Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente

Osnovne komponente Procesori, ploče, memorije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 21.2.2007, 13:55   #1
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.012
Zahvalnice: 1.799
Zahvaljeno 958 puta na 582 poruka
Određen forumom Memorija: banke & uparivanje!? (pomoc!)

Konkretno:
- Imam 4 slota za memoriju i od toga su popunjena 2- oba sa po 512 MB DDR (3200/400). Samo, jedna od njih ima 2 banke (tj cipove na sebi sa obe strane) a druga samo jednu banku... Da li to znaci da mogu da kupim jos samo jednu memoriju sa jednom bankom (tako da ih bude 4)?!
- I da li ce, posto imam 2x512 MB DDR, smetati ako dodam jos JEDNU memoriju od 1GB?! Cuo sam da memorija ume cudno da se ponasa ako nije dobro uparena... Ali mi se isto cini da je to nekada bio problem, a da sada moze bezzbriznije da se kombinuje.
(Asus A8V-E SE, Athlon 64 3200+ @2.6, Asus GeForce 7300GT 256 MB DDR2, 2x512 Kingmax 3200/400)
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.2.2007, 3:54   #2
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.012
Zahvalnice: 1.799
Zahvaljeno 958 puta na 582 poruka
Određen forumom Re: Memorija: banke & uparivanje!? (pomoc!)

Ako me ne razumete- objasnicu jos jednom (vidim da niko ne odgovara vec nekoliko dana). Koliko sam ja razumeo svaka memorija ima red onih malih cipova na sebi sa jedne strane (tj. tzv. jednu banku), ili sa obe strane (tj. dve banke). E sad- koliko sam ja razumeo, ja ukupno mogu da imam 4 banke u ploci! Sto znaci da posto ja imam jednu memoriju sa 2 banke (cipove sa obe strane memorije) i jednu sa jednom bankom- ostaje mi mogucnost da dodam jos samo jednu memoriju sa jednom bankom.... Ali ove koje vec imam su od 512 MB...
Da li ce nesto smetati ako ta treca koju bih uzeo- bude od 1GB?!
Dakle- da li stvarno smem imati najvise 4 banke (tj. reda cipova na memorijama) u ploci, i da li smeta da u komp pored 2x512 rama stavim jos JEDNU memoriju od 1GB?
Naravno- bile bi to memorije istih karakteristika (tj sve bi bile 3200/400).
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.2.2007, 3:59   #3
Garson
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.2.2006.
Lokacija: Across The Sky
Poruke: 6.252
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 544 puta na 343 poruka
Određen forumom Re: Memorija: banke & uparivanje!? (pomoc!)

Smesh imati vishe od 4 banke, ali na s754 platformi je za DDR400 rezim dozvoljeno najvishe 4 banke, u slucaju veceg broja memorija ce raditi u DDR333.
Smesh da stavish memoriju od 1GB a ona ce biti dvostrana jer moduli od 1GB sa jednom bankom ne postoje.
Garson je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.2.2007, 4:35   #4
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.012
Zahvalnice: 1.799
Zahvaljeno 958 puta na 582 poruka
Određen forumom Re: Memorija: banke & uparivanje!? (pomoc!)

Imam socket 939! Znaci, samo uzmem memoriju od 1GB sa istim karakteristikama kao i moje 2 od 512 (3200/400), i sve ce biti u najboljem redu? (iako to izadje 5 banki?)
Isto vazi i ako se odlucim da uzmem jos jednu ili dve od 512MB?
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.2.2007, 4:42   #5
Garson
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.2.2006.
Lokacija: Across The Sky
Poruke: 6.252
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 544 puta na 343 poruka
Određen forumom Re: Memorija: banke & uparivanje!? (pomoc!)

Citat:
polarnimeda kaže: Pregled poruke
Imam socket 939! Znaci, samo uzmem memoriju od 1GB sa istim karakteristikama kao i moje 2 od 512 (3200/400), i sve ce biti u najboljem redu? (iako to izadje 5 banki?)
Isto vazi i ako se odlucim da uzmem jos jednu ili dve od 512MB?
Nece biti problema, ali mislim da sa 3 modula nema nishta od dual channela, mada je to nebitno.
Garson je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.2.2007, 5:00   #6
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: Memorija: banke & uparivanje!? (pomoc!)

Trebalo bi da u manual-u od ploce imas podrzane kombinacije memorijskih modula. Ili na Asus-ovom sajtu (Garson, nije da ti ne verujem... )
glitch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.2.2007, 5:12   #7
Garson
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.2.2006.
Lokacija: Across The Sky
Poruke: 6.252
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 544 puta na 343 poruka
Određen forumom Re: Memorija: banke & uparivanje!? (pomoc!)

Citat:
glitch kaže: Pregled poruke
Trebalo bi da u manual-u od ploce imas podrzane kombinacije memorijskih modula. Ili na Asus-ovom sajtu (Garson, nije da ti ne verujem... )
Na shta mislish? 3 modula ce raditi u svakom slucaju sem u slucaju nekompatibilnosti izmedju samih modula.
Garson je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.2.2007, 5:19   #8
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: Memorija: banke & uparivanje!? (pomoc!)

Citat:
Garson kaže: Pregled poruke
Na shta mislish? 3 modula ce raditi u svakom slucaju sem u slucaju nekompatibilnosti izmedju samih modula.
Velicine memorijskih modula (kapacitet memorije)... Na kraju knjizice treba da imaju podrzane kombinacije. Laku noc
glitch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.2.2007, 6:35   #9
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.012
Zahvalnice: 1.799
Zahvaljeno 958 puta na 582 poruka
Određen forumom Re: Memorija: banke & uparivanje!? (pomoc!)

Pogledao sam uputstvo... Ne pominju se ogranicenja o kojima sam ja pricao- pise da mogu da guram i do 4GB DDR...

Koliko sam shvatio, mogu da imam dual-channel samo sa 2 ili 4 memorije! Znaci da je bolje da uzmem jos 2x512 nego jednu od 1024?

E sad- postoji u uputstvu lista memorijskih modula, i svaki od njih ima nesto ili sve (A, B i/ili C koje cu dole prepisati) od DIMM SUPPORT... Ovako:

A) supports one module inserted into either slot, in a single channel memory configuration
B) supports on pair of modules inserted into either the yellow slots or the black slots as one pair of dual-channel memory configuration
C) support for 4 modules inserted into the yellow and black slots as two pairs of dual-channel memory configuration!

Da li mi se cini ili ce, ako zelim da imam 4x512DDR, SVE memorije morati da imaju ovo C!? I kako da znam sta od ovoga imaju memorije koje su mi vec u kompu- ako oko ovoga uopste treba da se opterecujem?

Hvala puno na vec napisanim odgovorima. Ne volim da pitam nista u radnji jer oni imaju interes da prodaju robu... Ponekada zaboravljajuci da ako te zayebu, vise neces doci kod njih....
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.2.2007, 7:24   #10
Maverick78
Veteran
 
Član od: 9.7.2006.
Lokacija: The Crystal Ship
Poruke: 584
Zahvalnice: 130
Zahvaljeno 101 puta na 73 poruka
Određen forumom Re: Memorija: banke & uparivanje!? (pomoc!)

Jednostavno,sve ti je tu napisano. Kod tebe je situacija trenutno ona pod stavkom B,znaci memorije su u dual channelu. Eh sad,ako ubacis jos 2x512 to ce onda biti ono pod C,bice popunjena sva 4 slota i memorija ce raditi opet u dual channelu,samo sto ces imati 2GB rama Pod A je ako npr. imas samo jedan modul,onda on radi u single channel-u,ali to trenutno nije kod tebe slucaj. Znaci mislim da je bolje da ubacis jos 2x512 i da imas 2gb memorije u dual channelu,jer pod C upravo to kaze:C) support for 4 modules inserted into the yellow and black slots as two pairs of dual-channel memory configuration!(znaci: ploca podrzava (support) do 4 modula postavljena u zute i crne slotove kao dva para dual channel memorije) Ili eventualno bi isla i ova kombinacija,ali to bi ti bilo cimanje sada,da prodas ta dva modula,pa da kupis 2x1gb,i tada bi ta dva modula isto bila u dual channelu.
Maverick78 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.2.2007, 17:07   #11
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.012
Zahvalnice: 1.799
Zahvaljeno 958 puta na 582 poruka
Određen forumom Re: Memorija: banke & uparivanje!? (pomoc!)

Citat:
Maverick78 kaže: Pregled poruke
Jednostavno,sve ti je tu napisano. Kod tebe je situacija trenutno ona pod stavkom B,znaci memorije su u dual channelu. Eh sad,ako ubacis jos 2x512 to ce onda biti ono pod C,bice popunjena sva 4 slota i memorija ce raditi opet u dual channelu,samo sto ces imati 2GB rama Pod A je ako npr. imas samo jedan modul,onda on radi u single channel-u,ali to trenutno nije kod tebe slucaj. Znaci mislim da je bolje da ubacis jos 2x512 i da imas 2gb memorije u dual channelu,jer pod C upravo to kaze:C) support for 4 modules inserted into the yellow and black slots as two pairs of dual-channel memory configuration!(znaci: ploca podrzava (support) do 4 modula postavljena u zute i crne slotove kao dva para dual channel memorije) Ili eventualno bi isla i ova kombinacija,ali to bi ti bilo cimanje sada,da prodas ta dva modula,pa da kupis 2x1gb,i tada bi ta dva modula isto bila u dual channelu.
ja koliko sam razumeo- ovo A, B i C su u stvari opisi karakteristika POJEDINACNE MEMORIJE! (npr ta i ta (konkretna) kingston memorija podrzava A i C; neka druga memorija samo A, neka treca i A i B i C itd...))! Znaci da ako sve cetiri moje (konkretne) memorije nisu one koje podrzavaju C, ne mogu da ih uparim kao 4x512!?
Ili jednostavno SVAKA memorija od 512 DDR i 3200/400 od istog proizvodjaca, moze da mi u slucaju 4x512 pravi dual channel?
I ako uzmem prvo jos 512, jel ce i onda sve biti ok (imacu 3x512)..?
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.2.2007, 20:25   #12
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: Memorija: banke & uparivanje!? (pomoc!)

Citat:
polarnimeda kaže: Pregled poruke
ja koliko sam razumeo- ovo A, B i C su u stvari opisi karakteristika POJEDINACNE MEMORIJE! (npr ta i ta (konkretna) kingston memorija podrzava A i C; neka druga memorija samo A, neka treca i A i B i C itd...))! Znaci da ako sve cetiri moje (konkretne) memorije nisu one koje podrzavaju C, ne mogu da ih uparim kao 4x512!?
Ili jednostavno SVAKA memorija od 512 DDR i 3200/400 od istog proizvodjaca, moze da mi u slucaju 4x512 pravi dual channel?
I ako uzmem prvo jos 512, jel ce i onda sve biti ok (imacu 3x512)..?
Ne, ne: A,B i C su moguce (podrzane) kombinacije koje mozes da napravis "ubadajuci" memoriju po slotovima. Slotovi iste boje pripadaju jednom kanalu (logicno, za dual moras da popunis slotove razlicite boje). Prati uputstvo, da slucajno ne kupis kombinaciju modula koja ti nece raditi... Na kraju krajeva, izaberi jednu ozbiljnu firmu i neka ti oni uglave (nece te zavrnuti, a ako bilo sta zafali, znas u koga da gledas).
glitch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.2.2007, 20:57   #13
Maverick78
Veteran
 
Član od: 9.7.2006.
Lokacija: The Crystal Ship
Poruke: 584
Zahvalnice: 130
Zahvaljeno 101 puta na 73 poruka
Određen forumom Re: Memorija: banke & uparivanje!? (pomoc!)

Upravo tako glitch,to sam mu i ja gore objasnio. Znaci A,B i C su kombinacije kako memorija moze ici na ploci,kako je ubosti u koji slot da bi radile u dual channelu,a nisu opisane karakteristike memorijskih modula kako je on mislio. Znaci polarnimeda,mozes ti ubaciti recimo 2x512 drugog proizvodjaca,ali frekvencije i latencije bi trebale biti iste i tada je vrlo mala mogucnost da nece biti kompatibilne,cak minimalna. Meni drug ima 4x512,dva je imao Infineon modula i kasnije je ubacio jos 2x512 Kingmax-a,istih latencija i frekvencija i sve mu radi super,dual ch. i tako to.Naravno da bi bilo jos bolje da je nasao memoriju istog proizvodjaca,ali njemu i ovako sve radi OK. Znaci mozes ubaciti jos 2x512 i imaces dual channel,ali opet ti kazem da bi mozda najbolje rjesenje bilo da prodas ta dva i da ubacis 2x1GB,tada ce sigurno sve raditi super I da,mogu ti reci da su 2Gb memorije stvarno super,znam i sam jer sam ubacio toliko,bas se osjeti napredak u radu, i u Win-u i u igrama,sve to radi jos puno komotnije.
Maverick78 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.2.2007, 0:31   #14
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.012
Zahvalnice: 1.799
Zahvaljeno 958 puta na 582 poruka
Određen forumom Re: Memorija: banke & uparivanje!? (pomoc!)

Znaci, ako stavim 4x512 DDR tako da svaka memorija ima iste karakteristike (i jos bolje- da i proizvidjac bude isti)- sve ce raditi u najboljem redu?

Bilo mi je sumnjivo sto recimo u opisu karakteristika jedne, konkretne memorije, imam stiklirane A i B (ali ne i C), a kod neke druge je to drugacije (recimo samo A, ili i A i B i C)… Pa sam mislio da neke memorije (one kod kojih C nije stiklirano) ne mogu da koristim sa jos 3 memorije, kao 4x512 dual channel…

Inace, prodao bih ja rado ove dve od 512 i uzeo jednu od 1GB, ali ne znam kome bih to mogao da prodam. A i opet; u ovaj komp ne bi ni vredelo da nekada u buducnosti guram vise od 2Gb (jer bi me u svemu kocili procesor i graficka).
A osim toga, ako se odlucim za 4x512, ne bih morao da cekam da skupim 100e za jednu memoriju od 1GB, vec bih mogao da kupujem memoriju u dva navrata- odmah 512MB i nesto kasnije jos toliko Ali, kako upariti 3 memorije od 512 (dok ih ne “sakupim” 4)?

MNOGO HVALA NA SVIM ODGOVORIMA! Bas ste me obradovali... i ohrabrili

Poslednja ispravka: polarnimeda (26.2.2007 u 4:59)
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.2.2007, 5:02   #15
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.012
Zahvalnice: 1.799
Zahvaljeno 958 puta na 582 poruka
Određen forumom Re: Memorija: banke & uparivanje!? (pomoc!)

- Dakle, sve ce biti u redu ako memorije imaju iste karakteristike?!
- Koju varijantu preorucujete? 4x512MB ili 2x512MB+1GB
- Da li ce i kako raditi 3x512MB?
(sorry sto opet pitam, ali niko ne odgovara a ja cekam final judgement )
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.2.2007, 5:13   #16
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: Memorija: banke & uparivanje!? (pomoc!)

Citat:
polarnimeda kaže: Pregled poruke
- Dakle, sve ce biti u redu ako memorije imaju iste karakteristike?!
- Koju varijantu preorucujete? 4x512MB ili 2x512MB+1GB
- Da li ce i kako raditi 3x512MB?
(sorry sto opet pitam, ali niko ne odgovara a ja cekam final judgement )
Ako kupis memoriju kao tu sto vec imas, nece biti nikakvih problema. Moja bi ti preporuka bila 3x512 ili 4x512, zavisi koliko para imas. Ova preostala varijanta ima smisla ako ces kasnije kupovati dva gigabajta memorije na taj gigabajt koji imas, pa ces biti u manjku slotova (sto ne verujem da ce biti slucaj).
Jesi li video podrzane kombinacije? 3x i 4x treba da moze ali ipak proveri. Nemoj posle da bude "Djura me nagovorio"
glitch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.2.2007, 5:27   #17
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.012
Zahvalnice: 1.799
Zahvaljeno 958 puta na 582 poruka
Određen forumom Re: Memorija: banke & uparivanje!? (pomoc!)

Citat:
glitch kaže: Pregled poruke
Ako kupis memoriju kao tu sto vec imas, nece biti nikakvih problema. Moja bi ti preporuka bila 3x512 ili 4x512, zavisi koliko para imas. Ova preostala varijanta ima smisla ako ces kasnije kupovati dva gigabajta memorije na taj gigabajt koji imas, pa ces biti u manjku slotova (sto ne verujem da ce biti slucaj).
Jesi li video podrzane kombinacije? 3x i 4x treba da moze ali ipak proveri. Nemoj posle da bude "Djura me nagovorio"
Kakve sada kombinacije? pa valjda se podrazumeva da moze 4x cim imam 4 slota?!... pretpostavljam da nema sta da ne moze- oni u uputstvu i predlazu da sva 4 slota budu puna zbog dual channel moda..... Ali cela ona prica oko A, B i C me je bunila.... I sada se opet pitam da li ona ima veze.....
Razumeo sam da nema nikakve, i samo sam morao da jos jednom proverim da li nije bitno koja je memorija u slotovima, ako je ista
Nemoj mi reci da ipak jos nesto igra ulogu kada hocu da gurnem 4 iste memorije u 4 slota?!
a 3x... provericu... u krajnjoj liniji pitacu u radnji... ne mogu mnogo da me zayebu jer planiram da svakako na kraju uzmem i cetvrtu memoriju od 512... nekako mi 1,5Gb deluje osakaceno...
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.2.2007, 5:39   #18
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: Memorija: banke & uparivanje!? (pomoc!)

Ma radice ti te kombinacije, nemoj da brigas! Jedino nisam siguran da li ces sa 3x512 imati "dupli kanal" (mada nije mnogo ni bitan, realno)
glitch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.2.2007, 5:45   #19
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.012
Zahvalnice: 1.799
Zahvaljeno 958 puta na 582 poruka
Određen forumom Re: Memorija: banke & uparivanje!? (pomoc!)

Citat:
glitch kaže: Pregled poruke
Ma radice ti te kombinacije, nemoj da brigas! Jedino nisam siguran da li ces sa 3x512 imati "dupli kanal" (mada nije mnogo ni bitan, realno)
TOOO BREEEEE nocna 'tico (ovo mu doslo k'o chat)
Ne moze dual channel sa 3x512 inace, ali bolje je i 1.5Gb bez dual chanella nego 1Gb sa njim... I to samo dok ne uzmem i cetvrtu memoriju
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.3.2007, 1:33   #20
Maverick78
Veteran
 
Član od: 9.7.2006.
Lokacija: The Crystal Ship
Poruke: 584
Zahvalnice: 130
Zahvaljeno 101 puta na 73 poruka
Određen forumom Re: Memorija: banke & uparivanje!? (pomoc!)

polarni,jos uvjek dilema u vezi memare?
Ne boj se,ima to da radi super,ta kombinacija 4x512,vidi ono pod C i sve je tu kristalno jasno
Ok ce biti i to sa 3x512,ali neces imati dual-channel,ali i to je za privremeno dok ne kupis jos 512
Pozdrav i sretna kupovina
Maverick78 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Potrebna mi je pomoc SlobodanZizovic Šta da kupim? 1 19.2.2007 4:26
Pomoc oko izbora agp graficke Nenad Ignjatovic ŠDK - Grafika 6 14.11.2006 0:25
Nova konfiguracija Mean_Machine Šta da kupim? 59 17.9.2006 19:29
Treba mi pomoc oko konfiguracije polarnimeda Šta da kupim? 8 10.11.2005 19:00


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 9:26.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com