Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 8.1.2021, 22:29   #1
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Mreže - IP adresa A u B ili C, kako?

Pozdrav svima, prijatelj je dobio zadatak da uradi sljedeće za vježbu na fakultetu pa me zanima kako se ovo radi i da li je takvo nešto u praksi poželjno/izvodljivo:

Podešavanje IP adrese računara (DHCP i statički)
Prvo izvršiti podešavanje tako da se IP adresa dobije automatski DHCP-om a zatim samostalno dodijelite statičku IP adresu. Dodijeljene IP adrese trebaju pripadati različitim klasama IP adresa.
Prikazati rezultat dodjeljivanja ip adresa upotrebom naredbi ipconfig i ipconfig/all. Za obe varijante podešavanja IP adrese napisati:IP adresa računara:
Subnet maska:
MAC adresu:
Naziv mrežnog adaptera:
Status DHCP:
Napisati za obe varijante podešavanja IP adrese napisati slijedeće:
Adresa mreže:
Broadcast adresa mreže:
Prva slobodna adresa računara na datoj mreži:
Poslednja slobodna adresa računara na datoj mreži:
Koliko hostova može imati vaša mreža?

Zapeli smo kod izvođenja zadatka jer ni on ni ja nemamo ruter kojim bi se pomenute promjene opsega iz A/B/C mogle izvesti. Jedino što mi pada na pamet je da probam virtuelnu mašinu/virtual network adapter, ali mi i dalje nije jasan zadatak jer konstantno imamo problem sa gatewayem/kako riješiti problem gatewaya u drugoj klasi IP adrese (sa C na B).

Molim da mi ovo neko objasni kako bih mogao prenijeti prijatelju škk se dešava i kako se ovo rješava, hvala vam.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.1.2021, 0:55   #2
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Mreže - IP adresa A u B ili C, kako?

Ovo zvuči kao NAT-ovanje. U VirtualBox-u mrežni adapter može da se konfiguriše kao NAT, pogledajte ovde:

https://www.virtualbox.org/manual/ch06.html

Sekcije 6.2 i 6.3.

Ono što sam ja u praksi radio je Linux gde imam podignut DHCP server i Wi-Fi adapter gde klijenti dobijaju DHCP adrese iz privatnog opsega, a Wi-Fi konekcija je NAT-ovana na Ethernet konekciju (efektivno gateway u vašem slučaju) koja ima adresu iz drugog opsega (statičku ili dobijenu od spoljnog DHCP-a) i povezana je na WAN.

Ne razumem kako nemate odgovarajući ruter, pa sve ovo što provajderi uvaljuju radi na tom principu (klijenti dobijaju adrese iz 192.168.1.0, pa se NAT-uje na gateway koji je javna adresa osim ako nisi iza CG-NAT).


EDIT: Kad drugi put pročitam, ovo vaše uopšte ne zvuči kao NAT-ovanje
Ali definitivno pročitajte manual za VirtualBox pošto on efektivno glumi ruter, zavisno od tipa mrežnog adaptera koji se izabrali. Npr ako si na javnoj mreži, bridged adapter se kači na tu mrežu (faktički dodatni adapter pored tvog fizičkog na računaru) i dobija adresu preko DHCP, isto kao fizička mrežna kartica. Internal networking je čist privatni LAN kome niko nema pristup osim virtuelnih mašina i u kome možete da koristite privatne opsege adresa, podižete lokalni DHCP koji neće remetiti spoljne i slično. Host-only networking je interna mreža ali host računar može da joj priđe preko virtuelnog adaptera instaliranog tokom instalacije VirtualBox-a.

Poslednja ispravka: voodoo_ (9.1.2021 u 1:09)
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
LoneWolf (10.1.2021)
Stara 9.1.2021, 2:44   #3
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Mreže - IP adresa A u B ili C, kako?

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Pozdrav svima, prijatelj je dobio zadatak da uradi sljedeće za vježbu na fakultetu pa me zanima kako se ovo radi i da li je takvo nešto u praksi poželjno/izvodljivo:

Podešavanje IP adrese računara (DHCP i statički)
Prvo izvršiti podešavanje tako da se IP adresa dobije automatski DHCP-om a zatim samostalno dodijelite statičku IP adresu. Dodijeljene IP adrese trebaju pripadati različitim klasama IP adresa.
Nije mi baš jasno šta je poenta vežbe. Mislim, prvo računar preko dhcp-a dobije npr. 192.168.1.2/24, a zatim ti ručno promeniš na statičku 10.1.1.1/16 i to je kraj vežbe?
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Bryan Fury na korisnoj poruci:
LoneWolf (10.1.2021)
Stara 10.1.2021, 16:46   #4
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: Mreže - IP adresa A u B ili C, kako?

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Pozdrav svima, prijatelj je dobio zadatak da uradi sljedeće za vježbu na fakultetu pa me zanima kako se ovo radi i da li je takvo nešto u praksi poželjno/izvodljivo:

Podešavanje IP adrese računara (DHCP i statički)
Prvo izvršiti podešavanje tako da se IP adresa dobije automatski DHCP-om a zatim samostalno dodijelite statičku IP adresu. Dodijeljene IP adrese trebaju pripadati različitim klasama IP adresa.
Prikazati rezultat dodjeljivanja ip adresa upotrebom naredbi ipconfig i ipconfig/all. Za obe varijante podešavanja IP adrese napisati:IP adresa računara:
Subnet maska:
MAC adresu:
Naziv mrežnog adaptera:
Status DHCP:
Napisati za obe varijante podešavanja IP adrese napisati slijedeće:
Adresa mreže:
Broadcast adresa mreže:
Prva slobodna adresa računara na datoj mreži:
Poslednja slobodna adresa računara na datoj mreži:
Koliko hostova može imati vaša mreža?

Zapeli smo kod izvođenja zadatka jer ni on ni ja nemamo ruter kojim bi se pomenute promjene opsega iz A/B/C mogle izvesti. Jedino što mi pada na pamet je da probam virtuelnu mašinu/virtual network adapter, ali mi i dalje nije jasan zadatak jer konstantno imamo problem sa gatewayem/kako riješiti problem gatewaya u drugoj klasi IP adrese (sa C na B).

Molim da mi ovo neko objasni kako bih mogao prenijeti prijatelju škk se dešava i kako se ovo rješava, hvala vam.
Apeiron? Ja sam sestri objasnio šta su klase i da toga što je taj zadatak postavio treba pitati na šta je tačno mislio.
Sass Drake je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Sass Drake na korisnoj poruci:
LoneWolf (10.1.2021)
Stara 10.1.2021, 17:31   #5
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Mreže - IP adresa A u B ili C, kako?

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Zapeli smo kod izvođenja zadatka jer ni on ni ja nemamo ruter kojim bi se pomenute promjene opsega iz A/B/C mogle izvesti. Jedino što mi pada na pamet je da probam virtuelnu mašinu/virtual network adapter, ali mi i dalje nije jasan zadatak jer konstantno imamo problem sa gatewayem/kako riješiti problem gatewaya u drugoj klasi IP adrese (sa C na B).
GNS3
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
LoneWolf (10.1.2021)
Stara 10.1.2021, 17:54   #6
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Mreže - IP adresa A u B ili C, kako?

Citat:
Sass Drake kaže: Pregled poruke
Apeiron? Ja sam sestri objasnio šta su klase i da toga što je taj zadatak postavio treba pitati na šta je tačno mislio.

BLC, pakao
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kako promeniti svoju IP adresu Deusdies Internet tehnologije 46 12.8.2010 14:53
Koji je sud nadležan za sporove, kako se postaje vlasnik sajta... rebelmouse Web razvoj 3 11.3.2009 17:55
Kako da hostujemo igru? nenad245 Komunikacioni uređaji i umrežavanje 2 8.12.2008 22:46
Kako menjati boju automobila u photoshopu? freeminder Grafički softver i radovi 16 31.10.2007 17:03
Šta je ADSL? Kako radi ADSL? Struktura DSL mreže..... JovanK Internet tehnologije 9 16.7.2007 12:40


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:51.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com