Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Nosači podataka

Nosači podataka Hard diskovi, optički uređaji (CD/DVD), flash diskovi, floppy...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 6.9.2018, 22:37   #1
Black Adder
Banned
 
Član od: 21.2.2010.
Lokacija: somewhere in deep southern Serbia
Poruke: 336
Zahvalnice: 254
Zahvaljeno 6 puta na 5 poruka
Određen forumom SSD/HDD nedoumica

Imam 931GB Western Digital WDC WD1002FAEX-00Z3A0 ATA Device (SATA III), kupljen jos davne 2010., koji zadnjih nekoliko godina "uobičajeno krči". Skoro sam proširivao RAM DDR3 u servisu i stavljanje napajanja (Chieftec 550W), gde mi je rečeno da može da otkaže hdd. Speccy sam pogledao, on svo njegovo stanje, čak i sa detaljima vidi, good. Sve je good. Power On Count 6642 times
Power On Time 1260.8 days temeprature 40C
Predloženo mi je da stavim ssd od 120/240 GB, gde ću da stavim 64-bit Win7 (možda i Win10) i povodom toga imam par pitanja:

1. Koji SSD od 240GB najbolje pasuje na ploči M4A89GTD PRO, 6GB DDR3 1333Mhz, AMD Phenom II 945 Deneb 3.0 GHz?
2. Da li će ssd osetno ubrzati performanse mašine i koliko u odnosu na pomenuti hdd?
3. Koji je uobičajeni vek SSD koga maltretira instaliran Win7/10, petnaestak programa koje koristim (Office, Adobe paleta programa) i po koja manje zahtevna igrica koju retko instaliram? Ako ovo ne potraje kao ovaj osmogodišnji hdd koji još uek traje, iako krči, pošto je D i E particija krcata filmovima i slikama, onda odustajem od ssd. Vidim da je neka nominalna garancija ssd-a oko 3 godine.
4. Da li je dugotrajnije rešenje ipak kupiti još jedan HDD od 1 ili 2 TB za te pare? Nešto sam skeptik oko tog ograničenijeg čitanja/pisanja ssd-a.
5. Da li opšte ssd ili koji hdd?
Black Adder je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.9.2018, 7:32   #2
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: SSD/HDD nedoumica

Čitajući tekstove i slušajući priče ljudi: danas ko SSD nema ćelava mu keva.

Računar koristim za amatersku, jednostavnu obradu videa, pravljenje sajtova, Net generalno (Youtube, društvene mreže itd.), poneku igru kad stignem, filmove.

Sve bez problema radi sa običnim hard diskom. Ne nedostaje mi da nešto radi i otvara brže. OK, obrada videa bi mogla biti bolja, ali tu je usko grlo broj jezgara procesora (četvorojezgarni, stariji i5).

Kršten SSD od 500 GB je oko 13.000 din.
250 GB za OS i programe je po meni danas sumanuto kupiti - u startu uzimaš disk koji je "na knap". Ako trenutno koristiš 250 GB sistemsku particiju i na njoj imaš komotno mesta, onda verovatno može, i ovaj pasus zanemari.

Upola cene 500 GB SSD-a dobija se 2 TB kršten HDD. Razlika u ceni po GB je gotovo desetostruka.

Pošto ti HDD crkava, ako možeš sebi priuštiti nov, kršten HDD PLUS dobar SSD, to je super. Ako ne, SSD je, da kažem "neneophodno" skup sport.

SSD ima smisla ako na računaru radiš stvari koje intenzivno koriste upis, čitanje, ili oba, a da rad samih tih operacija zavisi od tog upisa. Prepakivanje i dorada image fajlova instalacija na primer. To je jedini momenat kada mi je krenula suzica niz obraz, uz misli: "eh, bilo bi lepo da imam SSD, but we' poor..."

Tvoja i tuđa iskustva i mišljenja se mogu razlikovati, naravno.
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.9.2018, 23:19   #3
dbaja
Veteran
 
Avatar korisnika dbaja
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 1.180
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 214 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: SSD/HDD nedoumica

"250 GB za OS i programe je po meni danas sumanuto kupiti - u startu uzimaš disk koji je "na knap"."


Ne znam koji OS i koja hrpa programa može da zauzme 250Gb a da uz to i sve radi kako treba.
Koliko god se trudio da instaliram sve što mi treba (a ima toga prilično), nije mi polazilo za rukom da "naguram" više od 50-60Gb. Meni deluje prilično dobra mera za sistemski disk uzeti 120Gb.
Jedino ako pod OS i programima podrazumevaš i gomilu igara koje same gutaju 50 ili više Gb.
dbaja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.9.2018, 23:21   #4
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom SSD/HDD nedoumica

Citat:
dbaja kaže: Pregled poruke
"250 GB za OS i programe je po meni danas sumanuto kupiti - u startu uzimaš disk koji je "na knap"."


Ne znam koji OS i koja hrpa programa može da zauzme 250Gb a da uz to i sve radi kako treba.
Koliko god se trudio da instaliram sve što mi treba (a ima toga prilično), nije mi polazilo za rukom da "naguram" više od 50-60Gb. Meni deluje prilično dobra mera za sistemski disk uzeti 120Gb.
Jedino ako pod OS i programima podrazumevaš i gomilu igara koje same gutaju 50 ili više Gb.


Kao što sam i napisao: ako ti sistemska nema ni blizu 200 GB zauzetih, onda možeš opušteno uzeti 250 GB disk za istu.


Poslato s mobilnog, pomoću prstiju...
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
hdd, ssd

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Par nedoumica za komponente BBBbbb ŠDK - Konfiguracije 28 25.3.2016 17:35
Nedoumica oko ploče/memorije madsrdjan ŠDK - Osnovne komponente 1 17.11.2012 16:24
Pomoc oko nedoumica!!! Horace ŠDK - Osnovne komponente 14 28.10.2012 2:53
Nedoumica u vezi nadogradnje dentaku ŠDK - Osnovne komponente 14 2.1.2010 14:44
Nedoumica oko povezivanja kablova na Gigabyte 3850 vasiljevic Kvarovi 3 13.2.2008 21:10


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:37.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com