Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 25.4.2007, 19:13   #1
alien
Član
 
Član od: 22.12.2005.
Poruke: 97
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Question Problem sa ADSL-om

Imam problem sa ADSL-om: posto sam ustanovio da spliter ne radi kako treba(kad povezem spliter pre ISDN kao i sto treba tj. linija direktno sa tel. stuba ide u spliter tada adsl modem ne radi vec samo tel. linija) onda sam direktno ukljucio tel. liniju u adsl modem i konekcija je proradila (modem na usb nije radio vec samo na ethernet port) download je bio svega 10-12 KB sto nije normalno za paket (telekomov promotivni paket) 256/64. Zna li neko zasto je toliko nizak download, zasto usb ne radi (u ugovoru mi pise da ne diram parametre da je sve podeseno i da ako diram ne garantuju za ispravan rad), rekli su da spliter moze da se zameni a za ostalo neznaju (kada su pa nesto i znali).
Imam jos jedno pitanje (naravno kada resim probleme iz gore navedenog):
Kako da konfigurisem ADSl na mreznu grupu od 11 racunara s'tim sto se tri racunara nalaze u posebnoj kancelariji koja je udaljena od prostorije gde su ostali racinari 15 metara. Itersuju me sema povezivanja i kako da konfigurisem internet sharing.Da li to mogu da resim pomocu dva svica ili hub-a.Napominjem da imam ISDN telefonski prikljucak (ako je to bitno).
alien je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.4.2007, 19:43   #2
genius
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.11.2005.
Lokacija: stigo sam...
Poruke: 4.635
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 902 puta na 621 poruka
Određen forumom Re: Problem sa ADSL-om

Ono sto sigurno znam iz iskustva je da kod mene ADSL huawei modem moze da radi super u mrezi. Znaci kod mene modem je ukljucen u switch, iz switcha ide dvadesetak racunara i svim imaju net. Osim toga u switch je ukljucen i wireless AP tako da svi uredjaji koji imaju wireless takodje imaju internet. Znaci nikakva podesavanja, sve radi samo od sebe
genius je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.4.2007, 23:07   #3
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Problem sa ADSL-om

Download možda i nije toliko spor, možda si naprosto naleteo na spor server.
Inače, nešto oko 25 KB/s se smatra optimumom, a povremeno može da dostigne 30-tak KB/s.

Može se pojaviti i drugi problem - recimo da li ti je dobar konektor telefonskog kabla koji ulazi u taj ruter (da, to je ruter, a ne modem). Ali to nije baš verovatno.

Dešava se, izgleda, često da spiteri ne valjaju. Štaviše, možda su ti dali pogrešan spliter. Spliter za ISDN nije isti kao za običnu telefonsku liniju, mada ima i nekih univerzalnih splitera koji pašu u obe varijante. Kad budeš menjao spliter, napomeni im da ti treba za ISDN.

Što se tiče povezivanja više računara, za to ti treba svič sa odgovarajućim brojem portova (12 ili još bolje 16, da bi moglo da se proširuje). Ruter Huawei konfigurisan je tako da mu je uključen DHCP server, dakle dodeljuje automatski adrese svim računarima prikačenim preko sviča na njega. Dakle, sve treba da staviš na "auto" i radiće kako treba.

Pretpostavaljam da su ti ti računari već u nekoj vrsti mreže i da imaš svič ili hab. Onda ruter poveži jednim običnim (neukrštenim kablom) na jedan od slobodnih ulaza sviča (NE na "WAN" ili "uplink" ulaz jer ti za njih treba drukčiji mrežni kabl).
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku VojaM na korisnoj poruci:
alien (26.4.2007)
Stara 26.4.2007, 10:39   #4
alien
Član
 
Član od: 22.12.2005.
Poruke: 97
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Question Re: Problem sa ADSL-om

Hvala na odgovoru ali mislim da je spliter za ISDN jer kada je kolega uzimao modem oni su znali da imamo ISDN telefonski prikljucak. Ovo sa switcherom nisam probao, ali me interesuje, posto ja imam vec mrezu druge klase (10.0.0.1-10.0.0.10) ako podesim na automatsko dobijanje adrese od strane rutera(modema-nisam siguran da je ruter) da li remetim mreznu grupu tj. da li se postojeca klasa adresa menja. I Na kraju interesuje me jos nesto: imam jos jednu grupu racunara u udaljenoj kancelariji (15-tak metara udaljene gde su jos 3 racunara) pa da li mogao da te racunare(3) povezem u poseban switcher a da zatim taj switcher povezem za onaj na kojem je prikljucen modem(ruter) kako bi svi racunari imali pristup internetu( sve u cilju da ne bi vukao 3 posebna kabla iz jedne prostorije do druge vec samo jedan kabel switcher-switcher).Ili bi to lakse ostvario pomocu hub-a ?
alien je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2007, 21:42   #5
Sasa90
Veteran
 
Član od: 3.3.2007.
Lokacija: Subotica Reputacija:■■■■■□□□□
Poruke: 994
Zahvalnice: 161
Zahvaljeno 291 puta na 162 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Sasa90 Slanje poruke preko Yahooa korisniku Sasa90 Slanje poruke preko Skypea korisniku Sasa90
Talking Re: Problem sa ADSL-om

e slusaj ISDN prikljucak nije nikakav problem i ja ga imam a imam i ADSL ali ne telekomov nego Eunetov ali to ni nema veze. U svakom slucaju trebas da odes u telekom i da im kazes da ti spliter nije dobar i nek ti daju neki drugi.
za drugi deo pitanja ti nemogu dati 100% tacan odgovor jer ne znam kakav ti imas modem (da li ide preko USB a ili ti ide preko LAN-a) ako ti ide preko LAN-a onda samo uzmes switch koji deli na 10 ili 12 racunara i onda si miran. Inace ako imas da ti ide preko USB a onda ti bas necu moci pomoci. Onda ti treba server i da onda preko njega umrezis kompjutere ili da trazis novi modem... u svakom slucaju ISDN ti nije kriv zato sto ti ADSL ne radi. Ja ti garantujem.
Sasa90 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Šta za 500-550 € Axel Freeman Šta da kupim? 102 2.10.2008 2:22
Problem sa ADSL konekcijom sawo Komunikacioni uređaji i umrežavanje 2 17.2.2007 19:46
Smeshan problem sa Winamp-om Predrag Stankovic Aplikativni softver 5 25.1.2007 14:01
Problem sa OpenGL-om Milos Darmanovic Grafika 3 15.1.2007 0:07
Problem sa sa LG combo!! mileki Kvarovi 22 23.4.2006 20:53


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:00.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com