Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 20.4.2014, 16:04   #21
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Jedino što Mate nema baš svetlu budućnost. Mislim da nemaju dovoljno ljudstva da isprate razvoj drugih okruženja i modernizuju okruženje. Smeše nam se novotarije tipa Wayland a GTK2 je zastareo i ne slaže se baš najbolje s njim. Portovanje svega na GTK3 (ili nešto treće) je velik posao.
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.4.2014, 16:43   #22
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Pa Mate je tu za starije/slabije masine kojima bi Cinnamon (i novotarije) bio previse, a opet je po izgledu jako slican Cinnamon-u.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.4.2014, 18:53   #23
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Citat:
ilidan kaže: Pregled poruke
ne znam da li je bag ali sam ja jedva našao opciju, i to uz pomoć gugla. I još je većina predloga bila da to uradim preko terminala. A nema ni srpski latinica već samo ćirilica pa sam za latinicu morao da postavim hrvatski. Fina distribucija ako ti treba za matoru mašinu na koju samo puštaš muziku i/ili skidaš torente.
Nego, može li unity da se preuredi tako da nisu svi elementi na desktopu suprotno u odnosu na windows (ono što sam već naveo u prethodnom postu)?
Што се тиче Лубунтуа, ако се не варам, у 13.10 су наведени проблеми били сређени?
Колеги сам на једном старом нотбуку инсталирао Лубунту13.10 и поприлично се изненадио колико је сазрео у односу на стање од пре пар година поготово што се тиче начина подешавања из графичког окружења...

Јунит није ни предвиђен да личи на Виндовсово радно окружење већ да управо буде „јединствен“ и препознатљив с тим да је видљив узор у Мекинтошима...

Ако пак желиш нешто што би ти колико толико личило на Виндовс а ти пробај Кубунту који долази са КДЕ радним окружењем које можеш да подесиш како год да ти падне на памет без икаквог залажења по конфигурационим фајловима већ све искључиво на „клик“ .... А опет можеш све да поставиш на теби препознатљив начин...
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.4.2014, 23:27   #24
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Jeste Unity malo nezgodan sa tim "levim" poravnanjem i launchera i dugmića za manipulaciju prozorima. Sličan osećaj kao kad bih desnom rukom hteo da pritisnem neko dugme sa leve strane volana... bio je neki alat kojim se bar launcher hipotetički mogao prebaciti sa leve uz desnu ivicu. Ali kad sam na 11.04 pokušao taj razmeštaj, Unity izdahnuo i od tada mu se nisam vraćao.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.4.2014, 0:05   #25
ilidan
V.I.P. Video/TV softver
 
Član od: 24.12.2005.
Poruke: 1.700
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 462 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Uh, ja mislim da je bio Lubuntu 14.04. Ali od njega sam odustao. Dobro, prednost različitih okruženja je što ljudima daju mogućnost izbora. Kao dugogodišnji korisnik Windowsa i činjenice da koristim dual boot Unity mi je prilično problematičan jer bih morao stalno da vodim računa na koju će stranu da mi krene miš (ruka) kada zatvaram prozor. To je već instinktivna radnja koja bi, u ovom slučaju zahtevala da svesno vodim računa u zavisnosti od toga da li koristim Windows ili Ubuntu.
Za sada imam instaliran Mint Cinnamon i dobro se snalazim ali se dvoumim između njega i Xubuntu. Testiraću još malo Mint Cinnamon pa zatim Xubuntu. Ako mi ovaj drugi više odgovara, ostaće. Ako mi Cinnamon više odgovara instaliraću svežu verziju 17 kad izađe.
KDE (Kubuntu i KDE Mint) sam probao i nešto mi nije štimalo na prvu loptu za razliku od Cinnamon, XFCE i MATE okruženja. Možda bi mi i legao kad bih ga koristio par dana ali i na ova ostala ne mogu da se požalim.
P.S. Samo bih dodao utisak koji sam stekao za ovih nekoliko dana isprobavanja Ubuntu i njegovih derivata u odnosu na Windows.
Imam osećaj da su pojedine verzije Linuxa brže i odzivnije od Windows 7 na slabijem računaru kao što je moj ali ne mogu to da kažem kada se poredi sa Windows 8.1. Mislim da su sa njim tu negde po performansama.
Takođe, korišćenje Linuxa, instalacija i sam rad u njemu, nisu ništa teži od korišćenja Windowsa. Neke stvari su možda i lakše, tipa instaliranje aplikacija kroz Software Manager (ne Synaptic) ili kroz Ubuntu Software Centar koje je takoreći identično instaliranju aplikacija na telefon iz Google Store ili Windows Phone Store. I update sistema i programa je vrlo sličan update-u Windowsa i Microsoft-ovih programa.
Ovo navodim zato što sam na par mesta na forumu pročitao kako su osnovne stvari u Linux-u komplikovanije. To jednostavno nije tačno i tako nešto može da kaže samo onaj ko, ili nije koristio Linux (mislim na navedene distroe) lično ili je zaboravio koliko vremena mu je trebalo da nauči da te iste stvari obavi u Windowsu.
Loša strana je što Linux ima manji izbor programa od Windows-a. To može da bude problem nekome sa specifičnim potrebama za određenim programom ili igrom ali ne i ljudima koji koriste računar za opšte namene (muzika, film, internet) ili kancelarijsko poslovanje.
ilidan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.4.2014, 9:57   #26
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Zavisi od distribucije i toga da li se oslanjaš samo na ono što je stiglo preinstalirano. Npr. Debian na svojih 10 instalacionih DVD-ova sadrži između 40 i 50 hiljada paketa (naravno ne instaliraju se svi odmah nego samo osnovni sistem, a ostalo se vuče po potrebi), tako da mu definitivno ne nedostaje softvera, samo ako znaš šta ti treba...
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.4.2014, 10:45   #27
ilidan
V.I.P. Video/TV softver
 
Član od: 24.12.2005.
Poruke: 1.700
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 462 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Vidi, to ti je kao Windows Phone i Android. Za WP imaš preko 100000 aplikacija a za Android preko 1000000. Mala je verovatnoća da će ti trebati neka a da je nema među tih 100000 ali milion je milion i ima neke baš specijalizovane (pojedini sajtovi, aplikacije o manjim gradovima i slično).
Nije da za Linux nema programa ali je činjenica da za Windows ima daleko više pa je lakše izabrati onu koja ti odgovara više, ako znaš gde da tražiš. U stvari, to je kao sa desktop okruženjem. Windows ima jedno a Linux preko 5. Nije da u onom jednom nećeš moći da završiš posao ali ćeš verovatno među ovih 5 naći neko koje ti više odgovara.
Recimo, ja sam navikao da radim sa Avisynth čiji port za Linux još uvek nije na istom nivou kao Windows verzija. Takođe koristim programe koji se baziraju na Avisynth. Nije sad da neću moći da konvertujem video na Linux-u jer ima programa za to ali neću moći da filtriram video tako dobro kao na Windows-u.
ilidan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.4.2014, 11:35   #28
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Što se Ubuntua tiče, nije sve u zvaničnim repoima. Mnogo čega dodatnog ima po raznim ppa.

A kad su navike u pitanju, pruža ti se prilika da razbiješ monotoniju pa ako se nešto ne uklapa u stečenu naviku možeš to da posmatraš kao začin životu koji nije za kritiku. Ne bih ni voleo da imam posla samo i jedino sa stvarima/događajima/ljudima na koje sam navikao. DOOSsadno, predvidljivo, mehanički...
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.4.2014, 12:23   #29
ilidan
V.I.P. Video/TV softver
 
Član od: 24.12.2005.
Poruke: 1.700
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 462 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Naravno. Ali ću ipak da ostanem na dual-boot.;-) U ovom trenutku nisam baš voljan da predjem isključivo na Linux.:-D
ilidan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.4.2014, 13:03   #30
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Citat:
ilidan kaže: Pregled poruke
naravno. Ali ću ipak da ostanem na dual-boot.;-) u ovom trenutku nisam baš voljan da predjem isključivo na linux.:-d
хехех код мене на стоном рачунару и даље на једној партицији стоји виндовс 7... истина који не ради већ другу годину.... :d

Обзиром да мора нова инсталација због промене матичне плоче и РАМ меморије некако ме мрзи да се бакћем са системом на који сам улазио једном у 3-4 месеца и тек толико док ме не обавести да је потребно рестартовати систем да би се прихватиле надоградње...

Истовремено тадашња верзија Убунтуа није ни осетила промену хардвера ...
С друге стране кад имам вишка времена некако ми је занимљивије да тестирам неку нову линукс дистрибуцију и разбијам главу са њом него да са бакћем са Виндовсом...

Што се тиче преласка искључиво на Линукс... на преносном рачунару имам само SolydK и на њему играм и игре које сам играо и на Виндовсу (уз помоћ програма Play on Linux)....
Опет они који морају да раде са Адобеовим програмима једино им и преотаје дуал бут или ако баш имају „аждају“ од машине-исто то али преко виртуалне машине...

Poslednja ispravka: drzare (21.4.2014 u 13:13)
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.4.2014, 13:16   #31
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Citat:
ilidan kaže: Pregled poruke
Vidi, to ti je kao Windows Phone i Android. Za WP imaš preko 100000 aplikacija a za Android preko 1000000. Mala je verovatnoća da će ti trebati neka a da je nema među tih 100000 ali milion je milion i ima neke baš specijalizovane (pojedini sajtovi, aplikacije o manjim gradovima i slično).
Nije da za Linux nema programa ali je činjenica da za Windows ima daleko više pa je lakše izabrati onu koja ti odgovara više, ako znaš gde da tražiš. U stvari, to je kao sa desktop okruženjem. Windows ima jedno a Linux preko 5. Nije da u onom jednom nećeš moći da završiš posao ali ćeš verovatno među ovih 5 naći neko koje ti više odgovara.
Recimo, ja sam navikao da radim sa Avisynth čiji port za Linux još uvek nije na istom nivou kao Windows verzija. Takođe koristim programe koji se baziraju na Avisynth. Nije sad da neću moći da konvertujem video na Linux-u jer ima programa za to ali neću moći da filtriram video tako dobro kao na Windows-u.
ZA windows phone nema barem 5 ili 6 aplikacija, vrlo bitnih, koje ja koirstim

Mislim da je za sada gaming ozbiljan problem što se linuxa tiče.

U poslovnom okruženju (čitaj državne službe) je gotovo nemoguće natjerati bilo koga da koristi linux. Mnogo starih ljudi radi kojima je teško zapamtiti 3 klika na windowsu, a kamoli da ih sad tjeraš da prelaze na lin. Znam da je informatičar jednom mom drugu u jednom ministarstvu instalirao na neku kršinu Ubuntu (ili neki drugi distro) i stara kršina se preporodila... Nažalost, negdje nije ni moguće koiristiti linux...
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.4.2014, 13:32   #32
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Citat:
njegovawisost kaže: Pregled poruke
za windows phone nema barem 5 ili 6 aplikacija, vrlo bitnih, koje ja koirstim :d

mislim da je za sada gaming ozbiljan problem što se linuxa tiče.

U poslovnom okruženju (čitaj državne službe) je gotovo nemoguće natjerati bilo koga da koristi linux. Mnogo starih ljudi radi kojima je teško zapamtiti 3 klika na windowsu, a kamoli da ih sad tjeraš da prelaze na lin. Znam da je informatičar jednom mom drugu u jednom ministarstvu instalirao na neku kršinu ubuntu (ili neki drugi distro) i stara kršina se preporodila... Nažalost, negdje nije ni moguće koiristiti linux...
да су у питању само стари...
кад ми је жена рекла да код њих у канцеларији постоји само две жене (од њих 6-7) које знају да направе табелу у екселу - а иначе сав посао им иде преко комјутера...
Мада ни ту није неки велики проблем -избациш на десктоп те 2-3 иконе за програме који се користе и то је то.... канцеларијски радници и онако не залазе по рачунару даље од тога...
Али као што рекох највише је до руководства и како они правдају/објашњавају одлуке о преласку на неку другу платформу...
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.4.2014, 20:27   #33
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Citat:
NjegovaWisost kaže: Pregled poruke
U poslovnom okruženju (čitaj državne službe) je gotovo nemoguće natjerati bilo koga da koristi linux. Mnogo starih ljudi radi kojima je teško zapamtiti 3 klika na windowsu, a kamoli da ih sad tjeraš da prelaze na lin. Znam da je informatičar jednom mom drugu u jednom ministarstvu instalirao na neku kršinu Ubuntu (ili neki drugi distro) i stara kršina se preporodila... Nažalost, negdje nije ni moguće koiristiti linux...
Iz mog iskustva, a radio sam par promena sa Win-a na Mint Cinnamon (i u drzavnim institucijama), korisnici najcesce nisu ni provaljivali da je neka bitna stvar osim pozadine promenjena. Uglavnom su kliktali i na Writer bez da primete da je ikonica drugacija i da uopste ne pise Word.

Jednostavno, ono sto su znali od ranije je prakticno ostalo indenticno. Chrome im je na istom mestu u quick lunch-u, office programi se ne razlikuju nesto od predhodnog Offica-a 2003. Programi i folderi na pozadini su bas onakvi kakvi su bili i pre. Iz njihovog ugla, razlike su minorne i svode se na novu pozadinu i malo drugacije boje.

I nema tu nikog nesto da tera ili pita uopste, softer je u mnogim drzavnim ustanovama (opstine i bolnice sirom Srbije) vec prebacen na Linux. Mislis da se neko zalio?
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.4.2014, 20:29   #34
uros@3D
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.6.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.632
Zahvalnice: 1.193
Zahvaljeno 1.918 puta na 966 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku uros@3D
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Ima li nekog sa AMD grafikom da je instalirao uspesno proprietary drajvere na 14.04? Uzasno me iritira to sto ne mogu da ih instaliram (bez da dobijem crni ekran na boot-u) iako bi novi beta drajveri trebalo da podrzavaju novi kernel i xorg 1.15.

Nije mi bitno za performanse jer se ionako ne igram ali citao sam da ti drajveri znacajno doprinose trajanju baterije na laptopu sto mi je ipak bitno.
uros@3D je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.4.2014, 23:24   #35
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

^ Da li si probao instalaciju ovako?
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.4.2014, 23:43   #36
uros@3D
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.6.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.632
Zahvalnice: 1.193
Zahvaljeno 1.918 puta na 966 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku uros@3D
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Iz nekog razloga ta aplikacija nece da se pokrene kod mene na Kubuntu 14.04, koliko vidim to je samo objedinjeno resenje da ne moras ti sam da razmisljas koja ti verzija drajvera treba. Mislim da sam probao jedno 5-6 verzija (i drajvera i sistema), svaki pokusaj se zavrsi povecanom dozom stresa i zeljom da zapalim AMD/ATI.

Danas sam cackao opet sa Catalyst 14.3 beta drajverima i opet isto. Krene boot, pojavi se Kubuntu logo (malo low-res nego inace) i bam... crn ekran. Onda ajde u recovery, pa uninstall drajvera. Probao sam i ove cake sa aticonfig, editovao xorg.conf i nista.

U pitanju je Radeon Mobility 5xxx serija i po informacijama na AMD-ovom sajtu, drajveri bi trebalo da funkcionisu. Srecom pa ih testiraju...
uros@3D je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.4.2014, 2:40   #37
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Razumem te, takve smo sreće s njihovom "podrškom za Linux"... ne znam što li se Linus nije prvo dre*****o na njih, više su zaslužili. Možda ih ne računa niušta pa mu nije vredno trošenja reči?
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.4.2014, 9:04   #38
ilidan
V.I.P. Video/TV softver
 
Član od: 24.12.2005.
Poruke: 1.700
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 462 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Zar nije AMD veći od cele Linux zajednice, tj. ima više prodatih grafičkih čipova nego što ima instaliranih Linux sistema?
Osim toga, AMD je imao i problematične drajvere za Windows. To je prava šteta jer imaju dobre grafičke a za*ebu stvari sa drajverima.
P.S. Imam jedno pitanje. Koja je razlika između Ubuntu i Mint distribucije, osim desktop okruženja? Znam da se Mint bazira na Ubuntu ali ne i kakva je i kolika razlika.
ilidan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.4.2014, 10:10   #39
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Osim okruženja i preinstaliranih kodeka, ima Mint i par sopstvenih alata (Backup, image writer, itd...). Ali glavna razlika je u tome da Mint ekipa sluša korisnike, ne ide glavom kroz zid kao Ubuntu. Tako da verujem da pri razvoju svog Cinnamon okruženja ideje koje korisnici daju imaju uticaja. Plus Mint koliko se sećam na LTS izdanjima zadržava isti kernel tokom cele podrške da se ne bi desilo da posle update-a nešto ne radi, ipak je to LTS izdanje. Dok Ubuntu nadograđuje i kernel.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku blast beat na korisnoj poruci:
ilidan (22.4.2014)
Stara 22.4.2014, 13:18   #40
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

AMD-ovi drajveri za Linux nisu poput onih ,,problematicnih" za Windows, ovde oni uopste ne rade... mislim, rade oni po nekad, samo sto je npr. moja 7850, kada nateras drajvere da prorade, na nivou Intel GMA3000 + screen tearing. (:
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Ubuntu 13.04 (Raring Ringtail) rogi23 Slobodni softver 67 3.7.2013 16:57
Ubuntu OS dex3108 Programi za mobilne telefone 4 3.1.2013 13:33
Ubuntu 9.10 review [od strane Windows korisnika] Djordje Turjacanin Slobodni softver 12 14.1.2010 15:56
Announcing Ubuntu 10.04 LTS: The Lucid Lynx DobroslaV Slobodni softver 8 29.9.2009 16:33
Ubuntu vodič za preživljavanje (posle instalacije) laikexpert Slobodni softver 0 26.12.2008 11:18


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:25.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com