Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Konfiguracije

ŠDK - Konfiguracije Saveti u vezi sa kupovinom konfiguracija

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 25.7.2020, 1:30   #1
Black Adder
Banned
 
Član od: 21.2.2010.
Lokacija: somewhere in deep southern Serbia
Poruke: 336
Zahvalnice: 254
Zahvaljeno 6 puta na 5 poruka
Određen forumom Nadogradnja stare mašine po Vasem savetu a i Benchmarka

Posle nedelja provedenih po svetskim forumima, gde spada i ovaj, zaključio sam da godinama vlada tehnološka suša i da nam se poturaju po držećim cenama komponente stare po 2-3 godine, a polupismeni poput mene nasedaju da je to NOVO.


Uporedio sam svoj procesor AMD Phenom II 945 sa 3200g i dobio sledeće:



https://cpu.userbenchmark.com/Compar.../m824486vsm101


A najviše me ubola rečenica u ovom linku: it might be old, but with a gtx 660 its a nice entry gamer


Konkretno, imam mašinu od 2010. (tada sam imao para pa sam ludovao sa tek izlazećim komponentama):
Asus M4A89GTD pro usb 3.0 (radio sam naslovne u PS i Illustratoru CS5 za casopise sa tom integrušom i pokrećem razne igre do 2015., nove nisam probao, nisam imao vremena)

Phenom II 945 (nista klokovano, a moze)
DDR3 2GB + 4GB i jos 2 prazna slota (sve to radi na 1333MHz a mislim da su 1600+)
1TB WD HDD
Chieftec 550W
Blueberry black case


Koja ovde grafička treba da ovo načini solidnim gejmerom i može li?
Black Adder je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.7.2020, 2:11   #2
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Nadogradnja stare mašine po Vasem savetu a i Benchmarka

pa tako neka kao gtx660 ili novije sličnih performansi ali to je i dalje entry level za solidan gejming je ipak malo staro..
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
Black Adder (25.7.2020)
Stara 25.7.2020, 13:17   #3
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Nadogradnja stare mašine po Vasem savetu a i Benchmarka

Kao prvo druze, te neke komparativne sajtove kao sto je UserBenchmark zabatali. To sto oni pisu tu nema veze sa mozgom. Ne mozes nikako posmatrati procesor kao celinu, vec zavisno od namene.
Druga stvar je da od Phenom II X4 procesora i modernog gaming-a nema nista. Em sto ima mali IPC, em malo tredova, em ne podrzava moderne instrukcije. Neke igre bi radile sa seckanjem, dok neke ne bi mogle da se pokrenu.
GeForce 660 je daleko od toga da je aktuelna graficka. Ne podrzava DX 12 i Vulkan, a ni Nvidia ne izbacuje vise drajvere sa podrskom za nove igre.

Ti u zavisnosti od budzeta imas 2 opcije:

1. Ako ti je novac frka, onda uzmi obavezno 2 ili 4GB RAM-a da imas minimum 8GB za igranje. A za graficku, uzmi neku GeForce 1050/1050ti, Radeon 460/560. Krecu se oko 50 do 70 evra polovne Makar ce ti igre do 2016te raditi kako treba, a i dosta novijih.
2. Ako hoces bas da igras zadnje od igara kako treba, budi spreman na upgrade od makar 300 do 400 evra.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Vlad Cepesh na korisnoj poruci:
Black Adder (25.7.2020)
Stara 25.7.2020, 13:17   #4
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Nadogradnja stare mašine po Vasem savetu a i Benchmarka

Ispod GTX960 nemoj ni da gledaš. Kepler (600 i 700) je završio sa modernim gamingom, limit je tu neka 2015-2016.

Pohvala za rock stable drajvere čak i u multi-monitor konfiguracijama, nula problema u Win10, radi savršeno sve što može.
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Rockstar na korisnoj poruci:
Black Adder (25.7.2020)
Stara 25.7.2020, 15:19   #5
weedman984
Veteran
 
Član od: 21.9.2011.
Lokacija: Mount Everest
Poruke: 566
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 136 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: Nadogradnja stare mašine po Vasem savetu a i Benchmarka

Vlad, mislio je na drugi naš forum Benchmark a ne userBenchmark ako se ne varam. Postavio je i tamo sličnu temu
weedman984 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku weedman984 na korisnoj poruci:
Black Adder (25.7.2020)
Stara 25.7.2020, 15:22   #6
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.356
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Nadogradnja stare mašine po Vasem savetu a i Benchmarka

Ne, mislio je na sajt, ostavio je i link...
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
Black Adder (25.7.2020)
Stara 25.7.2020, 15:56   #7
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Nadogradnja stare mašine po Vasem savetu a i Benchmarka

Pomenuta GTX 960 ili GTX 1050 bi trebalo da mogu da se nađu povoljno i uklopile bi se taman kako treba sa tim CPU.

Jedan savet iz ličnog a i tuđeg iskustva - drži se nV i ne gledaj AMD karte za taj stariji Phenom ako želiš stabilan fps u igrama (da nema seckanja puno).

Ako si realističan i ne očekuješ da sa tim vrtiš neke najnovije igre u visokim podešavanjima, može sa tim da se igra OK. Sa gotovo istom takvom mašinom sam ja počeo da igram npr. Witchera 3 i gurao ga 30+ fps na high.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
Black Adder (25.7.2020)
Stara 25.7.2020, 16:13   #8
Black Adder
Banned
 
Član od: 21.2.2010.
Lokacija: somewhere in deep southern Serbia
Poruke: 336
Zahvalnice: 254
Zahvaljeno 6 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Nadogradnja stare mašine po Vasem savetu a i Benchmarka

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
Ne, mislio je na sajt, ostavio je i link...
Ma da, isao sam na sajt onaj globalni i tamo iscitavao neke graduacije ovog procesora gunboat, yaht itd. Ma znam da ga je zgazilo i vreme i tehnologija, ali ne i bas neka tehnologija, vi kad pogledate 10 godina razlike imate i dalje 4core jezgra da dominiraju, ram memorija je jedva duplo brza bukvalno gledajuci u megaherce a procesori i dalje tapkaju na tim brzinama manje-vise. Verujem da je i vas mozak 2010. sanjao da cete 2020. igrati neke vanvremenske igre na zverima od 10-15 GHz i da to bude sklopljeno u neki kucni budzet a da snabdete sva cula igrom poput onih 9D kontejnera. Ali svet je otisao u persun, konzole su zavrtele pare i drzale monopol citavu deceniju, a pc gaming koji je proslavio zlatne godine od 1995. do 2005. je spao na neke hibridne platforme i po koju pc ekspanziju iz konzolnog sveta. PC je postao relikt, ovi novi klinci nemaju potrebu za tastaturom i misem, to ih zamara. Moj sin ima 5 godina, ne poznaje ni slova ni brojeve, ali sve sto mu treba na jutjubu u gugl pleju nadje odlicno glasovnom komandom, speluje daleko bolje od mene sto engleski ucim od pelena do fakultetskih godina. Ponekad se i pitam koji ce mi djavo pc konfiguracija, ali ja sam starog kova, ne mogu da buljim u ekrance velicine tetrisa. Ovo je jedno sumiranje znanja od 1997. do 2015. koliko sam svakog meseca kupovao Svet kompjutera. Zadnjih 5 godina sam izasao iz stosa, samo sam uocio da se jedino promenilo da su procesori preuzeli integrisanu grafiku umesto ploca a igrati sa njima na full hd je i dalje pojam kao i 2010. A pritom imamo vec i 8k tehnologiju, a nemamo para ni za 4k televizore, a realno ni tv programe. Mislim da je greh da takvi integrisani procesori postoje, da te lazu da imas grafiku a nemas je, a sirotinja si da kupis nesto normalno. Nesto je debelo zaribalo u deka Gejtsovom svetu ili smo toliko goli da nam performanse nekog jeftinog kineza koji se zavrsava na mi zvuce vanvremenski pa ih radije priustimo nego da li ovu plocu ili onu. Okta core vrslja u plastici a ja okta kore necu videti do kraja zivota u mom kucistu. Ne znam, samo razmisljam naglas.


Sto rece jedan moj profesor matematike u penziji, to stancovanje komponenti je toliko brzo i automatizovano, niko to ne radi rucno da hekla i plete, gubi vid i zamara se, procesor treba da kosta koliko boks cigara, sto i kosta, nego carine, porezi, ugradnje pet natkupaca, kao kad seljak proizvede kilo malina i pokloni ih za 150 dinara a oni zavrse u marketu 100grama 5 eur.

Poslednja ispravka: Black Adder (25.7.2020 u 16:25)
Black Adder je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.7.2020, 16:19   #9
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Nadogradnja stare mašine po Vasem savetu a i Benchmarka

Citat:
Black Adder kaže: Pregled poruke
its a nice entry gamer
vs

Citat:
Black Adder kaže: Pregled poruke
načini solidnim gejmerom i može li?
Nije isto.

Entry gamer je i nov komp sa integrušom koji može da pokrene manje indie hitove, puzzlice, HOPA, 2D avanture, platformice itd. u 720p na high i eventualno u 1080p na medium/low. Realno većina pixelart igara se renderuje u rezolucijama ispod 560p pa interpolira, tako da... Al' ovakva mašina bi imala problema i sa L4D/TF2/Dota... koji su nezahtevni 3D naslovi.

Solidan bi bio da može da gura gotovo sve redovne AA/AAA naslove u 3D u 1080p low, a većinu u medium, ne? Recimo da možeš da odigraš Dishonored 1 barem, ako već ne dvojku/Prey/Doom.

Ako ti je ovo prvo dosta, natrpaj tu još ram i stavi ssd i Bog da te vidi.

Što se tiče tehnologije u pravu si, taj cpu podržava gotovo sve što i Ryzen7, al'... opet, ja sam prešao sa i5 na R7 i ne vidim razliku osim u video renderingu. Al' tamo mi je i trebala.
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Eni na korisnoj poruci:
Black Adder (25.7.2020)
Stara 25.7.2020, 21:50   #10
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Nadogradnja stare mašine po Vasem savetu a i Benchmarka

Ljudi su ti lepo objasnili ali da sumiramo jednom za svagda: taj Phenom ne može da pljune 3200g pod prozor zbog toga što frekvencija i broj jezgara ne znače ništa kad se arhitektura tih procesora potpuno razlikuje.

To je kao da uporediš Fiat sa 4 vrata i 1900 kubika sa BMW peticom koja takođe ima 4 vrata i 1900 kubika i kažeš a pa ovo je isto.

Za grafičke isto važi.

Ne nadograđuj taj komp.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.7.2020, 22:26   #11
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Nadogradnja stare mašine po Vasem savetu a i Benchmarka

Uh, Black Adder je ispao iz fazona i malo ranije od 2015.

Ja i ko pre 14 godina imam dual core, samo što je ovaj 4 puta brži od tog starog.

Slično je i sa 3200G i Phenomom. Napredak je zapravo izuzetan, posebno u AMD taboru. Čak i ta integrisana nije beskorisna kada se podesi sa dual channel brzim RAM-om.
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.7.2020, 0:32   #12
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Nadogradnja stare mašine po Vasem savetu a i Benchmarka

taj phenom je sličan q6600 a i5-2400 tadašnji ga je jeo za doručak koji sad košta baš kao boks cigara..
Citat:
procesor treba da kosta koliko boks cigara,

Ako ti je mnogo da daš 100+e za procesor vidi šta ima polovno, ja tek kad sam počeo da kupujem polovno sam mogao da kažem da sam kupio prejak procesor, i da ih menjam često, u suštini ništa nisi nadograđivao 10 godine i sve bi trebalo da se menja sad koliki je budžet zavisi i šta je prioritet, ima tu dosta da se ulaže
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.7.2020, 8:03   #13
Black Adder
Banned
 
Član od: 21.2.2010.
Lokacija: somewhere in deep southern Serbia
Poruke: 336
Zahvalnice: 254
Zahvaljeno 6 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Nadogradnja stare mašine po Vasem savetu a i Benchmarka

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
taj phenom je sličan q6600 a i5-2400 tadašnji ga je jeo za doručak koji sad košta baš kao boks cigara..



Ako ti je mnogo da daš 100+e za procesor vidi šta ima polovno, ja tek kad sam počeo da kupujem polovno sam mogao da kažem da sam kupio prejak procesor, i da ih menjam često, u suštini ništa nisi nadograđivao 10 godine i sve bi trebalo da se menja sad koliki je budžet zavisi i šta je prioritet, ima tu dosta da se ulaže
Iscitao sam sve sta mislite i resio da to ne nadogradjujem, radicu i dalje u Illustratoru njime i pokretati neku stariju igru, full hd filmove, ionako mi je na spratu u "kancelariji" a gejmer vec sklapam i to cu da gurnem iza 40incnog ekrana u dnevnoj. Postao je spor od kako sam mu stavio win10, tacnije sam se instalirao posto sam na njemu imao legalnu 7 na kojoj je radio kao munja.



Njemu je i ploca stara, ma kolko bila revolucionarna u tim godinama. "Novo si je novo." - sto bismo mi rekli sa juga. U sustini stereotipa smo stipse, teske stipse i zato toliko proucavamo.
Black Adder je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.7.2020, 8:04   #14
Black Adder
Banned
 
Član od: 21.2.2010.
Lokacija: somewhere in deep southern Serbia
Poruke: 336
Zahvalnice: 254
Zahvaljeno 6 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Nadogradnja stare mašine po Vasem savetu a i Benchmarka

Citat:
Rockstar kaže: Pregled poruke
Uh, Black Adder je ispao iz fazona i malo ranije od 2015.

Ja i ko pre 14 godina imam dual core, samo što je ovaj 4 puta brži od tog starog.

Slično je i sa 3200G i Phenomom. Napredak je zapravo izuzetan, posebno u AMD taboru. Čak i ta integrisana nije beskorisna kada se podesi sa dual channel brzim RAM-om.
Sta treba podesiti izmedju te integrisane grafike i dual chanell memorije da radi bolje i kako?
Black Adder je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.7.2020, 8:14   #15
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Nadogradnja stare mašine po Vasem savetu a i Benchmarka

Citat:
Black Adder kaže: Pregled poruke
radicu i dalje u Illustratoru njime i pokretati neku stariju igru, full hd filmove, ionako mi je na spratu u "kancelariji" ... Postao je spor od kako sam mu stavio win10
1. Stavi mu SSD za sistem i ilustrator, ostavi HDD za filmove i dokumente. Za te dve stvari će ti i 120GB uraditi posao ima ih ispod 3500 din, ne instaliraj igre/programe druge tu i eto.
2. Uzmi polovan bar 4 GB ddr3 na KP i ubaci. Progledaćeš. (staviš 2x4 a taj od 2gb prodaš)

I tako ti ostane upotrebljiva mašina za rad, a sastavljaj gamer na drugom mestu kako si počeo.
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Eni na korisnoj poruci:
Black Adder (26.7.2020)
Stara 28.7.2020, 10:57   #16
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Nadogradnja stare mašine po Vasem savetu a i Benchmarka

U sustini svi moderni proceosri za standarni dekstop imaju 2 memorijska kontrolera, pa treba i 2 memorijska modula na maticnoj ploci da bi se ostvario sto veci memorijski protok. To je narocito bitno za integrisane graficke kada se koriste kod igranja igara. Ne moras nista da podesavas da bi to proradilo, samo da stavis 2 modula u prve slotove i teraj. Sto se tice cena/peformansi 2666Mhz je "sweet spot" za APU-ove.

Kasnije mozes da u zavisnosti o tvog znanja, i mogucnosti maticne ploce, da udjes u BIOS maticne i da podesavas frekvencije i letencije memorije, da bi izvukao sto bolje performanse. Onda uzimas i brzu memoriju. To je sada vec duga i kompleksna tema.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Nadogradnja gaming konfiguracije stare oko 5 godina nexxogen ŠDK - Konfiguracije 7 9.2.2016 10:55
Nova konfiguracija i nadogradnja stare bodibond Šta da kupim? 5 26.4.2013 0:30


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:44.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com