Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje > Pravljenje igara
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Pravljenje igara Programski jezici, tehnike, alatke u službi pravljenja igara...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 17.12.2006, 22:09   #1
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.134
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.354 puta na 693 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Xorgus

Eh ljudi dok razmisljam sta cu i kako cu sa pojedinim projektima odlucio sam da malko predahnem i uradim jos jednu 2D pucacinu ovoga puta u C++ koristeci Win32 GDI.Sa kodiranjem sam vec otpoceo i uradio dobar deo.Da ne ke*am previse evo o cemu se radi.Treba mi sprajt za Xorgus-a tj. glavnog junaka ove igre koji je robot.On bi trebao da izgleda kao onaj robot sto su ga koristili ljudi iz Ziona u Matrixu 3.Znaci treba mi stojanje, kretanje u levo, kretanje u desno i projektil, metak sta vec.I da kazem ta to treba da bude punokrvna bitmapa tj. imeslike.bmp .Posto je animacija u jednoj slici tj. redu slika na primer treba da bude 100x100 i da svaka kocka sa jednim frejmom bude 20x20 unutar te slike(recimo da ima 5 frejmova) ako me razumete.Uostalom evo jedne slike ekspozije pa a znate o cemu se radi.Takodje mi treba neprijatelj(animiran u jednom smeru) i njegov metak.Ako neko to moze da odradi neka se javi!Pozz!
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	SmExplosion.bmp
Viđeno:	231 puta
Veličina:	3,3 KB
ID:	4930  
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.12.2006, 22:35   #2
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Xorgus

Pet frejmova unutar jedne slike je inace 100x20
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.12.2006, 23:01   #3
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.134
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.354 puta na 693 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: Xorgus

Nije nego 20x100 (x,y)
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.12.2006, 23:21   #4
EclipsE
Starosedelac
 
Član od: 16.4.2006.
Lokacija: Scary Movie Reputacija: ■■□
Poruke: 1.337
Zahvalnice: 378
Zahvaljeno 279 puta na 196 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku EclipsE
Određen forumom Re: Xorgus

ahem





sve sam rekao!
EclipsE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.12.2006, 19:57   #5
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Xorgus

Citat:
ANDROSS kaže:
Nije nego 20x100 (x,y)
Koliko ja vidim kod one explozije sto si postavio gore duza je X koordinata.
Nije sad to toliko ni bitno

Bitno je da po ko zna koji put zapocinjete igru na pogresan nacin!
Treba ti animirani lik u pet frejmova: 1 2 3 4 5 (oko ovih brojki stavi kvadrat i eto ti lika). Treba ti metak... nista lakse: - . Moze i ovako = (dupli shotgun ). Aman bre deco, napravite prvo kod, a umesto likova stavite ovakvu dummy grafiku. Lako cete posle zameniti te slike sa pravim likovima. Prvo kod! kod kod kod kod! Aman ljudi
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.12.2006, 22:22   #6
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.134
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.354 puta na 693 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: Xorgus

Citat:
Patton kaže:
Aman bre deco, napravite prvo kod, a umesto likova stavite ovakvu dummy grafiku. Lako cete posle zameniti te slike sa pravim likovima. Prvo kod! kod kod kod kod! Aman ljudi
Fazon je sto je umedjuvremenu KOD ZAVRSEN tako da je moje trazenje opravdano.Uskoro cu reci sta mi sve treba i tacne dimenzije pa ce te videti igru na delu.Pozz.
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.12.2006, 23:02   #7
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Xorgus

Citat:
ANDROSS kaže:
Fazon je sto je umedjuvremenu KOD ZAVRSEN tako da je moje trazenje opravdano.
Ajde u 20 marke da opet laže
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.12.2006, 23:05   #8
al0cunit
Član
 
Član od: 1.8.2006.
Lokacija: Loznica/Sekovici
Poruke: 237
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku al0cunit
Određen forumom Re: Xorgus

naaa .. mnogo bre kume .. .. a mozda je covek poceo lepo sada .. ne dirajte ga jos ..
al0cunit je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.12.2006, 15:59   #9
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.134
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.354 puta na 693 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: Xorgus

Mare, Mare, Mare mnogo jedes sarme, daj ovamo pare, nemoj da te svare
Iscrtacu ja neku tupavu grafiku(ili cu naci neku) pa cu postovati igru.
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2007, 17:22   #10
rudar
Veteran
 
Član od: 5.1.2006.
Lokacija: Bar, Crna Gora
Poruke: 844
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 244 puta na 87 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku rudar
Određen forumom Re: Xorgus

I? Hocesh li postovati igru???(Zainteresovao si me kao i Petko njegovom igrom )
rudar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2007, 23:30   #11
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.134
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.354 puta na 693 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: Xorgus

Reko sam u nekoj temi da se nesto s*ebalo sa bitmapama tako da jos uvek nista.
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2007, 2:07   #12
Nemesis
Veteran
 
Član od: 29.11.2005.
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 44 puta na 31 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nemesis
Određen forumom Re: Xorgus

Citat:
ANDROSS kaže:
Reko sam u nekoj temi da se nesto s*ebalo sa bitmapama tako da jos uvek nista.
Jako zanimljivo. Meni se nikad nije desilo da JA napisem kod i da ne mogu da provalim gde se "nesto s*ebalo". Autor uvek zna koju je ideju imao kada je pisao kod i sta je zeleo da postigne.
Medjutim, ako se koristi tudji kod ...
Nemesis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2007, 7:31   #13
marxo
Član
 
Član od: 23.7.2006.
Lokacija: Kikinda - WPC.HQ
Poruke: 321
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 39 puta na 27 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku marxo Slanje poruke preko MSN-a korisniku marxo Slanje poruke preko Yahooa korisniku marxo
Određen forumom Re: Xorgus

Citat:
Nemesis kaže:
Jako zanimljivo. Meni se nikad nije desilo da JA napisem kod i da ne mogu da provalim gde se "nesto s*ebalo". Autor uvek zna koju je ideju imao kada je pisao kod i sta je zeleo da postigne.
Medjutim, ako se koristi tudji kod ...
Dajte ljudi pa vi ocete da kazete da ako nadjete nesto gotovo da ga necete upotrebiti? Ma daaaaj bre Nemesis ti kao ne bi koristio tudje resurse i malo ih preradio... Nemojte tako pa nije ni cudo sto gamedev u Srbiji nije nikakav kad vam dodje neko i kaze nesto vi ga oterate u pm... Nemojte tako nashi smo...
marxo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2007, 13:36   #14
sucur_87
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Istocno Sarajevo - Republika Srpska
Poruke: 69
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku sucur_87
Određen forumom Re: Xorgus

Citat:
marxo kaže:
Dajte ljudi pa vi ocete da kazete da ako nadjete nesto gotovo da ga necete upotrebiti? Ma daaaaj bre Nemesis ti kao ne bi koristio tudje resurse i malo ih preradio... Nemojte tako pa nije ni cudo sto gamedev u Srbiji nije nikakav kad vam dodje neko i kaze nesto vi ga oterate u pm... Nemojte tako nashi smo...
Sve zavisi koji je krajnji cilj tvog projekta, ako je da naucis da programiras igru, da sam prodjes sav taj put, onda nemas mnogo koristi ako ubacujes gotove kodove.
A ako ti je cilj sto brze i lakse da dodjes do neke eventualne zarade onda se moze iskoristiti tudji kod.
Licno uvijek izbjegavam gotova tudja rjesenja.
sucur_87 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2007, 14:29   #15
marxo
Član
 
Član od: 23.7.2006.
Lokacija: Kikinda - WPC.HQ
Poruke: 321
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 39 puta na 27 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku marxo Slanje poruke preko MSN-a korisniku marxo Slanje poruke preko Yahooa korisniku marxo
Određen forumom Re: Xorgus

Citat:
sucur_87 kaže:
Licno uvijek izbjegavam gotova tudja rjesenja.
Nisam mislio na taj nacin nego da koristis resurse koji ce ubrzati proces...
marxo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2007, 17:07   #16
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Xorgus

Citat:
marxo kaže:
Nisam mislio na taj nacin nego da koristis resurse koji ce ubrzati proces...
Pa kad napises nesto svoje usput i naucis kako to funkcionise. Nije fora da drpis nesto da nemas pojma kako radi, ali zavrsava ti posao, pa te boli i uvo. Drpis malo odavde, malo odande, pa kad ukomponujes to i provalis da to ne moze da radi zajedno, onda nemas blage veze kako to da ispravis. Onda obicno sledi odustajanje od projekta ili ono: "napravio sam igru, endzin, operativni sistem ili stagod, ali mi se formatirao hard i sve sam izgubio".
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2007, 17:13   #17
marxo
Član
 
Član od: 23.7.2006.
Lokacija: Kikinda - WPC.HQ
Poruke: 321
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 39 puta na 27 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku marxo Slanje poruke preko MSN-a korisniku marxo Slanje poruke preko Yahooa korisniku marxo
Određen forumom Re: Xorgus

Citat:
Patton kaže:
Pa kad napises nesto svoje usput i naucis kako to funkcionise. Nije fora da drpis nesto da nemas pojma kako radi, ali zavrsava ti posao, pa te boli i uvo. Drpis malo odavde, malo odande, pa kad ukomponujes to i provalis da to ne moze da radi zajedno, onda nemas blage veze kako to da ispravis. Onda obicno sledi odustajanje od projekta ili ono: "napravio sam igru, endzin, operativni sistem ili stagod, ali mi se formatirao hard i sve sam izgubio".

Ali fora je da drpis nesto sto znash kako radi... Mozda mu hard stvarno prs'o... Sto ste takvi ... Kako kaze : Budimo ljudi iako smo Srbi
marxo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2007, 18:37   #18
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Xorgus

Naravno da je ok iskoristiti (ne ukrasti) tuđ kod ako autor dozvoljava njegovo korišćenje i ako ispoštuješ sve uslove koje je autor koda postavio (ako je postavio). Međutim, to je jako loša praksa, jer tako ništa nećeš naučiti, a samim tim kada se javi neki problem u tom kodu, ti apsolutno nećeš imati pojma kako da ga rešiš. Poenta svih besplatnih kodova koji se mogu naći na netu jeste učenje. Znači da skineš kod, naučiš kako šta radi i onda posle stečeno znanje iskoristiš u svom projektu. Doduše, postoje izuzeci. Recimo, radiš poslovne aplikacije, imaš kratak rok, i poslodavac zahteva da programa ima mogućnost da pozove određeni broj telefona. Ti sad da ne bi izmišljao toplu vodu, uzmeš pa skineš neku funkciju koja može da upravlja modemom. Naravno nije loše naučiti i to, jer nijedno znanje nije za bacanje, međutim ako je kratak rok i sve to, a ti već nađeš kod za koji autor kaže "radite s njim šta hoćete", zašto ga ne iskoristiti, pa ako radi kako treba, možeš i kasnije da ga proučiš kad budeš imao više vremena. Međutim, gamedev je specifična grana programiranja i tu bi uvek trebalo da znaš šta koji deo koda radi i kako, jer uvek može da dođe do usporenja izvođenja i ti bi odmah trebao da znaš šta bi moglo da izazove to usporenje i kako da ga ispraviš, ili recimo kolizija ne radi baš kako treba, ti moraš da znaš kako kolizija u tvom kodu radi i kako da popraviš delove koji ne rade, ili se recimo bitmape ne iscrtavaju pravilno, ti moraš da znaš kako radi iscrtavanje bitmapa, da bi ispravio to što ne radi... a to ćeš teško da uradiš ako kod nije tvoj i pojma nemaš šta koja linija radi.
Naravno, uvek možeš da skineš neku biblioteku koja radi određen posao, kojih ima gomila na netu, recimo fmod ili bass za zvuk i slično, i ti u dosta slučajeva može da olakša i skrati posao, ali ovde nastaje problem oko toga što kad te biblioteke počnu da pucaju ili čine aplikaciju nestabilnom (što vrlo lako može da se desi), ti ne možeš apsolutno ništa da uradiš, osim da se mesec dana zamajavaš sa autorom istih u nadi da će ti izaći u susret, dok ako imaš svoj kod, vrlo lako možeš odradiš debug, vidiš koja linija izaziva pomenutu nestabilnost i rešiš problem.
Dakle da rezimiramo, iako se danas na internetu može naći kod za bilo šta i koji mogu besplatno da se iskoriste, treba izbegavati tu praksu po svaku cenu, i umesto toga lepo sesti i učiti, pa onda sa stečenim znanjem uraditi nešto svoje.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2007, 18:39   #19
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Xorgus

Konkretno, vezano za temu, kod andross-a smo imali drugu krajnost. On je čovek tuđe kodove kopirao u kompletu, kompajlirao i predstavljao kao svoje, što je daleko od "pozajmiti deo koda".
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2007, 21:07   #20
Nemesis
Veteran
 
Član od: 29.11.2005.
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 44 puta na 31 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nemesis
Određen forumom Re: Xorgus

Citat:
marxo kaže:
Dajte ljudi pa vi ocete da kazete da ako nadjete nesto gotovo da ga necete upotrebiti? Ma daaaaj bre Nemesis ti kao ne bi koristio tudje resurse i malo ih preradio... Nemojte tako pa nije ni cudo sto gamedev u Srbiji nije nikakav kad vam dodje neko i kaze nesto vi ga oterate u pm... Nemojte tako nashi smo...
Vidim da su ti Marko i Patton vec odgovorili, ali posto si mene konkretno pomenuo da dodam nekoliko stvari...

Prvo, u 99% slucajeva ne bih koristio tudji kod. Iz prostog razloga sto u iole slozenijem radu (tj. projektu) vise vremena izgubim da bih analizirao tudj kod (pogotovo ako nema dokumentaciju) i ne daj Boze, ispravio greske, nego da takav isti kod sam napisem.
Drugo, ako si ikada radio za pare (ne uzimajuci ove domace budalastine oko sajtova) ti se u ugovoru obavezujes koje uslove program treba da zadovolji i u kom vremenskom roku. Uz to ide i klauzula koja se tice penala, tj. ono sto TI PLACAS ako uslovi nisu zadovoljeni ili ako se probije rok.

I sta sad mislis, da ja odnesem nekome tudj kod i dozvolim sebi luksuz da ne radi. Mislis da mogu da kazem poslodavcu "izvinite, nesto se uz*ebalo".

Ali penali nisu najgore sto moze da ti se desi, sta vise ako samo zavrsi sa penalima imas srece.
U slucaju da projekat krene po zlu, na odgovornost se poziva vodja projekta. I to obicno tako sto NIKAD VISE NE DOBIJE NOVI PROJEKAT!!! U prevodu, mozes slobodno da zaboravis godine ucenja programiranja i karijeru i odes u gradsku cistocu da guras kontejnere.

Pa ti vidi, kada se radi o tvojoj kozi, da li imas petlju da koristis tudj kod!
Osim ako ga nisi kupio i da si se i tu vezao ugovorom, pa da mozes da naplatis svoje eventualne gubitke ako nesto ne radi. Pa i onda ces dobro razmisliti.
Nemesis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:20.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com