Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Opisi, recenzije i testovi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Opisi, recenzije i testovi Ovde šaljite sopstvene opise, recenzije i testove hardvera. Neka ono što ste poslali bude vaše autorsko delo - nemojte kopirati tuđe tekstove sa drugih sajtova i časopisa.

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 19.1.2016, 4:48   #1
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.320
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Alcatel Pixi 3 (8) 8070x WiFi

Kako pre kupovine ovog uređaja nisam mogao da pronađem nikakve recenzije niti opise da se informišem o uređaju dalje od samih specifikacija odlučio sam da napišem kratku recenziju da bi potencijalni kupci mogli na vreme da se informišu o uređaju.

Tablet sam naručio preko Box paketa za 275 dinara mesečno (24 meseca) iliti 6600 dinara u kešu, koliko mu je i cena. Solidna ponuda.

Hardverska specifikacija uz kratke osvrte na rad samog hardvera:

Displej 1280x800, 8" IPS panel
Displej je solidne izrade što se tiče kvaliteta prikaza i pošto je IPS uglovi gledanja su sasvim dobri međutim malo sporije vreme odziva u bržim igrama ume da ponekada pokvari utisak ali sve u svemu displej je u redu i odlično je što su u ovaj cenovni rang uspeli da uguraju IPS panel umesto klasičnog TFT panela. Ekran je jako svetao i indoor ga držim na skoro apsolutnom minimumu tako da ni napolju verovatno ne bih imao većih problema sa njim ali ne mogu da garantujem jer sam tablet koristio samo u zatvorenim prostorijama. U svakom slučaju - veoma pristojan backlight.
U pitanju je kapacitivni multitouch panel.
Preko displeja se definitivno nalazi plastika (barem ja mislim tako) i dolazi sa lepo zalepljenom fabričkom folijom na ekranu koja pruža dovoljno zaštite dok ne odlučite da kupite neku kvalitetniju foliju da zaštitite ekran.
Pozitivna strana toga što je panel plastičan je što su šanse da naprsne manje nego kod stakla ali negativna je da je touch nešto slabije osetljivosti u poređenju sa onima koji su napravljeni od stakla.
Najkrupnija zamerka: shvatio sam da su u softver uređaja unete vrednosti podešavanja displeja od 7.09 inča za 1280x800 rezoluciju a ovde se radi o uređaju od 8 inča (umesto 189 dpi vrednost je 213 dpi) i ovo dovodi do toga da ikonice na ekranu nemaju savršeno oštar pixel-for-pixel prikaz.
Pokušao sam da rešim ovo preko adb shell wm komande ali konfiguracija novog DPI ne pomaže oko oštrine prikaza ikonica i pojedinih elemenata na ekranu. Root bi sasvim sigurno rešio problem jer bih mogao da konfigurišem DPI direktno ali to nisam pokušavao. Napomenuo bih da nisam primetio da ovo utiče na prikaz teksta, web stranica, igara niti bilo kog drugog sadržaja na ekranu sem pojedinih ikona i vizuelnih elemenata koji izgledaju kao da su veštački skalirani.
Svakako nije nešto strašno za uređaj koji košta manje od 60e ali mora se spomenuti. Meni lično ne smeta jer tablet koristim za browsing, igre i čitanje u čemu se odlično pokazao.

CPU: Mediatek MT8127, 32-bit, quad-core 1.3GHz + Mali450MP4
Tablet je opremljen adekvatnim CPU za ovaj cenovni rang što se tiče performansi mogu se uporediti sa nekim Snapdragon 400 uređajima (imam Moto G) pri čemu četvorojezgarni Mali450 "bije" Adreno 305 barem duplo tako da je ovaj tablet sasvim pristojno uspeo da pogura apsolutno svaku igru koju sam instalirao od 2D i 3D Android-first igara do PC portova kao što su Frozen Synapse i Door Kickers. Performanse SOC - i više nego adekvatne.
Zanimljivo je i to da ovaj SOC ima integrisan dekoder za h265 video standard koji naspram trenutnog h264 veličinu video fajlova velike rezolucije može smanjiti i do 50% i pritom zadržati kvalitet koji bi imao h264 fajl duple veličine. Kako h265 postaje aktuelan ovo je plus za ovaj low-end SOC.

RAM 1GB;
ROM (tj. interna memorija) 16GB, dostupno oko 11GB;
MicroSD slot


Zadnja kamera 5MP
Zadnja kamera je rezolucije 5MP, kvalitet je jako loš pri slabijem osvetljenju i ima puno šuma. Takođe, nema autofokus. Ali ko još slika tabletom... Video klipovi su FHD sa stabilnim FPS-om od 25 fps. Takođe puno šuma.

Prednja kamera 1.3MP (nisam 100% siguran)
Šta da kažem ovde, okej je za Skajp a nisam selfie manijak tako da meni završava posao.

Semplove sa kamera zaista nemam. Ali nećete se naslikati, okej su za video chat i "kad zatreba" fotke.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
darac_kv (22.1.2016)
Stara 19.1.2016, 4:49   #2
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.320
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Alcatel Pixi 3 (8) 8070x WiFi

Softver: Android 5.0.1
Softver je blago modifikovani Lollipop u svojoj inicijalnoj verziji 5.0.1. Kada kažem blago mislim na bukvalno sitne promene kao što su ikonice par sistemskih aplikacija i slično. Sve ostalo je AOSP iliti vanila Android što je po meni za svaku pohvalu. Default kamera i launcher su sasvim lepi i upotrebljivi.
Tablet dolazi sa 10-ak bloatware aplikacija koje se srećom mogu ukloniti ili disableovati.
Dodate su neke sitnice koje su u suštini nebitne ali poboljšavaju celokupni utisak i fino su integrisane u sistem: može se uključiti i brojčani prikaz napunjenosti baterije pored default ikonice, tablet se može probuditi dvostrukim tapkanjem ekrana i zaključati stavljanjem šake na ekran uređaja, softver ima integrisan permissions manager, podržava mass storage device mount radi Windows XP podrške kao i MTP i virtuelni CD ROM sa drajverima za sam uređaj za Windows platformu za developere Android aplikacija.
Mane? Definitivno nije brz u radu koliko bi trebao da bude. Naime, imam dosta iskustva sa Androidom i, je l' te, "razumem se" pa ću izneti svoja zapažanja i pretpostavke. Oni koji se ne razumeju toliko u tehnikalije mogu lagano da preskoče naredni deo.
Tablet brzo renderuje stranice i igre rade odlično ali se u radu primećuje dosta usporenja kada pokušate da vežete nekoliko radnji jednu za drugom. Neko bi posumnjao na RAM ali sam ustanovio da nije u tome problem. Ono u šta ja sumnjam je ili loša optimizacija softvera ili problem sa samom internom memorijom uređaja - u svakom slučaju problem je u brzini čitanja i pisanja podataka i to jako usporava uređaj.
Ukoliko je problem u softveru (a verujem da delimično jeste) to može biti zakrpljeno patchom.
Ukoliko je problem u brzini samih memorijskih čipova (koji sigurno spadaju među sporije) onda se to može rešiti formatiranjem fajl sistema data particije (odnosno particije za podatke) i cache particije (sistemsko keširanje) u F2FS fajl sistem što će sigurno uticati na rad uređaja krajnje pozitivno. Iz ličnog iskustva znam da to značajno utiče na rad uređaja. Naravno, ovo zahteva rootovanje i čačkanje a to u skorije vreme neću raditi.

Baterija i autonomija
Kapacitet baterije je malo preko 4000mAh što na prvi pogled nije mnogo ali ovaj uređaj ima štedljiv SOC, ne tako veliki ekran i nema cellular konekciju što dovodi do sasvim uredne autonomije od oko 5h 30min screen on vremena (minimum 5h, max 6h možda i jače) uz konstantno igranje igara, browsing i uključen Wifi na nekih 30% brightnessa. Filmove nisam testirao ali kontam da bi komotno mogla da se odgledaju dva filma. Reprodukcija HD sadržaja sa Youtubea je normalna, btw. Kada je uređaj zaključan i wifi isključen nema "curenja" baterije.
EDIT: Trenutno 4h screen on igrica i neta, ostalo 40% baterije pa računajte.

Wifi, Bluetooth, GPS
Wifi radi normalno, signal je korektan, ništa gori nego na laptopu ili Moto G-u, sa njima mogu da uporedim.
Bluetooth iskreno nisam ni probao ali BT k'o BT, svi znamo čemu služi i šta može.
GPS je relativno precizan, brzo nalazi satelite ali tablet ne poseduje kompas što je razočaravajuće pa se prilikom navigacije morate oslanjati ili na detekciju smera kretanja koji pruža aplikacija koju koristite ili na svoje sposobnosti snalaženja u prostoru. Ali svakako je lepo što uređaj ima GPS, budžetski tableti do skoro nisu imali GPS.

Zvuk
Tablet ima integrisan mikrofon koji moram da pohvalim i zvučnik koji je "meh" kvaliteta ali sasvim upotrebljiv za casual upotrebu - dovoljno je glasan i nema distorzije. Zvuk na slušalicama nisam testirao i velike su šanse da neću u skorije vreme. Ali ne očekujte ništa više od, u najboljem slučaju, prosečnog kvaliteta zvuka.

Izrada
Izradu ekrana sam već spomenuo i plastika nije za pohvalu ali ne kvari utisak značajnije ipak je ovo budžetski uređaj. Sam uređaj je komplet od plastike i tu i tamo "zaškripi" kad se pritisne ali ništa strašno, deluje kao da može da izdrži koji udarac. Na oko izgleda lepo i neupadljivo i leži lepo u ruci. Težina je oko 340 grama što je sasvim okej, može da se drži u jednoj ruci.

Ostalo
Tablet dolazi u pakovanju sa relativno kratkim USB kablom i punjačem koji isporučuje 2A struje. Tu je i oskudno uputstvo za upotrebu a full user manual se može pronaći na US sajtu Alcatela (ne znam zašto samo tamo).
U slobodnoj prodaji se uređaj može naći u Grčkoj i okolnih par zemalja i kreće se oko 70e. Dakle, izgleda da MTS zarađuje minimalno ovde.

Zaključak
Ovo nikako nije uređaj koji će vas oduševiti na bilo kom polju, ništa nije savršeno i ima dosta mana. Moja ocena bi bila 3/10 i to je sve. Ali...
...Ako uzmemo u obzir da se po radnjama prodaju tableti od 5-6000 dinara koji imaju 512MB RAM-a, nemaju kamere, nemaju GPS, imaju Android 4.1, nemaju IPS panele, uglavnom su 7" i imaju bedne rezolucije ekrana i ROM kapaciteta 4GB kao i baterije sa autonomijom od 2 sata - ovaj uređaj je odličan.

Ako vam treba tablet za čitanje, browsing, gledanje filmova, Youtubea, poneki mejl i generalno laganu upotrebu - ocena ovog uređaja je, u njegovoj klasi (čitaj: apsolutno najniža budget klasa) - 8/10. Sasvim je upotrebljiv, ekran je dobar, softver je dobar, performanse su adekvatne i još imate par bonus stvari kao što je GPS i dovoljno interne memorije za sve i svašta plus microSD slot. Izrada za jednog plastikanera je okej i težina uređaja je podnošljiva za držanje u jednoj ruci. Autonomija je u skladu sa cenom i kvalitetom uređaja.
Ukoliko želite da sebi priuštite tablet a ne želite da iskeširate mnogo novca već planirate da kupite nešto što košta 5-6-7-8k sve su šanse da ćete naleteti na neko smeće i u tom slučaju vam toplo preporučujem ovaj uređaj. Sve dok su vam očekivanja niska, on će ih ispuniti. Zaista, 6600 dinara je smešna cifra za uređaj na kome možete da strimujete HD filmove, browsujete net i igrate igre u komforu fotelje.
S druge strane, ako ste u stanju da izdvojite malo više novca, ovaj uređaj treba zaobići. Plastikom zaštićen ekran, sitne mane u radu i opšti utisak o kvalitetu i radu uređaja su u skadu sa njegovom cenom ali za par hiljada dinara više mogu se naći bolji uređaji i vredi razmotriti tu opciju.

Možda dopunim review nekim slikama ali sam u neverovatnoj gužvi i ne verujem da ću stići. Hteo sam da napišem to što imam jer se tablet prodaje k'o alva pa da se ne zanosite pre nego što pročitate nešto o njemu. 'Ajd u zdravlje!

Poslednja ispravka: doctor (19.1.2016 u 5:31)
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
Aleksandar Djurovic (22.1.2016), darac_kv (22.1.2016)
Stara 22.1.2016, 16:15   #3
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.320
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Alcatel Pixi 3 (8) 8070x WiFi

Još jedan mali update. Na tabletu skoro pa besprekorno rade Max Payne i GTA Vice City. "Skoro pa" se odnosi na dosta velike padove fps u MP na pojedinim deonicama, često nezavisno od količine akcije i dešavanja na ekranu. Ali igra ostaje igriva i pritom se brzo povrati i radi normalno. U Vice City isto pada FPS ali ne tako često i lockovao sam na 30 fps pa bih odokativno rekao da su padovi do 22-23 fps u najgorem slučaju.

Obe igre nasvirane na maksimum detalja i pritom rezolucija i podešavanja grafike praktično ne utiču na fps što znači da je problem u snazi CPU koji povremeno jednostavno ne može da postigne baš sve. Za budget tablet i dalje odličan rezultat.
Baterija može, odokativno, da izdrži minimalno 4 sati igranja, maks 5 i kusur (iskalkulisao u glavi).

Ovo takođe govori u prilog onome što sam napisao u vezi povremenog zabadanja tableta i usporenja - nije problem u SOC već u softveru i eventualno fleš memoriji uređaja. Jedan apdejt može lako da reši to, ali verovatno apdejtova neće ni biti.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.1.2016, 20:26   #4
Aleksandar Djurovic
Veteran
 
Član od: 27.7.2014.
Poruke: 505
Zahvalnice: 310
Zahvaljeno 125 puta na 106 poruka
Određen forumom Re: Alcatel Pixi 3 (8) 8070x WiFi

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
Ukoliko je problem u brzini samih memorijskih čipova (koji sigurno spadaju među sporije) onda se to može rešiti formatiranjem fajl sistema data particije (odnosno particije za podatke) i cache particije (sistemsko keširanje) u F2FS fajl sistem što će sigurno uticati na rad uređaja krajnje pozitivno. Iz ličnog iskustva znam da to značajno utiče na rad uređaja. Naravno, ovo zahteva rootovanje i čačkanje a to u skorije vreme neću raditi.
Do usporenja sa storage sistemom (eMMC) moze doci i ako puno pises/brises a TRIM komanda ne bude pozvana. Naime Android 5.0.1 poziva TRIM samo ako je tablet ukljucen posle ponoci i ako nista ne radis na njemu sto nije bas najsrecnije resenje. (Koliko sam ja pratio ne pozove bas uvek posle ponoci nego ponekad.) Ovo su ispravili u verziji 5.1 gde se TRIM poziva i kada se ukljucuje uredjaj.
Aleksandar Djurovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.1.2016, 16:27   #5
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.320
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Alcatel Pixi 3 (8) 8070x WiFi

Znam za to. Tablet je često na punjaču tako da mislim da TRIM-uje korektno.
Kako god, performanse eMMC su jako sumnjive. Test programi pokazuju performanse koje su relativno okej, kopiranje i slične operacije su dosta brze ali uređaj opet ima usporenja kojih ne bi trebalo biti.
Ne znam, možda previše swapuje u ZRAM pa zato usporava, ko će ga znati.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
8070, alcatel, mts box, pixi, tablet


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Tesla L7 ili Alcatel Pixi 8 andrej1989 ŠDK - Tableti i e-readeri 4 27.12.2015 14:58
Alcatel Pixi 7 ?? Danijel068 Tableti i e-readeri 5 9.5.2015 19:30
Potrebna mi je pomoc oko kupovine wifi rutera! The Mickey ŠDK - Komunikacioni uređaji i umrežavanje 0 21.11.2013 17:40
Win7 wifi problem - nema interneta alexandarv Komunikacioni uređaji i umrežavanje 5 24.7.2013 9:20
Problem sa kucnom WiFi mrezom (n-ti put) Captain Nerd Komunikacioni uređaji i umrežavanje 3 6.8.2010 22:44


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:16.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com