Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 12.8.2019, 12:53   #21
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Zbogom XP

Istekla podrška za Win 7 pa ga nemojte instalirati = istekla je i servisna garancija za Golf 2 pa je i dalje najbolje auto na planeti
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku LoneWolf na korisnoj poruci:
Markius (12.8.2019)
Stara 12.8.2019, 16:26   #22
Talos
Član
 
Član od: 3.10.2016.
Poruke: 60
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 11 puta na 11 poruka
Određen forumom Re: Zbogom XP

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
odavno se virusi ne instaliraju sa yes/no, niti mora nešto da ti iskoči.. dovoljna je rupa da on sam uđe..
Da je to tako jednostavno jedini sigurnii racunari bi bili u vlasnistvu obavestajnih agencija, mislis da hakeri sede za racunarom i biraju nasumicno racunare koje ce da hakuju? Nejde to bas tako jednostavno, ja sam momo komsiji sredjivao nedavno lap top koji koristi za e banking a uz to ga drnda za sve i svasta, toliko je bio pun gluposti da se zakucavao na svakih par minuta pa opet niko ga nije hakovao.
Talos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2019, 18:58   #23
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Zbogom XP

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Istekla podrška za Win 7 pa ga nemojte instalirati = istekla je i servisna garancija za Golf 2 pa je i dalje najbolje auto na planeti
Onaj kome je Golf 2 najbolji auto i treba da instalira Windows 7 sada. Tu i nema sta da se ukrade.
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2019, 21:54   #24
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.356
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Zbogom XP

Pa pre neki dan si tvrdio da hakeri jedva čekaju 1. januar da krenu u orgijanje nad sedmicom, a sad ispade da nema šta da se ukrade
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.8.2019, 9:00   #25
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Zbogom XP

A da li je iko ovde cuo za bilo koji slucaj hakovanja iz prve ruke ( mislim na obicne korisnike, ne na kompanije i slicno)? Kad sam ulazio u vode internet trgovine i bankinga, citao sam dosta na tu temu.

Ali bukvalno sve do jednog slucaja gde je neki noname bio "hakovan" je bio ili totalno PC neupucen (pa je zapatio minere, usporen i nestabilan pc, jednom sam naisao na key logger kod lika koji nije imao apolutno nista od zastite na sistemu a skidao je sta mu padne na ruku sa piratskih sajtova). Sestri mi je svojevremeno "hakovan" FB profil, da bih razgovorm utvrdio da je dala sifru nekome za koga je mislila da je jedna od drugarica na fejsu.

A meni se desava da redovno dobijam SPAM mailove sa svakojakim ponudama i pretnjama, cini mi se da sam napisao da mi je u jednom ucenjivackom mailu bila navedena i email sifra (koju sam koristio za gmail i jos par sajtova jos 2010 godine). Naravno, proverim da li mi je email adresa u "procurelim" bazama i vidim da se nalazi u dve odvojene baze (u jednoj je bila sa jos cini mi se 700 i nesto miliona drugih adresa).
Tako da to nije bilo do mene, nego je hakovan neki od sajtova na kojima sam imao nalog .

I to je to za cirka 20 godina interneta, a od zastite evo vec 10 g koristim Avast i Comodo firewall, uz povremeno cesljanje Malwarebytes-om. I windows xp sam koristio do 2015 (ne apdejtovan osim service packa 2) i ne planiram sedmicu da menjam dok ne uzmem komponente koje nemaju podrsku za win 7 (citaj, nova platforma)
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.8.2019, 10:15   #26
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.356
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Zbogom XP

Isti slučaj, prešao sam pre nekoliko meseci i na desktopu sa sedmice na desetku samo zbog hardverske podrške. Sedmica nije bila apdejtovana od 2014. a zadnje dve godine nisam imao ni antivirus jer me je mrzelo da ga instaliram. Pustim Malwarebytes jednom u par meseci i to je to.



DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
vlados83 (16.8.2019)
Stara 13.8.2019, 12:02   #27
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Zbogom XP

Ovo me podseti na nešto slično na fb, kao izađe neki seks video i ko god klikne odmah objavi svoj video , jedva očistih drugu fb, a to mu služi za posao...
Ili drugi nastavnik informatike u osnovnoj zapati neki pron pa počne da objavljuje na zidu svašta još dodavao svoje učenice za prijatelje..
Kameru na kompu odavno nemam..
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.8.2019, 13:43   #28
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Zbogom XP

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
Pa pre neki dan si tvrdio da hakeri jedva čekaju 1. januar da krenu u orgijanje nad sedmicom, a sad ispade da nema šta da se ukrade


Pa neće to raditi samo klinci hakeri kojima je cilj da nekome upropaste dan, već i malo ozbiljniji likovi sa mnogo mračnijim namerama... nećete ih ni primetiti da su bili tu. To je problem. Ali neko sa Golf 2 kolima nema šta da brine.
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.8.2019, 14:16   #29
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Zbogom XP

ima negde mapa koliko je zaraženih računara mi smo među gorima, možemo mi da pričamo šta hoćemo ali brojke pokazuju realno stanje
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.8.2019, 14:48   #30
Remedy
Veteran
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 826
Zahvalnice: 177
Zahvaljeno 199 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: Zbogom XP

Citat:
email kaže:
After installation, your front camera shoots video every time you masturbate...
Sta ti je moderna tehnologija, ima senzor za mastrubaciju (da ne napisem narodski izraz) .

Taj Golf 2 ne zovu slucajno "zakletva" (ljudi se kunu u njega), i mnogima ne treba bolje. Pre neki dan me zaustavlja par penzionera, uplasili se ljudi jer se upalila lampica za gresku na kolima, ne smeju da voze dalje. Izgorela prednja leva poziciona sijalica . Sa Golfom se ne bi isprepadali, pri tom mu odrzavanje jeftino, ne kradu ga vise. XP sigurno nije interesantan hakerima, a i sedmica im je sve manje interesantna posto pada procenat ljudi koji je koriste. Ozbiljnim hakerima je najinteresantniji OS koji se najvise koristi. Naravno da se na XP i 7 uvek moze nakupiti raznih gluposti koje ce usporiti rad kompjutera, ali ne predstavljaju realnu opasnost. Ako nekome zavrsava posao sedmica ili xp, sta fali. Ako bas ima paranoje, uvek moze da se napravi dual boot sa nekom linux distribucijom koja bi se koristila za e-banking, kupovinu, itd...
Remedy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.8.2019, 16:28   #31
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: Zbogom XP



Moj desktop.

Nek hakuju do mile volje
mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.8.2019, 16:42   #32
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.356
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Zbogom XP

^^



DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.8.2019, 17:17   #33
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Zbogom XP

[QUOTE=Remedy;2216625 i sedmica im je sve manje interesantna posto pada procenat ljudi koji je koriste. Ozbiljnim hakerima je najinteresantniji OS koji se najvise koristi. ...[/QUOTE]

Sa obzirom da podrška ističe za 4 meseca, 7 koristi ogroman broj računara, daleko više od XPa 2014. I Viste 2016, kada je njima isticao rok. Zaista se nadam da ce Microsoft, kao i sa XPom, produžiti ipak podršku za još par godina.
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.8.2019, 17:23   #34
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Zbogom XP

Dobro da skratimo, da ne ide redom Vista, 7, 8.. moj predlog je win 8.1 poslednji dobar windows koji ima i podršku.
I kompjuter mora neki noviji a ne taj godišnjak sa XP..
Za 50e-70e imaš kompjutere kakve i ja koristim, ako ne igraš igrice sasvim dobro može da te posluži neki office slim i3 ili i5...
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.8.2019, 17:49   #35
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.356
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Zbogom XP

Julski survey sa Steama...



Mada računajte da je zastupljenost starijih operativnih sistema veća kod računara koji se ne koriste za igranje.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.8.2019, 18:50   #36
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Zbogom XP

Steam, really?

Net Market Share ili bilo koji drugi sajt.


Poslednja ispravka: DeCoy (13.8.2019 u 20:27)
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.8.2019, 22:15   #37
torivoje
Banned
 
Član od: 28.4.2009.
Poruke: 919
Zahvalnice: 162
Zahvaljeno 273 puta na 199 poruka
Određen forumom Re: Zbogom XP

Oukeeej, za koji mesec ću biti "ekskluziva" pošto dual boot-ujem WinXP i Win7.

Izginuću ko Leggett (Brothers in Arms: Road to Hill 30) :

https://youtu.be/LRPJMuJxyZU?t=63

torivoje je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.8.2019, 0:19   #38
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Zbogom XP

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
ima negde mapa koliko je zaraženih računara mi smo među gorima, možemo mi da pričamo šta hoćemo ali brojke pokazuju realno stanje
Kakve to veze ima sa operativnim sistemom? Ako neko nema osnovnu internet kulturu, nema ni antivirus ni firewall, skida sve od modova za PES 2006 sa kazahstanskih sajtova do svedskih akcionih (koji mu prvo traze da instalira downloader nasta on klimne glavom i klikne install), tome ni McAfee ne bi pomogao (pa sve i da ga nafilujes koksom da radi overtime).

I da je tako lako doci do korisnih podataka (koje bi "ozbiljni hakeri" mogli lako da unovce, tipa platna kartica sa sigurnosnim brojem) sto bi se cimali raznoraznim ransomware virusima ili onim kukavcima iz Indije, Afrike sto po celi dan ubedjuju neupucene da instaliraju TeamViewer i slicne alatke da bi dobili pristup podacima?

Da, postoji sansa da bas ja budem meta napada nekog pravog hakera; tu mi ne bi pomogle ni kozne gace, mada se ne bi nesto ovajdio kod mene.
Ali da povucemo jednu paralelu: koliko je tesko nekom da ti upadne u stan-kucu? Koliko nas ima blindirana vrata, sa iole kvalitetnim bravama (to su brave koje kostaju po par stotina dolara i opet postoje majstori koji ih otvaraju za nekoliko minuta)? Ove klasicne nase od 10ak eur mogu i ja da iscackam za pola sata-sat (provereno, izgubio sam kljuc od svoje radionice). Sto nas narod kaze "kad treba da budes ....., gace same padaju" tesko da bi tu imalo ikakve razlike da l je u pitanju win xp, 7 ili 10.
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.8.2019, 0:48   #39
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Zbogom XP

Pa dobro postoje razni virusi i ransomware i keylogeri i presretači saobraćaja i trojanci i svašta i svaki služi svojoj svrsi to su mali programčići koji obično vrše samo jednu namenu. A neko kome je windows poslednji update od pre 10 godina sigurno ne updejtuje antivirus svaki dan..
A indijci, nigerijci i ostali su prevaranti koji ne traže rupe u softweru nego u ljudskoj gluposti, a ima puno i glupih ljudi evo jedan primer telefoni su duplo skuplji kod provajdera nego u prodavnici ali ljudi ih kupuju jer ne umeju da računaju... veruj mi lepo kaže Ajnštajn ljudska glupost je neograničena...
Da ne pričamo o milionima onih koji veruju svemu što vide na TV ili piše na internetu...
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.8.2019, 8:48   #40
Suad Novic
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.10.2007.
Lokacija: Niš
Poruke: 3.016
Zahvalnice: 230
Zahvaljeno 403 puta na 329 poruka
Određen forumom Re: Zbogom XP

Nešto mi baš nije jasno. Ako Micrsoft ukida podršku za uobičajene OS-e, zašto internet zajednica ne uradi nešto povodom toga? I šta uopšte znači ta podrška? Uglavnom su sigurnosne zakrpe, koje mi i nisu baš potrebne. Imam toliko iskusta da teško da mogu da zakačim nešto. A i da prođe nešto, što neko gore reče, teško da će se ovajditi, osim da me davi e-mejlovima.
Suad Novic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Šta slušate od muzike... Covenant Opšta kultura 16355 19.3.2024 17:48
Harry Potter Quiz zidan grobar Kvizovi 5440 6.9.2012 23:50
Online provjera autentičnosti igre, zbogom offlineri McNAIR O igrama uopšte 239 20.8.2010 9:45
Zbogom "ATI" logo Dusan Despotovic Vesti 3 7.5.2009 19:51


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 22:54.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com