Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > O igrama uopšte

O igrama uopšte Uopšteno, dakle sve ono što se ne tiče samo konkretnog igranja i konkretne igre (poređenje raznih igara, o žanrovima, o sociološkom i drugim uticajima igara itd.)

Tema zaključana

Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 22.11.2006, 0:28   #601
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux

Član od: 1.11.2005.
Zahvalnice: 1.679
Zahvaljeno 4.463 puta na 2.525 poruka
Određen forumom Re: Pirati???

Citat:
3LANCER kaže:
P2P jeste piraterija po EULA, ali ja to gledam kao da sam nekome poklonio igru. Uostalom, da li ste pogledali koliko stranih warez sajtova postoji? Beskonacno mnogo. A nasih - 0.
Ja znam da kad god skidam nešto iole veće preko torenata, redovno je pola i više zastavica u uTorrentu iz Amerike i zapadne Evrope... a i Reloaded, Fairlight i drugari sigurno ne krekuju igre zbog sirotinje iz istočne Evrope.
voodoo_ je offline  
Stara 22.11.2006, 1:01   #602
GakunGak
Član

Član od: 28.11.2005.
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko Yahooa korisniku GakunGak

dosao sam na 16-tu od 31 i vec sam se smorio......
Idemo redom.....
1. Podrzavam da ako neko koristi piratski softver i zaradi na njemu dovoljno ako ima da kupi licencu.
2. NEMA TEORIJE!!!!!! da mogu da kupim winxp od 250 evra sa korporativnim kljucem fckgw-rhqq2... koji je blacklistovan na windows update, vec skinem gold edition sa wareza, stavim originalni cd-key i palim na "genuine" software... Jaka zastita koliko sibica, ali su se sad opametili i napravili vistu sa aktivacijom... Samo ih posmatram....
3. Kupio bih igru original ako je 5-10 evra ako imam platu 180 evra, ali da platim 25-50 evra, nisam lud, prije cu skupljati za parce graficke ili uplatiti ADSL pa "skidati" crackovano. Nize cijene i kupicu original.
4. Kad bi hapsili pirate, mislite li da bi iko kupio original? Bi q**ac. Ne samo da ne bi niko kupovao original, nego bi svi uzeli high-speed internet i pocelo bi razmjenjivanje...
5. Slazem se sa onim za vece plate i veci standard...
6. Ne slazem se sa primjerima automobila/automehanicara/laznim dolarima...
7. Ako imam izbor da uzmem ISTO za dz, uzecu to. Jer ako imam trial i registrujem ga seerialom, to je kao da imam original. Puna funkcionalnost.
8. Koga bih ja to ostetio zbog pirata kad ovi ionako vec plivaju u parama.
9. Da imam original igru i da dopustim da mi StarForce zvrlja po disku i da mi upropasti DVD drajv pa da moram da mijenjam, NE PADA MI NA PAMET I NE BIH KUPIO TU IGRU PA DA MI SAM SVETI XYZ KAZE!!!!!
10. Okarakterisati pirate kao kriminalce je cista bizarnost....
11. I sam se bavim piraterijom tako sto prodajem ono sto preuzmem, neko naruci MP3 album, u Mozart-a ga nema, a ja mu nabavim, pa kome ce da plati?
12. Kao sto je Quzma rekao, mnogo mi puca za americke zakone.... Sta su mi oni kad dali?
GakunGak je offline  
Stara 22.11.2006, 1:17   #603
Ocelot
N.B.

Član od: 3.4.2006.
Zahvalnice: 326
Zahvaljeno 917 puta na 498 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Ocelot Slanje poruke preko Skypea korisniku Ocelot

Preskočiću sve ostalo jer je o tome pričano naširoko; zadržaću se samo na br.8.
Retke su kompanije koje plivaju u novcu. Da bi se igra izbacila, potrebno je mnooogo novca. Pronjuškaj malo po netu i videćeš koliko je njih bankrotiralo.
Ocelot je offline  
Stara 22.11.2006, 3:04   #604
tab503
Član

Član od: 4.9.2006.
Zahvalnice: 17
Zahvaljeno 25 puta na 20 poruka

Ocelot nisi potpuno u pravu..
Sada vecinu igirica upravo iz tog razloga prave nezavisne kompanije tipa ti i tvojih par ortaka koji se dobro razumete u programiranje nadjete jos nekog majstora i napravite igru. Onda to lepo ponudite velikoj kompaniji da vam bude izdavac a ona procenjuje da li ce vas platiti u kesu i otkupiti prava ili cete zaradjivati na procenat. To je stvar poslovne politike velike kompanije.
Naravno da postoje velike kompanije koje ulazu u razvoj neke igre milione ali one ne ulazu ono sta nemaju nego novac odvojen za razvoj igre i to je trosak koji mogu da podnesu ako projekat propadne.
O samom propadanju firmi se moze dugo raspredati kako i zasto ali piraterija nije sigurno glavni krivac nego tu ima mnogo drugih razloga.
Inace cisto da znate.
Zapad uopste nije imun na pirateriju.
Legalno se uzima osnovno sredstvo (windows) i mozda jos neki alati (narocito oni koji sluze kao sredstvo rada) ali igrice i ne tako bitni programi itekako se uzimaju piratski.
Takodje na Zapadu je poznata i kombinacija da vise ljudi zajednicki kupe original i onda svako kod sebe instalira. A i to je jedan vid piraterije.
Treba imati i na umu da na mnoge stvari Americki i Evropski zakon ne gledaju isto tako da neke stvari koje se u Americi smatraju kao krsenje zakona i piraterija , po Evropskom zakonu to nisu.
O ovome moze da se raspreda do mile volje ali finalno je sledece.
Kod nas ce se jos dugo vremena koristiti piratski programi zbog bede u kojoj se nalazimo a na forumu se nece smeti ni zucnuti o pirateriji i ako svi koristimo piratski softver
Takodje nemojte zaboraviti da piraterija nema toliko dodirnih tacaka sa siromastvom u drutvu.
Secam se recimo u doba spektruma i komodora da sam kupovao piratske kasete i ako se tada imalo para i nije bila beda kao sto je sada.
I na kraju da zavrsim.
Mislim da svi gresite u jednoj stvari.
Piraterija je ovde rasirena ali prema stranim stvarima, ne i prema domacim. Domaci programi su retkost u piratskim krugovima i mnogi ni ne zele da se bave sa njima jer im je nepotreban rizik kad lepo zaradjuju na stranim stvarima. Ima i nasih programa piratizovanih ali ne u tolikom broju. Ipak je ocuvano da domaca firma koja napravi nesto kvalitetno moze da zaradi na tome, a sto se neka zapadna firma nece ovajditi o malo nase sirotinje bas me iskreno da prostite zabole.
tab503 je offline  
Stara 22.11.2006, 8:31   #605
player1
V.I.P. Test Play

Član od: 5.4.2006.
Zahvalnice: 4.086
Zahvaljeno 3.936 puta na 2.554 poruka

Citat:
tab503 kaže:
Takodje nemojte zaboraviti da piraterija nema toliko dodirnih tacaka sa siromastvom u drutvu.
Secam se recimo u doba spektruma i komodora da sam kupovao piratske kasete i ako se tada imalo para i nije bila beda kao sto je sada.
Secam se u to vreme da je moj drugar za Spektrum imao nekoliko original domacih naslova.

Inace, razlog zasto je onda bilo piraterije je prvo, sto nije postojalo nikakvo trzise (nema ko da uvozi originale) i drugo, sto nije postojala nikakva pravna regulativa.
player1 je offline  
Stara 22.11.2006, 14:08   #606
LunaticRS
Starosedelac

Član od: 1.11.2006.
Zahvalnice: 317
Zahvaljeno 77 puta na 63 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku LunaticRS

mislim sto reci...o kakvim to piratima pricate...to je krsenje zakona, a zakon se ne smije krsiti...zbog toga ja kupujem "ORIGINALNE" igre...Kako vas nije sramota da koristite piratski softver...
LunaticRS je offline  
Stara 22.11.2006, 14:44   #607
nighthawk
.

Član od: 2.11.2005.
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka

Citat:
LunaticRS kaže:
mislim sto reci...o kakvim to piratima pricate...to je krsenje zakona, a zakon se ne smije krsiti...zbog toga ja kupujem "ORIGINALNE" igre...Kako vas nije sramota da koristite piratski softver...
Bravo majstore!

Piraterije ce uvek biti, i treba da je bude u jos vecoj meri. Jeste da neke sitnije kompanije bankrotiraju zbog toga, ali to je kolateralna steta, i to samo moze da pomogne razvoj open source trzista, sto treba da bude krajnji cilj. Piraterija (softverska) ce nestati jedino kada sve predje u open source.

Sto se tice muzike i filmova, sta mene briga sto neki tamo debil sto lepo peva nece imati dovoljno para da ugradi djakuzi u limuzinu. Ne dam ni dinara za muziku i filmove. Sve sto imam od multimedijalnih sadrzaja sam uzeo od drugova i poskidao sa neta, a i davao sam svima koji su mi trazili, i skidao sa neta za drugare ono sto im treba.

A najveci debilizam je to sto izdavacke kuce uspeju da prodaju i one stvari koje su besplatne, kao recimo muzika beetlsa, ili knjige pisaca koji su odavno umrli i knjige su sada public domain.
nighthawk je offline  
Stara 22.11.2006, 22:09   #608
3LANCER
Starosedelac

Član od: 9.11.2005.
Zahvalnice: 995
Zahvaljeno 401 puta na 248 poruka

Citat:
nighthawk kaže:
Bravo majstore!
A najveci debilizam je to sto izdavacke kuce uspeju da prodaju i one stvari koje su besplatne, kao recimo muzika beetlsa, ili knjige pisaca koji su odavno umrli i knjige su sada public domain.
Slazem se. Cesto mozes da vidis u radnjama (ne bas jeftino) Mocarta,Betovena... Ko drzi autorska prava na muziku koja kada je stvarana nisu postojala autorska prava? Kako uopste neko sme da zaradjuje na tako necemu?
3LANCER je offline  
Stara 22.11.2006, 22:35   #609
Nemesis
Veteran

Član od: 29.11.2005.
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 44 puta na 31 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nemesis

Citat:
3LANCER kaže:
Cesto mozes da vidis u radnjama (ne bas jeftino) Mocarta,Betovena... Ko drzi autorska prava na muziku koja kada je stvarana nisu postojala autorska prava? Kako uopste neko sme da zaradjuje na tako necemu?
Mesas dve stvari. Jedno su autorska prava. (koja u slucaju Mocarta niko ne drzi) Drugo su izvodjaci.
Sta ti mislis da simfnonijski orkestar svira za dzabe? Da ne pominjemo kakvo je znanje potrebno za izvodjenje takvog dela.

Prema tome, ako ti uzems "cemane" i odes u Knez da sviruckas neko od Mocartovih dela ne krisis nicija autorska prava. Ali ako kopiras disk sa muzukom npr. Londnosnkog simfonijskog orkestra koji izvodi Mocarta, to je piraterija.

Opet se vracamo na to da se u nasem drustvu ne ceni intelektualni rad, vec da su "majstorcine" glavna fora.
Nemesis je offline  
Stara 22.11.2006, 23:10   #610
hacker_aca
amurof aratnevni oeD

Član od: 18.11.2005.
Zahvalnice: 2.051
Zahvaljeno 1.217 puta na 551 poruka

Kupio ja pre mesec dana GW original i to videli drugovi i počeli da me gledaju kao debila što sam platio skoro 40 evra. Ja im objasnim da se to igra preko interneta i da mi je bolje uzet original nego sa nekim raspalim krekovima i serijalima da se mučim a oni i dalje ne shvataju... Ljudi ne znaju ni šta je original....
hacker_aca je offline  
Stara 22.11.2006, 23:13   #611
Konan
Član

Član od: 2.9.2006.
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci

Na NETu nećeš ni moći da igraš ako nemaš originale! Malo reda ne bi falilo, zamisli sebe da si uložio dane u neki projekat, a da nisi mogao da ga naplatiš!
Konan je offline  
Stara 22.11.2006, 23:14   #612
B@NE
Starosedelac

Član od: 1.11.2005.
Zahvalnice: 156
Zahvaljeno 137 puta na 100 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku B@NE Slanje poruke preko Yahooa korisniku B@NE

Tako je to...Ti se samo opusti i uzivaj neka oni pricaju sta hoce.Mi josh nismo navikli na originale i njihove pogodnosti.

Dok za razliku od zapadnih zemalja kod kojih je original igra ili uopste cd kao medij postalo ecestala i normalna pojava.

Nadam se da ce nam doci bolji dani kada ce skociti standard i kada cemo svi uzivati u blagodetima original igre!
B@NE je offline  
Stara 22.11.2006, 23:23   #613
nighthawk
.

Član od: 2.11.2005.
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka

Citat:
hacker_aca kaže:
... Ljudi ne znaju ni šta je original....

Sta sad kao ono ja sam kupio original patike u butiku, a tvoje su sa buvljaka. U stvari one iz butika su iste samo imaju nakacenu veliku cenu.

U vecini slucajeva software radi potpuno isto bez obzira da li je placen ili ne. Izuzetak moze da bude software koji treba da komunicira sa fabrickim serverima kao sto je pomenuta igrica. Ali sa malo muke sve moze da radi.
Gledaj sad to iz ovog ugla, ako se ne varam ta igra kosta 40 e. Ti posto vidim iz javnog profila da si mlad te pare si dobio od drugih pa sad mozes da pricas kako je bolje imati original. Da si te pare sam zaradio sigurno bi ih potrosio na nesto drugo, vaznije, a koristio bi krekovanu igru.
nighthawk je offline  
Stara 23.11.2006, 1:11   #614
Covenant
Deo inventara foruma

Član od: 4.11.2005.
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 735 puta na 486 poruka

Sto se tice piraterije u nasoj zemlji-treba da je bude!
Sa prosecnom platom od oko 250e(ako je i toliko,a mnogi ljudi nemaju i 'leba da jedu i dosta je onih koji su jedva skrpili za neki komp)treba jos da dajem npr. 50e za orginalni Win ili neki "masniji" orginal umesto da kupim npr. nove zvucnike ili Spitfajerku
Nece moci u nasoj sirotinji,i strane komapnije ne treba da prave profit u ovakvim zemljama kao sto je nasa,kao da nemaju vec dovoljno milijardi $
Sto se tice ganjanja pirata po ulicama to je najobicnija smejurija,a i deluje nekako zalosno-drotovi umesto da vijaju dilere droge,ganjaju mucenike sa koferima koji na ulici ne zarade vise od 20000din mesecno i koji taj posao ne radi radi bogacenja vec radi prezivljavanja....
Dok veliki mestari tipa "Metro" zadovljno greju **** u svojim foteljama na nekoj visini-svima je jasno da je to cista piraterija i jos legalizovana-mislim ko je jos video orginalne dvd-ove u finom pakovanju za 99din
Otidjite u IPS pa pogledajte koliko kosta npr. neki koncert na dvd-u-minimim 1000din i to losije edicije,tek blockbuster filmove da ne pominjem....
I jos nesto-da na zapadu nema piraterije,cista je glupost-pa u SK-u su pominjane ankete da oko 30% korisnika u Velikoj Britaniji ima piratski softver i to je jos zvanicno....
Samo se jos pitam kako Amerikanci nabavljaju softver,a pogotovu muziku-kupuju u prodavnici?
Aha,ali malo morgen-skidaju sve sa torrenta uz protok od par mbit/s i uzivaju...
U USA ne moze da se prodaje piratski softver na ulici,a firme sigurno ne mogu da imaju taj isti piratski softver zbog rigorozne kontrole,ali zato kod kucnih korisnika piraterija tamo takodje cveta,jer to nije Severna Koreja(ili Srbija )da policija ide od kuce do kuce i pleni nelegalan softver i hapsi korisnike
Toliko....
Covenant je offline  
Stara 23.11.2006, 1:37   #615
Ocelot
N.B.

Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Ocelot Slanje poruke preko Skypea korisniku Ocelot

Kad nemaju šta da jedu, neka idu onda da rade. Ali, ne može to tako u zemlji Dembeliji (Srbija). Mora da se igraju svi najnoviji hitovi, nemoj da se propusti neki.
Ocelot je offline  
Stara 23.11.2006, 1:43   #616
Covenant
Deo inventara foruma

Samo zaboravlljas da se mnogi ljudi u zemlji Dembeliji,kako je zoves,ubijaju od posla i.....nekako prezivljavaju-tako ti je to u Srbiji
Covenant je offline  
Stara 23.11.2006, 1:46   #617
Ocelot
N.B.

Ti koji jedva preživljavaju neće juriti svaku igru koja izađe.
Ocelot je offline  
Stara 23.11.2006, 1:55   #618
Covenant
Deo inventara foruma

Ali takvih je najvise u Srbiji koja nema bas nordijski standard
I kada posle par godina takvi nastekaju nesto za kakav kompjutercic koji je ovde jos uvek luksuz,onda treba da placaju orginale 50e i tako pune budzet stranim kompanijama koje se ionako valjaju u parama-begaj bre
Covenant je offline  
Stara 23.11.2006, 1:59   #619
Ocelot
N.B.

Onda neka kupe neku stariju igru koja manje košta i koja će zahtevati slabiji PC, koji će ih takođe manje oštetiti za novac.
Ala smo dobrodušni. Hoćemo da srušimo zle korporacije. Zato nas ceo svet mrzi.
Ocelot je offline  
Stara 23.11.2006, 2:00   #620
noskich
Član

Član od: 4.11.2006.
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 6 puta na 5 poruka

Arrrrrrghhh. Yer scurvy dogs.
Obozavam pirate Jovan Krstitelj ih blagoslovio .
Samo da pozivi piraterija!!!
noskich je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno

Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:09.