Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica > Opšta kultura
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Opšta kultura Knjige, školovanje, muzika, film, TV...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 14.9.2008, 15:29   #961
Carl Jonson CJ
Starosedelac
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: In Rainbow Reputacija: Najgori od svu decu
Poruke: 1.237
Zahvalnice: 733
Zahvaljeno 294 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Carl Jonson CJ
Određen forumom Re: Knjige

Citat:
crazy_LG kaže: Pregled poruke
Mi za školsku lektiru imamo Anu Karenjinu Smorih se živ čitajući petsto delova knjige, u kojoj žena pravi preljubu, izruguje se mužu, pa na kraju izvrši samoubistvo. Razumem šta je Tolstoj hteo reći, ali kad bi me neko terao da ponovo pročitam ovu knjigu ja bi ga Šta su Čehov i Dostojevski za njega! Više mi je zanimljivija i lakša za čitanje Zona Zamfirova od Stevana Sremca.
А заборавио си да поменеш причу о Љевину и његовом животу? Боље да се роман зове "Констанин Љевин". xD


@Кафка

Кафкин стил је, чисто субјективно, грозан.
Carl Jonson CJ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2008, 15:35   #962
Doolio
Starosedelac
 
Član od: 15.5.2007.
Poruke: 1.291
Zahvalnice: 379
Zahvaljeno 401 puta na 272 poruka
Određen forumom Re: Knjige

listam kroz topic i cudim se sta sve ljudi pricaju

e, dajte neki psiholoski roman, cita mi se nesto takvo...al dobar, snazan, moze i tezak za citanje, ne mora cak ni interesantan, al ocu da ubija pogledom znaci dajte mi best shot, bez nekih koelja i tome slicnog...i nesto moderno dajte, sve matoro tog tipa sam citao, a ne razumem se preterano u savremene pisce...
Doolio je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2008, 15:48   #963
Highlander
information junkie
 
Avatar korisnika Highlander
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: MAX Highlands
Poruke: 2.160
Zahvalnice: 616
Zahvaljeno 686 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Highlander Slanje poruke preko Skypea korisniku Highlander
Određen forumom Re: Knjige

Citat:
Doolio kaže: Pregled poruke
listam kroz topic i cudim se sta sve ljudi pricaju

e, dajte neki psiholoski roman, cita mi se nesto takvo...al dobar, snazan, moze i tezak za citanje, ne mora cak ni interesantan, al ocu da ubija pogledom znaci dajte mi best shot, bez nekih koelja i tome slicnog...i nesto moderno dajte, sve matoro tog tipa sam citao, a ne razumem se preterano u savremene pisce...
A Koeljo piše psihološke romane? Pitam, jer sam čitao samo Alhemičara, koji je btw, užas. Ne znam zašto je toliko popularan...
Nisam pročitao nijedan savremeni roman koji je dobar, verovatno ne znam šta da uzmem, ali od ne-tako-novih i ne-tako-starih mogu da ti preporučim Lavkraftove zbirke priča, koje trenutno čitam. Malo tupi s detaljima, ali je jako dobar.
Highlander je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2008, 15:57   #964
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Knjige

@Doolio:

Od starijih stvari, ako nisi čitao (ja nisam! ) preporučujem Džejmsa Džojsa ("Fineganovo bdenje", "Portret umetnika u mladosti", "Uli(k)s" ["Odisej"],...), a od novijih
Harukija Murakamija (Japanac) i njegov roman "Igraj, igraj, igraj" (opet preporuka iz druge ruke, ali imam poverenja u osobu koja mi je to preporučila).

Ako čitaš engleski, onda James Joyce - "Finnegans Wake", "A Portrait of the Artist as a Young Man", "Ulysses".
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2008, 15:58   #965
Doolio
Starosedelac
 
Član od: 15.5.2007.
Poruke: 1.291
Zahvalnice: 379
Zahvaljeno 401 puta na 272 poruka
Određen forumom Re: Knjige

koelja sam pomenuo da bih sprecio eventualno preporucivanje doticnog i da poblize opisem sta zelim kroz ono sto ne zelim
zasto je popularan? zasto su popularni boj-bendovi? spanske serije? holivudske tinejdz komedije? mislim, kad on ne bi bio popularan, nesto ne bi bilo u redu sa svetom
od lavkrafta sam nesto cituckao, ali nije to ono na sta sam mislio. mislio sam na nesto tipa dostojevskog, samo novije, moze i komercijalnije, ali da je kvalitetno, moze i totalno moderno sto se tice stila, cega god, ali da je kvalitetno i da nije samo 'dogadjajni roman', bitna mi je dobra karakterizacija.
primera radi, svidela mi se jedna knjiga, citao sam je pre par godina, zove se tunel, a pisac je antonio sabato, ako se dobro secam. komercijalna, kratka knjiga, laka za citanje, ali sadrzi neka brutalna poredjenja, metafore, zakljucke i opise, par puta sam se pronasao hirurski u nekom opisu i nije mi bilo svejedno

Citat:
sve matoro tog tipa sam citao
dobro, ovde sam lupio notornu glupost, al dobro, u cilju pojacavanja poente da mi treba nesto bas kvalitetno, a ne mora da bude lako posto umem da se 'rvem' sa takvim knjigama.

edit:
@zoran:
e, vidis, dzojsa sam preskocio takodje ko i ti, a murakami mi je poznat kao kroz maglu, mada moguce da tripujem, odlicno, bas cu da iscekiram
Doolio je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2008, 16:08   #966
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Knjige

Kažu za Džojsa da je težak k'o crna zemlja, zato sam ga zaobišao, ali, sa godinama i narastajućim ludilom, sva je prilika da ću ga pročitati.

Pade mi sad na pamet i Henri Miler (njegova dela sam čitao), i on je zaguljen igrač (tok misli, preskoci, sinkope, ludilo). "Tropic of Cancer", "Tropic of Capricorn",...

Još nešto, pominjanjem Sabata si me podsetio na latinoameričku književnost gde ima još puno originalnih i čudnih dela. Lična preporuka, na prvu loptu je roman "Terra Nostra" Karlosa Fuentesa, a preporučujem i đuture opuse Marija Vargasa Ljose, Aleha Karpentijera, Gabijela Garsije Markesa,...

U principu nisam mnogo "teških" knjiga čitao, pa ne mogu puno ni da preporučim.
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2008, 16:14   #967
Ulmawen
Starosedelac
 
Član od: 6.4.2007.
Lokacija: Narquelion la.. tu y aldalin Kortirionwen
Poruke: 1.360
Zahvalnice: 484
Zahvaljeno 920 puta na 515 poruka
Određen forumom Re: Knjige

Ja ti, recimo, Murakamija uopšte ne bih preporučila, pošto za dve njegove knjige koje sam pročitala, i pored najbolje želje da doprem u tanane niti njihove suštine, moram reći da su izgubljeni sati mog života. Ali then again, Iris se, recimo, ne bi složila. Meni je popularna japanska književnost mlaćenje prazne slame, pa to ti je.

Ako voliš malo "teže" knjige sa psihološkom tematikom i uplivom u lične filozofske trileme, preporučila bih ti "Misterije" od Knuta Hamsuna, nešto noviju knjigu "Sneg" od Orhana Pamuka, i malo pitkiju, ali odličnu knjigu, "Misterija pasijansa" od Justejna Gordera.
Ulmawen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2008, 16:24   #968
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Knjige

Prisetio sam se para užasno teških knjiga (pročitao): "Zapisci Maltea Lauridsa Brigea" Rajnera Marije Rilkea i "Dok ležah na samrti" Vilijama Foknera
(William Faulkner, "As I Lay Dying"). Mala ograda: ove knjige sam čitao sa nekih dvadesetak godina pa je moguće da mi sada ne bi bile tako teške, ko zna.
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2008, 16:30   #969
Doolio
Starosedelac
 
Član od: 15.5.2007.
Poruke: 1.291
Zahvalnice: 379
Zahvaljeno 401 puta na 272 poruka
Određen forumom Re: Knjige

dobro, mozda sam ja sad naveo vas na pogresan tok misli sa onim 'ocu teske knjige' hocu reci da mogu i lake, ako su dobre, pritom vise mislim na pitke kada kazem lake, ali da je dobra karakterizacija i da ima psihologije u smislu da je pisac primenio u korist sto bolje karakterizacije, a ne da sama knjiga bude psiholoska. znaci, nesto kao dostojevski. u principu, obozavam da citam psihologiju i filozofiju, ali volim da ih citam 'udzbenicki', znaci uzecu junga i citacu 'simbole', uzecu kjerkegora ili nicea, pa cu citati i podvlaciti na primer. a kad mi se cita bas roman, onda ne volim kada se psihologija 'vidi' nego volim kad je neprimetno utkana u knjigu cineci je kvalitetnom. zato je meni dostojevski najveci car, medjutim, sta cu kad je mrtav i ne moze da pise nove knjige
ja sam se sad malo vise prokakio, ali vidim da ste jako predusretljivi, pa reko da vas iskoristim

zoran:
e jes, juzna amerika je rasadnik specificnih pisaca, samo ih treba naci, mislim one koji nisu markes

ulmaven:
eto, moracu da zapisujem kad mi nesto padne na pamet, rekao sam sebi jos pre sto godina da cu da iscekiram pamuka cisto da vidim jel dobar, posto pricaju ljudi da jeste, a ja sam nesto skeptican i, naravno, zaboravim. sad si me podsetila da on postoji
od hamsuna sam citao ponesto odavno i koliko se secam, ide dosta u filozofiranje i metafiziku, tako da to mislim da ne bi bilo ono sto me trenutno zanima, ali on je recimo meni odlican pisac.

sad se setih i selimovica, meni je on objektivno izvanredan, ali licno mi je malo dosadan, moram priznati, ne zbog stila, vec vise zbog tematike i okruzenja kojim se bavi, a koji mi ne odgovaraju uglavnom.
Doolio je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2008, 16:37   #970
Doolio
Starosedelac
 
Član od: 15.5.2007.
Poruke: 1.291
Zahvalnice: 379
Zahvaljeno 401 puta na 272 poruka
Određen forumom Re: Knjige

Citat:
zoran845 kaže: Pregled poruke
Prisetio sam se para užasno teških knjiga (pročitao): "Zapisci Maltea Lauridsa Brigea" Rajnera Marije Rilkea i "Dok ležah na samrti" Vilijama Foknera
(William Faulkner, "As I Lay Dying"). Mala ograda: ove knjige sam čitao sa nekih dvadesetak godina pa je moguće da mi sada ne bi bile tako teške, ko zna.
super super, samo redjajte, ja cu da zapisem, pa sam miran neki naredni period za trazenje knjiga za citanje

pa ono, postoje neke objektivno teske knjige (recimo zaratustra, koga mogu da procitam stoti put posle tipa deset godina i da pola stvari ne skontam, a drugu polovinu skontam skroz drugacije nego prosli put, a u medjuvremenu procitam hiljade strana tumacenja, analiza o knjizi i opet samo saznam da nista ne znam. onda pitam caleta koji cita zaratustru vec 50-ak godina i dobijem odgovor tipa 'ne znam, nisam ga skroz skontao' ili tako nesto). a postoje i one koje ti ne odgovaraju, ili nemas praksu u citanju tog stila, npr ja kad bih kevi koja je smrtni fan ruskih klasika (profesor ruskog jezika i knjizevnosti) dao da cita, recimo, praceta, mislim da ne bi mogla fizicki da procita jednu knjigu i da joj bude jasno, a da ne podvlaci ili izvlaci na papir, cita recenice po pet puta, pa opet da ne skonta 70% 'gradiva'.
Doolio je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2008, 16:39   #971
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Knjige

Teško je tebe zadovoljiti .

Moje mišljenje o tome kada šta treba čitati najbolje je moguće iskazati parafrazom čuvene rečenice Pevača (Dragan Nikolić) iz "Ko to tamo peva":
"Knjiga je k'o pesma - ako ne legne u pravom trenutku, k'o da je nije ni bilo.".

Nazovi to "instinktom" ili kako god, ali svako (valjda) ima osećaj kad mu se šta jede, čita, gleda,...
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2008, 16:59   #972
Iris
détente
 
Avatar korisnika Iris
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: Here be dragons...
Poruke: 5.576
Zahvalnice: 1.530
Zahvaljeno 2.470 puta na 1.488 poruka
Određen forumom Re: Knjige

Citat:
Ulmawen kaže: Pregled poruke
Ja ti, recimo, Murakamija uopšte ne bih preporučila, pošto za dve njegove knjige koje sam pročitala, i pored najbolje želje da doprem u tanane niti njihove suštine, moram reći da su izgubljeni sati mog života. Ali then again, Iris se, recimo, ne bi složila.
Nisu sve Murakamijeve knjige istog kalibra - ni meni se sve njegove faze nisu svidele, lično mi najviše odgovaraju njegovi rani radovi.

@Doolio: ako se odlučiš da mu daš šansu preskoči knjigu "Norveška šuma"; za početak ti toplo preporučujem "Južno od granice, zapadno od Sunca".


Što se tiče Orhana Pamuka, njegova dela ne bi nikada nekome preporučila - naprotiv!
Iris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2008, 17:04   #973
Doolio
Starosedelac
 
Član od: 15.5.2007.
Poruke: 1.291
Zahvalnice: 379
Zahvaljeno 401 puta na 272 poruka
Određen forumom Re: Knjige

zoran:
nije me tesko zadovoljiti, nego vidim da ste predusretljivi, pa reko da objasnim sto blize sto se tice toga 'kada sta citati', nemam pojma, ako je nesto bas dobro, moze da bude i o odnosu mrava i kamena kroz prizmu kartonske kutije, pa ce me zainteresovati sa druge strane, ako mi bas ne odgovara, onda nista, vise srece sledeci put

iris:
notirao sam, hvala


e fala vi svima
Doolio je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2008, 17:05   #974
Ulmawen
Starosedelac
 
Član od: 6.4.2007.
Lokacija: Narquelion la.. tu y aldalin Kortirionwen
Poruke: 1.360
Zahvalnice: 484
Zahvaljeno 920 puta na 515 poruka
Određen forumom Re: Knjige

A ja bih ti, pak, najtoplije preporučila da obiđeš "Južno od granice, zapadno od mozga".
Ulmawen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2008, 17:10   #975
Iris
détente
 
Avatar korisnika Iris
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: Here be dragons...
Poruke: 5.576
Zahvalnice: 1.530
Zahvaljeno 2.470 puta na 1.488 poruka
Određen forumom Re: Knjige

Nemaš dovoljno senzibiliteta za tanano japansko tkanje

... A i ne slušaš jazz...
Iris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2008, 17:12   #976
Ulmawen
Starosedelac
 
Član od: 6.4.2007.
Lokacija: Narquelion la.. tu y aldalin Kortirionwen
Poruke: 1.360
Zahvalnice: 484
Zahvaljeno 920 puta na 515 poruka
Određen forumom Re: Knjige

Nije to, nego prosto- ne volim knjige bez poente.
Ulmawen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2008, 17:18   #977
KiB0rG3000xII
Banned
 
Član od: 26.5.2007.
Lokacija: Ebon Hawk
Poruke: 509
Zahvalnice: 70
Zahvaljeno 95 puta na 54 poruka
Određen forumom Re: Knjige

Citao sam Hobita ,gospodare prstenova,rob huna to je onog sto se secam citao sam jos 10-ak ali sam zaboravio davno sam ih citao
KiB0rG3000xII je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2008, 17:24   #978
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Knjige

Citat:
Doolio kaže: Pregled poruke
... nije me tesko zadovoljiti, nego vidim da ste predusretljivi, pa reko da objasnim sto blize
Ma razumeo sam te, lepo si rekao šta hoćeš, nego se šalim.

Citat:
Doolio kaže: Pregled poruke
... sto se tice toga 'kada sta citati', nemam pojma, ako je nesto bas dobro, moze da bude i o odnosu mrava i kamena kroz prizmu kartonske kutije, pa ce me zainteresovati
Čim sam ovo pročitao, setih se jedne malo poznate knjige koja me je (što je vrlo retko) zatekla i silno oraspoložila kad sam je nekako "izbunario" - "Nedostajati", retko originalna zbirka priča holandskog pisca Tona Telehena. Reč je o izboru iz nekoliko njegovih knjiga pripovedaka o jednom mravu i veverici koji žive običan život na čudan način. Telehen kaže da je priče pisao kao stilske vežbe, bez unapred smišljenih naslova i zapleta, ali je (valjda baš zbog toga) uspeo da napravi duhovite, maštovite i osobene umotvorine, sa rečenicama kao iz čuvene knjige "Olovka piše srcem".

Preporuka svima, a evo i generalija:

Ton Telehen, "Nedostajati"
(opet) "Prometej", Novi Sad, 1995.

Dodatnu draž knjizi daju odlične ilustracije našeg poznatog crtača stripova Zorana Janjetova.

Poslednja ispravka: zoran845 (14.9.2008 u 17:33)
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku zoran845 na korisnoj poruci:
Shumsko_drvece (26.9.2008)
Stara 14.9.2008, 17:31   #979
aerochivija
Veteran
 
Član od: 19.3.2006.
Poruke: 498
Zahvalnice: 1.236
Zahvaljeno 762 puta na 295 poruka
Određen forumom Re: Knjige

Citat:
Doolio kaže: Pregled poruke
listam kroz topic i cudim se sta sve ljudi pricaju

e, dajte neki psiholoski roman, cita mi se nesto takvo...al dobar, snazan, moze i tezak za citanje, ne mora cak ni interesantan, al ocu da ubija pogledom znaci dajte mi best shot, bez nekih koelja i tome slicnog...i nesto moderno dajte, sve matoro tog tipa sam citao, a ne razumem se preterano u savremene pisce...
Džon Stajnbek - Plodovi gneva (John Steinbeck - The Grapes of Wrath), 1939.
Horas Mekoj - I konje ubijaju, zar ne? (Horace McCoy - They Shoot Horses, Don't They), 1935.
Teodor Drajzer - Američka tragedija (Theodore Dreiser - An American Tragedy), 1925.

"Teške" socijalno-psihološke knjige, možda ćeš prepoznati i neke sličnosti sa našom svakodnevicom.
aerochivija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2008, 21:19   #980
crazy_LG
Banned
 
Član od: 26.8.2008.
Lokacija: Arkham Asylum, najveći ludak od svih;)
Poruke: 1.503
Zahvalnice: 402
Zahvaljeno 838 puta na 361 poruka
Određen forumom Re: Knjige

Citat:
Carl Jonson CJ kaže: Pregled poruke
А заборавио си да поменеш причу о Љевину и његовом животу? Боље да се роман зове "Констанин Љевин".
Журио сам,па нисам имао времена све да запишем. Тај део са Љевином ми је био занивљивији за читање, него онај са Карамазовом,пардон Карењином Мада, кад реално погледаш, осим преплетања приче , нема пуно заједничког са Карењином. Слажем се са констатацијом да се роман може звати и ''Kонстатин Љевин''

Није ту само он ту је и Облонски

@zoran

Pogrešno si zaključio, ja volim knjige, ali neke knjige iz lektire mi se jednostavno nisu dopale, dok knjige tipa Revizor od Gogolja i Pripovetke od Andrića( koji svaki ljubitelj beletristike i čovek osnovnog obrazovanja treba da zna). Te knjige su stvarno beletristika i pravi klasici. Ipak,mislim da je spisak lektira trebao da bude bolji( neko će da čita strana dela, a ovamo ne zna ni domaće klasike). Da pitaš nekog o Lazi Lazareviću, odmah bi se setio ludaka Svako ima svoj ukus i svoj omiljeni stil, tako da ja ne volim tip knjiga kao Ana Karenjina
crazy_LG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
knjige, literatura


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Pa nije Tolkin sam! Fantastika - Preporuke barjaktar Opšta kultura 189 14.12.2007 11:59
Kako download-ovati knjige? Beowulf Internet tehnologije 6 10.6.2007 11:59
Knjige, tutorijali za rad sa Vegasom, Premierom, Avid Xpressom i After effectsom Se7en_ Video/TV softver 2 20.4.2007 14:42
Knjige za početnike zukov Programiranje 6 17.5.2006 19:10
Besplatne web knjige Carl Jonson CJ Zanimljive Web lokacije 7 7.1.2006 1:14


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:24.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com