Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Zaštita

Zaštita Virusi, anti-virus programi, firewall...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 22.10.2009, 14:17   #1
neko_drugi
Veteran
 
Član od: 7.12.2008.
Lokacija: tamo - ovde
Poruke: 508
Zahvalnice: 206
Zahvaljeno 30 puta na 26 poruka
Određen forumom antivirus na komp sa malo memorije?

koji antivirus treba da se instalira na prastari komp koji ima jako malo memorije, valjda radi na 256, ili tako nesto? koji bi radio najbolje, a da ne trosi puno i to malo memorije koja postoji?
neko_drugi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.10.2009, 14:50   #2
JovanK
V.I.P. Phone Zone
 
Član od: 10.9.2006.
Lokacija: Trebinje @REPUBLIKA_SRPSKA@ Moja mašina:Fujitsu AH530
Poruke: 4.002
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 1.090 puta na 707 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku JovanK Slanje poruke preko Skypea korisniku JovanK
Određen forumom Re: antivirus na komp sa malo memorije?

Citat:
neko_drugi kaže: Pregled poruke
koji antivirus treba da se instalira na prastari komp koji ima jako malo memorije, valjda radi na 256, ili tako nesto? koji bi radio najbolje, a da ne trosi puno i to malo memorije koja postoji?
norton 2009 definitivno.
JovanK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku JovanK na korisnoj poruci:
neko_drugi (22.10.2009)
Stara 22.10.2009, 14:56   #3
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: antivirus na komp sa malo memorije?

I Avira je stedljiva.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Picard na korisnoj poruci:
neko_drugi (22.10.2009)
Stara 22.10.2009, 20:26   #4
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: antivirus na komp sa malo memorije?

Citat:
JovanK kaže: Pregled poruke
norton 2009 definitivno.
Ne znam bas kakav je norton po pitanju memorije, ali cini mi se da mu treba nekoliko stotina MB na hardu. Posto starijim kompjuterima cesto manjka i prostor na disku norton mozda i nije tako dobro resenje.

Avira (koju i sam koristim) je prilicno stedljiva po pitanju memorije, mada zna da zauzme prilicno prostora u Page fajlu (trenutno je kod mene preko 80MB, a u memoriji samo 3.8 (ove velicine se cesto menjaju)).

Mozda bi bolje resenje bilo AVG, koristio sam ga pre mesec dva i bio je izuzetno stedljiv, jedino nije stedeo na skeniranju diska (sto je ponekad dosta kocilo). Dakle biraj izmedju Avire i AVG-a.
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku nighthawk na korisnoj poruci:
neko_drugi (22.10.2009)
Stara 22.10.2009, 21:32   #5
neko_drugi
Veteran
 
Član od: 7.12.2008.
Lokacija: tamo - ovde
Poruke: 508
Zahvalnice: 206
Zahvaljeno 30 puta na 26 poruka
Određen forumom Re: antivirus na komp sa malo memorije?

Citat:
nighthawk kaže: Pregled poruke
Ne znam bas kakav je norton po pitanju memorije, ali cini mi se da mu treba nekoliko stotina MB na hardu. Posto starijim kompjuterima cesto manjka i prostor na disku norton mozda i nije tako dobro resenje.

Avira (koju i sam koristim) je prilicno stedljiva po pitanju memorije, mada zna da zauzme prilicno prostora u Page fajlu (trenutno je kod mene preko 80MB, a u memoriji samo 3.8 (ove velicine se cesto menjaju)).

Mozda bi bolje resenje bilo AVG, koristio sam ga pre mesec dva i bio je izuzetno stedljiv, jedino nije stedeo na skeniranju diska (sto je ponekad dosta kocilo). Dakle biraj izmedju Avire i AVG-a.
i meni se norton cinio sumnjivim,neku drugu verziju sam koristio pre 3 godine kad sam kupio ovaj komp,i nije mi se svideo..
ovo sam pitao za jedan drugi, isto stariji...
hvala u svakom slucaju
neko_drugi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.10.2009, 22:58   #6
JovanK
V.I.P. Phone Zone
 
Član od: 10.9.2006.
Lokacija: Trebinje @REPUBLIKA_SRPSKA@ Moja mašina:Fujitsu AH530
Poruke: 4.002
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 1.090 puta na 707 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku JovanK Slanje poruke preko Skypea korisniku JovanK
Određen forumom Re: antivirus na komp sa malo memorije?

Vjerovali ili ne, Norton 2009 trosi manje od 5mb rama, e sada koliko zauzima prostora na hdd ne znam tacno, a i sa ugradjenim novim opcijama je ekstra brz u skeniranju.
JovanK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.10.2009, 23:38   #7
NIx Car
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.12.2006.
Lokacija: New Now
Poruke: 3.641
Zahvalnice: 1.743
Zahvaljeno 921 puta na 518 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku NIx Car Slanje poruke preko Skypea korisniku NIx Car
Određen forumom Re: antivirus na komp sa malo memorije?

uzmi nod32
NIx Car je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.10.2009, 1:15   #8
gavranpero
Član
 
Član od: 16.6.2009.
Lokacija: Banjaluka
Poruke: 200
Zahvalnice: 34
Zahvaljeno 25 puta na 18 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku gavranpero
Određen forumom Re: antivirus na komp sa malo memorije?

Citat:
JovanK kaže: Pregled poruke
Vjerovali ili ne, Norton 2009 trosi manje od 5mb rama, e sada koliko zauzima prostora na hdd ne znam tacno, a i sa ugradjenim novim opcijama je ekstra brz u skeniranju.
Ne znam gdje si ti gledao koliko Norton koristi radne memorije, ali apsolutno nije tacno da koristi 5 mb. Svaki antivirusni program ima procese koji nisu vidljivi u task menadzeru i oni ne zauzimaju "5 mb". Sto se tice postavljenog pitanja, u svakom slucaju ESET Smart Security.
gavranpero je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.10.2009, 1:31   #9
JovanK
V.I.P. Phone Zone
 
Član od: 10.9.2006.
Lokacija: Trebinje @REPUBLIKA_SRPSKA@ Moja mašina:Fujitsu AH530
Poruke: 4.002
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 1.090 puta na 707 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku JovanK Slanje poruke preko Skypea korisniku JovanK
Određen forumom Re: antivirus na komp sa malo memorije?

Sto se tice zauzetosti na hdd-u, najbolji je nod, pa avira, avg, kasperski, avast, norton... Norton uzima 116mb. Takle tim redom.
Sto se tice rama, ovakvo je stanje, norton 5.38mb, avast oko 22, kasperski 25, avira 28, nod oko 33... Ovo su podaci koje sam koristio za specijalisticki rad.
JovanK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.10.2009, 20:35   #10
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: antivirus na komp sa malo memorije?

Zanima me kako si dosao do ovakvih podataka, tj. kako si sa takvom preciznoscu odredio zauzece harda i memorije. Zauzece hard diska moze da se promeni (i cesto se menja) posle svakog apdejta, a norton 360 3.0 beta zauzima 300 MB http://www.sk.rs/2009/03/sktr08.html. Ne secam se tacno, ali cini mi se da je jednom clanu foruma zauzece harda bilo preko 500 MB posle nekoliko meseci koriscenja, norton nije brisao stare baze posle apdejta, vec je samo dodavao nove.

Ukupno zauzece memorije je zbir zauzeca RAM-a i Page fajla. Po startu deo aplikacije odmah ide u PF, a ako se kasnije ne koriste onda se veci deo premesta u PF. Posto AV stalno nesto radi ovaj odnos se stalno menja, kao i ukupno zauzece memorije. Kod mene Avira (gledam samo avguar.exe) trenutno zauzima 7.5MB RAM-a i 84MB PF-a, sto je razlicito od vrednosti u prethodnom postu i sto je dosta vise od 28MB. Kolona Peak Memory Usage u TM-u pokazuje 83MB, znaci u jednom momentu Avira bas toliko zauzimala.

Nego da se ne bi previse rasplinjavali, Avira i AVG su dobra resenja za slabu masinu, ESS takodje nije los jer predstavlja sveobuhvatnu zastitu i sigurno je stedljiviji od posebnih aplikacija. Nod po mom iskustvu nije previse stedljiv (oko 30MB RAM-a i pedesetak PF-a).
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.10.2009, 20:39   #11
TORQUE
Član
 
Član od: 13.3.2007.
Poruke: 88
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 11 puta na 11 poruka
Određen forumom Re: antivirus na komp sa malo memorije?

Taj norton 2009 ima da ubije k`o zeca taj komp sa 256 MB RAM i verovatno nekim slabijim jednojezgarnim procesorom. Video sam kako isti ubija u pojam i dvojezgarne intele (jeftiniji neki doduse intel- ne secam se tacno) sa 2 GB RAM, a to je bila neka brend masina, mislim Lenovo, sa instaliranom Vistom i tim strasnim Nortonom u full paketu sa backup-ovima nekim i sl. Kada smo nekako uspeli da deinstaliramo tih 10 nortonovih pomocnih programa komp progledao. Posle kazu ne valja Vista. A da nije tih brend masina koje ga prodaju u paketu, ozbiljno pomislim da li bi iko i kupio taj Norton.

Nego savet za temu NOD32 i vozi.

P.S. Od Nortona cenim Norton Ghost i nista vise.
TORQUE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.10.2009, 20:27   #12
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: antivirus na komp sa malo memorije?

Probaj i AVAST. Kod mene je uvek zauzimao malo memorije

Poslednja ispravka: nighthawk (24.10.2009 u 21:17) Razlog: hvala ;)
miša topola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.10.2009, 15:18   #13
aca2568
Veteran
 
Član od: 27.6.2009.
Poruke: 540
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 33 puta na 32 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku aca2568
Određen forumom Re: antivirus na komp sa malo memorije?

Citat:
JovanK kaže: Pregled poruke
norton 2009 definitivno.
Norton 2009 je noviji anti-virus. Ako hoces da ti manje zauzima ram ubaci stariji neki anti-virus.
aca2568 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.11.2009, 11:15   #14
ilidan
V.I.P. Video/TV softver
 
Član od: 24.12.2005.
Poruke: 1.700
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 462 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: antivirus na komp sa malo memorije?

Naidjoh pre mesec-dva na neki tekst o zauzeću memorije pojedinih antivirusa (još da se setim gde). Tekst je prošlogodišnji.
Ono što sam zapamtio je da PC Tools Antivirus 5 troši najmanje memorije, oko 5,5MB. U Top 5 su i Kaspersky 2009, Norton 2009 i Avira. NOD v3, AVG 8 i Avast cepaju 30+MB. AVG 7.5 je trošio daleko manje od AVG 8.
Što se tiče tvrdjnje da stariji AV zauzima manje memorije od novog, netačna je bar u slučaju Nortona.
ilidan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.11.2009, 13:20   #15
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: antivirus na komp sa malo memorije?

Citat:
ilidan kaže: Pregled poruke
Što se tiče tvrdjnje da stariji AV zauzima manje memorije od novog, netačna je bar u slučaju Nortona.
Možda je u nekim drugim slučajevima i tačna, ali stare AV ne možeš update-ovati, jer nisu kompatibilni sa novim bazama virusa (ima izuzetaka).
JohnnyNT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.11.2009, 15:36   #16
ilidan
V.I.P. Video/TV softver
 
Član od: 24.12.2005.
Poruke: 1.700
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 462 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: antivirus na komp sa malo memorije?

To stoji. U većini slučajeva kompanije izmene i strukturu baze u novijoj verziji pa se starije verzije ne mogu apdejtovati.
Poenta mog posta je, medjutim, bila ta da su neke kompanije zabrljale stvari ranije i da su se vremenom dozvale pameti. Primer je Norton, koga su ljudi masovno prestali da koriste zbog ogromnog zauzeća memorije i sporosti. Razvojni tim, poučen time, optimizovao je novije verzije.
Da ne zaboravimo i Vistu i Windows 7.
ilidan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.11.2009, 17:21   #17
NIx Car
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.12.2006.
Lokacija: New Now
Poruke: 3.641
Zahvalnice: 1.743
Zahvaljeno 921 puta na 518 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku NIx Car Slanje poruke preko Skypea korisniku NIx Car
Određen forumom Re: antivirus na komp sa malo memorije?

norton 2010 je lak. trosi ~20mb rama
NIx Car je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.11.2009, 21:24   #18
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: antivirus na komp sa malo memorije?

Boga mi, Avast mi trenutno jede oko 70-80 MB sa svim servisima... Ne bih preporucio za masinu sa malo RAM-a... Ali, opet, Avast sam vidjao da radi odlicno i na masinama sa 128 MB RAM-a...
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2009, 15:54   #19
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: antivirus na komp sa malo memorije?

Citat:
miša topola kaže: Pregled poruke
Probaj i AVAST. Kod mene je uvek zauzimao malo memorije
nighthawk nemoj da reklamiraš AVAST, ja sam za AVG
miša topola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2009, 9:42   #20
kom@
Član
 
Član od: 13.12.2007.
Poruke: 194
Zahvalnice: 87
Zahvaljeno 35 puta na 18 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku kom@
Određen forumom Re: antivirus na komp sa malo memorije?

Postojo mogućnost da "uštrojiš" AVG, tako da isti koristi vrlo malo resursa. (Time donekle smanjuješ i zaštitu.)
Ovo sigurno radi, ali uglavnom svedeno na manualno skeniranje.

LINK:

The new AVG8.0 Antivirus Free Edition is now out.

I've installed it on both XP and Vista, and it seems to work fine, however unfortunately as is the trend with security products (especially free security products), the latest version seems to contain more intrusive and annoying things than before.

The interface itself is OK:



However there are a range of things you should pay attention to while installing and configuring AVG8.0. First make sure to uninstall AVG 7.5 Free if you have it on your system. Then:

1. After downloading the AVG setup file, right-click on it and select 'Create shortcut'. Now right-click on this newly created shortcut and select Properties, then in the Target box, one blank space after the last character, enter the following text exactly as shown:

/NOAVGTOOLBAR /REMOVE_FEATURE fea_AVG_SafeSurf /REMOVE_FEATURE fea_AVG_SafeSearch

Run this new shortcut and it will start the AVG setup file with the parameters specified above. This will prevent AVG from installing the Linkscanner feature, AVG Security Toolbar and related web-browsing protection, all of which can result in increased CPU usage and slower web browsing. These features cannot be properly disabled from within AVG, so they need to be removed using this method. If you've already installed AVG then you can still follow this step and it should remove these components from your system. More details about this method can be found in this AVG FAQ.

2. During the installation of AVG, make sure to select the Custom option, and I recommend unticking the 'Email Scanner' and 'Plugin for Microsoft Office' components, as I feel they are unnecessary. Note: More recent versions of AVG also may have a Linkscanner option, untick this as well (if Step 1 doesn't already remove it).

3. Once AVG has installed, start it and go to the Tools menu, then select 'Advanced Settings'. I recommend the following settings:

- Under the Appearance menu untick the 'Display system tray notifications' box to remove the unnecessary AVG icon in the System Tray/Notification Area.
- Under the Linkscanner menu untick all available boxes.
- Under the Scans menu you should tick all boxes except 'Automatically heal/remove infections' in each case - this ensures that should AVG detect a false positive, it won't automatically delete it from your system.
- Under the Schedules menu untick every available option - instead I recommend updating prior to doing a manual scan at a time of your choosing.
- Under the Resident Shield menu untick the 'Enable Resident Shield' box to disable this background functionality, as it can and will interfere with other programs and may reduce overall performance and stability.

4. While the changes above will reign in most of AVG's intrusive and problematic behavior, in addition to these changes, it is also recommended that you take some additional steps to disable unnecessary/intrusive components. To start with, AVG installs an active Windows Service called 'AVG8 Watchdog'. While this service needs to be left at Automatic for AVG 8 to work, it actually runs two separate files in the background: avgwdsvc.exe (for the Watchdog Service) and avgrsx.exe (for the Resident Shield service). If you've disabled the Resident Shield feature of AVG, then it is also recommended that you to go to your \Program Files\AVG\AVG8 directory and rename the avgrsx.exe file to something else; this will prevent it from starting up in the background without affecting AVG scanning capabilities.

5. Now run Autoruns (see the Startup Programs chapter) and under the Everything tab, untick the following AVG startup components which are unnecessary if AVG is configured as above:

- AVG8_Tray - this item just relates to a tray icon which has no real benefit.
- Linkscanner - this item shouldn't be shown if AVG is installed as above, but if it exists, untick it.
- AVG Safe Search - this item shouldn't be shown if AVG is installed as above, but if it exists, untick it.
- AVGMfx86.sys - this item is related to the Resident Shield functionality.
- Avgrsstx.dll - this item is related to the Resident Shield functionality.
- All incidences of AVG8 Shell Extension - this removes the 'Scan with AVG Free' context menu entries.

Once all the steps above are completed, reboot your system and start AVG. You will see one or more red warning prompts from AVG - you can safely ignore these. Click the 'Update Now' tab to run the web updater to ensure that AVG is up to date. If there are any problems, recheck the procedures above, and if nothing else works, uninstall AVG and reinstall it, then only follow steps 1-3 above this time. To start a manual scan of your system with AVG click the 'Computer Scanner' tab and then select 'Scan whole computer' to scan everything, or 'Scan specific files and folders' and then specify the particular folder(s) you wish to scan. I strongly recommend running the AVG Updater by clicking the 'Update Now' tab before doing any scan, to make sure the virus definitions are always up to date. Manually scanning your entire system once a week, and always scanning potentially harmful files which you have downloaded before you open or launch them is strongly recommended and more than adequate when combined with some common sense if you want to ensure your system remains clear of major malware.

Note that AVG 8 has a known incompatibility with the 'immunize' function of certain other malware products like Spybot, and this will result in excessive false malware detection in such cases. Note: This may have been fixed in more recent versions.

I don't know how much more effective AVG8.0 Free will be - reports are that it's quite good (based on the paid version) - but I hope an update to the program allows users to disable the resident shield service within the program's normal settings because it serves absolutely no purpose when resident shield is disabled. I don't like being forced to have any form of background scanning active.
kom@ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
antivirus

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slične ploče Mickie Operativni sistemi 60 12.8.2010 10:15
Windows 7 - Build 7600+ (RTM) oluja Operativni sistemi 1204 22.10.2009 20:37
Multimedijalno čudo iliti komp na TV Vojvoda ŠDK - Grafika 2 13.10.2009 17:05
Skaliranje slike sa kompa na LCD TV mickey Grafika 1 13.7.2008 21:46


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 6:46.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com