Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Web razvoj

Web razvoj Sve u vezi sa razvojem Internet sajtova: programi, dizajn, usluge hostinga, administracija...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 14.1.2019, 16:12   #1
dbaja
Veteran
 
Avatar korisnika dbaja
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 1.180
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 214 puta na 130 poruka
Određen forumom Canonical tag

Imam stranicu koja se zove recimo o-nama.php.
Nju svuda na sajtu (meniji, linkovi,...) pozivam preko URL-friendly linka domen.com/o-nama


U httaccess fajlu nalazi se:
RewriteRule ^o-nama?$ o-nama.php [L]


Prilikom pozivanja strane, u address baru lepo se vidi taj URL-friendly url (ne vidi se ono ".php", što mi i odgovara.


Ali prilikom prijave na Google Search Consoli, kada proveravam dati fajl i pokrivenost, Google Search Consola mi kaže da je:


User-declared canonical: https://www.domen.com/o-nama
Google-selected canonical: https://www.domen.com/o-nama.php

Da li je u CANONICAL tag potrebno da stavim link onako kako ga svuda pozivam iz sajta (/o-nama) ili da stavljam ceo link (/o-nama.php)?
dbaja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.1.2019, 10:34   #2
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: Canonical tag

Svakako stavi taj lepši url bez php.

https://support.google.com/webmaster...r/139066?hl=en

Citat:
A canonical URL is the URL of the page that Google thinks is most representative from a set of duplicate pages on your site. For example, if you have URLs for the same page (for example: example.com?dress=1234 and example.com/dresses/1234), Google chooses one as canonical. Note that the pages do not need to be absolutely identical. The canonical can also be on a different domain than the duplicate.
JohnnyNT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.1.2019, 11:42   #3
dbaja
Veteran
 
Avatar korisnika dbaja
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 1.180
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 214 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: Canonical tag

Ali, kako će Google to da gleda kada sam neće da prihvati moju odrednicu za canonical već sam uzima onaj "ružniji" url?
Mislim, koliko će uticati na rejting u rezultatima pretrage?
dbaja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.1.2019, 21:47   #4
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: Canonical tag

Ah, propustio sam drugi deo tvog posta, čitao sam na brzinu. U tom slučaju nisam siguran, možda da pokušaš sa

RewriteRule ^o-nama?$ o-nama.php [R=301,L]

Umesto

RewriteRule ^o-nama?$ o-nama.php [L]

Kako bi rekao Googleu da je to permanenta redirekcija. Nisam siguran da ima smisla ali možeš pokušati.
JohnnyNT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.1.2019, 23:02   #5
dbaja
Veteran
 
Avatar korisnika dbaja
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 1.180
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 214 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: Canonical tag

Ne čini mi potreban posao. Dodavanjem R=301 parametra više nemam u address baru link u URL-friendly formi, već mi prikaže i ono .php kao i sve parametre iza (ako ih ima) a to ne sme nikako.
dbaja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.1.2019, 21:23   #6
Remedy
Veteran
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 826
Zahvalnice: 177
Zahvaljeno 199 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: Canonical tag

To je zato sto tebi treba suprotno. Ovako server vrati: 301 Moved Permanently, Location: foo.bar/o-nama.php (znaci foo.bar/o-nama je premesten na foo.bar/o-nama.php), odradi redirekciju na o-nama.php.

foo.bar/o-nama.php je precizniji identifikator resursa od foo.bar/o-nama pa ga Google verovatno zato i bira (posto oba vracaju isti resurs). E sad pitanje je otkud Google zna da .php resurs postoji (kakve headere vraca http response, ili je mozda iskesirano ranije). Trebalo bi kad se trazi .php da onda vradi redirekciju na adresu bez .php ekstenzije (znaci foo.bar/o-nama.php je premesten na foo.bar/o-nama).

Ne znam da ti napisem da li je i kako moguce ovo objasniti Apache-u u .htaccess fajlu (nisam neko vreme u web dev vodama), a i nikad nisam to radio ovako. Obicno se u .htaccess fajlu svi zahtevi proslede nekom index.php fajlu koji onda poziva ruter klasu, a koja onda match-ovanjem url-a odredi kom controleru da se prosledi zahtev (MVC pattern). Tako da view o-nama.php i ne postoji fizicki na lokaciji foo.bar/o-nama.php. Ovakav sistem bi za foo.bar/o-nama.php vratio 404 (Page not found). Naravno, nema smisla pisati sve ovo ako je u pitanju manji sajt sa manje-vise staticnim sadrzajem (moguce je uraditi neki jednostavan ruting u index fajlu koji vraca odgovarajuce stranice).
Remedy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:34.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com