Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Internet usluge

Internet usluge Provajderi, načini povezivanja...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 18.1.2006, 3:54   #1
Ilic Marko
Član
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: Pozarevac
Poruke: 158
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Ilic Marko
Određen forumom Wireless 802.11g standard?Sta obuhvata?koja oprema?Koliko ce okvirno da me kosta?

Pomoc?
Nikada nisam bio u kontaktu sa wireless internetom, za sada sam (jos uvek) na dial-up. Bez dileme bih uzeo 802.11g standard jer sam iz mesta Zabari(sto znaci ADSL za nekoliko godina , a dozlogrdio mi Dial-up), na 15km od Svilajnca gde su se pojavila 2 wireless provajdera. Mislim da bih uspeo da uhvatim signal bez vecih gubitaka jer nema nikakve planine, brda i sl. cista ravnica, a hvata se i super signal lokalne tv stanice svitel koji ima ocajne predajnike...
Elem, koliko kosta i sta predstavlja wireless oprema? Koliko kosta antena? Koja je najbolja? Da li se isplati i moze li to funkcionisati? ( s obzirom na udaljenost) . Moze li se penjanjem na krov pomocu neke sprave utvrditi da li uopste hvata signal i koje jacine -da bih znao da li se iplati ulagati?
Molim sve koji se razumeju u ovu oblast za pomoc!
hvala!
Pozdrav!
Ilic Marko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.1.2006, 7:14   #2
Isa037
Novi član
 
Član od: 17.1.2006.
Lokacija: Kruševac
Poruke: 7
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Post Re: Wireless 802.11g standard?Sta obuhvata?koja oprema?Koliko ce okvirno da me kosta?

Danas sve Wireless kartice i Access Point-ovi podržavaju i 802.11g i 802.11b standard, a koji ćeš koristiti zavisi od opreme koju ima provajder(menja se softverski).
Što se daljine tiče mislim da je neki maksimum 5-7km.
E sad, da bi izvukao maksimalni domet nesmeš da imaš velike gubitke. Gubitke smanjuješ sa KVALITETNOM antenom i KVALITETNIM kablom (50-omski - što deblji to bolji) i sa upotrebom AccessPointa a ne Wireless kartice.
Najveći gubici su ti u kablu, pa ako koristis Wireless karticu (koja je u kompu) treba ti kabl od kompa pa do antene (dužina nesme da pređe 10m) i tako imaš domet oko 3-4km.
Sa upotrebom Access pointa koji se montira što bliže anteni treba ti oko 50cm kabla (jer iz AccessPointa ide ka kompu mrežni kabl) i sa dobrom antenom možeš da imaš domet 5-7km. I sada što bolja antena veći domet.
Pod dobrom antenom smatram onu koja ima pojačanje oko 19dB.
Ovo sve važi za standardnu opremu (ne profi).
Cene:
AccessPoint oko 50eur
Antena (u tvom slučaju mora biti kvalitetna) oko 50eur
Kabl i konektori oko 15eur

Još jedan od uslova ti je i da ti provajder ima neki AccessPoint okrenut ka tebi.
Nadam se da ti ovo pomaže.
Inače ja koristim Wireless pristup sa karticom i 7m kabla ina dužini od 2km sa antenom od 19dB.
Pozdrav.
Isa037 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.1.2006, 7:19   #3
Isa037
Novi član
 
Član od: 17.1.2006.
Lokacija: Kruševac
Poruke: 7
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Post Re: Wireless 802.11g standard?Sta obuhvata?koja oprema?Koliko ce okvirno da me kosta?

Zaboravih da ti predložim nešto od sveg ovog mog pametovanja.
Naime, prošetaj se lepo do tih provajdera i pitaj ih o mogućnosti da ti oni, ako smatraju da može, ugrade opremu pa ako radi ti im plati (a neke okvirne cene sam ti naveo u prethodnoj poruci), a ako ne nikom ništa. To bi ti bila najbezbolnija varijanta.
Pozdrav.
Isa037 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.1.2006, 11:35   #4
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Wireless 802.11g standard?Sta obuhvata?koja oprema?Koliko ce okvirno da me kosta?

U tvom slučaju mislim da bi jedino grid antena od 24db bila dobar izbor (plus ono što je već navedeno u prethodna dva posta), ali imaj u vidu da je preko 100 evra ako se ne varam. U svakom slučaju, bilo bi poželjno (ili još bolje obavezno ) da ti dođe neko ko se profesionalno bavi time (provajder ili već neko drugi) pa da ti izmere signal i samim tim ćeš znati koliko će da te košta oprema i da li je povezivanje sa provajderom uopšte izvodljivo.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.1.2006, 15:43   #5
Ilic Marko
Član
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: Pozarevac
Poruke: 158
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Ilic Marko
Određen forumom Re: Wireless 802.11g standard?Sta obuhvata?koja oprema?Koliko ce okvirno da me kosta?

Ok! Razumeo sam!
Hvala!
Pozdrav!
Ilic Marko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:13.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com