Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje > Pravljenje igara

Pravljenje igara Programski jezici, tehnike, alatke u službi pravljenja igara...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 6.8.2012, 4:46   #1
PeTkO
Banned
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iza tebe
Poruke: 2.242
Zahvalnice: 419
Zahvaljeno 298 puta na 192 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku PeTkO
Određen forumom Flash Game Development i velika zbrka u mojoj glavi

Dugo sam se premisljao da li da postavim ovu temu jer imam osecaj da cu biti istrolovan, ali nema veze

Imam u planu da neko vreme posvetim razvoju igara u Flash-u. E sad, tu imam jedan VELIKI problem. Planiram da razvijam igre iskljucivo za Facebook, sa kasnijim portovanjem na Android i iOS. Imam par ideja koje do sada nisu vidjene na FB-u i koje bi mozda mogao i da unovcim, ali i ako propadnu, nema veze, bice to jedno lepo iskustvo. O cemu se tu zapravo radi. Dosta sam googlao po netu, trazeci neke komentare kako se zapravo prave flash igre. I naisao sam na OGROMNU zbrku. Jedni preporucuju koriscenje Flash CS* IDE-a, drugi Flash Builder-a (sa ili bez kombinacije sa Flex-om) a da se Flash CS* koristi samo za animaciju, a treci FlashDevelop za cisto AS3 programiranje (+ Flash za animaciju). Probao sam sve tri metode, i ne mogu da se odlucim sta je dobro i za sta da se "specijalizujem". Sta ima potencijala za game development? U sustini, najveci problem mi je u samom pristupu; Flash Builder pored .as fajlova koristi i .mxml, koji Flash CS* nema, onda u Flash CS* ima dosta "grafickog" rada, dok u Flash Builder-u toga nema...Totalna zbrka u mojoj glavi. Jedino sto sam shvatio jeste da je AS3 neophodan, i on mi kao jezik uopste nije stran i nepoznat jer je klasican OOP jezik. Sintaksa k'o sintaksa, uci se brzo (naravno radom).

Sta da radim? Da li da se "bakcem" sa Flash CS*-om, ili da ucim Flash Builder (tj. flex) ili da se okrenem pure AS3 kodiranju?
PeTkO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.8.2012, 9:36   #2
Mercury
Član
 
Član od: 30.8.2009.
Lokacija: Budva - Zemun
Poruke: 134
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 169 puta na 63 poruka
Određen forumom Re: Flash Game Development i velika zbrka u mojoj glavi

Najbolje po meni je koriscenje Flash Develop-a. Poreed toga sto je besplatan, ima veoma dobre funkcije i precice, i veoma se lako radi u njemu.

Ako radis grafiku u Fleshu, iskompajliraj swc, tako da odatle mozes uzimati asete i koristi embedovanje asseta u nekoj staticnoj klasi, tako da ih mozes ucitati bilo kad i bilo gde.

To ti je moja preporuka.
Mercury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.8.2012, 9:42   #3
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.655
Zahvalnice: 2.257
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Flash Game Development i velika zbrka u mojoj glavi

Apsolutno ne poznajem Flash programiranje, ali bih samo primetio da valjda od Androida 4.1 neće biti podrške za Flash, a iOS nije nikada ni podržavao Flash.

U svakom slučaju, srećno
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.8.2012, 10:38   #4
Stevvan
Veteran
 
Član od: 17.12.2005.
Lokacija: Zarkovo, Beograd
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 97
Zahvaljeno 179 puta na 104 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Stevvan Slanje poruke preko Skypea korisniku Stevvan
Određen forumom Re: Flash Game Development i velika zbrka u mojoj glavi

Portovanje u sustini podrazumeva i promenu programskog jezika Sto se tice okruzenja slazem se sa Mercury-em, stim sto bi trebao da razmislis o tome da koristis skalarnu grafiku, bas zbog portovanja, tj skratice ti posao prevodjenja vektora u skalar mada je to "minimalno". Mozes da pogledas flixel, ako planiras da koristis neki gotov engine
Stevvan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Stevvan na korisnoj poruci:
ZoNi (6.8.2012)
Stara 6.8.2012, 15:19   #5
PeTkO
Banned
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iza tebe
Poruke: 2.242
Zahvalnice: 419
Zahvaljeno 298 puta na 192 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku PeTkO
Određen forumom Re: Flash Game Development i velika zbrka u mojoj glavi

@Zoni
Koliko ja znam, a mozda se i varam, i Android i iOS podrzavaju Flash, osim najnovije verzija sistema.

@Mercury
Ok, da kazemo da cu koristiti FD za dalji rad, interesuje me da li mozes da mi preporucis neki dobar tutorijal oko animacije/crtanja u Flash-u i za ovo ostalo sto si nabrojao?

@Stevvan
E da, gledao sam i engine, i uopste mi nije jasno kako da se odlucim koji je bolji. Flixel, Starling, FlashPunk, PushButton Engine...Koja je razlika izmedju njih?
PeTkO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.8.2012, 17:11   #6
GrimReaper
Starosedelac
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 1.259
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 154 puta na 115 poruka
Određen forumom Re: Flash Game Development i velika zbrka u mojoj glavi

A što prosto ne uzmeš neki engine u nekon normalnom programskom jeziku - Java za Android i C za iOS?
GrimReaper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.8.2012, 17:45   #7
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Flash Game Development i velika zbrka u mojoj glavi

Nema šta da razmišljaš - iz kompletne priče izostavi Flex jer ti neće mnogo pomoći ako ćeš da razvijaš samo igre a za razvoj će ti trebati i "Flash Professional" i "Flash Developer" (sada "Builder") jer svaki od ova dva programa služi da odradi jedan deo posla.

"Flash Professional" je neophodan za odrađivanje vizuelnog dela aplikacije (resursi, animacije itd.) i da svakom od tih resursa dodeliš identifikatore klase koje ćeš koristiti za pisanje AS3 koda u "Flash Developer"-u. Ono zbog čega je "Flash Developer" uopšte i ugledao svetlost dana je užasan editor u "Flash Professional-u" na koji su Flash developeri kukali godinama. Želja im je uslišena i Adobe je izbacio "Flash Developer" baš za koderski deo posla. Dobijaš mnogo bolju podršku za syntax highlighting, kontekstno dopunjavanje koda, code insight itd.

Jedino što još uvek ne funkcioniše baš toliko dobro u Builder-u je debugger ali i za to ima rešenje - DeMonster debugger. kad naučiš da ga koristiš debuggovanje u Flashu će ti biti pravo zadovoljstvo.

Dakle batali Flex i koncentriši se na kombinaciju Flash Professional + Flash Builder + DeMonster debugger. Action Script 3 se podrazumeva ali odmah da te upozorim da iako sintaksa na početku možda deluje poznato trebaće vremena da naučiš koju klasu treba gde i kako da koristiš (da znaš koje loadere gde koristiš, da se upoznaš sa specifičnostima svih klasa itd.) Najčešći problem kod prelaska na AS3 je skapirati kako su klase tačno povezane sa resursima (instanciranje u AS3) i manipulacija resursima u novom modelu Stage-a.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.8.2012, 18:19   #8
boshkodj
Veteran
 
Član od: 4.7.2008.
Lokacija: Somewhere along the line
Poruke: 505
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 34 puta na 29 poruka
Određen forumom Re: Flash Game Development i velika zbrka u mojoj glavi

Citat:
GrimReaper kaže: Pregled poruke
A što prosto ne uzmeš neki engine u nekon normalnom programskom jeziku - Java za Android i C za iOS?
Kako kvalifikuješ jezike u normalne, i u one koji to nisu?
boshkodj je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.8.2012, 18:52   #9
AleksandarCoder
Član
 
Član od: 2.8.2012.
Lokacija: BG
Poruke: 61
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 11 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Flash Game Development i velika zbrka u mojoj glavi

Adobe je razdvojio svoju platformu na 3 odvojene u zavisnosti šta se radi. Jezik je isti AS3, uz mininmalne razlike koje se uglavnom odnose na konfigurisanje i direktive.

Tako da je savršeno jednostavno praviti igre za iOS and Android, kao i sve druge platforme, koristeći Adobe AIR. Slično kao što Java ima svoj run-time, tako i AIR ima svoj koji se automatski instalira ukoliko nije već instaliran, prilikom startovanja igre.

Mene je PeTkO kontaktirao privatno i, kao što sam već objasnio, FlashDevelop je besplatan i u njemu možeš da radiš sve i Flash i Flex i AIR. Ja nikada nisam radio animacije koristeći Adobe CS IDE, već sam uvek radio programski. Sve što se može uraditi preko IDE, može i programski, jer je Adobe kreirao klase za sve. U principu dovoljan je reference manual sa spiskom svih klasa i metoda.
AleksandarCoder je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.8.2012, 19:04   #10
GrimReaper
Starosedelac
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 1.259
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 154 puta na 115 poruka
Određen forumom Re: Flash Game Development i velika zbrka u mojoj glavi

Citat:
boshkodj kaže: Pregled poruke
Kako kvalifikuješ jezike u normalne, i u one koji to nisu?
Oni koji ne služe za razvoj sadržaja koji više niko ne koristi, i oni koji služe za to.
GrimReaper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.8.2012, 19:15   #11
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Flash Game Development i velika zbrka u mojoj glavi

Flash Builder je ipak kompletnije rešenje od FlashDevelop-a jer recimo zbog platforme na koju se oslanja (Eclipse) omogućava veoma laku integraciju sa source control sistemima a to je izuzetno bitna stavka.

Što se tiče Flash Professional-a on je de facto standard za sve ozbiljnije Flash projekte jer se na njima često izbegava da se "dočaravanje" interfejsa radi programski kroz kod. Jedan od razloga je taj što default SDK Flasha ne može baš da se pohvali kvalitetnim klasama za animaciju (Tween itd.) pa je onda mnogo lakše samo koristiti Tween kao resurs napravljen u Flash Professional-u.

Citat:
GrimReaper kaže: Pregled poruke
Oni koji ne služe za razvoj sadržaja koji više niko ne koristi, i oni koji služe za to.
Da si ti živ i zdrav ali Flash se još uvek itekako koristi.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.8.2012, 19:21   #12
AleksandarCoder
Član
 
Član od: 2.8.2012.
Lokacija: BG
Poruke: 61
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 11 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Flash Game Development i velika zbrka u mojoj glavi

To uopšte nije tačno. FlashDevelop ima source-control support (svn, git, mercurial) i potpuno je besplatan.
AleksandarCoder je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.8.2012, 19:32   #13
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Flash Game Development i velika zbrka u mojoj glavi

Citat:
AleksandarCoder kaže: Pregled poruke
To uopšte nije tačno. FlashDevelop ima source-control support (svn, git, mercurial) i potpuno je besplatan.
To nije puna podrška za source control sisteme već čisto korišćenje eksternih binarnih alatki bez ikakve integracije u IDE - slično kao kad se koristi neka Explorer ekstenzija za pozivanje iz Shell menija programa (Tortoise programi to rade).

U Eclipse-u (Flash Builder) postoji puna integracija source control sistema sa IDE-om koja omogućava da se na licu mesta direktno u kodu vide napravljene izmene u radnoj kopiju u odnosu na recimo poslednji commit, da se rade upoređivanja i cross-referenciranja između revizija, da se sve operacije nad fajlovima rade direktno iz aplikacije a ne eksterno itd.

EDIT: I još jedna stvar koju bih dodao. Za pojedince i one koji rade samostalno FlashDevelop je možda i bolje rešenje (ima bolji code insight od recimo Eclipse-a kojem je to uvek bila mana) ali zaposlenjem u bilo kojoj većoj firmi/kompaniji koja se bavi izradom Flash sadržaja "Flash Builder" će u 99,9% slučajeva biti usvojena alatka za kodiranje baš zbog toga što Eclipse kao njegova podloga ima brdo pluginova kojim se reguliše management projekta, deljenje zadataka u grupi itd.

Poslednja ispravka: Neutrino (6.8.2012 u 19:40)
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.8.2012, 19:42   #14
AleksandarCoder
Član
 
Član od: 2.8.2012.
Lokacija: BG
Poruke: 61
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 11 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Flash Game Development i velika zbrka u mojoj glavi

Ja koristim TortoiseSVN i sasvim je ok, besplatan. Sve što koristim je ili open source ili besplatno i omogućava mi da 2-3 puta brže uradim nego kada bih radio u ili CS ili Builder-u. Editor je očajan u CS, Builder nikada nisam ni probao.

Odgovor na EDIT: I za to imaš besplatna web rešenja, management grupe, deljenje zadataka i menjanje statusa taskova, management bugova, itd. Ja sam radio više puta u timovima od nekoliko programera i sa jednim project managerom za svaku grupu i web rešenje (ne mogu da se setim naziva ali mislim da je imalo nešto kao COLLAB i PROJECT u nazivu) je funkcionisalo odlično.

Poslednja ispravka: AleksandarCoder (6.8.2012 u 19:50)
AleksandarCoder je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.8.2012, 19:43   #15
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.655
Zahvalnice: 2.257
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Flash Game Development i velika zbrka u mojoj glavi

Citat:
PeTkO kaže: Pregled poruke
Android i iOS podrzavaju Flash
Koliko ja znam (a to je malo! ), Flash je podržan u Androidu 2.3 do 4.0.x; iOS valjda uopšte ne podržava Flash.
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.8.2012, 19:52   #16
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Flash Game Development i velika zbrka u mojoj glavi

Citat:
AleksandarCoder kaže: Pregled poruke
Ja koristim TortoiseSVN i sasvim je ok, besplatan. Sve što koristim je ili open source ili besplatno i omogućava mi da 2-3 puta brže uradim nego kada bih radio u ili CS ili Builder-u. Editor je očajan u CS, Builder nikada nisam ni probao.
Nema sumnje TortoiseSVN, TortoiseGit i slične ekstenzije su super ali im je mana to što su samo eksterne ekstenzije koje se pozivaju kroz shell meni i nisu deo samog IDE-a.

Što se besplatnog tiče to je okej ako radiš sam ali ako ikada počneš da radiš za neku veću kompaniju moraćeš da pređeš na komercijalne licencirane programe koje kompanija koristi (naravno to sve ona obezbeđuje). U takvim uslovima investicija u jedan Flash Professional koji košta $700 nije ništa ako projekti donose zaradu od par hiljada dolara i više.

EDIT na EDIT: Collab (ako misliš na activeCollab i slična web rešenja) nije integrisan sa razvojnim okruženjem kao što to recimo možeš da uradiš u Eclipse-u. Ja shvatam da ti potenciraš besplatna rešenja zato što ti odgovaraju ili jednostavno nemaš potrebu da prelaziš na komercijalna ali na velikim projektima zaista svaka pomoć koju komercijalni alati pružaju je dobrodošla.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.8.2012, 19:53   #17
AleksandarCoder
Član
 
Član od: 2.8.2012.
Lokacija: BG
Poruke: 61
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 11 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Flash Game Development i velika zbrka u mojoj glavi

@ZoNi
Ako pričaš o player-u, onda da, ali možeš ti da pišeš AIR aplikacije, AS3 jezik, koji je isto što i Flash samo što ima pristup resursima OS-a kao što su fajlovi, možeš da koristiš i bazu kao što je SQLite, koja je native podržana od strane AS3, itd.

Znači AIR nema restrikcije koje ima Flash plejer, tako da je to dobitak, a ne gubitak. Flash nema pristup fajlovima, ne možeš da kreiraš direktorijum, da manipulišeš piši briši po datotekama, itd, dok AIR to dozvoljava.


http://www.adobe.com/products/air.html

What is Adobe AIR?

The Adobe® AIR® runtime enables developers to deploy standalone applications built with HTML, JavaScript, ActionScript®, Flex, Adobe Flash® Professional, and Adobe Flash Builder® across platforms and devices — including Android™, BlackBerry®, iOS devices, personal computers, and televisions.

Ja od svega toga koristim Flex koji je open source i može besplatno da se skine sa Adobe websajta.


@Neutrino ... ma ne, imaš besplatne open source collab project management skriptove u PHP sa MySQL bazom, koji rade sve i još bolje od komercijalnih. Daj ne budi smešan, kompanije za koje sam ja radio zarađuju sigurno i desetine hiljada, ali ih boli, da ne kažem šta, da kupuju komercijalno ako mogu da isto prodju sa open source za džabe.

Poslednja ispravka: AleksandarCoder (6.8.2012 u 20:13)
AleksandarCoder je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku AleksandarCoder na korisnoj poruci:
ZoNi (7.8.2012)
Stara 6.8.2012, 20:15   #18
NISAM NESTO SMART
Član
 
Član od: 14.7.2009.
Lokacija: Srbija
Poruke: 315
Zahvalnice: 53
Zahvaljeno 73 puta na 54 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku NISAM NESTO SMART
Određen forumom Re: Flash Game Development i velika zbrka u mojoj glavi

Hmm moj skromni predlog Flash Develop i flixel, koristio sam jos odavno ali je zaista lako da se nesto uradi i brzo ces skapirati, a sumljam da imas 700$ da dajes tako da mi ovo deluje kao solidna ocene sve je besplatno, probaj brzo ces skontati neke osnove pa vidi da li ti se svidza
NISAM NESTO SMART je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.8.2012, 20:31   #19
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Flash Game Development i velika zbrka u mojoj glavi

@AleksandarCoder
Koji je to open-source project management softver bolji od komercijalnih varijanti?

Pitam zato što evo ja već godinama pokušavam da nađem neko open-source collab rešenje koje bi zadovoljilo moje lične potrebe (u firmi koristimo JIRA-u) a nikada nisam uspeo da nađem ništa što može i da priđe komercijalnim rešenjima. Pošto je JIRA skupa (a odlično se intergriše direktno u Eclipse itd.) voleo bih da znam kakav mi to open-source collab softver preporučuješ.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.8.2012, 20:53   #20
AleksandarCoder
Član
 
Član od: 2.8.2012.
Lokacija: BG
Poruke: 61
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 11 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Flash Game Development i velika zbrka u mojoj glavi

Citat:
NISAM NESTO SMART kaže: Pregled poruke
Hmm moj skromni predlog Flash Develop i flixel, koristio sam jos odavno ali je zaista lako da se nesto uradi i brzo ces skapirati, a sumljam da imas 700$ da dajes tako da mi ovo deluje kao solidna ocene sve je besplatno, probaj brzo ces skontati neke osnove pa vidi da li ti se svidza

Ja nisam mogao da se snadjem u Flixelu, pa sam gledao malo source i video da neki algoritmi nisu dobro uradjeni, pa sam napravio svoj engine. Kasnije sam ga doradio i za 3D.

@Neutrino .. evo sad izguglao: http://freelanceswitch.com/product-r...agement-tools/
AleksandarCoder je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
MultiBoot USB flash - vodič za preživljavanje laikexpert Slobodni softver 5 11.12.2015 21:15
Flash Game Boja Killer Pravljenje igara 2 7.3.2011 17:20
c# (c sharp) i game development Loole Pravljenje igara 45 17.2.2007 14:15
Road Rush kodovi? Darth Ivan Stare igre 5 1.11.2006 22:41
Create Your Own Xbox 360 Games voodoo_ Programiranje 5 1.9.2006 18:21


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:04.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com