Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 10.10.2014, 4:54   #1
Gam3r
Član
 
Član od: 19.9.2013.
Poruke: 52
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Kako doci do posla programera/kako se zaposliti?

-Pozdrav ljudi, ovako, nedavno sam poceo da ucim Javu i zeleo bih da budem Java programer. Inace, imam 21 godinu i zavrsavam faks iz oblasti IT-a (treca sam godina, zavrsna). E sad, poceo sam sam da se spremam i da ucim ono sto me zanima, ali..

Upravo listam spisak poslova za Java programera i evo sta se uglavnom trazi za Java programera:
(verovatno ima jos, ali je 04:55 trenutno, a i glava me boli, pa ne mogu vise da trazim)

Spring, Hibernate, JSF2, RichFaces/PrimeFaces
jQuery
Java SE / Java EE
HTML
CSS
JavaScript
SQL
Koncepti OOP
Dizajn paterna
Engleski (pisanje/citanje/komunikacija)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
A i ovo se trazi, ali samo kao 'plus', znaci, ne mora, ali je dobro da se zna..
Spring framework
Git, Apache web server, Tomcat Application Server and Maven
Linux
Spring, Ajax, Dojo
Open-minded and loyal
---------------------------------------------------------------------------------------------------------



-Okej, ovako, mene zanima da li je ovo realno? Iz mog ugla, meni izgleda gotovo nemoguce da nadjem posao uskoro.. Ova knjiga iz koje ucim ima preko 1100 strana, kada proucim tu knjigu, trebam da ucim strukture podataka & algoritme, nakon toga trebam da ucim i dizajn paterna (ove dve knjige sigurno zajedno imaju jos nekih 1000 strana), nakon toga moram da naucim i HTML 5? (Koji takodje ima nekih 300-500 strana koliko mi se cini, video sam knjigu), pa nakon toga SQL koji ko zna koliko ima, Pa JavaScript.. itd?? I to je ogroman broj stvari koje trebam da naucim, ne samo da procitam, ono sto mene zanima, koliko su realni ovi uslovi? Trebace mi 10 godina da sve ovo naucim.. Pritom, posto sam nov u ovome, za polovinu ovih stvari nisam ni cuo..

Ljudi, mene zanima vase iskustvo, kako ste stekli neophodno znanje za posao? Sami ste se spremali, znanje steceno na fakultetu je bilo dovoljno, znanje sa fakulteta + samostalno ucenje? Zatim, da li sve ove stvari moraju odlicno da se znaju ili se trazi samo povrsinsko znanje? Ako bih kupovao obimne knjige za svaku od ovih stavki, ja bih morao da ucim jos 10 godina pre nego sto bih stekao dovoljno znanje da konkurisem za prvi posao..? Trenutno sam se isprepadao samo tako kad sam prelistao ove oglase..
Svake godine diplomira veliki broj ljudi, a poslova koliko vidim i nema toliko mnogo (sudeci po ovim oglasima)..


*Pod nadjem posao uskoro mislim na neki vremenski period od godinu i po dana, dve, konstantnog i ozbiljnog rada.


-Izvinjavam se ako smaram, ili ako sam promasio temu, ali ne znam gde drugde da se obratim, mislim da mi je najbolje ovde, na forumu da postavim pitanje.
Hvala unapred
Gam3r je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.10.2014, 11:41   #2
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Kako doci do posla programera/kako se zaposliti?

jbg programerski posao je dinamičan, kad to naučiš za 10g izaći će još novih stvari za učenje
Sve ovo ste trebali do sad da naučite za te 3 godine umesto nekih starih gluposti...
Za posao će ti trebati i iskustvo, pa računaj da ćeš da negde volontiraš neko vreme i za to vreme gledaj da malo uđeš u posao
Jbg kod nas nije mnogo razvijen IT iako pričaju da je to naša šansa..
Možeš na freelancer sajtovima da tražiš posao koji znaš da radiš, ali ćeš trebati da pokažeš i primer i da se takmičiš sa Azijatima koji rade za šaku pirinča...
Uvek postoji šansa da ipak nađeš neki dobro plaćan posao pa nemoj da odustaješ
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
Reloader (15.10.2014)
Stara 10.10.2014, 12:27   #3
brano88
Član
 
Član od: 1.7.2014.
Lokacija: Bijeljina
Poruke: 228
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 59 puta na 46 poruka
Određen forumom Re: Kako doci do posla programera/kako se zaposliti?

Citat:
Okej, ovako, mene zanima da li je ovo realno?
Jeste realno je. Npr. HTML, CSS, Maven.. mozes uciti kezualno. Za Spring i Hibernate bogami treba vise rada i iskustva.

Citat:
JSF2, RichFaces/PrimeFaces
Licno, ovo bih batalio. Ne pitaj zasto! Jednostavno proguglaj zasto NE uciti JSF2. To si ipak "iskopao" iz jednog oglasa za posao. Bacio bih se na ucenje Spring MVC, Vaadin ili Struts 2.
brano88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku brano88 na korisnoj poruci:
Geomaster (11.10.2014)
Stara 10.10.2014, 12:57   #4
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: Kako doci do posla programera/kako se zaposliti?

To su idealne specifikacije koje su potrebne, niko ti neće tražiti da znaš znaš sve. Namerno sam napisao dva puta znaš. Potrebno je da poznaješ osnove, i eventualno da znaš šta je i čemu služe ti "dodatni" uslovi.

Niko tebe neće da odmah baci u srce projekta i da očekuje munje od tebe. Već će da ti daju slabije taskove da se gradiš. U krajnjem slučaju prijaviš se za posao. Kad odeš pitaće te oni šta njima treba, niko ne prima programera na dobar dan, a ako prima bez nekog ispitivanja ili provere, onda nešto ne štima.
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.10.2014, 13:02   #5
cane.prebranac
Starosedelac
 
Član od: 14.6.2011.
Poruke: 2.250
Zahvalnice: 137
Zahvaljeno 440 puta na 399 poruka
Određen forumom Re: Kako doci do posla programera/kako se zaposliti?

Moj savet ti je da probas negde ako imas mogucnosti da trazis praksu u nekoj programerskoj firmi, za dz na pocetku, idi i pricaj otvoreno sa njima, reci sta znas, cime bi voleo da se bavis itd, tako se najbolje stice iskustvo, kad si na licu mesta i vidis kako se stvari rade. Knjige jesu dobre i sve je to ok ali samostalno ucenje je malo zeznuto, ma koliko volje imao.
cane.prebranac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.10.2014, 13:08   #6
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Kako doci do posla programera/kako se zaposliti?

ništa bolje od rešavanja pravih praktičnih zadataka, knjige čitaš dok čekaš ili kad nemaš šta da radiš
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.10.2014, 14:07   #7
Gam3r
Član
 
Član od: 19.9.2013.
Poruke: 52
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Kako doci do posla programera/kako se zaposliti?

-Jasno je meni da moram da radim zadatke, ali da bih radio zadatke, moram prvo da naucim sintaksu jezika, njegove prednosti, funkcije koje podrzava itd.. Npr, tek sam se sada susreo sa 'for-each' petljom u Javi, zato moram da proucim prvo ovu knjigu, pa cu posle da radim zadatke, inace, knjiga u sebi sadrzi razne 'programe', tj. zadatke koji opisuju te oblasti koje prelazim.

-I da, nemam ja nista protiv prakse za 'dz', ali i da bih dobio tu praksu, moram da poznajem vecinu ovih stvari.. Hvala vam sto ste mi odgovorili i imam jos jedno pitanje, tj. vise me zanimaju vase smernice, posto bih zeleo da budem sto bolji Java programer, sam sam sebi smislio ovakav plan ucenja, pa me zanima vase misljenje:

*Trenutno ucim JDK 7, kompletan Java prirucnik, Schildt (prilicno sam zadovoljan knjigom, i cini mi se da je ipak malo ozbiljnija.
**Nakon toga planiram da ucim Strukture Podataka & Algoritme u Javi, takodje iz ozbiljnije knjige
***Nakon toga sam mislio da uzmem Dizajn Paterna u Javi, takodje ozbiljnu literaturu.

(Usput, pored Jave koju trenutno ucim, bavim se i Linux-om (Ubuntu OS), naravno, ne idem zalazim nista duboko u tu tematiku, uglavnom komande u terminalu, to ucim iz raznoraznih tutorijala)

-A pored ove tri glavne stvari navedene gore, planiram da ucim i baze podataka MySQL.
-Kao i HTML 5 (on ne bi trebao da mi oduzme tako puno vremena, u poredjenju sa ostalim stvarima)
-I za kraj, planirao sam naravno 1-2 Javina frameworka, ne znam jos koje, odlucicu kad stignem dotle.


-A u nekoj kasnijoj buducnosti i Android da pocnem da ucim, ali to tek na kraju, kad zavrsim prvo ove gore navedene stavke.

-Otprilike, ovo je neki 'grub' plan, poredjan hronoloski, zanima me vase misljenje, da li vam se ovo cini kao dobar plan, i da li bi trebalo nesto ubaciti/izbaciti, zameniti, dodati, kako god. Ja sam mislio da ce ovo biti vise nego dovoljno da budem konkurentan za posao, ali sudeci po ovim oglasima i nije bas tako.. Ovo sam vas pitao posto ne bih da gubim vreme uceci nepotrebne stvari, posto, iovako ima previse, ne mogu da dozvolim sebi taj luksus da ucim nesto sto nije potrebno, ili da izostavim nesto sto je jako bitno.. Hvala vam jos jednom
Gam3r je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2014, 18:00   #8
Reloader
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac - The Soul of Serbia
Poruke: 1.318
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 28 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Kako doci do posla programera/kako se zaposliti?

Citat:
Gam3r kaže: Pregled poruke
nakon toga moram da naucim i HTML 5? (Koji takodje ima nekih 300-500 strana koliko mi se cini, video sam knjigu)
Nece biti valjda da je toliko pod uslovom da poznajes HTML, novi sadrzaj koji donosi HTML 5 nije obimniji od 20-30 "strana" (w3schools sadrzi tacno 20 HTML5 lekcija). Naravno da niko ne ocekuje od tebe da znas napamet nazive svih tagova (elemenata), ali treba da budes svestan sta se sve moze s njima uraditi. Najlakse ces naci imena parametara kada ti zatrebaju, ako znas koji se tag za koji element koristi.

Citat:
Gam3r kaže: Pregled poruke
Trebace mi 10 godina da sve ovo naucim..
Nisi daleko od istine
Reloader je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2014, 18:28   #9
Ivan452
Veteran
 
Član od: 25.7.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 772
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 189 puta na 152 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ivan452
Određen forumom Re: Kako doci do posla programera/kako se zaposliti?

Za prvi, juniorski, posao potrebne su ti dve stvari iz programiranja:
1. Poznavanje osnova programiranja i alata koje koristiš za programiranje.
2. Postojanje jednog projekta u kojem si implementirao sve ono što znaš (projekat ne mora da ima ikakvu "tržišnu" vrednost).
(3. kao plus, poznavanje osnova rada u nekim poznatim tehnologijama koje se koriste u tom jeziku. U slučaju JAVE to je Spring, Rest, JPA, i sl).

Ono bitnije, što mnogo više poslodavci cene je:
1. Da si OK osoba, da ne unosiš neku nervozu u radni kolektiv, da nisi konfliktan, da ne zabušavaš, ogovaraš, tračariš, itd itd.
2. Da si voljan da konstantno učiš. Ovo ne mogu dovoljno da boldiram i uvećam da bih naglasio koliko je ovo bitno. Moraš da voliš to što radiš, kako bi konstantno napredovao i kako to ne bi doživljavao kao svakodnevno mučenje.

Sve se da naučiti. Za prvih par meseci ceš verovatno steći veće znanje nego ono koje si stekao za 3 godine studija. Osnove su naravno bitne. Ali nadogradnja zavisi samo od tvoje volje.
Ako si tvrdoglav, konfliktan, egoističan, svađalica, džabe ti je da si najpametniji na svetu, niko neće sa tobom da radi.
Ivan452 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Ivan452 na korisnoj poruci:
Futuristic (15.10.2014)
Stara 15.10.2014, 18:54   #10
Futuristic
Član
 
Član od: 22.11.2009.
Lokacija: Čačak
Poruke: 251
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 11 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Kako doci do posla programera/kako se zaposliti?

Citat:
Ivan452 kaže: Pregled poruke
2. Postojanje jednog projekta u kojem si implementirao sve ono što znaš (projekat ne mora da ima ikakvu "tržišnu" vrednost).
Da li bi mogao da daš primer za projekat takve vrste? Za sebe, nisam siguran da mogu da kažem tačno šta sve "znam", koliko dobro i kako bih mogao to da iskoristim, pa ako bi mogao da daš neki primer po svom izboru.
Futuristic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2014, 19:13   #11
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: Kako doci do posla programera/kako se zaposliti?

Evo ja ću dati jedan "školski" primer. Java desktop aplikacija za praćenje rada nečeg, tipa biblioteke. Znači, imaš rad sa članovima, knjigama, zaduženjima... To znači da ti treba baza (npr. MySQL) sa pravilno povezanim tabelama, tipovima podataka, spoljnim ključevima itd. Zatim je tu Java kôd u kome ćeš aplikaciju povezati sa tom bazom. Možeš da odradiš klijentsko-serversku arhitekturu. Server ima konekciju sa bazom i njemu može da pristupi više klijenata preko odgovarajuće adrese i porta. Uključuju se znači i niti. DatabaseBroker klasu (preko koje se server povezuje sa bazom) realizovati pomoću singleton paterna. Eto, to je otprilike jedna fino zaokružena celina. Ima tu mesta za nadogradnju i isto to se može uraditi i preko nekog Java web frameworka, bilo Spring MVC, bilo JSF...
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Partybreaker na korisnoj poruci:
Futuristic (15.10.2014)
Stara 15.10.2014, 22:03   #12
brano88
Član
 
Član od: 1.7.2014.
Lokacija: Bijeljina
Poruke: 228
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 59 puta na 46 poruka
Određen forumom Re: Kako doci do posla programera/kako se zaposliti?

A evo ti ga i gotov primjer. Broadleaf e-commerce radni okvir. Em je dobar i vrlo praktican, em je jako "citko" napisan. Dovoljno je da poznajes osnove Spring-a i Hibernate/JPA da bi razumio o cemu se radi. A evo mozes da pratis i moj licni projekat koji sam nedavno zapoceo - VShop
brano88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kako najlakse do xbox 360? demo Konzole 19 14.1.2007 22:03
3d realizam (kako doci do njega?) nesk3d Grafički softver i radovi 321 19.11.2006 17:33
kako do obrisanih podataka??? bobs Nosači podataka 1 25.8.2006 17:54
Kako do WinFax programa miky_GR Komunikacioni uređaji i umrežavanje 6 16.7.2006 18:46
Kako da dodjem do autora tekstova(Test Run),B.B.? aurora Tekstovi u SK 0 8.2.2006 23:52


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 3:45.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com