Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 16.11.2012, 16:21   #21
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Ne, samo prazan prostor. Sa Wubi-em mozes puno razlicitih distribucija da instaliras, ne samo Ubuntu verzije. Sto se tice placanja, samo se placa ako zelis da ti oni posalju instalacioni disk, tad placas disk, kutiju i slanje. Ovo pre download-a su neke gluposti, neki softver koji se placa, majce, diskovi, donacije,... Samo kliknes na: ,,Not now, take me to the download ›" da zaobidjes.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2012, 16:38   #22
Aleksandar1987
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.1.2007.
Poruke: 4.086
Zahvalnice: 388
Zahvaljeno 462 puta na 304 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Aleksandar1987 Slanje poruke preko Skypea korisniku Aleksandar1987
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Evo sad cukam sa Ubuntua Nego, jel mogu kod njega da podesim da mi ne budu prozori tj minimize, close i maximize sa leve nego sa desne strane? I drugo, najvise me interesuju stvari sa windowsa tj pokretanje nekih stvari. Jer npr ako radim nesto u excelu hocu da to sacuvam tako da moze da se otvori na win-u.
Aleksandar1987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2012, 16:49   #23
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Probaj LibreOffice. Tabele iz Calc-a mogu da se sačuvaju u excelovom formatu.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2012, 16:51   #24
cane.prebranac
Starosedelac
 
Član od: 14.6.2011.
Poruke: 2.250
Zahvalnice: 137
Zahvaljeno 440 puta na 399 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

I trece moze li ovaj nazovi taskbar da se spusti dole jos uvek ima 4:3 monitor
cane.prebranac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2012, 16:55   #25
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

U LibreOffice-u imas Calc program koji radi isto sto i Excel samo kada cuvas dokument, podesi da cuva u MS Excel formatu.

Sto se tice Unity podesavanja moraces da sacekas nekog ko koristi isti, imas ovde neka uputstva.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2012, 17:03   #26
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Citat:
cane.prebranac kaže: Pregled poruke
I trece moze li ovaj nazovi taskbar da se spusti dole jos uvek ima 4:3 monitor
E, mislim da tu nemaš sreće. Mislim da je nazovi taskbar "pričukan" u Unity-ju mada nisam proveravao šta sve sad može da se urati sa twicksom.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2012, 17:26   #27
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Za razliku od ostalih okruženja, Unity je Ubuntu-ovo čedo i jako malo stvari se tu može menjati. Dok kod stalih okruženja (Cinnamon, KDE, MATE, XFCE) možeš sve živo izmeniti, čak i u GNOME3 može svašta da se menja.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2012, 17:43   #28
korisnickoime
Član
 
Član od: 15.12.2011.
Poruke: 150
Zahvalnice: 27
Zahvaljeno 49 puta na 44 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Ako vam se Unity ne svidja, mozete na Ubuntu da probate i druga okruzenja.
link
korisnickoime je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2012, 17:59   #29
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Citat:
korisnickoime kaže: Pregled poruke
Ako vam se Unity ne svidja, mozete na Ubuntu da probate i druga okruzenja.
link
Jedino se ne bih složio sa autorovom konstatacijom da ne preporučuje Kubuntu zato što, jelte kao, Muon ne radi. To ne stoji, i Sofware Centar i Package Manager ferceraju bez problema, tvrdim to iz perspektive jednogodišnje upotrebe istih.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2012, 18:28   #30
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Citat:
ColdBoot kaže: Pregled poruke
Jedino se ne bih složio sa autorovom konstatacijom da ne preporučuje Kubuntu zato što, jelte kao, Muon ne radi. To ne stoji, i Sofware Centar i Package Manager ferceraju bez problema, tvrdim to iz perspektive jednogodišnje upotrebe istih.

Подржавам, пре неких месец-два сам набацио Кубунту као други систем (први и главни ми је Убунту 12.04) и исти сам надоградио на 12.10 и немам никаквих замерки на рад Муона (иако по навици имам и Синаптик (Synaptic) исти не користим на Кубунту) .

Једина разлика је у коришћењу ресурса мада и за то не могу да тврдим обзиром да користим надограђену верзију (која, јелте, увек има својих бубуца).

Чак бих рекао да је Кубунту 12.10 зачуђујуће стабилна верзија и можда и стабилнија од 12.04 ...
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2012, 19:25   #31
cane.prebranac
Starosedelac
 
Član od: 14.6.2011.
Poruke: 2.250
Zahvalnice: 137
Zahvaljeno 440 puta na 399 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

lep je ovaj linux ali drzacu se wina jos neko vreme
cane.prebranac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2012, 2:08   #32
jhoni
Član
 
Član od: 25.8.2010.
Lokacija: Pancevo
Poruke: 147
Zahvalnice: 442
Zahvaljeno 20 puta na 14 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Evo i ja sam posle kupovine novog kompa resio da isprobam Linux, pa sam za pocetak instalirao na virtuelnoj masini ubuntu 12.04.
E sad ono sto mene interesuje, da li on treba da se apdejtuje na virtuelnoj masini? Mislim, na one pakete koje izbaci kada kliknem na check updates? Tako nesto pise.(kucam sad na pamet na poslu).
Uglavnom vidim, ima gomilu nekih stvari koje po malo zauzimaju, nesto slicno kao kod windowsa kada instaliram windows update.
Za sada sam samo ispratio uputstva oko virtualboxa i podesavanja za isti, da bi ubuntu radio u full screan-u. I instalirao flash player.
Imam jos par pitanja.
Da li youtube secka zato sto radi preko virtuelne masine? (kada odem na njega preko ubuntu-a).
Koliko u virtuelnoj masini ubuntu zauzima i da li bi mogao neke igrice od 400-800mb da instaliram bez problema?
I sta znaci HOST + F? To je skracenica na tastaturi za izlaz iz full screan-a virtuelne masine? Koji je to host taster?
Za sada, jako mi se svidja linux, ali za moje potrebe mislim da bi i virtuelna masina bila dovoljna.
Hvala

Poslednja ispravka: jhoni (17.11.2012 u 2:17)
jhoni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2012, 2:22   #33
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Citat:
jhoni kaže: Pregled poruke
evo i ja sam posle kupovine novog kompa resio da isprobam linux, pa sam za pocetak instalirao na virtuelnoj masini ubuntu 12.04.
E sad ono sto mene interesuje, da li on treba da se apdejtuje na virtuelnoj masini? Mislim, na one pakete koje izbaci kada kliknem na check updates? Tako nesto pise.(kucam sad na pamet na poslu).
Uglavnom vidim, ima gomilu nekih stvari koje po malo zauzimaju, nesto slicno kao kod windowsa kada instaliram windows update.
Za sada sam samo ispratio uputstva oko virtualboxa i podesavanja za isti, da bi ubuntu radio u full screan-u. I instalirao flash player.
Imam jos par pitanja.:d
da li youtube secka zato sto radi preko virtuelne masine? (kada odem na njega preko ubuntu-a).
Koliko u virtuelnoj masini ubuntu zauzima i da li bi mogao neke igrice od 400-800mb da instaliram bez problema?
Za sada, jako mi se svidja linux, ali za moje potrebe mislim da bi i virtuelna masina bila dovoljna.:d
hvala
То колико имаш простора за додавање додатних програма ти најбоље можеш да оцениш пошто си ти направио виртуаелно хард и знаш како си шта подесио...
Е сад мало података да би имао са чиме да упоређујеш... Систем са неких 200 додатних програма (међу којима су и игре величине по гига и више) заузима на системској партицији једва 12-13 Гб кад се очисте кеширани пакети. Уколико си направио виртуални хар диск од бар 20аг ГБ немаш бриге око тога шта ћеш све да инсталираш...

Да, слободно одради ажурирања, без обзира што си у виртуал боксу...
Инсталирај пакет „убунту ограничени додаци“ преко софтверског центра... требало би потом да ти јутјубе ради нормало... и да одради ажурирање
Да би ти се стварно свидео линукс морао би мало више да се занимаш са њим и почнеш да га користиш у нормалном рау... Тек тада ћеш видети гомилу ситница које су на линуксу могуће а на Виндовсу их нема ни у најави... (нпр разлике у раду у наутилусу и виндовс експлореру)...
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku drzare na korisnoj poruci:
jhoni (17.11.2012)
Stara 17.11.2012, 2:26   #34
Nutsbre@ker
Starosedelac
 
Član od: 17.6.2008.
Lokacija: Tamo gde internet pocinje
Poruke: 1.809
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 439 puta na 329 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Nutsbre@ker
Određen forumom

Ti njega možeš da update-uješ kao i svaki ubuntu,jer ga pobošljšavaš ti "paketićima", činiš ga bezbednijim, stabilnijim,sve zavisi šta donosi određeni update. Youtube bi mogao da ti secka, zato što si u podešavanjima same virtuelne mašine postavio skromne hardverske parametre za sam siszem, pa se isti guši, ako je klip više rezolucije. Moguće je da je i neki drugi problem, ali za to sačekaj mekog iskusnijeg, i sa više iskustva sa Ubuntuom. Što se tiče igara kolike zod da su nećeš moći da ig igraš bez Wine-a, specifičnog emulatora za Linuks.

Sent over section_one subnet
Nutsbre@ker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Nutsbre@ker na korisnoj poruci:
jhoni (17.11.2012)
Stara 17.11.2012, 2:32   #35
jhoni
Član
 
Član od: 25.8.2010.
Lokacija: Pancevo
Poruke: 147
Zahvalnice: 442
Zahvaljeno 20 puta na 14 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Stavio sam samo 8gb.
Ma igrice samo ove za linux iz softverskog centra...
Uglavnom neke male igrice od po 20-40mb sam instalirao. (sah i neki pingvin nalik super mariju...)
Sad si mi sve rekao u nautilusu i windows exploreru, a ja prvi put cujem i za izgovor nautilus. Imacu ja dosta toga da ucim, isto kao i kada sam se prvi put susreo sa racunarom.
jhoni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2012, 11:35   #36
Flexyy
Veteran
 
Član od: 23.1.2010.
Lokacija: BGd
Poruke: 587
Zahvalnice: 225
Zahvaljeno 79 puta na 37 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Da ne otvaram novu temu pitacu ovde.


Pokusao sam sinoc da instaliram linux skinuo sam linux mint sa linka koji je neko postavio na prethodnoj strani, koristio unebootin da prebacim fajlove na fles i kada bootujem sa fleske izbaci mi usb-fdd , usb-hdd , usb -zip i usb-(nzm nastavak).Na netu pise da bi usb-hdd trebalo da radi,ali kada sam izabrao tu opciju zavrsio sam u windowsu . Konfiguracija je sa profila, sta i kako da uradim?
Flexyy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2012, 11:44   #37
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Butovanje sa USB fleševa može da bude vrlo nezgodno od BIOS-a do BIOS-a. Ukoliko je unetbootin odradio sve kako treba probaj da nađeš prečicu za boot meni prilikom uključivanja računara (F8, F12, ESC taster...) i da odatle izabereš odgovarajući uređaj.
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2012, 14:09   #38
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Citat:
jhoni kaže: Pregled poruke
Stavio sam samo 8gb.
Ma igrice samo ove za linux iz softverskog centra...
Uglavnom neke male igrice od po 20-40mb sam instalirao. (sah i neki pingvin nalik super mariju...)
Sad si mi sve rekao u nautilusu i windows exploreru, a ja prvi put cujem i za izgovor nautilus. Imacu ja dosta toga da ucim, isto kao i kada sam se prvi put susreo sa racunarom.
Наутилус ради исто што и виндовс експлорер на Виндовсу, илити програмче за манипулацију фајловима... Стим да наутилус има мало више могућности од Виндосвсовог пандана...

8Гб за виртуелни хард је таман довољно да видиш како ради систем, одрадиш ажурирања инсталираш и испробаш рад већине програмчића који би те интересовали и сл...
Што се тиче Убунтуа има још игрица и програма који нису у званичним складиштима а завређују пажњу... http://www.playdeb.net/updates/Ubuntu
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku drzare na korisnoj poruci:
jhoni (17.11.2012)
Stara 17.11.2012, 14:12   #39
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Citat:
Flexyy kaže: Pregled poruke
Da ne otvaram novu temu pitacu ovde.


Pokusao sam sinoc da instaliram linux skinuo sam linux mint sa linka koji je neko postavio na prethodnoj strani, koristio unebootin da prebacim fajlove na fles i kada bootujem sa fleske izbaci mi usb-fdd , usb-hdd , usb -zip i usb-(nzm nastavak).Na netu pise da bi usb-hdd trebalo da radi,ali kada sam izabrao tu opciju zavrsio sam u windowsu . Konfiguracija je sa profila, sta i kako da uradim?

Некад се дешава да неће да прихвати директан одабир уређаја са ког ће да се подиже систем па се мора ући у БИОС и у њему поставити жељени уређај...
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2012, 16:24   #40
Flexyy
Veteran
 
Član od: 23.1.2010.
Lokacija: BGd
Poruke: 587
Zahvalnice: 225
Zahvaljeno 79 puta na 37 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Niste vi mene razumeli
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	IMG_20121117_151928.jpg
Viđeno:	35 puta
Veličina:	90,5 KB
ID:	44751  
Flexyy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Forumotion - pomoć, saveti, pitanja miša topola Web razvoj 7 15.12.2011 11:01
Pređoh na SuSE - trebaju mi odgovori na nekoliko pitanja Bokile Slobodni softver 1 21.6.2009 21:40
Editovanje pitanja u Milioneru stefanACM Male igre 12 12.5.2008 22:04
Spisak pogođenih pitanja - Muzički kviz [Imzadi] Kvizovi 5 4.4.2008 21:06
Spisak pogođenih pitanja - Filmski kviz [Imzadi] Kvizovi 2 30.10.2007 20:36


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:13.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com