog slobodnog prostora napravish nove particije) i da ih pri instalaciji izaberesh. Prosto Bitno je samo da fajl sistem na njima bude ext3.

EDIT Prethodno defragmentuj particije, ubrzace ti posao, i bices sigurniji da neces ostetiti particije.

Poslednja ispravka: GoranSTX (25.1.2008 u 22:30) Razlog: sređivanje citata
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Beagle na korisnoj poruci:
noisy (25.1.2008)
Stara 25.1.2008, 22:22   #6
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu Ultimate Edition

Evo sad sam proverio, za NTFS particije ti trebaju ntfsprogs i ntfs-3g. Njih instalirash posle instalacije Linuxa, iz paket menadzera (Synaptic, Aptitude, Yast.... koji vec ide uz distribuciju).
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2008, 22:29   #7
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Ubuntu Ultimate Edition

Citat:
noisy kaže: Pregled poruke
pa gledam sve ove teme i uopšte ne kontam o čemu vi ljudi pričate i čemu taj stav da je sve prosto k'o pasulj
Polako, kad malo uđeš u vode linuxa, terminologija i tematika će ti biti mnogo bliža, a samim tim i način razmišljanja iz koga proizilazi da je sve "prosto ko pasulj" samo treba znati...

Citat:
noisy kaže: Pregled poruke
................
A sada konkretno: kažu prije instalacije je poželjna defregmentacija i trebaju mi 3 particije. Jel' taj dio odradim u Win-u ili u toku instalacije Linuxa?
........................
Najbolje da to obaviš pre instalacije. U suštini su ti minimalno potrebne dve particije: jedna za / (root tj. particija na koju će se instalirati sistem, nemoj manju od 5GB, a 10-15GB je optimalno) i swap (ekvivalent pagefile u winu, otprilike 2xRAM, ali nema potrebe da bude veća od 1GB). Treća particija je poželjna, ako imaš prostora, za /home tj. fajlove korisnika sistema, veličina proizvoljna...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.1.2008, 0:15   #8
noisy
Starosedelac
 
Član od: 6.9.2007.
Poruke: 1.421
Zahvalnice: 285
Zahvaljeno 155 puta na 120 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu Ultimate Edition

uradio sam prvo check cd for defects i prijavio mi da ima error u jednom fajlu. Da pokušavam instalaciju ili da tražim novi disk?
noisy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.1.2008, 1:22   #9
acinic
Član
 
Član od: 8.7.2007.
Lokacija: Paraćin
Poruke: 362
Zahvalnice: 486
Zahvaljeno 34 puta na 29 poruka
Thumbs up Re: Ubuntu Ultimate Edition

Ma batali taj Ultimate !!! Mnoge distribucije ne rade u startu kako treba,narocito te nabudzene !!! Evo ja probah danas da pokrenem samo Live SimplyMepis 6.5 i on se ne podize,zbog neke greske a disk je dobar (sad zalim zbog diska ) Preporucujem : Debian (stabilnost,bar tako kazu,probao nisam),Ubuntu (noviji softver,jaka zajednica u Srbiji,taj distro koristim ),Fedoru (imas ovde simpatizere za taj distro) PCLinuxOS (sve radi odmah,kako to vec neznam) I da !!! Moras mnogo da citas !!!
acinic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.1.2008, 1:30   #10
noisy
Starosedelac
 
Član od: 6.9.2007.
Poruke: 1.421
Zahvalnice: 285
Zahvaljeno 155 puta na 120 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu Ultimate Edition

kod sebe imam samo diskove kubuntu i ovaj ultimate a probao sam live kubuntu i ništa mi ne radi. problem je što nemam net (dial-up) pa ne mogu da skidam sve što mu treba zato bih uzeo ovaj UUE.
noisy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.1.2008, 2:44   #11
acinic
Član
 
Član od: 8.7.2007.
Lokacija: Paraćin
Poruke: 362
Zahvalnice: 486
Zahvaljeno 34 puta na 29 poruka
Cool Re: Ubuntu Ultimate Edition

@noisy
Napisi odakle si !!! http://www.ubuntu-rs.org/wiki/Share_it Ili nemoj da pises nego cimni nekog iz tvog grada za disk dvd najbolje !!! Moja PREPORUKA JE Ubuntu ili Kubuntu ali to su distribucije koje traze malo vise podesavanja i ostale zavrzlame nego na primer
PCLinuxOS !!! Da ponovim mora da se mnogo cita Ali ako si shvatio sta je Slobodan softver sve ce ti to biti lako
acinic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.1.2008, 10:15   #12
Neky
Starosedelac
 
Član od: 15.6.2007.
Lokacija: Amsterdam
Poruke: 1.817
Zahvalnice: 463
Zahvaljeno 310 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu Ultimate Edition

Bolje PCLOS jer "nema" internet konekciju.
Neky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.1.2008, 13:26   #13
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu Ultimate Edition

PCLOS ti je sjajan za pocetak, sve radi "out of the box". Ako ne mozes da dodjesh do njega, pogledaj temu "razmena distribucija" i dogovori se sa nekim
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.1.2008, 14:35   #14
noisy
Starosedelac
 
Član od: 6.9.2007.
Poruke: 1.421
Zahvalnice: 285
Zahvaljeno 155 puta na 120 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu Ultimate Edition

našao sam lika iz brčkog za diskove, ali sam sinoć instalirao kubuntu da ga probam (nisam mogao čekati) . zbunjuje me jedna stvar na njemu. neće pušta mp3, treba nešto da se instalira i instalira on to restartuje plejer i kao treba sad da radi al' ne radi.
noisy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.1.2008, 14:53   #15
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu Ultimate Edition

Citat:
noisy kaže: Pregled poruke
našao sam lika iz brčkog za diskove, ali sam sinoć instalirao kubuntu da ga probam (nisam mogao čekati) . zbunjuje me jedna stvar na njemu. neće pušta mp3, treba nešto da se instalira i instalira on to restartuje plejer i kao treba sad da radi al' ne radi.
Treba ti internet pristup. To je izgleda bug u Amarok-u, pokazuje kao da se instalira neshto - a u stvari nishta. Konektuj se, pokreni instalciju codec-a i sachekaj desetak minuta.
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Beagle na korisnoj poruci:
noisy (26.1.2008)
Stara 26.1.2008, 15:11   #16
noisy
Starosedelac
 
Član od: 6.9.2007.
Poruke: 1.421
Zahvalnice: 285
Zahvaljeno 155 puta na 120 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu Ultimate Edition

dobro je bug, znaci nije do mene
noisy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.1.2008, 19:00   #17
noisy
Starosedelac
 
Član od: 6.9.2007.
Poruke: 1.421
Zahvalnice: 285
Zahvaljeno 155 puta na 120 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu Ultimate Edition

kako se skida ovo s*anje sa računara?
zeza me kubuntu opasno, ne mogu osposobim konekciju na net. Ne vidi modem, al' ajd što ga ne vidi nego zakuje i kaže terminate ili nešto drugo (send, dont send)
ipak ću nabaviti neki drugi na dvd-u sa svim potrebnim.
ovaj stalno traži od mene neznalice da znam nešto
čitam ja, pratim uputstva ali ne prati ih on
noisy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.1.2008, 19:13   #18
Neky
Starosedelac
 
Član od: 15.6.2007.
Lokacija: Amsterdam
Poruke: 1.817
Zahvalnice: 463
Zahvaljeno 310 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu Ultimate Edition

ČITAJ FORUM i GOOGLE REZULTATE PRETRAGE! Ja više ne znam koliko je puta napisano da *buntu nema kodeke za neslobodne audio/video formate. Druže...nervozan sam malo, izvini. Poslaću ti ja Ubuntu, Kubuntu ili PCLinux OS, samo odaberi, nije problem. Da "skineš to *****e sa računara" bootuj Windows i formatiraj dotičnu particiju na kojoj je instaliran Kubuntu Partition Magicom. Posle toga idi na Start, Run, kucaj msconfig i pregledaj boot.ini sekciju. Tu postoji dugme "check boot paths" (pričam napamet) koji će ti srediti bootovanje Windowsa "iz prve". Potrebno je još da prepišeš Master Boot Record, ali o tome je bilo reči pre 3 dana, na ovom forumu takođe.
Neky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.1.2008, 19:26   #19
noisy
Starosedelac
 
Član od: 6.9.2007.
Poruke: 1.421
Zahvalnice: 285
Zahvaljeno 155 puta na 120 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu Ultimate Edition

sad se ti ljutiš što sam rekao riječ sa S, al' to je bila za*ebancija.
znam ja da on nema kodeke, al' me nervira što zakuje. mislio sam da se to ne dešava na linuxu nego samo na windows-u
noisy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.1.2008, 20:24   #20
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu Ultimate Edition

Citat:
noisy kaže: Pregled poruke
sad se ti ljutiš što sam rekao riječ sa S, al' to je bila za*ebancija.
znam ja da on nema kodeke, al' me nervira što zakuje. mislio sam da se to ne dešava na linuxu nego samo na windows-u
E jbga sad, ako nadjesh OS koji nikad ne zabode i na kojem nema bugova, dacu ti moj auto za njega (lada 111). To shto si ti maler ne znachi da je Linux losh. Kako objasniti da mi Linux nije zabio nijednom za pola godine? Programi jesu krahirali, chak sam oborio i X server, ali nijednom nisam morao da restartujem PC.
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Obaveštenje ( Ubuntu 6.10 ) milke Slobodni softver 9 30.3.2007 1:35
Ubuntu i PPPoe Mr.Eco Slobodni softver 4 25.1.2007 22:16
Windows Vista Ultimate Edition... Skotina Operativni sistemi 5 14.12.2006 0:48
kako izbrisati ubuntu ili formatirati particiju jagodanbg Slobodni softver 6 25.9.2006 21:18
ubuntu LordofBlood Slobodni softver 5 29.5.2006 23:17


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:55.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com