Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 6.12.2010, 15:56   #1
DBrave
Starosedelac
 
Član od: 7.5.2006.
Lokacija: Lion
Poruke: 1.881
Zahvalnice: 459
Zahvaljeno 495 puta na 344 poruka
Određen forumom Početničko pitanje oko wirelessa

Vec godinama koristim adsl (Telekom 4Mb/s) i dosao je trenutak da napravim mrezu jer u stan ulazi jos jedan komp. Od Telekoma sam dobio standardan ruter (Aolynk DR814), koji ima 1 USB i 4 Lan prikljucka od kojih jedan ide u glavni komp. Nema wireless (na zalost).
Drugi komp ce biti previse daleko za povezivanje kablom pa moram da se snadjem za wireless, i tu imam par pitanja:
1. Postojeci ruter moram da zamenim sa nekim koji ima wireless. Da li tu treba da obratim posebnu paznju na nesto ili ce prakticno svaki odgovarati.
2. Da li glavni komp mora da bude ukljucen kako bi konekcija radila, ili cu na kompu br.2 imati vezu uvek, nezavisno da li je glavni ugasen. Takva opcija mi treba.
3. Ima li neke sanse da mi Telekom zameni ruter za neki sa wirelessom ili moram sam da ga kupim. Preporuke su dobrodosle.
4. Drugi komp nema wireless karticu pa moram i to da kupim, da li uzeti neko od USB resenja i koja je alternativa. Takodje su preporuke dobrodosle.

Ako ima jos neka vazna stavka oko povezivanja napisite, i koji us potencijalni problemi.
Hvala unapred
DBrave je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2010, 16:02   #2
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: pocetnicko pitanje oko wirelessa

  1. koji dobiješ od telekoma
  2. može da se ugasi
  3. pitaj ih
  4. kažu da su bolje interne kartice, tj one koje idu u unutrašnjost kučušta, za usb kažu da je slabiji signal
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
DBrave (6.12.2010)
Stara 6.12.2010, 16:11   #3
DBrave
Starosedelac
 
Član od: 7.5.2006.
Lokacija: Lion
Poruke: 1.881
Zahvalnice: 459
Zahvaljeno 495 puta na 344 poruka
Određen forumom Re: pocetnicko pitanje oko wirelessa

Hvala za brz odgovor, upravo sam poslao mail Telekomu u nadi da cu dobiti wireless ruter. Ako odgovor bude ocekivan vracam se ovde po preporuke za ruter i karticu za drugi komp.
DBrave je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2010, 16:35   #4
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: pocetnicko pitanje oko wirelessa

Čovek pre mene ti je uglavnom sve lepo odgovorio, s tim što bi ti ja savetovao da obavezno ideš u telekom i da tražiš da ti ruter zamene drugim koji ima Wireless jer je komplikacija ako kupuješ sam....

I bolje kupi internu karticu za wireless nego usb... Kupi nešto tipa 350GD ili 551g, u oba slučaja je TP-link proizvođač....
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
DBrave (6.12.2010)
Stara 6.12.2010, 22:27   #5
pharaon.92.bc
Starosedelac
 
Član od: 9.1.2008.
Poruke: 2.398
Zahvalnice: 395
Zahvaljeno 646 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku pharaon.92.bc
Određen forumom Re: pocetnicko pitanje oko wirelessa

Moje tople preporuke:
Za ruter:
TP Link WR340GD 2700 din
Za karticu:
TP Link TL-551G 1200 din

Koristim doticne uredjaje i prezadovoljan sam.Ruter stoji na stolu u prizemlju kuce,a kartica u download masini na 2. spratu i ima odlican signal.Nikada nije doslo do prekida.Takodje bez problema sa Laptop kompjuterom u celoj kuci i u dvoristu hvatam signal.
Kada sam uveo ADSL (Telekomov) dobio sam Huawei HG510 koji nije bio wireless pa sam ove godine dokupio ovaj TP Linkov ruter i sve radi savrseno.
pharaon.92.bc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku pharaon.92.bc na korisnoj poruci:
DBrave (7.12.2010)
Stara 7.12.2010, 1:05   #6
DBrave
Starosedelac
 
Član od: 7.5.2006.
Lokacija: Lion
Poruke: 1.881
Zahvalnice: 459
Zahvaljeno 495 puta na 344 poruka
Određen forumom Re: pocetnicko pitanje oko wirelessa

ok hvala druze mislim da cu te poslusati i uzeti te uredjaje. U principu koji god da uzmem ne bih trebao da pogresim jer sve je to danas manje vise standardizovano i ima slicne karakteristike, ali najvise volim da kupim nesto sto je vec isprobano i radi lepo.

Ako budem imao nekih problema oko povezivanja poslacu ti pm jer kontam da ce podesavanja koja si ti radio vaziti i za mene tj. bice identicna posto smo obojca kod Telekoma.

Recimo za pocetak me zanima da li moj sadasnji ruter gubi funkciju i mogu da ga spakujem i umesto njega stavim taj TP Link ili na povezan ruter dodajem TP Link posto je ovaj vec konfigurisan ?
DBrave je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2010, 1:32   #7
pharaon.92.bc
Starosedelac
 
Član od: 9.1.2008.
Poruke: 2.398
Zahvalnice: 395
Zahvaljeno 646 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku pharaon.92.bc
Određen forumom Re: pocetnicko pitanje oko wirelessa

Moras zadrzati telekomov ruter pa ces na neki od njegovih slobodnih LAN konektora povezati TP LINK. TP LINK ima 5 slobodnih LAN konekotra.Jedan ces iskoristiti za povezivanje TP LINK-a sa prvobitnim Telekomovim ruterom.A jedan od 4 preostala ces iskoristiti za zicno povezivanje sa 1. kompom.

I dobices uz novi ruter knjizicu u kojoj ti je sve dobro objasnjeno. Ali tu smo ako bude neki problem.
pharaon.92.bc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku pharaon.92.bc na korisnoj poruci:
DBrave (16.12.2010)
Stara 7.12.2010, 1:36   #8
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: pocetnicko pitanje oko wirelessa

Uzmi ono što ti je faraon naveo i nećeš pogrešiti....

Citat:
DBrave kaže: Pregled poruke
Recimo za pocetak me zanima da li moj sadasnji ruter gubi funkciju i mogu da ga spakujem i umesto njega stavim taj TP Link ili na povezan ruter dodajem TP Link posto je ovaj vec konfigurisan ?
Što se tvog pitanja tiče ako kupiš gore navedeni 340GD njega ne kačiš na mesto telekomovog. već ga povezuješ na jedan slovodan LAN port na telekomovom ruteru.

u principu nema tu neke filozofije što se povezivanja tiče.

Procedura bi bila:

  • Ugasiš telekomov ruter
  • povežeš iz lan priključka telekomovog rutera u wan priključak na 340gd
  • zatim pališ redom, telekomov ruter pa u razmaku od 1 minut pališ i 340gd. sačeekaš još jedan minut pa pališ redom kompove (koliko ih imaš)
Ovo radiš kako bi se uređaji lakše automatski izkonfigurisali i kako bi sve samo ondah proradilo.

Kada sve proradi uđeš u setovanja wireless rutera kako bi postavio wpa/pass key sekjuriti i to mu je odprilike ukratko cela procedura za setovanje uređaja.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
DBrave (16.12.2010)
Stara 7.12.2010, 2:42   #9
pharaon.92.bc
Starosedelac
 
Član od: 9.1.2008.
Poruke: 2.398
Zahvalnice: 395
Zahvaljeno 646 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku pharaon.92.bc
Određen forumom Re: pocetnicko pitanje oko wirelessa

Citat:
Freško kaže: Pregled poruke
  • zatim pališ redom, telekomov ruter pa u razmaku od 1 minut pališ i 340gd. sačeekaš još jedan minut pa pališ redom kompove (koliko ih imaš)
Ovaj redosled moras ispostovati.Ja ga prvi put nisam ispostovao i 2 dana sam se ubio k'o siroce trazeci gresku. Na kraju sam skontao da sam sve povezivao dok su uredjaji bili upaljeni.

I btw Freško kako najbolje da zastitim (zastitimo) mrezu?

Sta da izaberem od Security Type?
-WEP
-WPA/WPA2
-WPA-PSK/WPA2-PSK

Ja trenutno koristim WPA-PSK/WPA2-PSK,a Security Option mi je nastelovan na WPA2-PS.Encryption mi je na automatici.I koristim sifru od 8 karaktera.Da li je ovo dovoljno za zastitu i da li je ovo najbolji od ponudjenih nacina?
pharaon.92.bc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku pharaon.92.bc na korisnoj poruci:
DBrave (16.12.2010)
Stara 7.12.2010, 10:51   #10
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: pocetnicko pitanje oko wirelessa

Citat:
Pharaon.92.bc kaže: Pregled poruke
I btw Freško kako najbolje da zastitim (zastitimo) mrezu?

Sta da izaberem od Security Type?
-WEP
-WPA/WPA2
-WPA-PSK/WPA2-PSK

Ja trenutno koristim WPA-PSK/WPA2-PSK,a Security Option mi je nastelovan na WPA2-PS.Encryption mi je na automatici.I koristim sifru od 8 karaktera.Da li je ovo dovoljno za zastitu i da li je ovo najbolji od ponudjenih nacina?
WPA-PSK/WPA2-PSK

Najbolje, stim što imaj u vidu da WPA2 protokol ne podržavaju starije kartice pa ako neko sa starijom karticom pokušava da se zakači na ruter u startu neće moći da se zakači bez obzira što zna šifru.

Gore navedena enkripcija je poprilično sigurna mada nije nesalomiva. Ali u većini slučajeva završi posao.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.12.2010, 20:24   #11
DBrave
Starosedelac
 
Član od: 7.5.2006.
Lokacija: Lion
Poruke: 1.881
Zahvalnice: 459
Zahvaljeno 495 puta na 344 poruka
Određen forumom Re: pocetnicko pitanje oko wirelessa

danas sam kupio i ruter i karticu, sve kako ste mi preporucili.
Jedina razlika je sto model nije WR340GD vec WR340G, tj. nema izmenljivu antenu, ostalo je identicno.

I naravno kao po pravilu javio se maler.
Povezao sam sve kao sto se napisali. Nemam nikakve dugmice za paljenje ni na modemu ni na ruteru, pa sam to vase "paljenje" shvatio kao guranje adaptera u steker
Isao sam redosledom: modem, posle 2min ruter, posle 2min komp. Drugi komp u koji treba da ubacim karticu nisam ni palio, to cu lako na kraju.
Ubacio sam cd, pitao me da li cu :
staticku, dinamicku ili PPPoE, i izabrao sam ovo zadnje (trabalo bi da nisam pogresio). Uneo sam username i sifru od telekoma i nemam konekciju.
Ne mogu da odem ni na google. jbg.
Kada iskljucim ruter i vratim kabl u modem imam normalno net, kao i ranije.

Probao sam da odem na sajt tp linka i da skinem najnoviji firmware za WR340G ali ne mogu da odem na sajt, ne otvara se.

Probao sam predloge sa uputstva (ako dodje do problema):
-da kloniram MAC adresu
-da promenim sa 192.168.1.1 na 192.168.2.1 da bih izbegao konflikt sa modemom.

ima li neko ideju sta jos da probam ?
DBrave je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.12.2010, 16:41   #12
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Početničko pitanje oko wirelessa

Prijatelju, kakav CD kakvi bakrači? Trebao si samo da uradiš ono što smo ti rekli i nikakav cd i nikakva podešavanja. Sve je moralo odma da proradi iz prve samo si trebao da stavisšenkripciju i tolko....

Daklem uradi sledeće:

  • pogasi ponovo sve.
  • zatim upali ruter 340g i sačekaj da izbutuje tih par minuta
  • uzmi zatim čačkalicu ili hemisku ili nešto drugo oštro i gurni u rupicu sa zadnje strane na kojoj piše reset i drži pritisnuto barem 30 sekundi.
  • kada pustiš reset na ruteru sačekaj opet par minuta da ruter izbutuje.
  • Zatim ugasi ruter iz struje.
  • Ponovi proces koji smo ti gore spomenuli....
  • pali modem pa 2 minuta čekaj pa pali ruter pa čekaj 2 minuta pa pali kompove.
Nakon te procedure mora sve samo da proradi bez ikakvih podešavanja.

Kada vidiš da je sve ok podesi enkripciju na vajerlesu i to ti je to... Po sistemu "narani svinje i nediraj ništa!" Znači nikakvi cedeji niti "drajveri" za ruter na to zaboravi.....
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
DBrave (16.12.2010)
Stara 14.12.2010, 21:29   #13
DBrave
Starosedelac
 
Član od: 7.5.2006.
Lokacija: Lion
Poruke: 1.881
Zahvalnice: 459
Zahvaljeno 495 puta na 344 poruka
Određen forumom Re: Početničko pitanje oko wirelessa

hvala ali uspeo sam juce da namestim.

Probao sam i tako i opet nije htelo. Resetovao sam ruter i probao bez cd-a i opet isto.
Na kraju sam ugasio KIS, promenio 192.168.1.1 u 192.168.2.1 i nekako je proradio.
Sada sljaka sve fino, probao sam i wireless preko telefona i dobar je protok.
Previse za*****cije za moj ukus, ali nadam se da se problemi vise nece javljati.

Sada me zanima da li postoji proogram kojim cu da nadgledam saobracaj (brzinu protoka, koliko je poslato a koliko preuzeto...) na svim uredjajima koji su povezani: glavni komp, drugi, mobilni ili laptop. Takodje bi sluzio i da vidim da li mi se neko nakacio na wireless
DBrave je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.12.2010, 19:36   #14
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Početničko pitanje oko wirelessa

Citat:
DBrave kaže: Pregled poruke
Sada me zanima da li postoji proogram kojim cu da nadgledam saobracaj (brzinu protoka, koliko je poslato a koliko preuzeto...) na svim uredjajima koji su povezani: glavni komp, drugi, mobilni ili laptop. Takodje bi sluzio i da vidim da li mi se neko nakacio na wireless
Ne ne postoji softver u smislu programa. To što ti hoćeš bi podrazumevalo da ti taj ruter koji si kupio nije potreban. Već je u tom slučaju potrebna posebna mašina od koje bi se napravio server u koju bi išle najmanje dve LAN Kartice + barem jedna Wireless Kartica sa Atheros čipsetom. I povrh svega i neki RuterOS koji bi služio za menadžment svega toga.

Trebao si odmah da kažeš da želiš nadgledanu/upravljivu mrežu. U tom slučaju bi ova tema išla u malko drugačijem pravcu, ali se bojim da je za tako nešto trenutno prekasno. Osim ako ne rešiš suprotno.

U tom slučaju, spremi:

  • 1x starija mašina (PIII/PIV, sa barem 256MB Rama i HDD-om bar 512MB, i bar 3 PCI Slota)
  • 2x Najobičnije 10/100Mbs Mrežne Kartice
  • 1x Wireless karta sa Atheros čipsetom, preporuka TP-Link 551G)
  • MikroTik 2.9.27
  • Živci za podešavanje.....
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
DBrave (16.12.2010)
Stara 16.12.2010, 16:37   #15
DBrave
Starosedelac
 
Član od: 7.5.2006.
Lokacija: Lion
Poruke: 1.881
Zahvalnice: 459
Zahvaljeno 495 puta na 344 poruka
Određen forumom Re: Početničko pitanje oko wirelessa

ma pitao sam onako, ako je moguce softverom onda bih probao, ovako nista, nema ni veze.

Zahvaljujem se svima na pomoci, wireless za sada funkcionise odlicno, i ovako jeftina oprema (2k za ruter + 1,3k za karticu) je sasvim dovoljna.
Torrenti pice na maxu (420kbps), jedino jos nisam probao nesto preko bneta da vidim kakav ce mi biti ping recimo u starcraftu ili doti.
Ako neko pravi mrezu u stanu/kuci moja preporuka za ovu kombinaciju. Za umrezavanje vise stanova u zgradi verovatno bi trebalo namontirati jace antene na ruter i kartice.

hvala jos jednom
DBrave je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Teoretsko pitanje - konfa do 100 evra :) Eni Šta da kupim? 50 7.12.2012 14:47
Prosto pitanje, barem se nadam, validacija forme nepoverljiv Serverske aplikacije i baze podataka 2 26.9.2010 16:14
Stručno pitanje vezano za monitor FiresnakE Kvarovi 11 10.5.2010 10:10
Pitanje u vezi telekom ADSL-a i lokalne mreze NinoJovic Komunikacioni uređaji i umrežavanje 1 28.4.2010 12:38
Pitanje za rubriku I/O PORT nesto nece herrnikolic O SK-u uopšte 5 14.12.2009 22:14


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:05.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com