Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 11.6.2013, 19:02   #101
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Linux Mint...

Citat:
nickaveli kaže: Pregled poruke
---
Najvise me interesuje deo u vezi zarazenosti sistema da li mi je stvarno nepotreban antivirus itd. Posto dosta vremena provodim po Torrentima . Je l' ima neko da koristi vec recimo 3 godine Linux Mint a da nije zahvatio nijedan virus koji je pisan za Linux ? Posto racunam da virus za windows ne moze nista da uradi ako upadne na Linux. Procitao sam da virus jedino moze da se aktivira preko Wine programa kad se pokrene neka Windows igra ako je kojim slucajem zarazena ali to nisam bas najbolje razumeo. Je l' moze neko nesto vise o tome da mi kaze bio bi mu zahvalan.
Nemoj da brineš, gornja situacija mi se nije desila ni jednom u više od 3 godine(u stvari nikad) a pokrećem neke programe u Wine-u. Antivirusi postoje, ali su mi bar do sada bili potpuno nepotrebni(visim i ja po torentima). Uradi ipak dual-boot dok se ne navikneš, a kad navika učini svoje, nećeš više ni paliti windblows.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ColdBoot na korisnoj poruci:
nickaveli (11.6.2013)
Stara 14.6.2013, 2:49   #102
Zemunelo
Član
 
Član od: 11.4.2008.
Poruke: 479
Zahvalnice: 141
Zahvaljeno 86 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Linux Mint...

I ja savetujem dual-boot jer ce ti prelaz biti pomalo u wtf fazonu.
Posle nekog vremena mocices da skroz skines vinblows ako ne igras igre a ako ih igras onda jedino ako prihvatis cinjenicu da neke neces nikada uspeti da pokrenes.

Sto se tice wine-a, ne brini. On nije klasicni emulator koji pokrece sistem unutar sistema tako da ti i da pokrenes virus direktno ne mozes napraviti stetu.
Kada se jednom ugasi program koji je bio pokrenut vajnom, taj program ti nece raditi u pozadini kao sto bi radio na vindozi ako je to virus.
(ako gresim po ovom pitanju nek neko ko se vise razume kaze)

Ja dugo koristim linux i mnogima koji nisu zahtevni za igrice sam stavio isti i niko nije imao problema i sto je jos bolje nisam morao da radim reinstal nijednom!!!

Mozda bi pre mogao da dobijes malicioznu skriptu ako ne pazis i startujes sve i svasta od ne proverenih izvora...
Zemunelo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Zemunelo na korisnoj poruci:
nickaveli (14.6.2013)
Stara 14.6.2013, 10:43   #103
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Linux Mint...

Kos mene je uspešnost pokretanja igara nekih 70% od onih koje sam probao. E sad, ja ne igram najnovije igre, nego one koje su makar 2, 3 godine stare, i stvarno sam retko imao problema. Na kraju krajeva, ima i Linux igara, kao i onih sa Steam-a, tako da se ne mora niko odricati igara.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku blast beat na korisnoj poruci:
nickaveli (14.6.2013)
Stara 16.6.2013, 22:32   #104
Zemunelo
Član
 
Član od: 11.4.2008.
Poruke: 479
Zahvalnice: 141
Zahvaljeno 86 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Linux Mint...

I ja sam igrao dosta igara na linux-u ali iskren da budem bilo je dosta čačkanja i traženja rešenja i to nije za svakoga te sam čoveku lepo rekao da ne očekuje previše.
Ako baš voli igre posebno novije onda dual-boot i nema zime

Vremenom ako se zainteresuje još više za linux onda će ga i vući da proba da podesi "samo još ovu igru" da proradi
Zemunelo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.6.2013, 14:02   #105
Aleksandar_021
Član
 
Član od: 14.7.2010.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 255
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 17 puta na 11 poruka
Određen forumom Re: Linux Mint...

Jel radi cool and quiet na Linux?
Aleksandar_021 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.6.2013, 14:09   #106
I like games
Veteran
 
Član od: 25.3.2010.
Poruke: 574
Zahvalnice: 102
Zahvaljeno 71 puta na 64 poruka
Određen forumom Re: Linux Mint...

Citat:
Aleksandar_021 kaže: Pregled poruke
Jel radi cool and quiet na Linux?
Google kaze da radi.
I like games je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.6.2013, 14:19   #107
Aleksandar_021
Član
 
Član od: 14.7.2010.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 255
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 17 puta na 11 poruka
Određen forumom Re: Linux Mint...

Citat:
I like games kaže: Pregled poruke
Google kaze da radi.
Pitam zato sto meni izgleda ne radi :/
Aleksandar_021 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.6.2013, 14:43   #108
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 684
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Linux Mint...

Linux Mint 15 KDE i Xfce

http://www.linuxmint.com/rel_olivia_kde_whatsnew.php

http://www.linuxmint.com/rel_olivia_xfce_whatsnew.php

Poslednja ispravka: Picard (24.6.2013 u 15:07)
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Picard na korisnoj poruci:
Dare01 (24.6.2013)
Stara 24.6.2013, 22:25   #109
Morca
Starosedelac
 
Član od: 30.3.2007.
Lokacija: Copper-city
Poruke: 2.232
Zahvalnice: 112
Zahvaljeno 618 puta na 438 poruka
Određen forumom Re: Linux Mint...

Ok, već neko vreme razmiš5am da isprobam neki distro i odlučio bih se za Mint pošto važi za "noob-friendly"...sad, ne znam za koju verziju da se odlučim tj. za koje okruženje - Xfce, KDE, Cinnamon...? U čemu su razlike, koju biste preporučili...?

Takođe, da li kao Linux noob mogu da se snađem u Debianu, recimo, ili je bo5e da se držim Minta, za početak? Zbunjuju me ta okruženja, heh, Gnome/KDE/Xfce...voleo bih da znam nešto više o njima...
Morca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.6.2013, 0:45   #110
herrnikolic
Član
 
Član od: 14.12.2009.
Lokacija: https://t.me/pump_upp
Poruke: 392
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 29 puta na 21 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku herrnikolic Slanje poruke preko AIM-a korisniku herrnikolic Slanje poruke preko MSN-a korisniku herrnikolic Slanje poruke preko Yahooa korisniku herrnikolic Slanje poruke preko Skypea korisniku herrnikolic
Određen forumom Re: Linux Mint...

Citat:
Zemunelo kaže: Pregled poruke
I ja savetujem dual-boot jer ce ti prelaz biti pomalo u wtf fazonu.
Posle nekog vremena mocices da skroz skines vinblows ako ne igras igre a ako ih igras onda jedino ako prihvatis cinjenicu da neke neces nikada uspeti da pokrenes.

Sto se tice wine-a, ne brini. On nije klasicni emulator koji pokrece sistem unutar sistema tako da ti i da pokrenes virus direktno ne mozes napraviti stetu.
Kada se jednom ugasi program koji je bio pokrenut vajnom, taj program ti nece raditi u pozadini kao sto bi radio na vindozi ako je to virus.
(ako gresim po ovom pitanju nek neko ko se vise razume kaze)

Ja dugo koristim linux i mnogima koji nisu zahtevni za igrice sam stavio isti i niko nije imao problema i sto je jos bolje nisam morao da radim reinstal nijednom!!!

Mozda bi pre mogao da dobijes malicioznu skriptu ako ne pazis i startujes sve i svasta od ne proverenih izvora...
Bas zbog ovih stvari sam par puta isprobao lin,fedore uglavnom. Eve sad ubacih mint. Prvo na live cd , pa posle instalirah onu prvu opciju ,zajedno sa win,al ne znam gde je to sve smestio. Posto nema onih liunx particija,c mi je ostala ista al mislim da je d particija smanjena,tj sad mislim da imam manje slobodnog prostora. Kako ja da izbacim mint?! Pa onda kad to uradim videcu da napravim one prave lin particije i ubacim i da se pomučim sa običnim ubacivanjem skype-a,koji nije hteo sad da se instalira iako je najprostije objašnjeno na netu...

edit:a izgleda da je ipak napravio posebne particije..ove od 40 i 6gb...ako formatiram verovatno ce se nestati mint..ne znam mozda loader?!
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Capture.JPG
Viđeno:	36 puta
Veličina:	62,2 KB
ID:	46731  

Poslednja ispravka: herrnikolic (25.6.2013 u 1:20)
herrnikolic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.6.2013, 8:41   #111
namcor
Veteran
 
Član od: 14.3.2006.
Poruke: 608
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 398 puta na 201 poruka
Određen forumom Re: Linux Mint...

Ja sam se igrao sa raznim linuxima i raznim varijantama instalacije i shvatio da je najjednostavnije (pošto imam 2 HDD) da na drugom disku napravim particiju na koju instaliram linux, a prilikom boot-a odaberem sa kog diska će da se diže sistem, tako da nema nikakvih problema sa bootloaderima ili mft ako želim da obrišem linux. Dakle, kod instalacije ništa "alonside" i sl. nego čista instalacija na tu "namensku" particiju i F11 (tako je bar na mom biosu) kod boot-a - pazi samo da ne promašiš particiju kod instalacije.
namcor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.6.2013, 9:51   #112
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Linux Mint...

Citat:
Morca kaže: Pregled poruke
Ok, već neko vreme razmiš5am da isprobam neki distro i odlučio bih se za Mint pošto važi za "noob-friendly"...sad, ne znam za koju verziju da se odlučim tj. za koje okruženje - Xfce, KDE, Cinnamon...? U čemu su razlike, koju biste preporučili...?

Takođe, da li kao Linux noob mogu da se snađem u Debianu, recimo, ili je bo5e da se držim Minta, za početak? Zbunjuju me ta okruženja, heh, Gnome/KDE/Xfce...voleo bih da znam nešto više o njima...
Ipak je bolje za početak da se držiš Minta. Trebaće ti samo malo dok se ne snađeš u ovom novom svetu, a posle možeš slobodno da ga probaš. Da ti malo plastično objasnim na primeru kola. Linux kernel je motor, paket menadžeri i ostalo su šasija, dok je grašičk okruženje kao školjka kola koju možeš menjati po izboru, u zavisnosti šta ti odgovara. Za detalje o okruženjima malo izguglaj.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.6.2013, 16:14   #113
Zemunelo
Član
 
Član od: 11.4.2008.
Poruke: 479
Zahvalnice: 141
Zahvaljeno 86 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Linux Mint...

Citat:
namcor kaže: Pregled poruke
Ja sam se igrao sa raznim linuxima i raznim varijantama instalacije i shvatio da je najjednostavnije (pošto imam 2 HDD) da na drugom disku napravim particiju na koju instaliram linux...
Slažem se i ja nikad ne stavljam na jedan HDD različite sisteme već koristim drugi HDD uvek ali ne razumem ovu tvoju konstataciju??

Mislim zašto praviti na drugom HDD neku posebnu particiju kad lepo možeš kao čovek na jedan da staviš vindozu za potrebe igranja iii ... za potrebe igranja, khm, a na drugi HDD da staviš linux za sve ostale potrebe bez pravljenja nekih posebnih particija već na ceo HDD staviš linuksov fajl sistem.

Iovako možeš videti sa linux-a onaj HDD gde je vindoza kao i podatke a i sa vindoze ako koristiš total komander imas dodatak da ubaciš i možeš isto da otvaraš HDD sa linux-om i čitaš sve odatle.

Elem svakako najelegantnije rešenje, najednostavnije i najfunkcionalnije je imati dva HDD!

Citat:
herrnikolic kaže: Pregled poruke
...i da se pomučim sa običnim ubacivanjem skype-a,koji nije hteo sad da se instalira iako je najprostije objašnjeno na netu...
Šta neće sa skajpom?
Imaš ga u programima da ga dodaš ili ako oćeš baš imaš ga i u sinaptik menadžeru (system/admin) koji je još bolji gde ga samo štikliraš i klikneš apply.
Zemunelo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.6.2013, 20:11   #114
namcor
Veteran
 
Član od: 14.3.2006.
Poruke: 608
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 398 puta na 201 poruka
Određen forumom Re: Linux Mint...

Ne mora posebna particija, naravno. Kod mene je problem što su mi diskovi poprilično puni pa na prvom nemam dovoljno mesta da sve prebacim, a sa linuxom se igram pa često formatiram.

Inače, da nema nekih igara koje ne rade pod linuxom i da imam neku pristojnu linux alternativu za Power Director, komotno bih mogao i da obrišem Windows. Jednostavno, ne mogu da shvatim da "obični" ljudi za "osnovne" kućne potrebe (filmovi, internet i flash igrice na FB) i dalje koriste piratizovani Windows, kada sve to može i na bilo kojoj Linux distribuciji.
namcor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.6.2013, 20:32   #115
Morca
Starosedelac
 
Član od: 30.3.2007.
Lokacija: Copper-city
Poruke: 2.232
Zahvalnice: 112
Zahvaljeno 618 puta na 438 poruka
Određen forumom Re: Linux Mint...

Moj plan bi bio Win 7 na SSD-u a za Linux bih napravio particiju na HDD-u (neću imati dovo5no mesta na SSD-u za oba). Dual boot, zbog igara...

Pitanje: mogu li u Mintu Cinnamon da ubacim i druga okruženja (MATE, Xfce...) i biram koje ću okruženje podići pri bootovanju, ako želim da isprobam, recimo, KDE ili Xfce umesto Cinnamona?

Još 1 pitanje: šta mislite o PCLinuxOS-u kao alternativi za Mint?

Poslednja ispravka: Morca (25.6.2013 u 21:37)
Morca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2013, 0:18   #116
Smooth Operater
Član
 
Član od: 12.1.2013.
Poruke: 200
Zahvalnice: 166
Zahvaljeno 16 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Linux Mint...

Nov sam u Linux svetu tj,tek imam plan da udjem
Skinuo sam 64 bitnu cinnamon i formatirao i iskopirao na flesku kao sto dizem windows vec godinama..i nece da butuje?Zasto..gde gresim?
Smooth Operater je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2013, 3:45   #117
djosha
Veteran
 
Član od: 28.10.2010.
Lokacija: Surdulica,periferija ..skoro pa centar
Poruke: 511
Zahvalnice: 274
Zahvaljeno 87 puta na 61 poruka
Određen forumom Re: Linux Mint...

Na mom starom racunaru moj mladji brat je pokusao da instalira mint
fora je da je pobrisao sve windows particije..instalirao mint, a moji podatci su otisli
posto tih particija nema vise.Kad sam ga pitao sta je uradio,rekao je da nije formatirao nista,,samo je unmout nesto.,..nemam pojma .Pitanje je..kako ja mogu da vratim podatke?Sad ceo hard disk vidi kao jednu particiju,i plus neka particija od 2 g
fajl sistem totalno nepoznat meni

Pomagajte ljudi..cu ga utepam
djosha je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2013, 8:36   #118
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Linux Mint...

Citat:
djosha kaže: Pregled poruke
na mom starom racunaru moj mladji brat je pokusao da instalira mint
fora je da je pobrisao sve windows particije..instalirao mint, a moji podatci su otisli
posto tih particija nema vise.kad sam ga pitao sta je uradio,rekao je da nije formatirao nista,,samo je unmout nesto.,..nemam pojma .pitanje je..kako ja mogu da vratim podatke?sad ceo hard disk vidi kao jednu particiju,i plus neka particija od 2 g
fajl sistem totalno nepoznat meni

pomagajte ljudi..cu ga utepam
прво утврди да ли су подаци обрисани или скривени уколико је склонио партицију(е) са Виндовсовим фајл системом (не знам што би тој бураз то радио али ипак провери). Односно утврди да ли постоји нека велика разлика између стварне и видљиве количине меморије на харду.
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2013, 9:52   #119
djosha
Veteran
 
Član od: 28.10.2010.
Lokacija: Surdulica,periferija ..skoro pa centar
Poruke: 511
Zahvalnice: 274
Zahvaljeno 87 puta na 61 poruka
Određen forumom Re: Linux Mint...

Ma kad ubacim windows 7 disk i krenem u instalaciju,onda vidim da nema particija ,sve je jedna sa mintom i jos jedna od 2g..nepoznatog fajl sistema
A on kaze da nije formatirao nista.

EDIT:Sad mi kaze brat sledece: Iznervirao se na windows 8.
napravio mint live na usb,
digao mint sa usb,sve windows particije i fajlovi su bili dostupni.
Isao na INSTAL MINT sa desktopa ,isao da ne sacuva win 8
pitalo ga da unmountuje particije..on kliknuo YES
Instalirao mint...podaci su jos bili tu i particije,sve dok nije restartovao

Poslednja ispravka: djosha (26.6.2013 u 10:08)
djosha je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2013, 12:44   #120
Zemunelo
Član
 
Član od: 11.4.2008.
Poruke: 479
Zahvalnice: 141
Zahvaljeno 86 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Linux Mint...

Citat:
namcor kaže: Pregled poruke
...i da imam neku pristojnu linux alternativu za Power Director, komotno bih mogao i da obrišem Windows.
Jesi pogledao:
Kdenlive
OpenShot
i ima beta za linux za
LIghtworks

Ovaj poslednji sam cuo da je najbolji a tek sad izbacuju i za linux.

Ne znam sta ti trazis od programa za video editing ali ovi su najbolji po nekim preporukama.

Za igre jos nema pomoci
Zemunelo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Linux za pocetnike Nemanja Inc Slobodni softver 9 3.6.2011 7:26
Debian 5,Linux Mint 8 ili Linux Mint Debian Nemanja Inc Slobodni softver 9 23.3.2011 23:10
Linux Mint, Windows, dualboot RAJIC Slobodni softver 6 25.11.2010 17:58
Linux Mint 7 Gloria despot77 Slobodni softver 10 9.12.2009 13:00
Poker na FB i linux mint 6 KDE 4.2 despot77 Slobodni softver 0 14.5.2009 10:04


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 6:57.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com