Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Konfiguracije

ŠDK - Konfiguracije Saveti u vezi sa kupovinom konfiguracija

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 22.1.2019, 21:57   #1
Tantor
Član
 
Član od: 17.12.2005.
Poruke: 42
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Deo po deo konfiguracija :)

Pozdrav,

posto sam stavio na papir koliko mi treba da kupim celu konfiguraciju i to pomnozio sa mojim osecajem za stednju, zakljucak je bio da nikad necu imati para da kupim ono sto zelim...

ALI!

S obzirom da moj stari komp na jesen krece u skolu (7 godina), a da i dalje obavlja svoj posao, resio sam da na njemu zamenim jedan po jedan deo, po mogucnosti kupovinom novih delova koje mogu koliko toliko da iskoristim u staroj masini.

Sad se kao problem namece kojim redom je to najbolje da radim?

Hard disk od 3tb je porucen, od njega sam poceo jer znam da ce raditi i na starom kompu, dok ssd(m2?) nece.

Stara ploce je da napomenem Asusova P5Q ploca, sa e8400 na 3GHz, sa 4 Gb rama...

Napajanje mi stuca, pa sam mislio da njega promenim sledece, a posle toga bukvalno sam u rebusu sta da uzmem sledece. Plocu i procesor kao najskuplje komponente bih uzeo zadnje, inace planiram da mi racuna potraje barem 5 godina, da se igran na 1080p rezoluciji i znam da ce me na kraju izaci oko 150k dinara, bez monitora, kucista i periferija koje cu zadrzati...

Svaki savet je dobrodosao, ako ima imalo smisla ovo sto pokusavam da izvedem (a to je da svaki mesec potrosim 100-200 evra, na kupovinu jednog dela)
Tantor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.1.2019, 22:40   #2
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Deo po deo konfiguracija :)

Ukratko, ne, to nema smisla.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.1.2019, 22:43   #3
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Deo po deo konfiguracija :)

Pa dobro možeš napajanje i kućište da uzmeš ostalo ne vredi uzimati i čuvati nego kad skupiš pare pa sve zajedno, i zbog eventualnog vraćanja ako neki deo nije kompatibilan jedno je kad vratiš odmah a drugo je posle 3 meseca možeš samo da reklamiraš da ne radi a ne i da vratiš jer ti ne odgovara..
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.1.2019, 22:45   #4
srksi
Veteran
 
Član od: 16.6.2010.
Poruke: 742
Zahvalnice: 95
Zahvaljeno 82 puta na 72 poruka
Određen forumom Re: Deo po deo konfiguracija :)

Stavljaj pare u slamaricu, i cekaj dok ne skupis dovoljno za celu konfiguraciju odjednom. Ako uzmes graficku, one ce ti gusiti procesor dok ne kupis nov, ako uzmes procesor , on ce biti suvisan dok ne kupis graficku. Ako uzmes novu memoriju, nece lepo raditi na staroj ploci itd itd, a dok cekas da skupis dovoljno para, cene uvek padaju. Hard je jedina stvar koju je moguce zameniti na taj nacin, a to si vec uzeo

Poslednja ispravka: srksi (22.1.2019 u 23:27)
srksi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.1.2019, 23:14   #5
malo blesav
Veteran
 
Član od: 23.1.2012.
Lokacija: Trebinje
Poruke: 1.193
Zahvalnice: 623
Zahvaljeno 287 puta na 231 poruka
Određen forumom Re: Deo po deo konfiguracija :)

Plus, ako sada kupiš recimo grafiku, nećeš je moći iskoristiti kako treba dok ne kupiš ostatak konfiguracije, a do tada će cijena te iste grafike da padne...
Ne isplati se to što ti hoćeš. Ako baš ne umiješ da štediš, probaj neki kreditić ili slično.
malo blesav je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.1.2019, 23:36   #6
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Deo po deo konfiguracija :)

kad skupiš 400-500 uzmeš procesor, matičnu i ram, i posle štekaš još mesec dva za 1060 ili šta tad bude... ne moraš baš 150000 da pukneš ako nemaš i za pola para ćeš da dobiješ mnogostruko bolji kompjuter od sadašnjeg i isto će da te služi 5 godina eventualno posle zameniš grafičku, bolje na 5 godina jeftiniji komp nego jednom u 10 skup...
Možeš i polovno neki i5 za 100-150 ako ti se ne bacaju pare na novo...
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.1.2019, 0:02   #7
zexns73
Član
 
Član od: 21.2.2016.
Poruke: 112
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 19 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: Deo po deo konfiguracija :)

pa ako mozes svaki mesec po 100 evra najbolje bi ti bilo da kad je vec moglo 7 godina ovaj stari onda ce moci jos par meseci
skupi ti u carapu jedno 400 evra pa onda polako isplaniraj sta ces i eventualno sta jos treba skupiti pa onda odjednom ostalo nema smisla ionako te ceka nova maticna,procesor,memorije za bar jos 7 godina,ssd ili m2,graficka,napajanje i eventualno novo kuciste mislim da ces i to pozeleti posto se mogu naci lepa i funkcionalna kucista po prihvatljivim cenama za svaciji dzep a hard od 3terabajta lako ce neci mesta u novom racunaru,
graficku planiraj zadnju i imas sajt https://thebottlenecker.com/calculator na kojom mozes kalkulisati da ti izracuna pre nego sto se odlucis za neke delove na primer procesor i graficka dal ce ti napraviti usko grlo to jest sta se najbolje uklapa u tvoje planove



a deo po deo nema smisla samo ces sebi napraviti problem i umrsices se u posao bez kraja i lako moguce povecati troskove
zexns73 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.1.2019, 0:23   #8
Tantor
Član
 
Član od: 17.12.2005.
Poruke: 42
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Deo po deo konfiguracija :)

hvala puno na predlozima, jako mi je tsko da ustedim, izgleda cu stavljati pare sa strane, nema mi druge
Tantor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.1.2019, 9:59   #9
Porsche
Starosedelac
 
Član od: 8.12.2007.
Lokacija: Loznica
Poruke: 2.808
Zahvalnice: 616
Zahvaljeno 690 puta na 524 poruka
Određen forumom Re: Deo po deo konfiguracija :)

Napajanje uzmi obavezno odma. Sam si rekao da to sto imas stuca. Napajanje ti je temelj svakog kucista. Uzmi napajanje, kuciste i taj hdd ili bolje ssd za sistem. Za ostalo skupi pare i zajedno kupi mb, cpu i ram.
Porsche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.1.2019, 11:03   #10
Tantor
Član
 
Član od: 17.12.2005.
Poruke: 42
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Deo po deo konfiguracija :)

Citat:
Porsche kaže: Pregled poruke
Napajanje uzmi obavezno odma. Sam si rekao da to sto imas stuca. Napajanje ti je temelj svakog kucista. Uzmi napajanje, kuciste i taj hdd ili bolje ssd za sistem. Za ostalo skupi pare i zajedno kupi mb, cpu i ram.
Ako nije problem, da li bi mogao dobiti neki predlog oko napajanja, neko kvalitetno a koje bi radilo na kasnijoj konfiguraciji? Budzet je oko 100 evra za napajanje, ali ako treba dodati, spreman sam da se jos malo "otvorim"

Kuciste mislim da necu menjati, Thermaltake SopranoRS 201 je trenutno i mislim da je dovoljno veliko (nadam se) da primi kasniju plocu i ostale delove
Tantor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.1.2019, 11:10   #11
Bujosh
Starosedelac
 
Član od: 4.1.2011.
Lokacija: Guča
Poruke: 1.946
Zahvalnice: 548
Zahvaljeno 171 puta na 144 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Bujosh
Određen forumom Re: Deo po deo konfiguracija :)

Zvekno joj Xeon E5450, na P5Q ces ga olako klokovati, da malo prodise. Ali to moze biti resenje ako bas nisi spreman da kupujes nove komponente.
Bujosh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.1.2019, 11:32   #12
Tantor
Član
 
Član od: 17.12.2005.
Poruke: 42
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Deo po deo konfiguracija :)

Citat:
Bujosh kaže: Pregled poruke
Zvekno joj Xeon E5450, na P5Q ces ga olako klokovati, da malo prodise. Ali to moze biti resenje ako bas nisi spreman da kupujes nove komponente.
Idem na nove komponente, necu da kupujem nesto sto cu menjati na leto kad skupim za plocu i precesor.

Sledece je napajanje i ako neko moze da baci oko na kuciste, mislim da je ono manje bitno i da ovo moje staro ne treba menjati, deluje mi prostrano
Tantor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.1.2019, 11:50   #13
Porsche
Starosedelac
 
Član od: 8.12.2007.
Lokacija: Loznica
Poruke: 2.808
Zahvalnice: 616
Zahvaljeno 690 puta na 524 poruka
Određen forumom Re: Deo po deo konfiguracija :)

Što se tiče napajanja iskreno nisam baš dugo pratio, tako da mislim da bi bilo bolje da pogledaš teme za napajanja i tamo potražiš odgovor jer ima ljudi koji to dosta bolje znaju i prate od mene.

Što se tiče kućišta iskreno zastarelo je. Veoma je loše za kabliranje, slabije provetreno. Za sve te nove komponente bi bilo jako loše i za oko, a i tesno.

Napajanje obavezno menjaj, ja sam se jednom opekao tako da svima skrećem pažnju na to.
Porsche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.1.2019, 12:27   #14
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.355
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Deo po deo konfiguracija :)

Seasonic 620GM2, zavisi šta strpaš u konfiguraciju, možeš da prođeš i sa 520.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2019, 12:40   #15
Tantor
Član
 
Član od: 17.12.2005.
Poruke: 42
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Deo po deo konfiguracija :)

Napajanje takodje poruceno, za koji dan stize SEASONIC M12 II Evo 620W.

Jedino mi je jos ostalo da odaberem kuciste, posto cu vas poslusati i ostatak konfiguracije kupiti na leto, kad sakupim ~ 1000 evra...

Ako vam nije tesko, trebala bi mi preporuka za kuciste, cenovnog ranga ~100 evra, da bude dobro zvucno izolovano posto mi je krevet u sobi zajedno za racunarom, pa mi nova krupara poput mog starog kompa ne treba

Znaci tisina, dosta prostora i da se u njego moze uklopiti gore poruceno napajanje a kasnije neka povoljna 1080 grafika, kojoj bi do leta da pala cena

Nadam se da nisam puno zakomplikovao, hvala unapred
Tantor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2019, 12:48   #16
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Deo po deo konfiguracija :)

Kod sklapanja što tišeg kompa najbitnije je da same komponente (kuler za CPU, grafa, hard(ovi), napajanje, ventovi na kućištu) budu što tiše, a samo kućište može da skine još koji decibel, ali nikako nije ključno u tome. Preporuka ide za Fractal Design Define S bez prozora. I uopšte kada se traži tišina treba birati neko bez prozora.

Seasonic Focus Plus Gold od 550W je bio nešto bolji i malo skuplji izbor, ali dobro, kasno sam video pitanje.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2019, 12:55   #17
Tantor
Član
 
Član od: 17.12.2005.
Poruke: 42
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Deo po deo konfiguracija :)

Citat:
Picard kaže: Pregled poruke
Kod sklapanja što tišeg kompa najbitnije je da same komponente (kuler za CPU, grafa, hard(ovi), napajanje, ventovi na kućištu) budu što tiše, a samo kućište može da skine još koji decibel, ali nikako nije ključno u tome. Preporuka ide za Fractal Design Define S bez prozora. I uopšte kada se traži tišina treba birati neko bez prozora.

Seasonic Focus Plus Gold od 550W je bio nešto bolji i malo skuplji izbor, ali dobro, kasno sam video pitanje.
Bas nijedan Fractal Design Define S, na kupujem-prodajem, praticu oglase pa ako naleti neki
Tantor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2019, 13:03   #18
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Deo po deo konfiguracija :)

Mislim da je i Corsair Carbide 330R dobro.

Od jeftinijih kulera LC-CC-120(-RGB), od ventilatora LC-CF-120-PRO - AiRazor, grafičke MSI Gaming X, Asus Strix ili Aorus Xtreme Gaming. Ako možeš i hoćeš da izdvojiš nešto više - Noctua NH-U14S ili BeQuiet Dark Rock 4.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2019, 13:12   #19
Tantor
Član
 
Član od: 17.12.2005.
Poruke: 42
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Deo po deo konfiguracija :)

Citat:
Picard kaže: Pregled poruke
Mislim da je i Corsair Carbide 330R dobro.

Od jeftinijih kulera LC-CC-120(-RGB), od ventilatora LC-CF-120-PRO - AiRazor, grafičke MSI Gaming X, Asus Strix ili Aorus Xtreme Gaming. Ako možeš i hoćeš da izdvojiš nešto više - Noctua NH-U14S ili BeQuiet Dark Rock 4.
to su kuleri i ventilatori za kucista? Mislio sam da mi isti ne trebaju dok mi je stara konfiguracija u njemu, ali razmislicu i njih da uzmem... Svaki ventilator mi podize nivo buke, a trenutne komponente se ne greju jako...
Tantor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2019, 13:15   #20
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Deo po deo konfiguracija :)

Ne moraš odmah, kasnije bi već bilo poželjno, barem jedan pozadi koji izbacuje vazduh. Neće uopšte primetno podići nivo buke ako se odabere adekvatan.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Da li valja ova konfiguracija? MilošMiki Šta da kupim? 31 17.6.2010 19:42
Gamer Konfiguracija W H I S K E Y ŠDK - Osnovne komponente 3 24.6.2009 20:09
Nova Konfiguracija Snoopy Šta da kupim? 16 26.10.2007 18:54
Konfiguracija za Vistu? yahhoo Šta da kupim? 21 1.9.2007 19:53


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:02.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com