Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 3.9.2008, 13:00   #1
Jenkiduduldu
Član
 
Član od: 9.4.2007.
Lokacija: Somwhere, over the rainbow...
Poruke: 337
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 19 puta na 14 poruka
Question Sistemi na dva različita harda

Na ATA HDD-u imam instaliran Windows XP SP2. Uzeo sam novi SATA 2 HDD i hteo sam da na njemu instaliram Windows XP SP3. Ono što sam hteo da pitam je sledeće:
1. Kada budem isključio prvi HDD i priključio novi, i instalirao SP3, da li ću posle imati nekih problema ako isključim novi HDD, priključim ponovo stari i pokrenjem SP2 sa njega?
2. Da li nešto može da mi se poremeti ukoliko priključim stari HDD sa SP2 dok je priključen novi sa SP3 (zato što na starom imam neke podatke koje bih želeo da prebacim na novi)?
Jenkiduduldu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.9.2008, 15:00   #2
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Sistemi na dva različita harda

Ovo prvo bi funkcionalisalo, ali ne znam šta će ti. Najbolje je da sa starog harda i Wina particionišeš novi hard i prebaciš na njega potrebne podatke. Zatim na novi instaliraš Win, a stari formatiraš i dobiješ još praznog prostora.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku toxic na korisnoj poruci:
Jenkiduduldu (3.9.2008)
Stara 3.9.2008, 15:22   #3
Jenkiduduldu
Član
 
Član od: 9.4.2007.
Lokacija: Somwhere, over the rainbow...
Poruke: 337
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 19 puta na 14 poruka
Question Re: Sistemi na dva različita harda

Citat:
toxic kaže: Pregled poruke
Ovo prvo bi funkcionalisalo, ali ne znam šta će ti. Najbolje je da sa starog harda i Wina particionišeš novi hard i prebaciš na njega potrebne podatke. Zatim na novi instaliraš Win, a stari formatiraš i dobiješ još praznog prostora.
Koje opcije (programe) da koristim za particionisanje novog HDD-a?
Jenkiduduldu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.9.2008, 17:45   #4
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Sistemi na dva različita harda

Citat:
Jenkiduduldu kaže: Pregled poruke
Koje opcije (programe) da koristim za particionisanje novog HDD-a?
Najpoznatiji program je Partition Magic, tako da ti isti i preporučujem, dobar je i jednostavan.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku toxic na korisnoj poruci:
Jenkiduduldu (3.9.2008)
Stara 3.9.2008, 18:59   #5
Jenkiduduldu
Član
 
Član od: 9.4.2007.
Lokacija: Somwhere, over the rainbow...
Poruke: 337
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 19 puta na 14 poruka
Question Re: Sistemi na dva različita harda

Citat:
toxic kaže: Pregled poruke
Najpoznatiji program je Partition Magic, tako da ti isti i preporučujem, dobar je i jednostavan.
A HDD da formatiramj kao NTFS?
Jenkiduduldu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.9.2008, 20:31   #6
flamingos
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.2.2007.
Lokacija: Dubai
Poruke: 11.657
Zahvalnice: 1.354
Zahvaljeno 2.410 puta na 2.255 poruka
Određen forumom Re: Sistemi na dva različita harda

da sa NTFS fajl sistemom i to pod full partition!
flamingos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku flamingos na korisnoj poruci:
Jenkiduduldu (3.9.2008)
Stara 4.9.2008, 14:25   #7
Jenkiduduldu
Član
 
Član od: 9.4.2007.
Lokacija: Somwhere, over the rainbow...
Poruke: 337
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 19 puta na 14 poruka
Question Re: Sistemi na dva različita harda

Instalirao sam Partition Magic 8. Kada ga pokrenem pojavljuje mi se sledeća greška:



Napomenuću ovo. Imam Acronis za pravljenje Backupa. Imao sam zaštićenu particiju ali sam je obrisao i opet mi prijavljuje grešku.
Slovo particije na kojoj je Windows nije C: nego H:
Da li neko zna o čemu je reč i kako da ispravim ili kji drugi program da nađem? Hvala.
Jenkiduduldu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2008, 14:40   #8
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Sistemi na dva različita harda

Probaj i Acronis Disk Director, i on dobar.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2008, 16:06   #9
Jenkiduduldu
Član
 
Član od: 9.4.2007.
Lokacija: Somwhere, over the rainbow...
Poruke: 337
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 19 puta na 14 poruka
Question Re: Sistemi na dva različita harda

Čitao sam malo tutorijal partition Magica i pokrenu Partition Info koji mi je izbacio sledeće rezultate:



Da li neko prepoznaje po ovome o čemu je reč i kako ovo može da se ispravi?
Razmišlja sam da novi disk formatiram pod boot diskom WIndows-a ali tu mi je bio problem (koliko se sećam) da izračunam veličinu particija (zato što je ista izražena u kilobajtima ili megabajtima a meni trebaju gigabajti), jel može neko i oko ovoga da pomogne i šta mislite o tom rešenju?
Jenkiduduldu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Jenkiduduldu na korisnoj poruci:
delboy (24.9.2008)
Stara 4.9.2008, 16:13   #10
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Sistemi na dva različita harda

Možda je i najbolje da to odradiš tokom instalacije, nešto si tu zeznuo oko particija.
U megabajtima je (MB), 1GB = 1024MB, pa izračunaj na digitronu koliko ti treba i zapiši
Izvadi prvo taj stari, instaliraj Win sa novim particijama, pa vrati onda stari (stavi ga na slave, da ti ne pravi probleme), prebaci podatke i formatiraj ga sa novog Wina.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2008, 18:03   #11
Jenkiduduldu
Član
 
Član od: 9.4.2007.
Lokacija: Somwhere, over the rainbow...
Poruke: 337
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 19 puta na 14 poruka
Question Re: Sistemi na dva različita harda

Citat:
toxic kaže: Pregled poruke
Možda je i najbolje da to odradiš tokom instalacije, nešto si tu zeznuo oko particija.
U megabajtima je (MB), 1GB = 1024MB, pa izračunaj na digitronu koliko ti treba i zapiši
Izvadi prvo taj stari, instaliraj Win sa novim particijama, pa vrati onda stari (stavi ga na slave, da ti ne pravi probleme), prebaci podatke i formatiraj ga sa novog Wina.
Kada na novom instaliram SP3, posle neće biti problema da izvadim novi, vratim stari i poteram SP2-ku (ovo pitam zbog mnogo programa koje imam na SP2ci)?

Meni je sada stari hard na SLAVE (master je DVD rezač), jel trebam onda da menjam Jumpere kada priključim oba harda (SATA - novi i ATA - stari)?
Jenkiduduldu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2008, 18:15   #12
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Sistemi na dva različita harda

Zar ne možeš da instaliraš te iste programe i na novom Winu? Ne vidim zašto bi koristio dva gotovo ista Wina na dva različita harda koje bi onda menjao po potrebi samo zbog programa.
Ovo što sam ti predložio je u slučaju kada prebacuješ sve podatke sa starog na novi hard, a onda stari brišeš skroz.
Ti možežš da na novi hard instaliraš Win (da ništa ne menjaš na starom) i da pri startovanju kompa biraš koji ćeš Win da pokreneš, samo ne vidim poentu u tome.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2008, 20:37   #13
voodoons
Član
 
Član od: 2.6.2007.
Lokacija: NS
Poruke: 176
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 28 puta na 26 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku voodoons Slanje poruke preko Skypea korisniku voodoons
Određen forumom Re: Sistemi na dva različita harda

Izbegavajte Partition Magic, nepouzdan je.. Znam to vrlo dobro iz vlastitog iskustva.. Ja sam odavno presao na Acronis*Disk Director Suite i mogu reci, nijednom do sad nisam imao problema sa njim plus je mnogo brzi od Partition Magica..
Partition Magic moze da se koristi na diskovima na kojima nema sta da se izgubi
voodoons je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.9.2008, 10:40   #14
Jenkiduduldu
Član
 
Član od: 9.4.2007.
Lokacija: Somwhere, over the rainbow...
Poruke: 337
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 19 puta na 14 poruka
Question Re: Sistemi na dva različita harda

Citat:
toxic kaže: Pregled poruke
Zar ne možeš da instaliraš te iste programe i na novom Winu? Ne vidim zašto bi koristio dva gotovo ista Wina na dva različita harda koje bi onda menjao po potrebi samo zbog programa.
Ovo što sam ti predložio je u slučaju kada prebacuješ sve podatke sa starog na novi hard, a onda stari brišeš skroz.
Ti možežš da na novi hard instaliraš Win (da ništa ne menjaš na starom) i da pri startovanju kompa biraš koji ćeš Win da pokreneš, samo ne vidim poentu u tome.
U potpunosti se slažem sa tobom. Razlozi zbog kojih sve ovo pitam su ti što sam kupio novi hard, ali iskreno trenutno nemam potrebu da obaram stari sistem a i mrzi me da opet instaliram sve ove program koje imam, a tu je i bekap fajlova u već instaliranim programima. Normalno da ću kada instaliram novi sistem, obrisati stari, samo me je interesovalo da li u međuvremenu mogu da koristim dva istovremeno bez bojazni da jedan utiče loše na drugi, jer tu su novi drajveri za HDD i novi Service Pack.

Možda je i bolje da na jednom HDD-u ostane sistem koji će biti platforma za Igrice i internet, a na drugom samo da instaliram programe i fajlove za posao. Šta mislite o toj varijanti?

Poslednja ispravka: Jenkiduduldu (5.9.2008 u 10:51)
Jenkiduduldu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.9.2008, 14:37   #15
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Sistemi na dva različita harda

U tom slučaju, uopšte ti ne treba sistem i na drugom HDD-u. Stavi taj novi hard, napravi particije i to je to. Obavezno napravi prvu particiju za budući sistem, kad se rešiš, i jednu ili više za ostale podatke.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.9.2008, 15:44   #16
Jenkiduduldu
Član
 
Član od: 9.4.2007.
Lokacija: Somwhere, over the rainbow...
Poruke: 337
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 19 puta na 14 poruka
Question Re: Sistemi na dva različita harda

Citat:
toxic kaže: Pregled poruke
U tom slučaju, uopšte ti ne treba sistem i na drugom HDD-u. Stavi taj novi hard, napravi particije i to je to. Obavezno napravi prvu particiju za budući sistem, kad se rešiš, i jednu ili više za ostale podatke.
Ako stavim novi HDD čime onda da napravim particije, jel uz pomoć Windows boot diska?
Koji Win onda da koristim, SP2 ili SP3?

Poslednja ispravka: Jenkiduduldu (5.9.2008 u 16:44)
Jenkiduduldu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.9.2008, 16:35   #17
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Sistemi na dva različita harda

Nisi razumeo. Na tvoj sadašnji kompjuter i sadašnji Win samo dodaš novi hard. Ne instaliraš novi Win, samo mu napraviš preko Windows-a (starog) particije i koristiš ga kao dodatan prostor dok se ne odlučiš da instaliraš novi Win. Ne trebaju ti dva Win-a uopšte.
Znači koristiš stari Windows, a particije probaj da napraviš ili preko Acronis Disk Director ili preko samog Windows-a (Control Panel > Administrative Tools > Computer Management > Disk Management) imaš tu opcije za kreiranje particija.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.9.2008, 16:48   #18
voodoons
Član
 
Član od: 2.6.2007.
Lokacija: NS
Poruke: 176
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 28 puta na 26 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku voodoons Slanje poruke preko Skypea korisniku voodoons
Određen forumom Re: Sistemi na dva različita harda

a ako ti je novi hard brzi od starog, izparticionises novi, napravis full backup starog preko norton ghost-a i prebacis tiaj backup na prvu particiju novog diska.. u bios-u namestis boot sequence na novi disk kao first device..
za particionisanje drugog ti je svejedno sta koristis ako je prazan disk bez podataka...
Jedan predlog:
koju god komb.odlucis, windows na starom ili windows na novom disku, na onom drugom disku, gde nije windows, napravi particiju od 4GB, formatiraj je FAT32 sistemom i stavi virtuelnu memoriju, tj.swap, tj.pagefile na nju.
Jedan savet za jedan predlog :
Fiksiraj velicinu virtuelne memorije na neku vrednost u zavisnosti od kolicine RAM-a u kompu. Ako imas 1GB stavi 2GB swap-a, a ako imas 2GB stavi 3GB, a ako imas 3GB stavi 3GB swapa...
voodoons je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoons na korisnoj poruci:
Jenkiduduldu (24.9.2008)
Stara 24.9.2008, 17:39   #19
Jenkiduduldu
Član
 
Član od: 9.4.2007.
Lokacija: Somwhere, over the rainbow...
Poruke: 337
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 19 puta na 14 poruka
Question Re: Sistemi na dva različita harda

Citat:
voodoons kaže: Pregled poruke
Jedan predlog:
koju god komb.odlucis, windows na starom ili windows na novom disku, na onom drugom disku, gde nije windows, napravi particiju od 4GB, formatiraj je FAT32 sistemom i stavi virtuelnu memoriju, tj.swap, tj.pagefile na nju.
Jedan savet za jedan predlog :
Fiksiraj velicinu virtuelne memorije na neku vrednost u zavisnosti od kolicine RAM-a u kompu. Ako imas 1GB stavi 2GB swap-a, a ako imas 2GB stavi 3GB, a ako imas 3GB stavi 3GB swapa...
@Voodoons:
Imam nekoliko pitanja u vezi sa ovim:

1) Imam particiju od 29GB na novom HDD-u koja je formatirana kao NTFS, na kojoj sam smestio temp foldere sistema i koju planiram da koristim isključivo u tu svrhu. Da li mogu na njoj da stavim i virtuelnu memoriju, tj. swap, tj. pagefile, da li neće biti konflikata, ili ona baš mora da bude FAT-32 i 4 GB-a (u čemu je ovde razlika)?

2) Jel se to radi u ovom prozoru:



3) Ove vrednosti koje su postavljenje to su bile preporučene od strane windowsa koji me je obaveštavao o tome prilikom svakog boot-a, i od kada sam postavio na ove vrednosti on me to više ne oabveštava.
Da li su ove vrednosti dobre koje je Windows preporučio, ili da ih menjam, i na koje da postavim (imam 2GB rama)?
Jenkiduduldu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.9.2008, 21:12   #20
voodoons
Član
 
Član od: 2.6.2007.
Lokacija: NS
Poruke: 176
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 28 puta na 26 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku voodoons Slanje poruke preko Skypea korisniku voodoons
Određen forumom Re: Sistemi na dva različita harda

Citat:
Jenkiduduldu kaže: Pregled poruke
@Voodoons:
Imam nekoliko pitanja u vezi sa ovim:

1) Imam particiju od 29GB na novom HDD-u koja je formatirana kao NTFS, na kojoj sam smestio temp foldere sistema i koju planiram da koristim isključivo u tu svrhu. Da li mogu na njoj da stavim i virtuelnu memoriju, tj. swap, tj. pagefile, da li neće biti konflikata, ili ona baš mora da bude FAT-32 i 4 GB-a (u čemu je ovde razlika)?
Preporuka je da se virtualna memorija postavi na prvu particiju drugog diska. Moze da bude proizvoljne velicine i moze na njoj da se nalazi bilo sta pored pagefile-a. Da bi se izbegla fragmentacija pagefile-a, pozeljno je (ali ne i obavezno) da na njoj ne bude nista sem pagefile-a.
Zasto FAT32? Jedan od razloga je sto FAT32 ne podrzava indeksiranje, pa windows nece drljati po njoj trazeci fajlove za indeksiranje. Mozda ima veze i sa kompresijom fajlova i foldera koja je podrzana u NTFS a nije u FAT32, to vec ne znam.
Posto imas 2GB RAM-a, fiksiraj velicinu virtualne memorije na 2048MB. Time ces eliminisati mogucnost da windows povecava i smanjuje velicinu pagefile-a sto moze dovesti do fragmentacije istog ali i usporenja prilikom tih operacija (povecanje, smanjenje pagefile-a).
Ako ti se desi, ne vidim razlog da ce se desiti, ali ako se desi da neki program odbije da se pokrene ili ti izleti baloncic iz system tray-a da je nedovoljno virtualne memorije, samo povecaj velicinu pagefile-a na, recimo, 3GB (fiksnih).. Ali kontam da nema potrebe za tim...

Citat:
Jenkiduduldu kaže: Pregled poruke
2) Jel se to radi u ovom prozoru:
Da. Na pru partticiju drugog diska stavis pagefile a na svim ostalim particijama ga iskljucis .. "No paging file->Set"

Citat:
Jenkiduduldu kaže: Pregled poruke
3) Ove vrednosti koje su postavljenje to su bile preporučene od strane windowsa koji me je obaveštavao o tome prilikom svakog boot-a, i od kada sam postavio na ove vrednosti on me to više ne oabveštava.
Da li su ove vrednosti dobre koje je Windows preporučio, ili da ih menjam, i na koje da postavim (imam 2GB rama)?
Windows uvek preporuci 1.5-2x kolicina RAMA za pagefile..
U odgovoru na prvo pitanje imas odgovor i na ovo..
voodoons je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoons na korisnoj poruci:
Jenkiduduldu (24.9.2008)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Windowsi neće na SATA HDD Obtainer Nosači podataka 19 25.6.2008 0:26
Menjam vent na napajanju... Dusan_BG Osnovne komponente 11 7.2.2008 19:19
Padanje refresh rate-a (treptanje slike) na Philips 170S (TFT 17")!! HELP :( polarnimeda Kvarovi 56 5.2.2007 13:55
Halo 2 na PC-u i Win Vista Meho Krljic O igrama uopšte 4 18.4.2006 20:00


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:37.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com