Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 26.1.2018, 21:56   #61
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: Ruski alt linux

Pa sta si to cackao, pa je oborilo Debian i Mint? I sta si tacno hteo da postignes tim cackanjem?

Daj neke detalje. Samo pricas kako su losi. Verovatno si napravio neke greske u podesavanju (sam si rekao da si pocetnik), moguce je da ce neko od nas biti u stanju da ti ukaze gde si gresio.

I Debian, i Mint, i Arch su stabilni operativni sistemi od poodavno. Verovatno je i Alt. macOS takodje.

Ja, licno, najradije bih ostao na Workbench-u, ali nece da moze (radi se na verziji 3.1.4, konacno ).
mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.1.2018, 22:34   #62
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Ruski alt linux

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Lonewolf, ti i ne citas temu nego eto tako malo utrcis... a da malo pogledas linkove gore?

Distribucija je itekako zivahna.

https://www.basealt.ru/

Najnovija verzija je 8.2 a ne 7.x kao sto pise momak sto ga je temeljno testirao..

"Malo utrčim" kad vidim da je čovjek ispisao referate u kojima odlično pokazuje vještinu da piše tonu teksta bez preciznih detalja, početka, uvoda, tačke, zareza. Pogledaj moje postove vezane za bilo koji problem s kompjuterom/OS-om, ja u svakom navedem:

- konfiguraciju
- detaljan problem
- šta sam tačno radio
- šta sam dodatno pokušao

i onda je svima lakše da odgovore i da znaju o čemu se radi.

Ja ne znam ruski i samim tim sam našao englesku verziju sajta, pa mi "что е новаго" ne znači ništa, linkovi mi ne koriste jer me ne zanima prevođenje sa ruskog na eng ni preko Google translate, samo mi ovo "ja sam nešto čačko i linux ne valja" malo bode oči🙂
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.1.2018, 22:58   #63
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Ruski alt linux

Bolo ti je oci pa si resio da zabodes malo u temu? Alt je orijentisan na rusko triziste tj rusko govorno podrucje. Imaju sasvim lepu zaradu od ugovora sa ruskom drzavom i solidan broj korisnika na trzistu od cca 180 miliona ljudi pa nece da se cimaju oko engleskog gde bi svakako sve davali dzabe. Engleska lokalizacija je odlicna ali forum i sajt su iskljucivo na ruskom. Instaler je i na engleskom ako se dobro secam.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.1.2018, 12:59   #64
slavel
Novi član
 
Član od: 24.12.2012.
Poruke: 10
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Ruski alt linux

Vidim da me napadate a i ne citate sta pisem. Primedba je da nemam tacku, zarez .... Sad mi napisite gde sam ja to trebao da stavim tacku a nisam. Druga stvar, covek mi prigovara kako ja nisam detaljno opisao i kako on stavi konfiguraciju, detaljan problem, sta je tacno radio. Ajde fino koga interesuje neka procita pa ce da vidi da sam bas sve to napisao. Mint nije nestabilan nego je spor za sve pare. Debijan je bagovit. Jel treba da ja stopericom merim za moju konfiguraciju koliko Mint nesto uradi a koliko win ili neki drugi linux pa da pricam kako je mint zbog ovog ili onog los. Ja kad sam instalirao Mint i koristio ga 5 dana imao sam osecaj da je namenjen za poludebilnog coveka i jos je mnogo spor. Debijan je imao bagove a i sporiji je od Alt linuxa, pa onda zvucni drajveri .... Ono sto sam ja naveo kao bagovit je to sto ja instaliram nesto pa nesto obrisem a rekao sam da je to emulator wine, posle toga linuks zabaguje. To je veliki problem a ne nesto kao nebitno. Ni jedan operativni ne sme da ima bilo kakvih problema prilikom instalacije i brisanja programa. Posebno ne bi trebao imati problem ako je taj program integrisan u synaptik aplikaciju a jeste. Sto se tice toga kako sam ja uzeo neki debilan linuks koji je zastario evo vam link da zavrsimo sa tim.
https://torrent.altlinux.org/
Alt ima vise verzija linuksa. Jedna je namenjena za skole "Informatika", druga verzija je za kompanije server Centaurus, treca za decu simply linuks, cetvrta za multimedijalnu obradu Kdestkop koju sam ja instalirao. Kdesktop 7.05 je poslednja verzija koja je izasla 2015 a naravno nadogradnja posle toga ima dosta. Kdesktop verzija ima prilikom instalacije otprilike 5 video plejera, pa 5 audio plejera, "najbolji" audio drajver na svetu i jos bruku programa i zato je ja koristim. Ne zelim da se raspravljam sa ljudima koji samo traze neki povod a i ne citaju sta pisem. Ja sam izneo svoje misljenje sto se tice linuksa i to je to. To sto nekoga nervira sto ja pisem veliki tekst ne mora da ga cita. Ima jos mnogo tema na SK pa moze na drugom mestu da popuje na kratkim tekstovima. Ja ako napisem veliki tekst to je samo dokaz da sam se potrudio. Lepo bi bilo da ljudi koji su koristili Alt linuks ili ga koriste napisu nesto o njemu a ne da me kritikuju oni koji ne znaju ni o kojoj se verziji radi, kad je izasla, kad je poslednja aktivnost... Ako je bitno da se dokaze da sam ja glup, evo priznajem ja sam glup. Zaobidjite glupog coveka pa komentarisite na temama gde pametni pisu.
slavel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.1.2018, 13:02   #65
slavel
Novi član
 
Član od: 24.12.2012.
Poruke: 10
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Ruski alt linux

Instaler je defultno ruski jezik ali pritiskom na F2 bira se jezik za vodic kroz instalaciju. Naravno Engleski je podrzan.
slavel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.1.2018, 13:14   #66
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Ruski alt linux




Ne zatvaram... još...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku GoranSTX na korisnoj poruci:
LoneWolf (27.1.2018), mvasic (27.1.2018)
Stara 27.1.2018, 14:15   #67
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: Ruski alt linux

Citat:
slavel kaže: Pregled poruke
Mint nije nestabilan nego je spor za sve pare. Debijan je bagovit. Jel treba da ja stopericom merim za moju konfiguraciju koliko Mint nesto uradi a koliko win ili neki drugi linux pa da pricam kako je mint zbog ovog ili onog los. Ja kad sam instalirao Mint i koristio ga 5 dana imao sam osecaj da je namenjen za poludebilnog coveka i jos je mnogo spor. Debijan je imao bagove a i sporiji je od Alt linuxa, pa onda zvucni drajveri .... Ono sto sam ja naveo kao bagovit je to sto ja instaliram nesto pa nesto obrisem a rekao sam da je to emulator wine, posle toga linuks zabaguje.
Na kojoj konfiguraciji si terao Mint?

Debian bagovit!? Kako si brisao software koji si instalirao? Kojom komandom?

Niko nije rekao da si glup.

Sam si rekao da si manje iskusan, pa onda krenuo da pises kako su Mint i Debian spori i bagoviti, ne valjaju, bez da si napisao vise informacija zasto su takvi. Konfiguraciju, koriscene komande i td...
mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2018, 12:10   #68
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Ruski alt linux

Citat:
slavel kaže: Pregled poruke
Instaler je defultno ruski jezik ali pritiskom na F2 bira se jezik za vodic kroz instalaciju. Naravno Engleski je podrzan.
Problem je sto si koristio 7.05 a najnoviji je 8.2. Kada pises o svojim utiscima sada to mora biti aktuelna verzija, ne ona iz 2015. Inace se slazem sa tobom, jedan od najboljih distroa koje znam uz Rosu, Mint, Ubuntu i Debian.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2018, 21:53   #69
slavel
Novi član
 
Član od: 24.12.2012.
Poruke: 10
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Ruski alt linux

@Laskaris Fino sam lepo objasnio da verzija Alt Kdesktop nema novija od 7.05 i lepo stavim torent listu sa Alt sajta i lepo sve objasnim a vi opet. Ima simply, centaurus, education ili informatika 8.2 ali Kdesktop nema novija od 7.05.
slavel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2018, 21:57   #70
slavel
Novi član
 
Član od: 24.12.2012.
Poruke: 10
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Ruski alt linux

@mvasic Mint sam terao na istoj konfiguraciji kao i Alt i na Alt leti sve a Mint je Mint nema tu sta da se prica. Evo opet pisem konfiguraciju AMD 4800+, 4 gb ddr2, AMD 3650 128 bit. Apsolutno nije bitna konfiguracija ako na jednom operativnom radi brzo a na drugom mnogo sporo. Sto se tice toga sta sam instalirao i sta sam brisao i kako sam to brisao. Pa bas se o tome i radi. Ja trebam da spavam na forumu i skupljam "znanja" kako ne bi slucajno nesto obrisao ili instalirao na nacin na koji ce operativni zabagovati. To jednostavno ne sme da se desava.
slavel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2018, 22:30   #71
slavel
Novi član
 
Član od: 24.12.2012.
Poruke: 10
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Ruski alt linux

@Goran STX sto se mene tice zatvori slobodno. Ovu temu sam postavio pre mnogo godina i nedavno sam instalirao opet linuks pa mi je zato bilo kao bitno da napisem nesto iskreno. Jer meni je mnogo bitno ako nesto napisem pa tek kroz vreme vidim kako sam tad razmisljao i ne stidim se toga. Mnogi se ustrucavaju i stide da napisu nesto sto ima bilo kakav stav. Najlakse je staviti gif sa kokicama i ispasti "kul" (iskreno to me vredja) ili kritikovati nekoga bez da imalo razmislis da li je ta kritika osnovana. Ja da sam pre koriscenja linuksa mogao procitati ove moje postove imao bi bar neko misljenje. Ne bi Mint nikad instalirao u zivotu. Ne moze se normalno polemisati preko teksta sa temama Intel - AMD ili Windows - Linux. Izvinjavam se svima sto sam ovoliko zadrt i temeljan bio. Ako neki korisnik Alt linuksa napise nesto vezano za Alt bice mi drago i uvek cu odgovoriti. Naravno ako admin ne obrise temu.
slavel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2018, 23:02   #72
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: Ruski alt linux

Citat:
slavel kaže: Pregled poruke
@mvasic Mint sam terao na istoj konfiguraciji kao i Alt i na Alt leti sve a Mint je Mint nema tu sta da se prica. Evo opet pisem konfiguraciju AMD 4800+, 4 gb ddr2, AMD 3650 128 bit. Apsolutno nije bitna konfiguracija ako na jednom operativnom radi brzo a na drugom mnogo sporo. Sto se tice toga sta sam instalirao i sta sam brisao i kako sam to brisao. Pa bas se o tome i radi. Ja trebam da spavam na forumu i skupljam "znanja" kako ne bi slucajno nesto obrisao ili instalirao na nacin na koji ce operativni zabagovati. To jednostavno ne sme da se desava.
Vidi, nemam ja nista protiv alt. Niti ulazim u pricu koji je bolji. Jedino mi je neobicno da ti neke od najstabilnijih distribucija ne rade kako treba. Mint sam terao na Acer Extensa sa intel Core Duo procesorom bez problema.

Sto se tice brisanja, pa za svaki operativni sistem mora da se prati neka procedura oko brisanja programa. Kod Debiana je to apt-get remove, npr. Ne vidim zasto mislis da se tu trazi "spavanje na forumu"?

Procitaj makar osnovno uputstvo za software koji koristis.

U redu je da ti se nesto svidja, a nesto ne. U redu je i da pises o tome. Ali ti se zaletis pa na osnovu sopstvenog (ne)znanja tvrdis ta je nesto lose, a nesto najbolje na svetu.
mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.1.2018, 13:23   #73
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Ruski alt linux

Citat:
slavel kaže: Pregled poruke
Najlakse je staviti gif sa kokicama i ispasti "kul" (iskreno to me vredja)




Ali ajde da se uozbiljim(o)...

Niko ne osporava tvoje pravo na mišljenje i njegovo iznošenje, ali isto tako moraš biti svestan da je svaki javno izneti stav podložan kritici.
Meni, a rekao bih i većini učesnika u ovoj temi, tvoja zapažanja o Alt linuksu, a i linuksu uopšte, deluju smešno i nevešto.
Lepo je što istražuješ svet slobodnog softvera, ali je naivno da očekuješ da budeš shvaćen ozbiljno kada iznosiš generalizovane zaključke na osnovu ličnih stavova kako neki sistem treba da radi i ne trudiš se da upoznaš elementarne principe slobodnog softvera...

Ali ipak, samo napred, ne daj se pokolebati

Poslednja ispravka: GoranSTX (29.1.2018 u 15:23)
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.1.2018, 15:45   #74
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Ruski alt linux

Citat:
slavel kaže: Pregled poruke
@Laskaris Fino sam lepo objasnio da verzija Alt Kdesktop nema novija od 7.05 i lepo stavim torent listu sa Alt sajta i lepo sve objasnim a vi opet. Ima simply, centaurus, education ili informatika 8.2 ali Kdesktop nema novija od 7.05.
Nema potrebe da se ljutis. Kdesktop se sada zove kworkstation i postoji u verziji daleko novijoj od 7.05. To je verzija 8 tj precizno 8.2. Vidi ovde:

https://www.basealt.ru/go/download/

i ovde:

http://ftp.basealt.ru/pub/distributi...s/workstation/

Zabuna nastaje jer se firma koja sada podrzava-odrzava-razvija Alt linuks sada zove Basealt tj svi vi gledate zapravo stari sajt koji jeste zastareo. Nisu ga makli verovatno zbog starih instalacija i cinjenice da je 7.05 zvanicno priznat-sertifikovan (i placen) od strane ruske drzave za koriscenje u skolama. Samo ta cinjenica sugerise da se ne radi o krs distribuciji vec necem kvalitetnom.

Pozdrav.

Poslednja ispravka: Laskaris (30.1.2018 u 8:38)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
Aleksandar Djurovic (29.1.2018)
Stara 1.2.2018, 20:36   #75
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Ruski alt linux

Занимације са руским дистрибуцијама...

Занимљиво је то код њих, једно стоји на "сајту за све" на енглеском а нешто друго стоји на руској верзији сајта... Ко не зна за то некако нема прави увид у то колико су Руси озбиљни по питању превођења своје администрације на Линукс. А да су озбиљни - јесу и то много више но што се очекивало далеке 2012. кад је чика Путин дао налог за замену виндовса неким другим оперативним системима...

За оне који нису у току главне руске дистрибуције РОСА, АЛТ, .... (мислим на ове свима доступне - ону државну нисам видео да може да се слободно преузме) имају своје верзије које су посебно сертификоване за безбедан рад у оквиру одређених делова државне администрације (војска, полиција ,правосуђе, школство...).

Што се тиче упоређивања са Дебианом, шта знам ту су негде - можда су само Руси мало олакшали додавање репозиторијума са неслободним пакетима а ту су и одређени програмчићи који коришћење тих дистрибуција своди на ниво Убунтуа...

У пирнципу дистрибуције које су по стабилности на нивоу Дебиана и за незахтевне кориснике (читај онекоји их неће превише чачкати).
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
dual boot - WinXP, Windows 8 i Kali linux technikum Slobodni softver 5 29.11.2013 23:25
Problem oko instalacije Linux Ubnutu-a zvicko Slobodni softver 14 10.8.2012 18:04
Razmena distribucija urke Slobodni softver 9 26.6.2010 1:08
Puppy vodič za preživljavanje (Live linux) CD-USB flash laikexpert Slobodni softver 26 18.9.2009 0:49
Dvorak voli Linux laikexpert Slobodni softver 0 13.3.2009 23:18


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:44.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com