Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 1.8.2011, 19:00   #1
dzangrizalo
Član
 
Član od: 12.3.2007.
Lokacija: Cacak
Poruke: 377
Zahvalnice: 104
Zahvaljeno 57 puta na 41 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dzangrizalo Slanje poruke preko Skypea korisniku dzangrizalo
Lightbulb Ubuntu 11.04 desktop

Ovako, od skora imam dva racunara, a oduvek mi je bila zelja da se malo bolje uputim u Linux OS, pa sad imam i priliku za to. Naslovni OS se vec skida, a mene interesuje sta ce mi sve trebati od dodatnih downloada da od njega napravim jednu masinu sposobnu za surf, gledanje filmova, slusanje muzike, dakle najobicniji multimedijalni racunar. Da se preformulisem, jel mi trebaju driveri neki posebni, video codeci, programi, ili ce to vec sve doci uz instalaciju OS. Totalno sam neupucen, i svaka preporuka, odgovor, kritika su dobrodosli. Konfiguraciju na koju ce biti instaliran mozete videti u profilu, pod brojem 1.
dzangrizalo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.8.2011, 19:04   #2
Sayonara
Član
 
Član od: 15.2.2011.
Lokacija: Podgorica , Crna Gora
Poruke: 168
Zahvalnice: 44
Zahvaljeno 26 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 11.04 desktop

sve ti dolazi uz os ne moras nista da se brines
Sayonara je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Sayonara na korisnoj poruci:
dzangrizalo (1.8.2011)
Stara 1.8.2011, 19:47   #3
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 11.04 desktop

A šta god ti još bude trebalo možeš automatski da instaliraš preko Interneta. Ogromna većina raspoloživog softvera (40.000 programa ili tako neka cifra) je dostupna preko Ubuntu Software Center-a. Kao da si u on-line prodavnici software-a (doduše, ima i komercijalnih programa koji se plaćaju, ali su u manjini). Klikneš, potvrdiš, to se skine i automatski instalira.
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Nergal na korisnoj poruci:
dzangrizalo (1.8.2011)
Stara 1.8.2011, 20:59   #4
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Ubuntu 11.04 desktop

Čitava serija člaNJaka pod nazivom "The perfect desktop", a međ njima i http://www.howtoforge.com/the-perfec...ubuntu-classic
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku GoranSTX na korisnoj poruci:
dzangrizalo (1.8.2011)
Stara 1.8.2011, 21:04   #5
Marezz
Veteran
 
Član od: 20.10.2008.
Lokacija: Banana drzava | OS: Funtoo GNU+Linux
Poruke: 869
Zahvalnice: 208
Zahvaljeno 97 puta na 79 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 11.04 desktop

Mislim da ti Unity neće raditi sa fglrx drajverom ali nisam siguran.. Doduše tu je fallback mode koji je sličan gnome 2 okruženju.
Marezz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.8.2011, 22:12   #6
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 11.04 desktop

Citat:
dzangrizalo kaže: Pregled poruke
Ovako, od skora imam dva racunara, a oduvek mi je bila zelja da se malo bolje uputim u Linux OS, pa sad imam i priliku za to. Naslovni OS se vec skida, a mene interesuje sta ce mi sve trebati od dodatnih downloada da od njega napravim jednu masinu sposobnu za surf, gledanje filmova, slusanje muzike, dakle najobicniji multimedijalni racunar. Da se preformulisem, jel mi trebaju driveri neki posebni, video codeci, programi, ili ce to vec sve doci uz instalaciju OS. Totalno sam neupucen, i svaka preporuka, odgovor, kritika su dobrodosli. Konfiguraciju na koju ce biti instaliran mozete videti u profilu, pod brojem 1.

Прво се добро упознај са Упутством за инсталацију где ћеш наћи и шта ти треба од кодека (јер се спомињу у једном кораку инсталације).
Све што мислиш да ти треба наћићеш кроз Убунту Софтверски центар где ћеш се лако сналазити (наравно подразумева се да потребне пакете/програме тражиш и инсталираш преко њега а не као у Виндовсу преко разноразних пиратских сервиса ). При тражењу погодног програма нема потребе да већ у старту знаш и како се зове већ је довољно да у претрагу упишеш конкретано шта ти треба (било то типа: .mp3; .doc ; .ogg... или нешто десето).
Synaptic (Синаптик) је врло интересантан јер ти даје пргледније одговоре на твоју претрагу одређених пакета али се са њим мало озбиљније играј пошто ћеш са њим лакше да покупиш оно што ниси планирао па се изненадиш после рестарта (појави ти се неко друго графичко окружење?) ...
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2011, 2:11   #7
dzangrizalo
Član
 
Član od: 12.3.2007.
Lokacija: Cacak
Poruke: 377
Zahvalnice: 104
Zahvaljeno 57 puta na 41 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dzangrizalo Slanje poruke preko Skypea korisniku dzangrizalo
Određen forumom Re: Ubuntu 11.04 desktop

Dobro, zasad sam se snasao dovoljno da nadjem sve sto mi treba, mada mi je sve jako konfuzno, prosto se vidi da se neko potrudio da izbaci sve sto podseca na "Win-OS" pa su tako zamrsili i neke najobicnije stvari, al dobro. Nasao sam "Wine", iskreno, to mi je najimpresivniji softver na koji sam danas naleteo, jer sam pre toga 4 sata pokusavao da nadjem IRC klijent koji ne baguje, i posle cimanja sa xchat, emphaty im i nekim Snukiem (ili tako nesto slicno) na kraju iskopirao vec instaliran Mirc sa svog drugog kompa, dodao ga na listu u Wine, i resio stvar. Ako neko ima da mi preporuci bolje resenje, koje iskljucuje emulaciju, dobrodosao je. Inace, generalno sam zadovoljan, sve komponente je sam prepoznao, svidja mi se kako su odradili Ubuntu Software Centre i takav nacin pretrage i instalacije aplikacija smatram za daleko pismenije resenje od onih na koje smo mi korisnici microsoftovih proizvoda navikli, i imam utisak da je racunar brzi nego sa Win XP, verovatno jer OS uzima manje resorsa. I da, umal' da zaboravim definitivno stabilniji DL/UL i bolji odzivi interneta. Sve u svemu, kao sto rekoh, generalno sam zadovoljan, i mislim da ce na ovom kompu Ubuntu ostati.

Poslednja ispravka: dzangrizalo (3.8.2011 u 2:57)
dzangrizalo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2011, 8:43   #8
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Ubuntu 11.04 desktop

Citat:
dzangrizalo kaže: Pregled poruke
Dobro, zasad sam se snasao dovoljno da nadjem sve sto mi treba, mada mi je sve jako konfuzno, prosto se vidi da se neko potrudio da izbaci sve sto podseca na "Win-OS" pa su tako zamrsili i neke najobicnije stvari, al dobro..............................
Ovakve izjave mogu vrlo lako pa pokvare užitak jutarnje kafe... pošto si početnik možda i mogu da razumem ovu formulaciju, ali iskreno, ja koji ne koristim niti GNOME niti *buntu familiju distroa osetio sam se uvređenim...
Veruj da niti Free Desktop niti Canonical niti GNOME nemaju odeljenja u kojima se radi na "izbacivanju svega što podseća na Win OS". Razlika u izgledu i funkcionalnosti posledica je različitih filozofija i tehnologija koje stoje u pozadini finalnog proizvoda, nikako želje da se po svaku cenu bude različit.
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2011, 9:05   #9
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 11.04 desktop

што се тиче irc-a у УСЦ укицаш у претрагу .irc и нађеш неки који ти одговара и визуелно и по функциојама...

Труди се да се што мање ослањаш на Wine обзиром да коришћењем програма са Виндовса умањујеш и безбедност система на ком се покрећу....


Ако ти је пробламатично сналажење у Јунит радном окружењу пребаци се на "класично окружење" при следећем логовању (или се одјави и при поновној пријави одабери " Убунту класик" радно окружење (гном 2). Лично ти не препоручујем да сезамајаваш са истим пошто ће се од следеће верзије (11-10) прећи на Гноме 3 као класично окружење...
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2011, 16:10   #10
dzangrizalo
Član
 
Član od: 12.3.2007.
Lokacija: Cacak
Poruke: 377
Zahvalnice: 104
Zahvaljeno 57 puta na 41 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dzangrizalo Slanje poruke preko Skypea korisniku dzangrizalo
Određen forumom Re: Ubuntu 11.04 desktop

Citat:
GoranSTX kaže: Pregled poruke
Ovakve izjave mogu vrlo lako pa pokvare užitak jutarnje kafe... pošto si početnik možda i mogu da razumem ovu formulaciju, ali iskreno, ja koji ne koristim niti GNOME niti *buntu familiju distroa osetio sam se uvređenim...
Veruj da niti Free Desktop niti Canonical niti GNOME nemaju odeljenja u kojima se radi na "izbacivanju svega što podseća na Win OS". Razlika u izgledu i funkcionalnosti posledica je različitih filozofija i tehnologija koje stoje u pozadini finalnog proizvoda, nikako želje da se po svaku cenu bude različit.
Nije ni bila namera da ti kvarim kafu, soz. Ne tangiraj se, to je izjavio pocetnik na pomenutom OS...pobesneli pocetnik, koji nije umeo da napravi precicu na desktopu.
dzangrizalo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2011, 21:11   #11
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 11.04 desktop

Шта ће ти пречица на радној површи кад можеш да је убациш у покретач са леве стране или пак да поставиш неки теби одговарајућ панел (cairo-dock; AWN; Docky;...) који би подесио по твојој замисли?
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku drzare na korisnoj poruci:
dzangrizalo (3.8.2011)
Stara 4.8.2011, 17:52   #12
ghost32
Član
 
Član od: 30.12.2009.
Lokacija: mladenovac
Poruke: 116
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 6 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 11.04 desktop

i ja sam prekjuce instalirao ovo cudo,pa ne mogu da se snadjem tako lako. mozda je glupo pitanje, ali kako da se stavi taj pokretac sa leve strane?
ghost32 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2011, 18:47   #13
dzangrizalo
Član
 
Član od: 12.3.2007.
Lokacija: Cacak
Poruke: 377
Zahvalnice: 104
Zahvaljeno 57 puta na 41 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dzangrizalo Slanje poruke preko Skypea korisniku dzangrizalo
Određen forumom Re: Ubuntu 11.04 desktop

Nem pojma, vidi negde u sys. settings, meni je vec bio izbacen posle instalacije. Iskreno, sad nesto posmatram, iz ugla coveka koji nikad nije koristio racunar, ovo je dalkeko laksi OS za snaci se nego bilo koji Win, e sad drugo je sto sam ja vec 10 godina na razlicitim Windowsima, pa mi je trebalo par dana da se prilagodim. Sve u svemu, prezadovoljan sam, sto lakocom instaliranja samog OS, pronalazenja i instaliranja potrebnog softvera, sirokom ponudom istih, fukcionalnoscu, vec o bezbednosti da ne pricam. Extra stvarno.
EDIT: Video sam da vec postoji tema o igranju kroz "Wine" al je bas opsirna i nezgodna za pretragu, pa cu pitati ovde. Interesuje me koliko "Wine", okvirno govoreci, povecava hardware req igara? Nesto vise ili nesto neprimetno?

Poslednja ispravka: dzangrizalo (4.8.2011 u 19:36)
dzangrizalo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2011, 19:47   #14
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 11.04 desktop

Citat:
dzangrizalo kaže: Pregled poruke
Nem pojma, vidi negde u sys. settings, meni je vec bio izbacen posle instalacije. Iskreno, sad nesto posmatram, iz ugla coveka koji nikad nije koristio racunar, ovo je dalkeko laksi OS za snaci se nego bilo koji Win, e sad drugo je sto sam ja vec 10 godina na razlicitim Windowsima, pa mi je trebalo par dana da se prilagodim. Sve u svemu, prezadovoljan sam, sto lakocom instaliranja samog OS, pronalazenja i instaliranja potrebnog softvera, sirokom ponudom istih, fukcionalnoscu, vec o bezbednosti da ne pricam. Extra stvarno.
EDIT: Video sam da vec postoji tema o igranju kroz "Wine" al je bas opsirna i nezgodna za pretragu, pa cu pitati ovde. Interesuje me koliko "Wine", okvirno govoreci, povecava hardware req igara? Nesto vise ili nesto neprimetno?
Искрено немам појма играо сам само пар игара кроз Wine (неке стратегије али и CS са којим никад нисам имао проблема). што се тиче захтевнијих игара ипак би требало да прелисташ тему коју си споменуо обзиром да је тамо обрађено брдо различитих игара и њихова игривост на Линуксима...

@ghost32
уколико твоја графичка карта задовољава и имаш инсталиране потребне драјвере (и уколико си наравно на Јунит радном окружењу) требао би да имаш тај покретач одмах по покретању система...
Уколико пак графика (драјвери) не подржава онда имаш Јунит без тог покретача са леве стране.
Ако баш желиш посебан панел са леве стране инсталирај Cario-Dock и постави га на коју год хоћеш страну и подеси онако како ти то замишљаш... Cario-dock ради и са отвореним и са власничким драјверима за графичку подједнако добро...
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2011, 19:47   #15
Dare01
Veteran
 
Član od: 18.6.2010.
Lokacija: Sremska Mitrovica, Srbija
Poruke: 522
Zahvalnice: 87
Zahvaljeno 121 puta na 106 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 11.04 desktop

Citat:
ghost32 kaže: Pregled poruke
i ja sam prekjuce instalirao ovo cudo,pa ne mogu da se snadjem tako lako. mozda je glupo pitanje, ali kako da se stavi taj pokretac sa leve strane?
Moraš instalirati drajver za grafiku, pa onda restartovati pa nakon toga ulogovati u to okruženje sa Unity to ti je taj nazovi dock sa leve strane. Treba da izabereš Ubuntu pri logovanju, a Ubuntu classic je bez njega. Eto pojednostavljeno.
Dare01 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2011, 19:52   #16
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 11.04 desktop

Citat:
Dare01 kaže: Pregled poruke
Moraš instalirati drajver za grafiku, pa onda restartovati pa nakon toga ulogovati u to okruženje sa Unity to ti je taj nazovi dock sa leve strane. Treba da izabereš Ubuntu pri logovanju, a Ubuntu classic je bez njega. Eto pojednostavljeno.

Нема потреба пикати рестарт - није ово Виндовс довољно је само се одјавити и поново пријавити на свој налог...
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2011, 19:58   #17
Neky
Starosedelac
 
Član od: 15.6.2007.
Lokacija: Amsterdam
Poruke: 1.817
Zahvalnice: 463
Zahvaljeno 310 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 11.04 desktop

Topla preporuka za Docky umesto cairo-docka; mnogo je ... finiji, ne iskače, nije napadan za oko, nije toliko šaren i navalentan.
Neky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2011, 20:05   #18
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 11.04 desktop

Citat:
Neky kaže: Pregled poruke
Topla preporuka za Docky umesto cairo-docka; mnogo je ... finiji, ne iskače, nije napadan za oko, nije toliko šaren i navalentan.

Зависи какo се подеси, што се тиче подешавања и могућности Docky далеко заостаје за Cairo-dock-om.
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2011, 20:55   #19
ghost32
Član
 
Član od: 30.12.2009.
Lokacija: mladenovac
Poruke: 116
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 6 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 11.04 desktop

instalirao sam docky, ali ne radi kako treba. opcija hiding mi stoji na none i zamagljena je,ne mogu da stavim auto hide. ove dole su mi sve zamagljene osim panel. sta da radim?
ghost32 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2011, 22:07   #20
Dare01
Veteran
 
Član od: 18.6.2010.
Lokacija: Sremska Mitrovica, Srbija
Poruke: 522
Zahvalnice: 87
Zahvaljeno 121 puta na 106 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 11.04 desktop

Citat:
drzare kaže: Pregled poruke
Нема потреба пикати рестарт - није ово Виндовс довољно је само се одјавити и поново пријавити на свој налог...
Ima potrebe pitaki restart nakon instalacije drajvera za grafičku. Lepo sam napisao na čega se odnosi restart. drzare nisam ja početnik pa da ne znam da to nije Windows, da jeste ne bi se zvao Linux! A nakon toga treba samo da se izloguje i ponovo uloguje ali da izabere Ubuntu umesto Ubuntu Classic.
Dare01 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Ubuntu 11.04 Final darkelf Slobodni softver 130 16.10.2011 9:28
Ubuntu 11.04 - Zeitgeist? kneht Slobodni softver 1 2.5.2011 16:24
Ubuntu 11.04 Beta je tu... Fickey Slobodni softver 0 2.4.2011 20:49
Ubuntu 9.10 review [od strane Windows korisnika] Djordje Turjacanin Slobodni softver 12 14.1.2010 15:56
Announcing Ubuntu 10.04 LTS: The Lucid Lynx DobroslaV Slobodni softver 8 29.9.2009 16:33


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 2:31.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com