Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 11.7.2007, 19:53   #1
Rakic90
Član
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 114
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Nece da se upali.... vise... :)

Sve je pocelo kada sam hteo da konektujem slusalice u kuciste i kada sam ga izvukao da ih ubacim, kuciste mi je ispalo i na monitoru su se boje poremetile, tj. sve je bilo crveno! . Ugasio sam komp, i kada sam ga ponovo upalio i dalje je bilo sve crveno. Posle sam probao da vidim da li je nesto u konektorima na kablu koji ulazi u graficku karticu, sve je bilo ok i kada sam ponovo upalio komp, vise nije hteo cak ni da se upali. Mislim da je prob sa napajanjem, sto bih najradije pozeleo da je razlog, a vi recite vase misljenje....

Nemojte da dajete komentare tipa: promeni uticnicu itd... znaci konkretno....

Pozdrav
Rakic90 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.7.2007, 20:20   #2
JovanK
V.I.P. Phone Zone
 
Član od: 10.9.2006.
Lokacija: Trebinje @REPUBLIKA_SRPSKA@ Moja mašina:Fujitsu AH530
Poruke: 4.002
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 1.090 puta na 707 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku JovanK Slanje poruke preko Skypea korisniku JovanK
Određen forumom Re: Nece da se upali.... vise... :)

Pa ako se računar mogao upaliti, doduše slika je bila crvena, onda je nažalost do nečega drugog a ne do napajanja. Dakle ako je slika bila crvena onda je do grafičkoga sistema. Ako si kablove provjerio, probaj da zamjeniš grafičku (pozajmi od nekoga) pa probaj.

Dalje, dal se čuju ventilatori kada sada upališ PC???
Čuje li se ijedan sistemski bip. Čuje li se zujanje harda?? Ima li ikakve slike na monitoru. Dal se on uopšte pali, jel lampica zelena ili je uvjek žuta???

Pogledam takođe da se usled udara nije nešto otkačilo sa ploče, da nije ispala memorija...
JovanK je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.7.2007, 23:31   #3
bokiss
Novi član
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 6
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku bokiss Slanje poruke preko Skypea korisniku bokiss
Određen forumom Re: Nece da se upali.... vise... :)

Pre ikakve promene graficke probaj prvo da odradis reset CMOS-a, tj. pored baterije na maticnoj ploci imas jedan dzamper koji spaja dva pina a pored njega je jedan pin slobodan. Znaci dzamper samo izvuci i namesti tako da ti poklopi srednji i taj pin koji ti je bio slobodan, i ostavi ga desetk sekundi pa ga vrati kako je bio. Naravno pre toga izvuci kabal za napajanje iz racunara. Ovo je malo nebulozna stvar, ali iz licnog iskustva znam da ponekad upali. Takodje probaj da izvadis graficku karticu i upalis racunar bez nje ostavi ga malo (30 sec.) a onda ga ugasi i vrati je pa ponovo probaj dali radi...
bokiss je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.7.2007, 23:40   #4
JohnnyP
Član
 
Član od: 13.12.2005.
Lokacija: Belgrade
Poruke: 60
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 8 puta na 8 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku JohnnyP
Određen forumom Re: Nece da se upali.... vise... :)

Citat:
Rakic90 kaže: Pregled poruke
Nemojte da dajete komentare tipa: promeni uticnicu itd... znaci konkretno....
"znaci konkretno" moze da bude svasta..., sta se dogadja konkretno sa racunarom kada pokusas da ga upalis? Ovako mozemo samo da nagadjamo, a napajanje nije sigurno.
JohnnyP je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.7.2007, 23:58   #5
Inuyasha
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Backa Topola
Poruke: 1.438
Zahvalnice: 176
Zahvaljeno 211 puta na 114 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Inuyasha
Određen forumom Re: Nece da se upali.... vise... :)

A da probash da utaknesh grafu u slot, meni se x puda desilo da mi se malo isteka karta iz maticne, uglavnom onda daje sve boje duge i raznorazne kockice...otvori kucu i malo je gurni unutra, ako od toga ne proradi...ebiga...
Inuyasha je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2007, 0:35   #6
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Nece da se upali.... vise... :)

Prema onome što je opisano, sledeći scenario je najverovatniji:
Kad je čovek povukao kućište ka sebi, cimnuo je kabl od monitora. Kabl se ili delimično izvukao, ili se čak i oštetio. Onda je Rakic90 pokusao da bolje zagura konektor u grafičku i grafička je ispala iz ležišta.

E sad, u najvećem broju slučajeva dovoljno je otvoriti kućište i dobro pritisnuti karticu u slot (naravno, računar treba da je ugašen). Posle toga, ne zatvarajući kućište, treba odšrafiti i skinuti konektor kabla od monitora i zatim ponovo lepo vratiti i zašrafiti kabl, pridržavajući pri tom karticu da opet ne ispadne.

Nažalost, meni se jednom desilo da je posle takvog istog problema crkla ploča. Ali verujam da se to ipak veoma retko dešava.

Uopšte, u situacijama kada računar, po svim znacima, radi, ali nema slike, najčešće je kartica delimično ispala iz slota.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2007, 0:42   #7
Rakic90
Član
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 114
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Nece da se upali.... vise... :)

Ne, ne ... niste lepo pokapirali... Nema veze sa CMOS-om... jer racunar ne daje nikakve funkcije.... Znaci, racunar je mrtav... kao kad nema struje uopste... Prvo sam pomislio da je do onih kablica sto spajaju power sa maticnom ali nije to... svi su na svom mestu. Graficka je u slotu, kao i memorija i sve komponente. Znaci, nije da nece da se podigne sistem, nego racunar uopste nema struje!

Otvorio sam napajanje, i na pojedinim delovima je lepvljiva stampana ploca, kao da je pregoreo neki deo i otopio se. Da nije bilo crvene slike pre "smrti" racunara, bio bih siguran da je samo do napajanja...

Ovako sumnjam da je mozda cak i maticna ploca crkla....

A da, i napajanje je neko kinesko.. tako da je vrlo verovatno da je samo ono crklo. Probacu da pozajmim od nekoga drugo napajanje, pa cemo videti....
Rakic90 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2007, 0:45   #8
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Nece da se upali.... vise... :)

Sad sam tek video da ti je i ceo kompjuter ispao.

U tom slučaju proveri, osim grafičke kartice, i sve ostale kartice i memorijske module. Najbolje da svaku komponentu izvučeš i ponovo vratiš.

Najlakše će ti biti da malo raščistiš sto i na njega postaviš kućište položeno - bolje se vidi, a lakše i ravnomernije pritiskaš komponente kada ih vraćaš u slotove.

Kad već to radiš, očisti i prašinu sa ventilatora i hladnjaka, ako se nagomilala (izduvaj ili usisaj usisivačem). Nema veze sa temom, ali neće da škodi.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2007, 0:50   #9
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Nece da se upali.... vise... :)

Eto, potrefilo se da si pisao poruku dok sam ja pisao svoju

OK, znaš i sam šta treba da radiš. Ali, ja ti savetujem da ipak odradiš ovo sa vađenjem i stavljanjem svih komponenti jer se često dešava da nešto izleti kada kućište padne.

Držimo ti palčeve da je samo napajanje u pitanju
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2007, 0:50   #10
Rakic90
Član
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 114
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Nece da se upali.... vise... :)

Ma to radim.... svakog meseca skoro... nema prasine... skoro u opste... A ne vidim koja je svrha da pritiskam module kad racunar uopste nema struje...
Rakic90 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2007, 1:02   #11
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.867
Zahvalnice: 2.930
Zahvaljeno 3.861 puta na 1.164 poruka
Određen forumom Re: Nece da se upali.... vise... :)

Citat:
Rakic90 kaže: Pregled poruke
Ma to radim.... svakog meseca skoro... nema prasine... skoro u opste... A ne vidim koja je svrha da pritiskam module kad racunar uopste nema struje...
Kako znas da nema struje? Imas neku diodu na maticnoj ploci koja je upaljena kad ima napona ili...? Poslusaj ipak Voju prvo, rastavi i sastavi racunar, ko zna sta se tu sve rastreslo prilikom pada. Kad to eliminises kao problem onda kreni od napajanja, graficke, ploce...
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2007, 1:03   #12
Rakic90
Član
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 114
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Nece da se upali.... vise... :)

Pa lepo... nema struje... kad pritisnem dugme da ga upalim... nista se ne desava....
Rakic90 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2007, 1:06   #13
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Nece da se upali.... vise... :)

A šta ako ti se naprosto otkačila žica sa tastera za uključivanje?

Jedna od onih zeleno-belih, plavo-crnih i crveno-crnih upredenih žica za razne tastere i lampice (uklj-isklj lampica, hard lampica, uklj-isklj taster, reset taster...)

Tačno je da pritiskanjem komponenti verovatno nećeš rešiti problem sa uključivanjem računara. Međutim, ako je napajanje crklo, trebalo bi da se zamisliš ZAŠTO je crklo. To može biti baš zbog loše ubodene komponente. Ako to i nije razlog, moglo bi se pojaviti kao sekundarni kvar. Recimo zameniš napajanje i dobiješ "struju na ploči", ali i dalje nemaš sliku... i slično.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2007, 1:07   #14
Rakic90
Član
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 114
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Nece da se upali.... vise... :)

Ej, ajde citajte malo pocetne postove... rekao sam da sam to proverio... i sve je na mestu...

Sve navodi na to da je napajanje crklo...
Rakic90 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2007, 1:16   #15
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Nece da se upali.... vise... :)

OK, nadajmo se da je tako.
Napiši šta je bilo kad utvrdiš, baš me zanima.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.7.2007, 1:25   #16
Rakic90
Član
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 114
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Nece da se upali.... vise... :)

E ljudi, kabl za napajanje nije bio dobar... a ono sto je bilo crveno isto ne valja kabl na monitoru... kada se pomeri malo... dobije se ponovo boja... hvala svima i pozzzche :P
Rakic90 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.7.2007, 2:26   #17
Nepotpisani Čitalac
V.I.P. PSU Guru
 
Član od: 14.7.2007.
Lokacija: Suna/McSteel
Poruke: 1.260
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 609 puta na 451 poruka
Određen forumom Re: Nece da se upali.... vise... :)

Da li nema struje uopšte, ili je dobije na vrlo kratko pa se ugasi? Jako je bitna ta razlika, jer sam imao situaciju u kojoj je po pritiskanju "power"-a računar krenuo da se pali, no, to je trajalo oko pola sekunde, nakon čega bi ostao ugašen (dakle, power LED je zasvetleo dovoljno dugo da ja to primetim, i ugasio se). Ako je tako, i ako imas floppy (znam da zvuči čudno...), onda generalno isključi flopi (i iz ploče, i skini mu napajanje), pa probaj ponovo.

Uvek možes da ostaviš samo osnovne komponente, CPU, jedan memorijski modul, grafičku i HDD, i da tako probas da ga upališ. Ako uspe, vraćaj komponente jednu po jednu, pa ćeš videti koja pravi problem.

Proveri i da nije cooler od CPU-a od udara spao sa nosača i možda dodiruje kontakte na CPU (nisi napisao koji je model, neki imaju tzv L kontakte gore - raniji athloni na pr) pa zbog kratkog spoja imaš nevolje...

Ono lepljivo što si spominjao je verovatno smola kojom su zalivene određeni elementi napajanja, to je standardna procedura. Ako je "to lepljivo" prozirno svetloplave boje, u pitanju je izolacioni silikon, nemaš da se brineš...

Isprobaj još ovo sto sam predložio ja i drugi (ponovno sastavljanje + ostavljanje samo najosnovnijeg) pa javi kako je prošlo.
Srećno!
Nepotpisani Čitalac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
nece da se upali!!!! VladikaJ Kvarovi 3 3.7.2007 7:40
kako da sakrijem vise adresa fićko Aplikativni softver 5 12.11.2006 2:43
Komp nece da restartuje draft Kvarovi 7 1.10.2006 13:38
Laptop nece da se pokrene Robert Prenosni računari 6 1.2.2006 11:31
ogg nece u mp3 Cika Crni Aplikativni softver 10 10.1.2006 19:10


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:25.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com