Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Ostale komponente
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Ostale komponente Kućišta, napajanja, periferije, štampači, skeneri, tastature, miševi, džojstici...

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 10.9.2008, 0:00   #1
A M G
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika A M G
 
Član od: 9.7.2006.
Lokacija: Niš
Poruke: 3.100
Zahvalnice: 3.542
Zahvaljeno 1.792 puta na 756 poruka
Question Kako zaštititi klimu od strujnog udara?

Skoro sam ugradio klimu u svojoj sobi, koja je inace najtoplija prostorija u stanu.
Strujni kabal je stavljen u neku vrstu plasticnog kanala i pricvrscen je za zid.
Bio je dugacak taman toliko da dodje do uticnice, ali ne moze nikako da dodje do poda kako bi se prikljucio na produzni kabli sa naponskom zastitom.
Resenje koje sam nasao na netu je sledece:

http://www.apc.com/resource/include/...base_sku=P1-GR

Dakle, to je vrsta surge protectora koja se kaci direktno na uticnicu, nema produznog kabla. Ovo mi deluje kao jedini izbor, i jedini nacin koga sam se do sada setio da bih zastitio prilicno vrednu klimu od eventualnih iznenadjenja EPS-a!
Ako neko ima jos neki predlog za slican uredjaj ili neko drugo idejno resenje, voleo bih da ga cujem.


P.s. Ako neko uopste zna gde se ovo moze nabaviti kod nas, neka odmah posalje PP!
A M G je offline  
Stara 10.9.2008, 7:05   #2
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: Kako zastititi klimu od strujnog udara?

Samo proveri specifikaciju klime da ne vuce slucajno vecu struju ili nesto.APC jeste kvalitetan ali opet treba proveriti.Koliko znam Direct Link je zastupnik APC proizvoda pa pozovi i pitaj da li moze da se nabavi i koliko kosta.Mada prenaponska zastita za klimu...Sta ce ti bre to?
Pogledaj i ovo:
http://www.symbolin.com/www/singleitem.php?id=258
Mario Pavićević je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mario Pavićević na korisnoj poruci:
A M G (10.9.2008)
Stara 10.9.2008, 7:49   #3
starx
Starosedelac
 
Član od: 30.1.2007.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.396
Zahvalnice: 341
Zahvaljeno 281 puta na 187 poruka
Određen forumom Re: Kako zastititi klimu od strujnog udara?

Najgore ako se grejes neznam koju imas ali nemoj manje od 2.5kw.
Sto se tice strujnog udara ne brini,a sto se za nju brines nedaj boze pre ce komp stradati,je s li imao kad strujni udar?
starx je offline  
Stara 10.9.2008, 12:10   #4
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Kako zastititi klimu od strujnog udara?

Hmmm... ljudi obično ne štite klime od strujnih udara i nisam čuo za slučajeve da kompresori crkavaju na taj način, a radio sam na televiziji gde gomila klima radi, recimo, u prostorijama predajnika po brdima gde su strujni udari česti. Naravno, uvek postoji mogućnost...

Što se tiče kratkog kabla - to ti je najmanji problem. Doduše, produžavanje se obično ne preporučuje zbog velike snage (uzgred, zabluda je da klima troši više kad greje - troši čak kojih 500 W manje!), ali postoji tip utičnice za produžne kablove koji ima samo jedno šuko mesto, oblika je čašice cveta i kabl iz njega ne izlazi pod uglom već pravo nadole, što tebi i treba. Treba ti samo jedno parče odgovarajućeg kabla (3x1,5 mm licnasti), jedna takva utičnica i jedan standardni šuko utikač pa da produžiš kabl koliko ti treba. A onda ga "turiš" u surge arrest kakav imaš.

Ona varijanta koju ti je Mario dao je najbolja za takav tip uređaja, jer rashladni uređaji najčešće crkavaju od naponskog udara kad se struje nije bilo pa "dođe". Međutim, teško ćeš naći bilo kakvu zaštitu za uređaj tolike snage (mislim da prosečne klime imaju snagu 3 kW kad hlade ili 2,5 kW kad greju... mada ima i onih koje nemaju grejač).

Poslednja ispravka: VojaM (15.10.2008 u 2:07) Razlog: Štamparska greška
VojaM je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku VojaM na korisnoj poruci:
A M G (10.9.2008)
Stara 11.9.2008, 1:22   #5
emailnikola
Član
 
Član od: 20.3.2007.
Lokacija: nis
Poruke: 284
Zahvalnice: 102
Zahvaljeno 38 puta na 24 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku emailnikola
Određen forumom Re: Kako zastititi klimu od strujnog udara?

A i koliko sam ja upucen u sve to ona 1 mili sekunda za koju uredjajcic "prekine" je dovoljna da ti sprzi klimu. Nadji klimi osigurac odgovarajuce struje i prosao si najjeftinije a radice isto.
emailnikola je offline  
Stara 11.9.2008, 11:24   #6
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Kako zastititi klimu od strujnog udara?

Kao što rekoh, dugo sam imao posla sa klimama, i to u periodu kada su oscilacije i prekidi napona bili česti (u vreme NATO bombardovanja i neposredno posle toga). Kompresori na klimama su mnogo izdržljiviji od kompresora na frižiderima i zamrzivačima, što se može i očekivati od mrcine snage tri kilovata. Na klimama se mnogo češće kvari elektronika i, naravno, obavezna je kontrola, dopunjavanje i čišćenje rashladnog sistema (isparivač, kondenzator, cevovod...). Čak i pod ekstremnim uslovima u vreme bombardovanja, kada je struje nestajalo svaki čas, pa i godinu dana posle toga kada su bili česti prekidi na sekundu-dve (a to su i najopasniji kvarovi), klime se nisu pokvarile niti crkle. Jedna klima je crkla jer je radila pod ekstremnim uslovima (prostorija dozidana na ravnom krovu, sa metalnim zidovima i krovom) jer je freon iscureo, a klima je ipak radila bez prestanka.

Dakle, ne treba dizati paniku niti nasedati na serviserske priče. Naravno da sve može da crkne, ali je to u slučaju klime veoma malo verovatno.

Inače, baš sam povodom ove teme tražio po Internetu i veoma se teško uopšte i nalaze zaštitni uređaji za snagu preko 2 kilovata. Ono što je AMG našao je jedan od retkih takvih uređaja koji, po specifikacijama, trpe maksimalno 16 ampera pri 230 volti, što bi trebalo da odgovara za klimu od 3-3,5 kilovata. Pitanje je samo koja se snaga tu računa - prividna (u voltamperima) ili aktivna (u vatima), pošto je svaki električni motor izrazito induktivan potrošač, pa razlika nije baš zanemarljiva.
VojaM je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku VojaM na korisnoj poruci:
A M G (14.9.2008)
Stara 8.10.2008, 14:50   #7
A M G
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika A M G
 
Član od: 9.7.2006.
Lokacija: Niš
Poruke: 3.100
Zahvalnice: 3.542
Zahvaljeno 1.792 puta na 756 poruka
Određen forumom Re: Kako zastititi klimu od strujnog udara?

Posto sam pre neki dan ugradjivao i drugu klimu, ali sam ovog puta ja bio prisutan, pa sam mogao da popricam malo sa momcima koji su je ugradjivali. Spomenuo sam im uredjaj koji je Mario predlozio, ali sam dobio cvrste garancije da joj nece nista faliti jer vec ima ugradjenu zastitu, i da je takav uredjaj nepotreban. Rekli su da to uopste ne treba da me brine, i spomenuli istu stvar koju je i Voja spomenuo, a to je da su frizideri i zamrzivaci nesto osetljiviji, pa im opet nista ne fali ako se desi da struja nestane. Ovo me je umirilo, jer sam i sam svestan da je 100x nestajala struja, a frizider i zamrzivac zivi i zdravi i dan danas!
A M G je offline  
Stara 8.10.2008, 21:13   #8
ivanza
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.7.2006.
Lokacija: Zaječar, I.Srbija
Poruke: 4.140
Zahvalnice: 148
Zahvaljeno 991 puta na 765 poruka
Question Re: Kako zaštititi klimu od strujnog udara?

Citat:
A M G kaže: Pregled poruke
Skoro sam ugradio klimu u svojoj sobi, koja je inace najtoplija prostorija u stanu.
Strujni kabal je stavljen u neku vrstu plasticnog kanala i pricvrscen je za zid.
Bio je dugacak taman toliko da dodje do uticnice, ali ne moze nikako da dodje do poda kako bi se prikljucio na produzni kabli sa naponskom zastitom.
Resenje koje sam nasao na netu je sledece:

http://www.apc.com/resource/include/...base_sku=P1-GR

Dakle, to je vrsta surge protectora koja se kaci direktno na uticnicu, nema produznog kabla. Ovo mi deluje kao jedini izbor, i jedini nacin koga sam se do sada setio da bih zastitio prilicno vrednu klimu od eventualnih iznenadjenja EPS-a!
Ako neko ima jos neki predlog za slican uredjaj ili neko drugo idejno resenje, voleo bih da ga cujem.


P.s. Ako neko uopste zna gde se ovo moze nabaviti kod nas, neka odmah posalje PP!

Ja razumem da nekom treba pomoci kada pita ali ne mogu da shvatim kakve veze ima klima uredjaj sa ovim forumom.

Da nisi malo promasio forum ?

Poslednja ispravka: VojaM (13.10.2008 u 20:34) Razlog: svatim --> shvatim
ivanza je offline  
Stara 11.10.2008, 11:11   #9
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: Kako zaštititi klimu od strujnog udara?

Citat:
ivanza kaže: Pregled poruke
Ja razumem da nekom treba pomoci kada pita ali ne mogu da svatim kakve veze ima klima uredjaj sa ovim forumom.

Da nisi malo promasio forum ?
Pa zaista nema puno direktne veze sa racunarima,ali ovo je deo foruma u kome se izmedju ostalog prica i o napajanjima i nacinima zastite uredjaja od strujnih udara.Uzevsi u obzir da je APC firma koja je kod nas najpoznatija po kvalitetnim UPS i surge arest uredjajima koji se jelte najcesce koriste u racunarskoj tehnici, pa je logicno da ljudi koji se bave racunarima imaju najvise iskustva i prilke i da probaju ovaj uredjaj u praksi, ne vidim sta je lose u pitanju da li jedan takav uredjaj moze da se iskorisiti i u druge svrhe.
Ovaj forum jeste primarno koncentrisan na racunare,ali to ne znaci da ukoliko je neka tema interesantna,korisna i ukoliko se nesto iz nje moze nauciti da je treba obrisati samo zbog toga sto nije direktno vezana za deo foruma u kome je postavljena.Naravno da to ne znaci da sad mozemo pricati i o brijacima,reketu za tenis ili slicno ali opet tu su moderatori da odrede koja tema moze biti korisna a koja ce biti obrisana.Pored mene kao moderatora mozes videti i administratora foruma koji je odgovorio na pitanje pa ukoliko on nema komentara da tema govori o necemu sto nije prikladno ovom forumu ne znam zasto bi ga ti imao.
Mario Pavićević je offline  
Stara 13.10.2008, 17:13   #10
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Kako zaštititi klimu od strujnog udara?

ja sam razvuko kabl od 7-8 m do klime, nemam surge protect, al imam garanciju. A moj je savet što manje budženja, lepše će klima da radi, jer kao što vidimo taj surge protector ne možže ni da da snagu koja treba klimi

Poslednja ispravka: VojaM (13.10.2008 u 20:30)
water wizard je offline  
Stara 13.10.2008, 20:36   #11
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Kako zaštititi klimu od strujnog udara?

Pošto smo se sad razjasnili, ovu temu sam zaključao, jer se sve više udaljava od računarske tematike.
VojaM je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Računari = Ljubav, naravno. Kako zaraditi od racunarskog znanja? vickovic zlatko Opšta kultura 75 13.7.2007 23:21
Kako se oporaviti od dugotrajnog sedenja za računarom? Vaše preporuke... Simke Brbljaonica 79 29.5.2007 16:05
blog.co.yu kako ubaciti kod od googla analytic dm@ricn Web razvoj 15 17.1.2007 0:51
[Apache, PHP] Kako se zaštititi od "krađe protoka"? (hotlinking prevention) nighthawk Serverske aplikacije i baze podataka 5 11.12.2006 23:01
Kako putpuno izolovati Linux od Windowsa The Finest Serbian Since '82 Operativni sistemi 9 31.3.2006 23:52


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 2:24.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com