Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Konzole
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Konzole Konzole i softver za njih...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 14.10.2008, 18:09   #1
ridiculus
Član
 
Član od: 27.9.2008.
Poruke: 191
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 86 puta na 45 poruka
Određen forumom Strategije na konzolama

Evo, konačno mogu da se posvetim onome što sam obećao.

Postoji jedna zabluda koju srećem kod ljudi, a koja glasi:"Na konzolama nema dobrih strategija." Uvreženo mišljenje u ovoj državi da je PC prirodan dom tog žanra, zbog mogućnosti da se nosi sa relativno komplikovanim interfejsom koji te igre po nečijoj pretpostavci zahtevaju ili zbog velike količine informacija prisutne na ekranu, previđa osnovu svake dobre igre: ljudsku maštu. Problem je i to što su takve igre na konzolama ređe u "čistom" obliku (gledano sa strane PC igrača, ali da ne ulazim sada u to), već najčešće sadrže dosta RPG elemenata. Ja ću ovde uzimati u obzir samo igre kod kojih su taktičko-strateški elementi preovladavajući.

Prema istoričarima video igara, prva RTS igra nije bila Dina II, već Technosoftov Herzog Zwei za Segin Mega Drive.
Od najbitnijih stvari, pomenuo bih Macunovu trilogiju (Ogre Battle, Tactics Ogre, Final Fantasy Tactics), Intelligent Systems-ove Famicom/Advance Wars i Fire Emblem naslove i većinu Nippon Ichijevih igara.
Nastavak sledi...
ridiculus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.10.2008, 20:56   #2
wolfologin
Član
 
Član od: 27.9.2007.
Lokacija: prestup.blogspot.com
Poruke: 369
Zahvalnice: 52
Zahvaljeno 46 puta na 42 poruka
Određen forumom Re: Strategije na konzolama

Advance Wars ( legenda za Gameboy Advance ) je zaista neshto izuzetno,oba dela
Igrao sam Warcraft 2. na PS1,strava igra.
Trenutno kad-kad odigram Eye Of Judgement na PS3
Ipak je PC vredan zbog AOE 2,3 tim igrama se uvek vracam ( AOE 3 shtedim jer hocu da je shto duze uzivam a kad se najavi 4ka tek tada cu da predjem oba dodatka )
wolfologin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.10.2008, 21:14   #3
donator99
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.3.2007.
Poruke: 4.425
Zahvalnice: 318
Zahvaljeno 780 puta na 600 poruka
Određen forumom Re: Strategije na konzolama

Citat:
wolfologin kaže: Pregled poruke
Advance Wars ( legenda za Gameboy Advance ) je zaista neshto izuzetno,oba dela
Igrao sam Warcraft 2. na PS1,strava igra.
Trenutno kad-kad odigram Eye Of Judgement na PS3
Ipak je PC vredan zbog AOE 2,3 tim igrama se uvek vracam ( AOE 3 shtedim jer hocu da je shto duze uzivam a kad se najavi 4ka tek tada cu da predjem oba dodatka )
4. deo nece skoro, jer je Ensemble raspusten...
donator99 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku donator99 na korisnoj poruci:
wolfologin (15.10.2008)
Stara 14.10.2008, 21:51   #4
Carnex
Veteran
 
Član od: 15.1.2006.
Poruke: 865
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 221 puta na 145 poruka
Određen forumom Re: Strategije na konzolama

ono sto je Civilisation na PCu to je Romance of Three Kingoms na konzolama (PS2 vidja zanja 3 nastavka). Neverovatno duboka i kompleksna strategija.
Carnex je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.10.2008, 22:28   #5
bobo cc 2001
Novi član
 
Član od: 3.2.2008.
Poruke: 19
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Strategije na konzolama

Igrao sam Romance of the Three Kingdoms 7 na PS2.Zanimljivo i solidno ostvarenje,poshto sada vishe i nema novih igara za dvojku mozhda odigram i josh koji nastavak.Ipak najdrazhi naslovi su mi Front Mission 3 na PS1 i Ring of Red na PS2.Dodushe u njima ima RPG elemenata ali dzinovski roboti i potezna borba.....
bobo cc 2001 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.10.2008, 23:35   #6
ridiculus
Član
 
Član od: 27.9.2008.
Poruke: 191
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 86 puta na 45 poruka
Određen forumom Re: Strategije na konzolama

Citat:
wolfologin kaže: Pregled poruke
Ipak je PC vredan zbog AOE 2,3 tim igrama se uvek vracam ( AOE 3 shtedim jer hocu da je shto duze uzivam a kad se najavi 4ka tek tada cu da predjem oba dodatka )
Da, ima PC mnogo toga: X-Com, Civilizaciju, Total War, itd. Obično su konverzije koje se rade za konzole (pogotovo ručne) prostije od originala - otud verovatno mnogi i misle da su i strategije potekle sa konzola prostije. Primer su Civilization Revolution i AOE: The Age of Kings za DS. Iako prostije ne mora da znači i lošije.

Citat:
bobo cc 2001 kaže:
Ipak najdrazhi naslovi su mi Front Mission 3 na PS1 i Ring of Red na PS2.
I meni je Ring of Red odlična igra, i sigurno je jedna od najviše nepravedno zapostavljenih igara uopšte. Tu se prvi put pojavljuje specifičan borbeni sistem: niz poteznih i akcionih faza.

Što se Romanse o Tri kraljevstva tiče, to je jedna od mnogih Koei-jevih strateških serija ili simulacija, mada sigurno najpoznatija na Zapadu.

Ja sam hteo da prvo predstavim Ogre Battle. To sam mogao učiniti ravnopravno na topiku o starim igrama, na topiku o strategijama, ili ovde. Ipak mi ovde ima nekako najviše smisla, zbog kontinuiteta.

Ogre Battle: March of the Black Queen je pun naslov ove igre za Super Famicom/SNES iz 1993. Tvorci su kompanija Quest, a mastermajnd je Yasumi Matsuno, jedan od najambicioznijih i najoriginalnijih dizajnera i producenata iz sveta video igara. Opis ide u sledećem postu čiji je jedan deo već objavljen na drugom forumu.
ridiculus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2008, 0:06   #7
ridiculus
Član
 
Član od: 27.9.2008.
Poruke: 191
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 86 puta na 45 poruka
Određen forumom Re: Strategije na konzolama

Igra se sastoji od nivoa unutar kojih se odvija i sama naracija u formi interakcije sa NPC-jevima i borba, sve u realnom vremenu. Svaki "nivo" je predstavljen svojom mapom, po kojoj pomerate svoje jedinice. Akcija se uvek može pauzirati i na miru se mogu uneti komande. Vreme se oseća u smenjivanju dana i noći, što ima svoj uticaj i na sam gejmplej.

Na početku dobijete nekoliko pitanja u zavisnosti koje tarot karte izvučete iz špila. Pitanja su dobro koncipirana, tipa:
Q: Ako se pogledate u ogledalu koje pokazuje vašu najbolju odliku, koja je to odlika?
a) fizička snaga
b) mentalna snaga
c) moralna snaga.

Ili:
Q: Koju osobinu mora, po vama, da ima pravi vođa?
a) saosećanje
b) samopoštovanje
c) osećaj za pravdu
U zavisnosti od odgovora dobijete lorda kojim upravljate i njegovu vojsku.

Vaša vojska se sastoji od nekog broja odreda. Odredi imaju 5 "mesta", i možete ih popuniti manjim jedinicama, koje zauzimaju po 1 mesto (npr. fighter, amazonka, klerik, itd.), ili većim (hellhound, grifon, div, itd.), koje zauzimaju po 2 mesta. Formacija je takođe bitna - tri mesta napred, dva pozadi, ili obrnuto. Zašto je to bitno? Pa, prvo, prednji red prima fizičke napade, i, u tom smislu, zadnji red je bezbedniji. Drugo, svaka jedinica ima 2 sposobnosti, tj. vrste napada ili magije: jednu za prednji red i jednu za zadnji. Kod fighter-a to znači 2 udarca mačem po rundi u prednjem redu i 1 udarac u zadnjem, stoga je razumno stavljati ih napred. Međutim, kod amazonki je suprotan slučaj, pošto one dobijaju jedno gađanje strelom kada su napred, a dva kada su pozadi. A za ogromnog hellhound-a, koji napada fizički kada je napred, a bljuje vatru kada je pozadi, stvar je vašeg izbora gde ćete ga smestiti. Može se menjati, naravno, osim u toku borbe. Borba se vodi automatski - kada se vaše trupe nađu na mapi dovoljno blizu neprijateljskim. Igrač može postaviti samo formaciju i opštu taktiku. Ja sam pre upuštanja u igru očekivao da će me takav sistem sputavati, međutim, moram reći da je osećaj divan i da se igrač zaista oseća kao arhitekta pobede ako uspe da stigne do nje. To je preteča sistema gambita koji je Matsuno upotrebio u Final Fantasy-ju XII, na oduševljenje svojih fanova, a zgražavanje opšte publike. Postoji samo jedna runda, ali mnoge jedinice imaju 2 ili više poteza u toku nje. Pobednik je onaj ko nanese više štete protivniku, i poraženi odred biva odbačen od mesta borbe na mapi.

Svaki odred ima svog vođu, bez koga ostali neće da slušaju zapovesti. Ne može svako stvorenje ili klasa da bude vođa: ni fighter, ni amazonka, niti hellhound to ne mogu, dok klerici, vitezovi i valkire mogu. Možete postaviti borbenu taktiku odreda: da li će napadi biti usmereni na vođu, jedinicu sa najviše ili najmanje HP-a, ili neki uravnotežen pristup.

Jedan od bitnih elemenata igre su prihodi i troškovi. Svaka jedinica traži određenu sumu novca koja se naplaćuje svakog dana u podne. Novac se dobija od gradova koji su pod vašom kontrolom, a takođe se može trošiti na predmete u radnjama koje se nalaze u određenim gradovima. U gradovima se jedinice mogu i lečiti (jednostavno boraveći tamo), a u hramovima se mogu oživeti mrtvi.

Svakoj jedinici odgovara određena vrsta terena, po kojoj se najbrže kreće i na kojoj se najbolje bori. Za većinu ljudskih likova to su ravnice, ali za amazonke su šume, za hellhound-e planine, za oktopode voda, itd.

Kako je ovo jednim delom RPG, likovi imaju iskustvo, nivoe, i neku osnovnu statistiku, što sve raste tokom borbi. Svakoj jedinici se može dodeliti po jedan predmet koji pojačava ili dopunjuje njene sposobnosti. Za jedinice je bitan i alignment, i on određuje da li se jedinica bolje bori po danu ili noći, kao i još mnogo toga, što ostavljam ostalim mogućim igračima da otkriju sami.

Tarot-karte služe za bacanje magija. Nekoliko dobijete na početku, i svakim oslobađanjem nekog grada dobijete priliku da izvučete još jednu. Međutim, oprez! Ovo nije igra gde samo gomilate predmete bez posledica! Neke karte negativno utiču na statistiku odreda koji je došao do njih, a mogu smanjiti i alignment vašem glavnom liku. No, kao što rekoh, mogu se upotrebiti u borbi, ali samo jedanput. Možete imati najviše 14 karata (od 22), računajući tu i iste.

Raznovrsnost jedinica je ogromna, i možeti ih level-up-ovati u zavisnosti od određenih uslova i početne klase/rase. Jedan od najvećih aduta igre je i struktura priče, koja se menja u zavisnosti od vaših akcija i ima desetak zaista različitih završetaka.

Nisam pričao o prezentaciji, ona je prilično retro, ali šarm ove igre je u izvanrednoj dubini i genijalnosti sa kojom se igra razvija i prosto vuče iskusnije igrače ka najgorem mogućem kraju.

Matsuno je nastavio rad sa Tactics Ogre-om, verovatno najuticajnijim japanskim strateškim RPG-om svih vremena, koji je nekako izbegao put na Zapad i ostao nepreveden. Na listi 100 najboljih igara koju su 2006. pravili čitaoci njihovog časopisa o video igrama, Famitsua, Tactics Ogre je na 7. mestu. Nadajmo se da će Nintendo obe igre dovesti jednog dana preko WiiWare-a široj publici.
ridiculus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2008, 0:26   #8
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.379
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 11.006 puta na 7.048 poruka
Određen forumom Re: Strategije na konzolama

Da, da šteta što ne postoji fan prevod za Tactics Ogre

Ne zaboravite i Starcraft na Nintendu 64.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Najbolja muzika u igrama dkdnt O igrama uopšte 1389 5.1.2024 22:56
Zarada na Netu Tanas Brbljaonica 859 13.10.2021 17:36
Toshiba A210-1AO igračka iskustva i saveti mimik Prenosni računari 31 25.11.2008 17:07
Pravljenje butabilne WindowsXP instalacije sa SP3 pomocu NLite Win32 Operativni sistemi 8 4.6.2008 15:13
Igre na konzolama VS Igre na PC-u Isko Konzole 192 3.6.2008 23:41


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:50.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com