Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Web razvoj > Klijentske aplikacije

Klijentske aplikacije (X)HTML, CSS, JavaScript, AJAX...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 29.6.2010, 15:33   #1
sunce86
Član
 
Član od: 14.4.2006.
Poruke: 103
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 8 puta na 8 poruka
Određen forumom Koliko naplatiti svoj rad - dizajnerski ili programerski svejedno

Nisam primetio da na ovom forumu postoji ovakva tema. Pitanje je, kako odrediti cenu svog rada. Neki racunaju cenu po satu, neki za kompletan projekat kao celinu. Takodje, zeleo bih da razvojimo:

1. Profesionalce, koji se ovim poslom bave godinama, imaju jake reference iza sebe i zive od toga
2. Ucenike, studente, koji imaju teoretskog znanja i dobro rade posao (za dzeparac manje vise), ali im manjka prakticne vestine i rutina. (tu spadam ja )

I za kraj, hteo bih neku procenu kvaliteta jednog mog projekta. U pitanju je slicing PSD u XHTML/CSS, jedna stranica.

PSD FILE: http://yfrog.com/jwklubknjizevnikaj (ovo ustvari nije PSD vec jpg jako kompresovan posto mi nesto baguje sad upload pa sam stavio cisto da vidite kako izgleda)
HTML FILE: http://mypagelol.coolpage.biz/test/

Obavio sam ovaj posao za oko 8 casova, mada sam mogao i za manje, jer sam prvo krenuo da radim za pogresnu rezoluciju, pa sam morao da prepravljam na pola posla. Kod je uredan, v3 validan, proveren za dobro prikazivanje u IE7, OPERA 10 I FIREFOX 3.0.19.

Cenim da je pristojno uzeti 20-30jura za ovako nesto? Ne bih hteo da budem nepristojno skup a ni da radim za dzabe, dok se kocim u stolici, buljim u monitor 8 sati bez prestanka itd. Neka racunica je 5e/sat ako dobijem lep PSD fajl, sa kompletnim uputstvima i da me klijent ne zeza da 100 puta prepravljam kod na kraju, e onda pristajem raditi i za 5e/sat.

Vasa procena za moj konkretan slucaj, a i uopsteno.

sunce86 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.6.2010, 16:18   #2
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Koliko naplatiti svoj rad - dizajnerski ili programerski svejedno

Radio sam i kao freelancer,i u štampariji,i za raznorazne mufljuze,te ti mogu reći samo da ima svakakvih ljudi i da danas moraš i rođenom bratu da uzmeš avans jer u suprotnom ćeš raditi posao uzalud i,koliko god to paradoksalno zvučalo,klijent će imati veće mišljenje o tebi ako mu "izmuzeš" bar dio para "na prvu".

Ovaj sajt,template ili šta je već,jednostavno nije po mom ukusu iz više razloga.
Prvo,miješanje ćirilice i latinice.
Ako već imaju taj neki skrpljeni logotip na ćirilici,odradi kompletan sajt ćirilično i zdra'o.
Ako traže kombinaciju engleskog i srpskohrvatskopitajbogakakosezovejezik-a,onda im daj alternativu i naplati prevod posebno,ali NEMOJ da miješaš ćirilicu i latinicu.
Dalje,uskladi šeme boja i napravi nešto efektno i oku dopadljivo (da,znam da se radi o klubu književnika koji okuplja uglavnom bubatore,geekove,knjiške moljce i smorove,al' bar im malo uljepšaj život izgledom sajta).
Treće,ako radiš "po satu",ovakav template se završi za 15-30 minuta "rada" tako da ti se ne isplati taj "ćorav pos'o".
Četvrto,najbolje je raditi po ugovorenoj cijeni i uzeti avansno 30-50%,pa nakon određenog vremena imati 2,3 ili više varijanti da klijent vidi da si se trudio i da mu daješ mogućnost da odabere jednu od varijanti ako već ne zna šta 'oće jer ljudi koji znaju šta žele su rijetki i dobro plaćaju sve svoje zahtjeve ali se jelte teško nalaze.

Sretno u poslu.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.6.2010, 16:32   #3
sunce86
Član
 
Član od: 14.4.2006.
Poruke: 103
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 8 puta na 8 poruka
Određen forumom Re: Koliko naplatiti svoj rad - dizajnerski ili programerski svejedno

Ovak:

MOJ POSAO je da od dobijenog PSD fajla napravim XHTML file. Nemam nikakve veze sa dizajnom i cirilicom/latinicom jer ga ja nisam ni pravio.Mislio sam pre svega da dobijem ocenu koderskog dela sajta.

Mislim da si se vec precenio sa ovim "15-20 minuta". Ovo nije template, ovo je neko crtao, i napravio sliku. Ja sam sekao, pravio ono sto mi treba, rucno pisao kod i ugradjivao elemente. Jeste da nisam bas iskusan i da mi je trebalo 6 sati posto sam imao neki bug koji nikako nisam mogao da otklonim, ali u principu, ne moze bas tako brzo.

Ukratko, da li mislis da je realno uzeti 20,30 eura za ovaj posao? Treba manje, vise? Placanje nije problem, dogovor je 30% avans, 70% na kraju, za sve poslove. Jos jednom kazem, ovo NIJE TEMPLATE, i bez obzira koliko je jednostavan sajt, ovo je neko crtao i ja sam to sekao i pisao kod rucno.

Zzz
sunce86 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku sunce86 na korisnoj poruci:
LoneWolf (4.7.2010)
Stara 1.7.2010, 14:50   #4
sunce86
Član
 
Član od: 14.4.2006.
Poruke: 103
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 8 puta na 8 poruka
Određen forumom Re: Koliko naplatiti svoj rad - dizajnerski ili programerski svejedno

Da li je moguce da nema jos ozbiljnih freelancer-a na ovom sajtu koji bi mogli da mi pomognu oko ovoga?
sunce86 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.7.2010, 16:59   #5
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Koliko naplatiti svoj rad - dizajnerski ili programerski svejedno

Hm, za ovo konkretno, ako je sve funkconalno i bez bagova možeš da uzmeš barem 50e. Ako je klijent "nepismen" i 60e
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.7.2010, 18:56   #6
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: Koliko naplatiti svoj rad - dizajnerski ili programerski svejedno

Do 60e, mada nađe se neko ko da i više.
miša topola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.7.2010, 13:48   #7
sunce86
Član
 
Član od: 14.4.2006.
Poruke: 103
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 8 puta na 8 poruka
Određen forumom Re: Koliko naplatiti svoj rad - dizajnerski ili programerski svejedno

Hvala momci, zadovoljan sam odgovorima

Mada, posto ja prakticno radim za drugog freelancera, on verovatno ocekuje da i na meni nesto zaradi, posto mi vec prosledjuje poslove, tako da mislim da je 40e neki plafon.
sunce86 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.7.2010, 18:29   #8
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Koliko naplatiti svoj rad - dizajnerski ili programerski svejedno

Da budemo precizniji - 50-70% je tvoj deo
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.7.2010, 20:21   #9
Iris
détente
 
Avatar korisnika Iris
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: Here be dragons...
Poruke: 5.576
Zahvalnice: 1.530
Zahvaljeno 2.470 puta na 1.488 poruka
Određen forumom Re: Koliko naplatiti svoj rad - dizajnerski ili programerski svejedno

@sunce86: Na osnovu svega što si ovde opisao, za taj posao bi trebao da tražiš 100e, bez obzira na to što nisi radio dizajn. Koliko god sada da zaradiš, ubuduće se ne zadovoljavaj malim, jer na taj način spuštaš cenu usluge i drugim profesionalcima u tom polju. Odredi koliko ti vredi sat rada i drži se toga, pa čak i ako radiš sa nekim drugim na projektu - nije poenta da neko zarađuje na tebi, nego da zaradite zajedno.
Iris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Iris na korisnoj poruci:
water wizard (3.7.2010)
Stara 3.7.2010, 23:41   #10
sunce86
Član
 
Član od: 14.4.2006.
Poruke: 103
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 8 puta na 8 poruka
Određen forumom Re: Koliko naplatiti svoj rad - dizajnerski ili programerski svejedno

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
Da budemo precizniji - 50-70% je tvoj deo
50-70% od koje cene?


Citat:
Iris kaže: Pregled poruke
@sunce86: Na osnovu svega što si ovde opisao, za taj posao bi trebao da tražiš 100e, bez obzira na to što nisi radio dizajn. Koliko god sada da zaradiš, ubuduće se ne zadovoljavaj malim, jer na taj način spuštaš cenu usluge i drugim profesionalcima u tom polju. Odredi koliko ti vredi sat rada i drži se toga, pa čak i ako radiš sa nekim drugim na projektu - nije poenta da neko zarađuje na tebi, nego da zaradite zajedno.
Da sam ja vec godinama u tom poslu nikakav problem mi ne bi bilo da trazim tolike novce i da odredim neke principe kojih cu da se drzim, ali s obzirom da sam pocetnik i da nemam nikakvih referenci cenim da je cena koju sam pomenuo korektna, barem ja tako mislim.
sunce86 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.7.2010, 0:32   #11
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Koliko naplatiti svoj rad - dizajnerski ili programerski svejedno

Citat:
sunce86 kaže: Pregled poruke
50-70% od koje cene?

Da sam ja vec godinama u tom poslu nikakav problem mi ne bi bilo da trazim tolike novce i da odredim neke principe kojih cu da se drzim, ali s obzirom da sam pocetnik i da nemam nikakvih referenci cenim da je cena koju sam pomenuo korektna, barem ja tako mislim.
1. Bilo koje cene 70% je prava mera, minimum, ako ti neko drugi sređuje poslove, ipak ti radiš sve ostalo.

2. Pošto nisi početnik, onda slobodno, k'o što reče Iris, možeš i ~100e da tražiš. Ali retko ko će u Srbiji platiti toliko, osim ako stvarno ne zna koliko znači dobar sajt, ako je ozbiljna ili srednje-velika/mala firma u pitanju.

Moje mišljenje je da ovaj posao koji si ti odradio vredi 70e. Od kojih bi ti trebalo da dobiješ 50e a taj tip koji ti nalazi poslove 20e.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.7.2010, 2:36   #12
Iris
détente
 
Avatar korisnika Iris
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: Here be dragons...
Poruke: 5.576
Zahvalnice: 1.530
Zahvaljeno 2.470 puta na 1.488 poruka
Određen forumom Re: Koliko naplatiti svoj rad - dizajnerski ili programerski svejedno

Citat:
sunce86 kaže: Pregled poruke
Da sam ja vec godinama u tom poslu nikakav problem mi ne bi bilo da trazim tolike novce i da odredim neke principe kojih cu da se drzim, ali s obzirom da sam pocetnik i da nemam nikakvih referenci cenim da je cena koju sam pomenuo korektna, barem ja tako mislim.
Naravno, polako. Najbitnije je da odrediš cenu satnice, sve ostalo će doći sa kilometražom. Inače - reference i bogat portfolio ti mogu doneti nove poslove, ali ne garantuju ti neminovno i dobru zaradu
Iris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.7.2010, 5:24   #13
Wizard
Veteran
 
Član od: 4.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 638
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 174 puta na 103 poruka
Određen forumom Re: Koliko naplatiti svoj rad - dizajnerski ili programerski svejedno

Citat:
Iris kaže: Pregled poruke
Inače - reference i bogat portfolio ti mogu doneti nove poslove, ali ne garantuju ti neminovno i dobru zaradu
To me podseti na moje iskustvo na RaC. Mislio sam, uf kako bi išao posao kad bih bio Top Coder, bilo bi paaaara... Kad sam postao Top Coder smanjili mi se poslovi za više od 50%. Jednostavno, tamo većina traži pre svega jeftinoću, i kad vide Top Coder kažu "ovaj je skup" i preskoče te.
Wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.7.2010, 16:22   #14
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Koliko naplatiti svoj rad - dizajnerski ili programerski svejedno

Mnogo, mnogo, ali mnogo ima ljudi koji mogu tako nešto da odrade. Reklama može da napravi čuda i od prosečnog dizajnera, programaera ili šta već. Moja preporuka ti je da prvo napraviš sajt koji bi drugi pokupili informacije o tvojoj stručnosti i mogućnostima.
Razgovarao sam skoro sa jednim ekonomistom koji je uspešan lokalni biznismem, a u vezi mog plana za ulazak u tim vodama.
Rekao mi je doslovce: Ne juri pare, to treba da ti bude poslednja stavka! Tako da se ne slažem sa Irisom što se tiče nekakve cene ili avansa od navedenih 100€.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.7.2010, 23:47   #15
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Koliko naplatiti svoj rad - dizajnerski ili programerski svejedno

Citat:
todos kaže: Pregled poruke
Tako da se ne slažem sa Irisom što se tiče nekakve cene ili avansa od navedenih 100€.
Zadnji put kad sam razgovarao sa Iris bila je djevojka

Sem ako nEsi mislio na cvijet.
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.7.2010, 13:46   #16
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Koliko naplatiti svoj rad - dizajnerski ili programerski svejedno

Citat:
Dimo kaže: Pregled poruke
Zadnji put kad sam razgovarao sa Iris bila je djevojka

Sem ako nEsi mislio na cvijet.
Nesam mislio, znam ko je u pitanju. Skoro sam dobio klempu od dva poena od te vrste cveća. U pitanju je uz izvinjenje dotičnoj Iris, samo mali protest.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Koliko ste puta ubili svoj Windows nighthawk Brbljaonica 35 22.1.2009 1:42


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:19.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com