Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje > Pravljenje igara
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Pravljenje igara Programski jezici, tehnike, alatke u službi pravljenja igara...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 28.11.2005, 22:17   #21
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Citat:
Samo najveci luzer moze da napravi nesto, a da od toga ne bude nista. Ja sam navikao da radim, pa tek kada zavrsim da vidim da li cu dobiti neku paricu. I nije mi lose... ako nista drugo, skupljam iskustvo i reference.
Lepo rečeno.Svako ko bilo kakav projekat privede kraju, ne može biti luzer, jer on ipak ima nešto iza sebe.
Citat:
Alo klinac... Ti mislis da je Doom 3 radio jedan covek? Mislim ne razumem... fala bogu da u timu imas gomilu ljudi i da je svako zaduzen za nesto.
Normalno da svaki veči projekat radi više ljudi i ne znam zašto se Reloader pozvao na mene, jer ja ni u jednom trenutku nisam rekao da treba raditi sa manje ljudi, već da koliko god ljudi da učestvuje u projektu (2,3,5,10,50,100...) mora da postoji koordinator, tj. vođa projekta, a ne da se radi indijanski, jer onda od posla nema ništa.
Citat:
Kad odradis nesto kvalitetno, parice na kraju posla ne bi trebale da te brinu. Imam iskustva u tome.
Sve vreme i pričam o tome.Moraš prvo da odradiš nešto, da bi imao na osnovu čega da tražiš pare, tj. sponzora.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.11.2005, 10:16   #22
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Citat:
Reloader kaže:
1. tada sam, imao svoj engine,a napravio sam i realtime raytracer u asembleru
Konkretno, u cemu si upotrebio navedene?
Bavio sam se demo scenom... potrazite Zaiebane na www.scene.org... tu su uploadovani svi nasi radovi. Znaci nije korisceno u nekim igrama, niti sam dobio neke pare od toga naravno. Sve je to bilo u fazonu... hmmm da li mogu da napravim i ispostavilo se da mogu

Mada nesto od tog engine-a sam poceo da portujem sada za Symbian...
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.11.2005, 17:41   #23
Brains
Cogito ergo Brains
 
Avatar korisnika Brains
 
Član od: 16.10.2005.
Lokacija: Lobanja
Poruke: 417
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 42 puta na 26 poruka
Angry Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Molio bih da se malo smire strasti... Znaci bez vredjanja. Ako nemate neke konstruktivne komentare ili predloge, nemojte ni pisati. Ovo se posebno odnosi na Reloader-a.

Moderator
Brains je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.11.2005, 19:15   #24
Highlander
information junkie
 
Avatar korisnika Highlander
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: MAX Highlands
Poruke: 2.160
Zahvalnice: 616
Zahvaljeno 686 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Highlander Slanje poruke preko Skypea korisniku Highlander
Question Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

OK, ako bismo odlucili da pravimo igru, npr. u 2D sta bi to moglo da bude! Sci-fi tepacina, simulacija svalerisanja ili nesto trece?!
Highlander je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.11.2005, 20:25   #25
Brains
Cogito ergo Brains
 
Avatar korisnika Brains
 
Član od: 16.10.2005.
Lokacija: Lobanja
Poruke: 417
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 42 puta na 26 poruka
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Citat:
Highlander kaže:
OK, ako bismo odlucili da pravimo igru, npr. u 2D sta bi to moglo da bude! Sci-fi tepacina, simulacija svalerisanja ili nesto trece?!
Za ucenje je najbolje krenuti od neke prostije 2 player igre jer nema nikakvog AI-a. To je cisto za neko zagrevanje... Sledeci korak ja dodavanje AI-a u tu igru... A tek posle odradjene prve igre se ide dalje... Najblize cemu sam se ja priblizio kada je u pitanju AI jeste prepoznavanje oblika (neki Image processing program za Opservatoriju Beograda) i moram priznati da sam tek zagrebao po povrsini kada je u pitanju neko inteligentno programiranje. Evo, ortak se zeza praveci "Kockice koje se gadjaju jer im je dosadno". Da, to je ime igre... Klon Wormsa. Koliko god delovalo jednostavno, nije. Cinjenica jeste da se programiranje u globalu svodi na 5%-10% rada (resavanje nekih zahtevnijih algoritama) i 90%-95% "fizickog rada" (napravi prozor ovde, stavi dugme ovde, ucitaj podatke...) Tako da, ako ste raspolozeni, da se uradi neki klon tetrisa, wormsa otvarajte novu temu gde ce se graditi igra... Pa makar pravili i tic-tac-toe...
Brains je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2005, 13:05   #26
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Citat:
Za ucenje je najbolje krenuti od neke prostije 2 player igre jer nema nikakvog AI-a.
Upravo tako.Zato sam i predložio da se krene sa Tetris-om, jer tu nema AI-a.Zatim, može da se napravi recimo PONG za dva igrača, pa se onda krene sa nekim osnovnim AI rutinama, recimo Pacman ili nešto slično lavirintskog tipa, pa tek onda se ide dalje...
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2005, 13:41   #27
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.086
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

U principu, 2D igra se vrlo uspešno može napraviti u Delphiju... treba uključiti double buffering da ne treperi slika, TImage objekti će da izigravaju sprajtove, i to je to...

Evo nekog mog "demoa" u Delphiju, ima samo kretanje na strelice i udarac na CTRL, dalje me je mrzelo da radim (ko što reče Brains, čisto fizikalisanje... koliko sam vremena izgubio čupajući slike iz emulatora)...
http://www.010101.org/voodoo/vsf.rar
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2005, 13:58   #28
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Za 2d je vrlo zgodan Simple DirectMedia Layer (SDL) jer je cross platform, pa mozete portovati vas Quake 5000 na vise sistema. Biblioteka je pisana u C-u.

http://www.libsdl.org/
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2005, 15:14   #29
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.086
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Da, SDL je dobar, ali koliko je to "Simple" istina, ne znam
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2005, 15:50   #30
Highlander
information junkie
 
Avatar korisnika Highlander
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: MAX Highlands
Poruke: 2.160
Zahvalnice: 616
Zahvaljeno 686 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Highlander Slanje poruke preko Skypea korisniku Highlander
Post Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Ja pocinjem da radim nesto u Game Maker-u, trebalo bi da bude nesto kao Warblade, znaci svemirska pucacina! Game Maker je prilicno jednostavan, valjda nece da bude problema! Ako odlucite da pokrenete neki projekat, racunajte na mene!
Highlander je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2005, 23:49   #31
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Da računaju na tebe za šta ? Da im praviš engine u game makeru ?
Šalim se, nije loše ni to.Ako budeš završio barem jednu igru i u tom game makeru, ti je mnogo bolje, nego da nemaš ništa.Samo napred.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.12.2005, 1:15   #32
Highlander
information junkie
 
Avatar korisnika Highlander
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: MAX Highlands
Poruke: 2.160
Zahvalnice: 616
Zahvaljeno 686 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Highlander Slanje poruke preko Skypea korisniku Highlander
Post Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Mislio sam ako pocnu bilo sta da mogu da racunaju na mene!
Highlander je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.12.2005, 19:27   #33
sucur_87
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Istocno Sarajevo - Republika Srpska
Poruke: 69
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku sucur_87
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

E parvljenje igre jos jedanput ?!
Veoma zahtjevan posao, i najjednostavnije 2D igre su izazov i u njihovoj izradi ce se veoma cesto dolaziti do problema koje cete tesko rijesiti. A 3D igre bez prethodno veoma dobrog znanja nekog programskog jezika tipa C++ i openGL-a ili D3D-a.
sucur_87 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.12.2005, 22:34   #34
WAKAWAKI
Član
 
Član od: 26.10.2005.
Lokacija: Smederevo
Poruke: 39
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Citat:
sucur_87 kaže:
E parvljenje igre jos jedanput ?!
Veoma zahtjevan posao, i najjednostavnije 2D igre su izazov i u njihovoj izradi ce se veoma cesto dolaziti do problema koje cete tesko rijesiti. A 3D igre bez prethodno veoma dobrog znanja nekog programskog jezika tipa C++ i openGL-a ili D3D-a.
xexe...smartass
To smo svi vetj znali...po meni najbitnije je da se ima jaka zelja.Za ostalo se chovek snadje..uostalom covek tako i nauci da programira...ima zelju da napravi nesto i onda sazna kako....Eh da sam ja prvo uchio programiranje pa tek onda da sam razmisljao "a sta bi ja s tim mogao da napravim" sta bih uradio?Imam osecaj da ce ova tema da se produzi na jos najmanje 5 strana a nista necete uraditi....
Kome je zaista stalo da uradi nesto/ucestvuje u pravljenju igre nek se prikljuci "tarabi".Necu ovde da postavim link jer nisam dosao da kachim reklame na svim zidovima.Imate u sekciji "zanimljive web lokacije" link do nasega sajta...pa izvol`te
WAKAWAKI je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.12.2005, 22:57   #35
Bokile
Banned
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: ███
Poruke: 4.808
Zahvalnice: 2.495
Zahvaljeno 2.069 puta na 1.046 poruka
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

ovo je dobro.
evo ja se javljam da vam besplatno odrzavam sisteme i nabavljam softweare.
ko oce nek mi posalje mail.
Bokile je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2005, 10:48   #36
mmilos085
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: BronX - Zemun
Poruke: 103
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Stvarno...evo...dodji da mi uzmes posao
Saljem ti mail danas
mmilos085 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2005, 11:27   #37
sucur_87
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Istocno Sarajevo - Republika Srpska
Poruke: 69
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku sucur_87
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Citat:
WAKAWAKI kaže:
xexe...smartass
To smo svi vetj znali...po meni najbitnije je da se ima jaka zelja.Za ostalo se chovek snadje..uostalom covek tako i nauci da programira...ima zelju da napravi nesto i onda sazna kako....Eh da sam ja prvo uchio programiranje pa tek onda da sam razmisljao "a sta bi ja s tim mogao da napravim" sta bih uradio?Imam osecaj da ce ova tema da se produzi na jos najmanje 5 strana a nista necete uraditi....
Kome je zaista stalo da uradi nesto/ucestvuje u pravljenju igre nek se prikljuci "tarabi".Necu ovde da postavim link jer nisam dosao da kachim reklame na svim zidovima.Imate u sekciji "zanimljive web lokacije" link do nasega sajta...pa izvol`te
Slazem se i ja da je izrada projekata jedan od najboljih vidova ucenja/usavrsavanja programiranja sam sam tako radio, al' fazon je sto je za neki grupni rad i to preko foruma, ipak potrebno znanje.
sucur_87 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2005, 12:18   #38
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Citat:
WAKAWAKI kaže:
xexe...smartass
To smo svi vetj znali...po meni najbitnije je da se ima jaka zelja.Za ostalo se chovek snadje..uostalom covek tako i nauci da programira...ima zelju da napravi nesto i onda sazna kako....Eh da sam ja prvo uchio programiranje pa tek onda da sam razmisljao "a sta bi ja s tim mogao da napravim" sta bih uradio?
Upravu si! Najbolje se uci dok pravis nesto konkretno, a zelja mora biti jaka, da ne bi odustao kada se pojavi prvi problem. Secam se kada sam pravio onu moju strategiju na C64 koju sam pomenuo ovde... dobijao sam neku OUT OF MEMORY gresku zato sto sam koristio gomilu nekih promenljivih; a onda sam uzeo knjigu u ruke i naucio sta su to nizovi

Citat:
WAKAWAKI kaže:
Imam osecaj da ce ova tema da se produzi na jos najmanje 5 strana a nista necete uraditi....
Rekao sam jedanput, ali ajde da ponovim jos jednom. Ovaj thread nije pokrenut da bi se napravila neka igra (zato i pise "zez" u subjectu). Mislim, ja sam vec u timu i imam ljude sa kojima mogu da saradjujem. Jednostavno, interesovalo me je koliko ovde ima game developera, da li neko uopste ima neku igru iza sebe, koliko je neko spreman da radi u nasim uslovima (napravis igru, a posle molis boga da nesto zaradis od nje).

Citat:
WAKAWAKI kaže:
Kome je zaista stalo da uradi nesto/ucestvuje u pravljenju igre nek se prikljuci "tarabi".Necu ovde da postavim link jer nisam dosao da kachim reklame
Ma nisi se nimalo izreklamirao
Simpatican sajtic u svakom slucaju; probacu one igre.
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2005, 23:38   #39
zvucnjak
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.682
Zahvalnice: 858
Zahvaljeno 261 puta na 147 poruka
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Mrzelo me sve da citam, al' cisto da se javim - ja sam muzicar pa ako nesto treba javite
zvucnjak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2005, 23:43   #40
Psychon@ut
Veteran
 
Član od: 20.10.2005.
Poruke: 672
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 111 puta na 79 poruka
Unhappy Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Citat:
patton kaže:
Rekao sam jedanput, ali ajde da ponovim jos jednom. Ovaj thread nije pokrenut da bi se napravila neka igra (zato i pise "zez" u subjectu). Mislim, ja sam vec u timu i imam ljude sa kojima mogu da saradjujem. Jednostavno, interesovalo me je koliko ovde ima game developera, da li neko uopste ima neku igru iza sebe, koliko je neko spreman da radi u nasim uslovima (napravis igru, a posle molis boga da nesto zaradis od nje).
Ehhh a ja mislio biće nešto od ovoga!!!!
Psychon@ut je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:35.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com