Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > O igrama uopšte
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

O igrama uopšte Uopšteno, dakle sve ono što se ne tiče samo konkretnog igranja i konkretne igre (poređenje raznih igara, o žanrovima, o sociološkom i drugim uticajima igara itd.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 23.8.2017, 12:54   #161
=FI=Ghost
Veteran
 
Član od: 27.5.2008.
Lokacija: Negde u Nemačkoj
Poruke: 1.080
Zahvalnice: 641
Zahvaljeno 326 puta na 216 poruka
Određen forumom Re: Da li ste planirali da prestanete sa igrama?

Jesam jednom i bile su to tri najgore sekunde mog života.
=FI=Ghost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku =FI=Ghost na korisnoj poruci:
tipd (23.8.2017)
Stara 26.8.2017, 1:44   #162
C64freak
Banned
 
Član od: 3.5.2009.
Lokacija: Tunguzija x)
Poruke: 2.905
Zahvalnice: 1.239
Zahvaljeno 438 puta na 374 poruka
Određen forumom Re: Da li ste planirali da prestanete sa igrama?

Takve stvari se ne planiraju lol, igras dok ti je zabavno kad prestane da bude onda i ti prestanes onda kad ti dodje ponovo pocnes
C64freak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2017, 11:59   #163
Uros12
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.1.2008.
Lokacija: Zvezdara
Poruke: 3.979
Zahvalnice: 521
Zahvaljeno 812 puta na 556 poruka
Određen forumom Re: Da li ste planirali da prestanete sa igrama?

Razmišljao sam dosta o ovom pitanju i došao do zaključka da bi to bilo isto kao da vas neko pita "da li planirate da prestanete da gledate filmove/serije/slušate muziku/čitate knjige"? Naravno da ne video igre su vrsta zabave, medij koji nema rok trajanja. Drugim rečima, ne može se prerasti. Može samo dosaditi.
Uros12 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku Uros12 na korisnoj poruci:
C64freak (18.9.2017), doctor (4.9.2017), Leonida (17.9.2017), nameless1 (4.9.2017), player1 (4.9.2017)
Stara 4.9.2017, 16:36   #164
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.129
Zahvalnice: 4.333
Zahvaljeno 3.304 puta na 2.279 poruka
Određen forumom Re: Da li ste planirali da prestanete sa igrama?

Ima smisla kad sagledaš iz te perspektive i realno i jeste tako.
Ali ipak gejming (skroz subjektivno) volim da posmatram kao jedan veoma specifičan vid zabave i izolujem od svega toga što si naveo. Igre su spojile muziku, glumu, dizajn, grafiku, inžinjering, pisanje itd. u jedan medij i nekako mi komparacija igara kao medija sa bilo kojim drugim prosto nema smisla.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2017, 18:36   #165
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Da li ste planirali da prestanete sa igrama?

Za razliku od ostalih medija, igre nude minimalni duhovni razvoj (cast izuzecima) i predstavljaju cistu zabavu. Zato i mogu da se "prerastu", u smislu da odlucis da svoje dragocene vreme utrosis na nesto drugo, korisnije...
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2017, 19:10   #166
Cracked But Whole
Starosedelac
 
Član od: 26.6.2016.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.658
Zahvalnice: 154
Zahvaljeno 573 puta na 349 poruka
Određen forumom Re: Da li ste planirali da prestanete sa igrama?

To za "duhovni razvoj" je stvarno individualna stvar, ja na studijama književnosti svakodnevno viđam ljude koji čitaju klasična dela svetske književnosti pa su i dalje egoistični, ograničeni mekušci sa velikim uverenjima o sopstvenoj ličnosti.
Cracked But Whole je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Cracked But Whole na korisnoj poruci:
C64freak (18.9.2017), player1 (4.9.2017)
Stara 4.9.2017, 19:18   #167
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Da li ste planirali da prestanete sa igrama?

Pa kakve to ima veze s tim sto su igre bedne u tom pogledu? To sto neko cita klasike, a nista nije naucio iz toga ne znaci da igre pruzaju priliku za duhovni razvoj (opet, cast izuzecima).
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2017, 19:29   #168
Cracked But Whole
Starosedelac
 
Član od: 26.6.2016.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.658
Zahvalnice: 154
Zahvaljeno 573 puta na 349 poruka
Određen forumom Re: Da li ste planirali da prestanete sa igrama?

Time sam hteo reći da nije bitna sadržina, već način na koji čovek tu sadržinu čita. Igra ne mora da ima bilo kakve tendencije koje će podsticati "duhovni razvoj" čovekov; on sam može da dođe do nekih uvida čak i bezumnim igranjem neke pucačine, al kažem, najviše to zavisi od osobe, ne od contenta.
Cracked But Whole je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Cracked But Whole na korisnoj poruci:
C64freak (18.9.2017)
Stara 4.9.2017, 20:01   #169
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.321
Zahvalnice: 996
Zahvaljeno 3.975 puta na 2.395 poruka
Određen forumom Re: Da li ste planirali da prestanete sa igrama?

Citat:
caine kaže: Pregled poruke
Za razliku od ostalih medija, igre nude minimalni duhovni razvoj (cast izuzecima) i predstavljaju cistu zabavu. Zato i mogu da se "prerastu", u smislu da odlucis da svoje dragocene vreme utrosis na nesto drugo, korisnije...
Iskreno, ko je ovde ikada igrao igre zbog duhovnog razvoja? Ili zbog istog gledao Star Wars, Die Hard, Escape from New York... Za mene je čista zabava uvek dobrodošla jer ne može i ne treba sve u životu da bude bitno i važno.

Neki od mojih starih drugara su prestali da igraju jer imaju ženu i decu, posao ipo ili dva, vrlo malo slobodnog vremena u kom se retko ili gotovo nikada potpuno opuste i rade nešto samo za sebe. I onda lista hobija mora da se suzi jer fizički više ne mogu da isprate sve što bi želeli. Neko pritom izbaci igre, neko sport, neko knjige... isključivo po ličnim preferencijama i težnjama kako najviše vole da provode vreme.

Smatram da ono što potpuno batališ nisi dovoljno ni voleo na prvom mestu i nije ti bilo visoko na listi prioriteta. Simple as that.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
filpan (4.9.2017), player1 (4.9.2017)
Stara 4.9.2017, 20:26   #170
helen
Veteran
 
Član od: 8.1.2009.
Lokacija: Nbg
Poruke: 581
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 107 puta na 87 poruka
Određen forumom Re: Da li ste planirali da prestanete sa igrama?

Činjenica je da duhovni razvoj nije prva stvar koja mi padne na pamet kad se igraju igre. Al majku mu staru... svaka čast ljudima koje igraju Overlord i GTA XY, od tih stvari može samo da se zaglupi. Ima toliko "pametnih" avantura i RPG-a, prava je grehota trošiti vreme na one grozote.

Tako da odgovorim na pitanje, prestao sam odavno sa glupim i "zabavnim", i mega popularnim igrama, sad igram samo one koje malo uključuju sive ćelije. Tipa 1 igra na mesec dana. Imajući u vidu obaveze smatram da je to dovoljno.
helen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku helen na korisnoj poruci:
C64freak (18.9.2017)
Stara 4.9.2017, 20:30   #171
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Da li ste planirali da prestanete sa igrama?

Slazem se, Aibo. Licno, odigram poneku igru tu i tamo (imam i periode od po nekoliko meseci kad se samo tim hobijem bavim), ali zbog nedostatka vremena, draze mi je da se fokusiram na filmove/serije, jer mi je to podjednako zabavno kao igre, a i osecam se lepo zbog tog duhovnog razvoja Inace, meni su Die Hard i Escape from NY mnogo vise od puke zabave...

Citat:
Cracked But Whole kaže: Pregled poruke
Time sam hteo reći da nije bitna sadržina, već način na koji čovek tu sadržinu čita. Igra ne mora da ima bilo kakve tendencije koje će podsticati "duhovni razvoj" čovekov; on sam može da dođe do nekih uvida čak i bezumnim igranjem neke pucačine, al kažem, najviše to zavisi od osobe, ne od contenta.
Bitan je nacin na koji covek cita sadrzinu, ali ta sadrzina treba da bude dovoljno kvalitetna da te podstakne na duhovni razvoj. Naravno da nekog moze da oplemeni i igranje bezumne pucacine, ali takvi slucajevi su u manjini. Pa, ne mozes da kazes da, ne znam, Doom ima vise potencijala za to od Taxi Drivera? Dakle, zavisi od osobe kako ce tu sadrzinu da procita, ali je istovremeno i izuzetno bitno da tu ima sta da se procita

Sto veci kvalitet dela u tom pogledu, to je i veci potencijal za duhovno uzdizanje. Objektivno filmovi, knjige itd. nude mnogo vise potencijala za tako nesto, jer i mnogo vise polazu na to od igara, koje se velikom vecinom zasnivaju na mehanickim sistemima, a i kada pokusavaju da budu vise "umetnicke", to im cesto ne polazi za rukom...
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2017, 21:08   #172
Cracked But Whole
Starosedelac
 
Član od: 26.6.2016.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.658
Zahvalnice: 154
Zahvaljeno 573 puta na 349 poruka
Određen forumom Re: Da li ste planirali da prestanete sa igrama?

Pazi, mislim da se i industrija igara dovoljno razvila da ti na tržištu u svakom trenutku imaš nešto što će ti odgovarati, pa samim tim i takozvane umetničke naslove koji pretenduju na to da stvore određenu sponu sa igračem i da podstaknu njegove kognitivne sposobnosti.
Isto važi i za filmove, i to pogotovo nije medijum koji teži ka oduhovljavanju, što vidimo sve više sa holivudskim blokbasterima. Mnogo više mi sada leže serije, zapravo, ali ja nigde tu ne vidim duhovni potencijal, već kulturološki značaj, težnju ka adekvatnom prikazu našeg doba i njegovih vrednosti, jer to što svi mi podrazumevamo pod određenim vrednostima jeste nešto što je ustaljeno u samom društvu, i ne predstavlja ništa objektivno, već društveno datu istinu (koliko god ona, u tom obliku, želi da nam se predstavi kao objektivna).
Cracked But Whole je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2017, 21:34   #173
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Da li ste planirali da prestanete sa igrama?

Citat:
Isto važi i za filmove, i to pogotovo nije medijum koji teži ka oduhovljavanju


Naravno da to mislis ako posmatras samo danasnje blokbastere. Ali daleko od toga da filmovi ne teze produhovljavanju, samo treba da se zagazi malo dublje od blokbastera. A to je samo sto se tice savremene ponude, inace, ranije su i blokbasteri kidali...

Sto se tice igara, to sam vec reko:

Citat:
kada pokusavaju da budu vise "umetnicke", to im cesto ne polazi za rukom...
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2017, 21:41   #174
filpan
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.2.2012.
Lokacija: Kumova slama, planeta Zemlja
Poruke: 3.473
Zahvalnice: 3.925
Zahvaljeno 2.113 puta na 1.170 poruka
Određen forumom Re: Da li ste planirali da prestanete sa igrama?

Nisam planirao da prestanem da igram igre ali je bio jedan period od 3 godine gde uopste nisam igrao igre jer sam igrao kosarku u inostranstvu.

Imam troipogodisnju cerku i devojku, i dalje nalazim vreme da se igram i treniram i da budem sa malom kada ne radim.

ALI, jedini sam u drustvu koji UOPSTE ne gleda serije i retko koji film pogledam, mislim da odgledam dva filma mesecno, pre odgledam kada uhvatim nesto na televizijskom programu onako u prolazu. Kao i kod igara, mislim da je veliki procenat reciklirano smece.

Nema toliko onih dana kada mogu da se zabodem ispred kompjutera 7 sati, ali kada naidju, veoma su dobrodosli, i dalje volim da se igram.
filpan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2017, 21:45   #175
Cracked But Whole
Starosedelac
 
Član od: 26.6.2016.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.658
Zahvalnice: 154
Zahvaljeno 573 puta na 349 poruka
Određen forumom Re: Da li ste planirali da prestanete sa igrama?

Citat:
caine kaže: Pregled poruke


Naravno da to mislis ako posmatras samo danasnje blokbastere. Ali daleko od toga da filmovi ne teze produhovljavanju, samo treba da se zagazi malo dublje od blokbastera. A to je samo sto se tice savremene ponude, inace, ranije su i blokbasteri kidali...

Sto se tice igara, to sam vec reko:
Nisam generalizovao da su svi filmovi takvi, nego da isto i tu kao i u igrama i serijama, postoji kvalitetan materijal, i manje kvalitetan.

To što kažeš za igre, podjednako važi i za filmove - mnogi uzdižu Larsa fon Trira kao nekog ko pravi dubokoumne filmove dok su za mene samo pretenciozni. I opet se vraćam na moju početnu izjavu - sve je u subjektivnom stavu, duhovnost kao takva ne postoji, ona je fikcija koju najpre društvo koristi kao jedan oblik narativa zarad održavanja zajednice, a potom pojedinac prihvata ili preoblikuje da bi u tom društvu opstao, i/ili da bi samog sebe individualizovao.
Cracked But Whole je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.9.2017, 0:09   #176
nameless1
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.8.2009.
Poruke: 6.769
Zahvalnice: 3.089
Zahvaljeno 4.935 puta na 2.298 poruka
Određen forumom Re: Da li ste planirali da prestanete sa igrama?

Najveća vrednost igara, po meni, je to što pružaju dobar beg od dosadne svakodnevnice. Igre možda nemaju preterano kvalitetne priče koje produhovljuju, ali kada je u pitanju lore, setting, šmek, izgled sveta, atmosfera, interaktivna zabava.. to često ume da bude na visokom nivou, pa je uživljavanje u te virtuelne svetove sjajan vid eskapizma. Post-apokaliptični doživljaj koji sam imao igrajući Stalkera nijedan film ili knjiga mi nisu pružili..
nameless1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku nameless1 na korisnoj poruci:
Uros12 (13.9.2017)
Stara 5.9.2017, 2:51   #177
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Da li ste planirali da prestanete sa igrama?

Citat:
nameless1 kaže: Pregled poruke
Igre možda nemaju preterano kvalitetne priče koje produhovljuju.
Зависи шта играш. Са авантурама је нестао тај део, ја сам након Siberia и The Longest Journey (први део) игара био други човек. Врхунска уметност.
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Rockstar na korisnoj poruci:
ezenkiel (5.9.2017), helen (5.9.2017)
Stara 5.9.2017, 2:53   #178
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Da li ste planirali da prestanete sa igrama?

Citat:
Cracked But Whole kaže: Pregled poruke
mnogi uzdižu Larsa fon Trira kao nekog ko pravi dubokoumne filmove dok su za mene samo pretenciozni.
Ларс је одавно демистификован, није више тог ранга, био је само привремена заблуда пласирана од стране "fake news" медија.
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.9.2017, 5:09   #179
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.129
Zahvalnice: 4.333
Zahvaljeno 3.304 puta na 2.279 poruka
Određen forumom Re: Da li ste planirali da prestanete sa igrama?

Citat:
caine kaže: Pregled poruke
Za razliku od ostalih medija, igre nude minimalni duhovni razvoj (cast izuzecima) i predstavljaju cistu zabavu. Zato i mogu da se "prerastu", u smislu da odlucis da svoje dragocene vreme utrosis na nesto drugo, korisnije...
*triggered*
Nema smisla generalizovati stvari na taj način. Kao što gejming industrija ima Kalođuti tako filmska industrija ima mnoge komercijalne treš franšize koje služe čistoj zabavi... Muzika, knjige, ista priča.
Na kraju krajeva se sve svede na čistu zabavu i "duhovni razvoj" je realno minimalan šta god da uzmeš da konzumiraš osim ako ekskluzivno ne čitaš poeziju i dela velikih filozofa a pritom racionalno i trezveno možeš da analiziraš to čime hraniš svoj um...
Citat:
Cracked But Whole kaže: Pregled poruke
To za "duhovni razvoj" je stvarno individualna stvar, ja na studijama književnosti svakodnevno viđam ljude koji čitaju klasična dela svetske književnosti pa su i dalje egoistični, ograničeni mekušci sa velikim uverenjima o sopstvenoj ličnosti.
Štaviše, 90% ljudi koje znam da "čitaju knjige, da, obožavaju knjige" su paorčine neviđene koje ne razumeju 95% onoga što su pročitali i mogućnost "slobodne interpretacije" shvataju, pa, previše slobodno.
Citat:
caine kaže: Pregled poruke
Inace, meni su Die Hard i Escape from NY mnogo vise od puke zabave...

Pa, ne mozes da kazes da, ne znam, Doom ima vise potencijala za to od Taxi Drivera? Dakle, zavisi od osobe kako ce tu sadrzinu da procita, ali je istovremeno i izuzetno bitno da tu ima sta da se procita
Znači, akcioni flickovi iz 80-ih i 90-ih (takođe sam fan žanra) su mnogo više od puke zabave? Dok Doom baš i nije iako je suština i pomenutog žanra igara i filmova akcija i krljanje u službi zabave?
Samo da ti kažem, kao ogroman fan Dooma (i kao franšize ali posebno prve igre iz 1993) ja sam kroz tu igru naučio da volim metal, naučio mnogo o level dizajnu, game dizajnu, naučio mnogo štošta o ljudskoj psihologiji (a.k.a. zašto Doom funkcioniše i toliko ljudi ga kapira), čuo o mnogim filmovima koji su služili kao izvor inspiracije, naučio o tada revolucionarnoj BSP tehnici (kao nekome ko je po struci programer to puno znači) itd.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
player1 (5.9.2017)
Stara 5.9.2017, 11:50   #180
nameless1
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.8.2009.
Poruke: 6.769
Zahvalnice: 3.089
Zahvaljeno 4.935 puta na 2.298 poruka
Određen forumom Re: Da li ste planirali da prestanete sa igrama?

Citat:
Rockstar kaže: Pregled poruke
Зависи шта играш. Са авантурама је нестао тај део, ја сам након Siberia и The Longest Journey (први део) игара био други човек. Врхунска уметност.
Igrao sam obe igre, kao i većinu onih za koje se govori da imaju sjajne priče (npr. Planescape Torment) i ne smatram da je u pitanju vrhunska umetnost, barem što se priče tiče. To su veoma dobre fantasy priče, pogotovu za medij video igara, ali čak i one ne mogu da se mere fantasy knjigama poput Beskrajne Priče, Gospodara Svetlosti, Gormengasta itd.. a tek da ne počinjemo sa ozbiljnom književnošću i kinematografijom. Ali, sama interaktivnost igara dovodi do toga da je stepen uživljavanja veći, jer je igrač glavni akter, on komunicira sa likovima, on istražuje lokacije, rešava probleme.. otuda priča koja bi u nekoj knjizi/filmu delovala prosečno, u video igri može biti višestruko zanimljivija jer je deo jedne veće celine. Potencijal video igara je ogroman..

Meni su knjige, filmovi/serije i igre komplementarni. Na kratko me vode u neki drugi svet, neko drugo vreme i pružaju predah od realnog sveta koji ume da bude dosadan u svojoj trivijalnosti..

Citat:
caine kaže: Pregled poruke
Inace, meni su Die Hard i Escape from NY mnogo vise od puke zabave..
I meni Deus Ex i Half Life 2..
nameless1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku nameless1 na korisnoj poruci:
caine (5.9.2017), doctor (5.9.2017), Leonida (17.9.2017)
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Problem sa igrama gunners Kvarovi 11 15.4.2009 14:19
Problem sa rezachem u Windowsu XP Akrep Nosači podataka 9 12.8.2008 18:02
Problem sa grafikom u igrama Baalzamon Kvarovi 18 15.2.2008 0:02
Problem sa kurzorom u igrama Rinswind O igrama uopšte 9 29.9.2007 0:11
Kompatibilnost Windows XP 64bit sa Igrama?!? azrael78 Operativni sistemi 4 17.4.2006 15:17


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 7:08.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com