Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 13.4.2006, 8:10   #1
Suicide samurai
Član
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 217
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Suicide samurai Slanje poruke preko Yahooa korisniku Suicide samurai
Određen forumom sat zuri? how can that be?!?!

imam jedan bizaran problem - zuri mi sat na racunaru!

ne znam kako je ovo moguce, ali desava mi se da povremeno sat ubrza i nadje se po 10min i vise ispred regularnog vremena I onda se tek tako iznenada, vrati na regularno vreme (kao da sa interneta skine tacno vreme, posto sam stalno online)

to sam primetio i pre u jednoj igrici - tj. igramo Colin McRae 2 u mrezi i kola brze idu (a da ne kazem tek kako ubrzavaju ) iako uzimamo isti model i sto je jos gore - vreme za svaki minut protece po par sekundi brze.

slicnu pojavu sam primetio i u Trackmania Nations - ponekad radi ubrzano, i to se bas primecuje - jednostavno ne moze da se vozi a da se ne zakuca na nekom glupom mestu, gde bi inace lagano prosao

ako nekome znaci, win je frisko instaliran (XP+SP2 i redovan update NOD32), a ja sumnjam na plocu, posto sam je uzeo od druga (tj simptomi CMR2 izrazavali su se kod njega, a ubrzanog vremena i TM nations kod mene)

zna neko kako da resim ovaj problem - inace kompjuter nije overklokovan trenutno (tj cak radi kao 1500+ umesto 1700+), a ja nisam ni na kakvim drogama

EDIT: koji je sat u stanju da ovoliko zuri - namestio sam ga u 7:58 jutros cisto reda radi, sada je po racunaru 8:29, po mom vernom telefonu po kom sam ga i namestao je 8:24 - samo pet minuta na 30min!?!?

Poslednja ispravka: Suicide samurai (13.4.2006 u 8:24)
Suicide samurai je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.4.2006, 8:16   #2
Hard2geT
Član
 
Član od: 14.2.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 268
Zahvalnice: 62
Zahvaljeno 25 puta na 16 poruka
Određen forumom Re: sat zuri? how can that be?!?!

Zameni bateriju na ploči (CR2032) i sve će biti uredu!
Hard2geT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.4.2006, 15:27   #3
RED CROSS
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 68
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: sat zuri? how can that be?!?!

Definitivno baterija!!! Imao sam isti problem pre par godina!!!
RED CROSS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.4.2006, 19:06   #4
Steven
Novi član
 
Član od: 19.4.2006.
Poruke: 6
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: sat zuri? how can that be?!?!

Baterija jedino mi to pada na pamet.
Steven je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.4.2006, 22:35   #5
B@NE
Starosedelac
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Velika Greda, Vojvodina
Poruke: 1.918
Zahvalnice: 156
Zahvaljeno 137 puta na 100 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku B@NE Slanje poruke preko Yahooa korisniku B@NE
Određen forumom Re: sat zuri? how can that be?!?!

zanima me da li si problem resio menjanjem baterije,ako si je menjao!
B@NE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.4.2006, 23:01   #6
piskoonline
Član
 
Član od: 10.2.2006.
Lokacija: Gornji Milanovac
Poruke: 148
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: sat zuri? how can that be?!?!

Znanje - imanje.... za poljoprivredu.
Elektronski iliti digitalni časovnici funkcionišu kao operacija deljenja i množenja (recimo, frekvencije iz kristal oscilatora ili čak frekvencije mrežnog napona od 50Hz). Baterija ima ulogu da sve to funkcioniše kada je računar isključen sa mreže 220V (fizički onemogućen pristup napona - iščupan kabl ili isključen na prekidaču napajanja)... iz toga opet proizilazi da baterija može da prouzrokuje kašnjenje ili resetovanje - u slučajevima kada oslabi ili crkne. O žurbi zarad baterije - nema ni govora, jednostavno hemija ne dozvoljava da baterija odjednom poludi i isporučuje umesto 3,3V ili 1,5 nisam ni sam siguran koji je standard za MB računara) nešto više od toga, samo je moguće da isporučuje manje - pogotovo na niskim temperaturama. Odakle onda žurba? Pa, od EPS-a. Osim što u većini slučajeva zakida na voltaži na osnovu svojih monopolskih ugovora i položaja, dešava se i suprotno "overvolting" i odstupanje u frekvenciji na više od 50Hz... i eto rezultata u netačnom funkcionisanju elektronskih satova. To što vreme s vremena na vreme bude korigovano, stvarno je posledica pristupa internetu jer u podrazumevanom stanju vreme sa MS ovih sajtova koriguje sam windows - na osnovu postavki o regionu i vremenskoj zoni.
piskoonline je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.4.2006, 23:20   #7
priest (of_the_moon)
Član
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: grad u oblacima
Poruke: 288
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: sat zuri? how can that be?!?!

Nešto mi ovde nije jasno...
Deluje mi nelogično da je problem baterija. Jesi li je zamenio i da li radi sad dobro?
Da li si sa prethodnom pločom imao ovakvih problema?
Zašto si uzimao ploču od ortaka ako si znao da on ima probleme?
Kako si spustio frekv. CPU-a? Preko BIOs-a, nekog programa, džampera na ploči, ili si samo uboo tvoj procesor u ortakovu poloču i nisi ništa dirao?
Zašto 1700 držiš na 1500?
priest (of_the_moon) je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.4.2006, 23:45   #8
priest (of_the_moon)
Član
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: grad u oblacima
Poruke: 288
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: sat zuri? how can that be?!?!

Citat:
piskoonline kaže:
Znanje - imanje.... za poljoprivredu.
Elektronski iliti digitalni časovnici funkcionišu kao operacija deljenja i množenja (recimo, frekvencije iz kristal oscilatora ili čak frekvencije mrežnog napona od 50Hz). Baterija ima ulogu da sve to funkcioniše kada je računar isključen sa mreže 220V (fizički onemogućen pristup napona - iščupan kabl ili isključen na prekidaču napajanja)... iz toga opet proizilazi da baterija može da prouzrokuje kašnjenje ili resetovanje - u slučajevima kada oslabi ili crkne. O žurbi zarad baterije - nema ni govora, jednostavno hemija ne dozvoljava da baterija odjednom poludi i isporučuje umesto 3,3V ili 1,5 nisam ni sam siguran koji je standard za MB računara) nešto više od toga, samo je moguće da isporučuje manje - pogotovo na niskim temperaturama. Odakle onda žurba? Pa, od EPS-a. Osim što u većini slučajeva zakida na voltaži na osnovu svojih monopolskih ugovora i položaja, dešava se i suprotno "overvolting" i odstupanje u frekvenciji na više od 50Hz... i eto rezultata u netačnom funkcionisanju elektronskih satova. To što vreme s vremena na vreme bude korigovano, stvarno je posledica pristupa internetu jer u podrazumevanom stanju vreme sa MS ovih sajtova koriguje sam windows - na osnovu postavki o regionu i vremenskoj zoni.
WTF?
Oš da kažeš da kompjuteri rade tačno samo ako dobijaju struju od 50Hz (bez i trunke odstupanja)? Da li onda i ostali digitalni satovi kod Suicide samurai-a u kući koji se napajaju iz mreže treba da žure 12 sekundi po minutu?
Nisam električar ali... nijedna osetljiva elektronska komponenta se ne napaja direktno iz mreže, već iz kondenzatora, i zbog toga uređaji mogu da podnose minimale oscilacije u frekvanciji napajanja.
Mislim da je ovo ipak posao za "kompjuteraše".

Poslednja ispravka: priest (of_the_moon) (20.4.2006 u 10:46) Razlog: Dodavanje smajlija i navodnika
priest (of_the_moon) je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.4.2006, 22:25   #9
Suicide samurai
Član
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 217
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Suicide samurai Slanje poruke preko Yahooa korisniku Suicide samurai
Određen forumom Re: sat zuri? how can that be?!?!

problem nije resen, ali ne zavisi od baterije 100% (posto bi se onda izmedju ostalog, gubili i podaci iz BIOSa), posto se ispoljava dok komp radi. inace primetio sam da se to uglavnom javlja ujutro (nezavisno od tog da li je radio celu noc ili ne), ali da se vreme u toku dana koriguje.

@priest (of_the_moon): procesor je otkljucan, smanjen je mnozilac sa 11x za 10x u BIOSu, tako da nemoj da te cudi sto se zove 1500+, jednostavno me je mrzelo dacackam i povecavam na 11x, a sad je ionako mrtav ladan ispod TT12-ice, a i koliko njih znas da imaju 1500+

@piskoonline: zao mi je, ali tesko da mogu okriviti EPS za ovo - dok je ploca bila kod druga imala je drugo napajanje (sada LC power 550W), a i nije bas bila kod mene kuci, vec mi je on komsija na nekih 5min setnje, a i to se desavalo jos proslog leta, a ja ovaj problemcic imam tek oko mesec dana mozda (od kako sam ga primetio, mozda traje i duze)
Suicide samurai je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.4.2006, 2:07   #10
mitrovskiigi
Član
 
Član od: 3.1.2006.
Poruke: 294
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: sat zuri? how can that be?!?!

Citat:
piskoonline kaže:
Znanje - imanje.... za poljoprivredu.
Elektronski iliti digitalni časovnici funkcionišu kao operacija deljenja i množenja (recimo, frekvencije iz kristal oscilatora ili čak frekvencije mrežnog napona od 50Hz). Baterija ima ulogu da sve to funkcioniše kada je računar isključen sa mreže 220V (fizički onemogućen pristup napona - iščupan kabl ili isključen na prekidaču napajanja)... iz toga opet proizilazi da baterija može da prouzrokuje kašnjenje ili resetovanje - u slučajevima kada oslabi ili crkne. O žurbi zarad baterije - nema ni govora, jednostavno hemija ne dozvoljava da baterija odjednom poludi i isporučuje umesto 3,3V ili 1,5 nisam ni sam siguran koji je standard za MB računara) nešto više od toga, samo je moguće da isporučuje manje - pogotovo na niskim temperaturama. Odakle onda žurba? Pa, od EPS-a. Osim što u većini slučajeva zakida na voltaži na osnovu svojih monopolskih ugovora i položaja, dešava se i suprotno "overvolting" i odstupanje u frekvenciji na više od 50Hz... i eto rezultata u netačnom funkcionisanju elektronskih satova. To što vreme s vremena na vreme bude korigovano, stvarno je posledica pristupa internetu jer u podrazumevanom stanju vreme sa MS ovih sajtova koriguje sam windows - na osnovu postavki o regionu i vremenskoj zoni.
Ovo za sinhronizaciju casovnika sa frekvencijom mreze vazi samo za radio budilnike i nije toliko izrazeno. Uglavno rade kako treba i desi se da pozure npr. 5 minuta za 15 dana i to uglavnom leti kada je potrosnja struje mala.
Kod kvarcnih oscilatora je nemoguca zurba usled voltaze na kojoj rade jer je njihovo moguce odstupanje samo 1 u 100.000.000 sekundi u bilo kojim uslovima. Dovoljno je da ostatak elektronskog kola moze da istrpi opseg napona koji je koji je uopste moguc na tom delu maticne ploce koji napaja taj oscilator i tacnost je zagarantovana.

E sad jedno pitanje: Da li je zurenje konstantno tokom vremena ili ne?
mitrovskiigi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.4.2006, 9:43   #11
Suicide samurai
Član
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 217
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Suicide samurai Slanje poruke preko Yahooa korisniku Suicide samurai
Određen forumom Re: sat zuri? how can that be?!?!

pa nisam bas obracao paznju, ali sam primetio da se javlja samo ujutru, e a da li to odjednom skoci za 5-10min ili samo ubrza sat (a kladio bih se na ovo drugo), to jos nisam video. inace vreme se u toku dana ispravi, verovatno zbog konekcije sa internetom.

ne znam gde da gledam dalje kako bih utvrdio sta to moze da bude??? jel bi pomoglo kad bih npr promenio verziju BIOS-a?
Suicide samurai je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.4.2006, 14:24   #12
priest (of_the_moon)
Član
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: grad u oblacima
Poruke: 288
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: sat zuri? how can that be?!?!

Citat:
Suicide samurai kaže:
ne znam gde da gledam dalje kako bih utvrdio sta to moze da bude??? jel bi pomoglo kad bih npr promenio verziju BIOS-a?
Probaj, ne može da škodi. Možda je trenutna verzija bagovita ili nije skroz kompatibilna sa tvojim CPU-om pa pravi probleme. Ali bolje to (flešovanje BIOSa) batali ako nikada ranije nisi radio. Da ne napraviš još veću štetu.
U svakom slučaju, prvo bi mogao da uđeš u BIOS i da probaš sa "reset all to default" opcijom. Rešava mnoge gluposti koje nastaju "stručnim" čačkanjem.
I da, možda je glupo da pitam, ali čisto da proverim... Da li je ploča pod garancijom?
priest (of_the_moon) je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.4.2006, 20:30   #13
Alexandar
Član
 
Član od: 5.1.2006.
Lokacija: Sabac
Poruke: 134
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Question Re: sat zuri? how can that be?!?!

Citat:
piskoonline kaže:
Znanje - imanje.... za poljoprivredu.
Elektronski iliti digitalni časovnici funkcionišu kao operacija deljenja i množenja (recimo, frekvencije iz kristal oscilatora ili čak frekvencije mrežnog napona od 50Hz). Baterija ima ulogu da sve to funkcioniše kada je računar isključen sa mreže 220V (fizički onemogućen pristup napona - iščupan kabl ili isključen na prekidaču napajanja)... iz toga opet proizilazi da baterija može da prouzrokuje kašnjenje ili resetovanje - u slučajevima kada oslabi ili crkne. O žurbi zarad baterije - nema ni govora, jednostavno hemija ne dozvoljava da baterija odjednom poludi i isporučuje umesto 3,3V ili 1,5 nisam ni sam siguran koji je standard za MB računara) nešto više od toga, samo je moguće da isporučuje manje - pogotovo na niskim temperaturama. Odakle onda žurba? Pa, od EPS-a. Osim što u većini slučajeva zakida na voltaži na osnovu svojih monopolskih ugovora i položaja, dešava se i suprotno "overvolting" i odstupanje u frekvenciji na više od 50Hz... i eto rezultata u netačnom funkcionisanju elektronskih satova. To što vreme s vremena na vreme bude korigovano, stvarno je posledica pristupa internetu jer u podrazumevanom stanju vreme sa MS ovih sajtova koriguje sam windows - na osnovu postavki o regionu i vremenskoj zoni.
ajd sad reci meni kako se desava da moj komp radi pri sledecim parametrima
200V 47Hz - izmereno samo dva puta za ovi mojih godina zivota za koje sam svestan
194V 44Hz
191V 41Hz
180V 42Hz
160V 41Hz

svi ovi naponi i frekvencije izmereni su od strane instituta za zastitu na radu sa tri razlicita instrumenta jer su mislili da su prethodni instrumenti ne ispravni
ovi podaci su identicni i kod prvog komsije. mereno je pet dana i dobijeni rezultati su proseci od tri merenja dnevno
a nase kuce se inace nalaze na granicama dva sekundara tj poslednje su kuce koje su vezane na trafo, ja na jedan on na drugi
cudno ali istinito
i da, sve ovo pricam jer ja nemam nikakvih problema sa kasnjenjem ili brzanjem sata
Alexandar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.4.2006, 20:33   #14
Alexandar
Član
 
Član od: 5.1.2006.
Lokacija: Sabac
Poruke: 134
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: sat zuri? how can that be?!?!

Citat:
priest (of_the_moon) kaže:
WTF?
Oš da kažeš da kompjuteri rade tačno samo ako dobijaju struju od 50Hz (bez i trunke odstupanja)? Da li onda i ostali digitalni satovi kod Suicide samurai-a u kući koji se napajaju iz mreže treba da žure 12 sekundi po minutu?
Nisam električar ali... nijedna osetljiva elektronska komponenta se ne napaja direktno iz mreže, već iz kondenzatora, i zbog toga uređaji mogu da podnose minimale oscilacije u frekvanciji napajanja.
Mislim da je ovo ipak posao za "kompjuteraše".
e ovo je tacno, svi kristali i piezoelektricni materijali moraju se napajati posle kondezatora
Alexandar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.4.2006, 20:49   #15
MG-RAY
Starosedelac
 
Član od: 15.2.2006.
Lokacija: Midlands
Poruke: 1.523
Zahvalnice: 277
Zahvaljeno 307 puta na 207 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku MG-RAY
Smile Re: sat zuri? how can that be?!?!

samo drzi to tvoje cudo od PC-a dalje od Ariane X i PMS-a i sve ce biti u redu...

OK, da li ti je ikada palo na pamet da je sam CMOS neispravan???
MG-RAY je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 3:35.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com